Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
28 Mayıs 2020 Perşembe
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
“Keyfi değil, zorunlu bir uygulama”
“Keyfi değil, zorunlu bir uygulama”
Milliyetçi Hareket Partisi Çerkezköy İlçe Başkanı Mustafa Ordu’nun, geçtiğimiz günlerde yaptığı su faturalarının artacağına ilişkin açıklamalarının ardından, dün de Çerkezköy Belediye Başkanı Ali Ertem konuyla ilgili açıklama yaptı.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 23.02.2012 21:21
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Milliyetçi Hareket Partisi Çerkezköy İlçe Başkanı Mustafa Ordu’nun, geçtiğimiz günlerde yaptığı su faturalarının artacağına ilişkin açıklamalarının ardından, dün de Çerkezköy Belediye Başkanı Ali Ertem konuyla ilgili açıklama yaptı.
HAMASET EN KOLAYI
Mustafa Ordu tarafından ‘Deli Dumrul vergisi’ diye tarif edilen konu hakkında kamuoyunun yanlış bilgilendirildiğini söyleyen Çerkezköy Belediye Başkanı Ali Ertem, “Dışardan bakınca hamaset en kolay şeydir. Niye bu vergiyi koyuyorsunuz, neden zam yapıyorsunuz demek kolay” dedi. Toplumu yanlış yönlendirecek açıklamalardan kaçınmak gerektiğini ifade eden Ertem, herkesin duyarlı davranması gerektiğini söyledi.
KANUN, “MALİYETLER VATANDAŞTAN ALINACAK” DİYOR
Yalan yanlış bilgilerle insanların yönlendirilmemesi gerektiğini vurgulayan Başkan Ertem, “Ocak Meclisi’nde Atık su ve evsel katı atık bertaraf ücret tarifeleri belirlenememiş, bu hesaplama Şubat ayı meclisinde gerçekleştirilmişti. Biz bu uygulamayı keyfimizden yapmıyoruz. 2872 sayılı Çevre Kanunu ve bu kanuna bağlı çıkarılan Atık Su ve Evsel Katı Atık Bertaraf ücret tarifelerine ilişkin yönetmelik çerçevesinde meclisimiz karar aldı. Bu bir inisiyatif değil, tüm belediyelerin uymak zorunda olduğu bir kanundur” dedi. Bu uygulamayı yapmayan belediye başkanlarına ilişkin soruşturma açılacağını belirten Ertem, “Kanun, belediyelere, ‘atık su ve evsel katı atık bertaraf maliyetlerini vatandaştan alacaksın’ diyor. Tarifelerin nasıl hesaplanacağı da kanunda belirtiliyor” diye konuştu.
“RAKAMLARI MİNİMİZE ETTİK”
Tarifelerin hesaplanmasında kanunda belirlenen hususların dikkate alındığını söyleyen Belediye Başkanı Ali Ertem, “Atık Su ücreti hesaplanırken, önceki bir yılın hane başına kullandığı su miktarı ve kanalizasyon şebekesi kullanımı maliyeti belirleniyor. Kanunda belirtilen kılavuz yolu ile yaptığımız hesaplamalarda Atık Su için metreküp başına 0.48 TL ücret çıktı. Biz meclisimizde bu rakamı daha da aşağıya çekerek metreküp başına 0.36 TL olarak karara bağladık. Evsel katı atık için ise bir hanenin 1 yılda ürettiği çöp miktarı belirlendi. Bunun maliyeti hesaplandı. Bizim geçen yıl bir hane için ton başına 60.79 TL maliyet yaptığımız hesaplandı. Yönetmelikte bu maliyetin yüzde 65’inin alınacağı belirtiliyor. Bu da 42.94 TL’ye tekabül ediyor. Yani bir hanenin evsel katı atık maliyeti yıllık 42.94 TL, aylık 3.58 TL olarak hesaplanıyor. Biz mecliste bu rakamı da indirdik ve 3.50 TL olarak karara bağladık” dedi.
“TÜM BELEDİYELER BU KARARI ALACAK”
Çerkezköy’de bir ilçe ve 4 belde belediyesi bulunduğunu ifade eden Ali Ertem, Kapaklı meclisinin de aynı kararları Şubat ayı meclisinde aldığını belirtti. Çerkezköy Belediyesi’ni eleştirenlerin Kapaklı’yı neden eleştirmediğini merak ettiğini söyleyen Ertem, “Burada bir önyargı arıyorum. Kapaklı Belediyesi’ni eleştirmek için söylemiyorum ama Kapaklı’nın atık su birim fiyatı 0.31 TL. Bizden 0.05 TL daha az. Evsel Katı Atık birim fiyatı ise 4.38 TL. Bizden 0.88 TL daha fazla.” dedi. Karaağaç Belediyesi’nin MHP yönetiminde olduğunu hatırlatan Ertem, “Onlar da bu uygulamayı yapmak zorunda. Bir sonraki mecliste bu kararı alacaklarını tahmin ediyorum. Çünkü kararın alınması için tanınan süre 27 Eylül 2011’de doldu. Biz de bu uygulamada geciktik ama kararı çıkardık” diye konuştu.
“KEYFİ DEĞİL, ZORUNLU BİR UYGULAMA”
Söz konusu kararı almayan hakkında görevi kötüye kullanmaktan cezai işlem uygulanacağını belirten Ertem, “Mustafa Ordu’nun gücü yetiyorsa Karaağaç Belediyesi’nde bu kararın çıkmasını engellesin. Bu karar tüm belediyeler tarafından alınmak zorunda” dedi. Mustafa Ordu’nun ‘Su faturaları yüzde 50 oranında artacak’ şeklindeki iddialarının da gerçeği yansıtmadığını belirten Ertem, aylık 20 ton su tüketen bir ailenin maksimum ödeyeceği toplam verginin 10 TL olacağını, bunun da yüzde 25’e tekabül ettiğini söyledi. Uygulamanın keyfi bir uygulama olmadığını, zorunlu yapılması gerektiğini belirten Ertem, “Biz belediye olarak bu tutarları minimize etmeye çalıştık” dedi.
“EN UCUZ SU ÇERKEZKÖY’DE”
Geçen yıl sudan tahsil edilen tutarın 2 milyon 200 bin TL olduğunu söyleyen Başkan Ertem, yalnızca bir caddenin su hattı için 1 milyon 500 bin TL harcandığını belirtti. Bölgede en uygun su fiyatını Çerkezköy Belediyesi’nin uyguladığını ifade eden Ertem, “Biz de kuyulardan su çekip kullanıyoruz, Kapaklı ve Çorlu da aynı şekilde kullanıyor. Biz ton başına 1.95 TL ücret alıyoruz. Kapaklı’nın meskenler için uyguladığı su birim fiyatına baksınlar. Çorlu’nun su fiyatlarına baksınlar. Bizim belediyemize en yakın olan birim fiyat, bizden yüzde 25 fazladır. Her 15 günde bir sularımız tahlil ediliyor. Ambardere’deki kirliliğin su kuyularımıza bulaştığı konusunda eleştiriler yapılıyor. Orada şu an 60-70 hane var. Orada bir kanalizasyon tesisi kurulmasının maliyeti en az 20 milyon TL’dir. Bizim su kuyularımız oldukça korunaklıdır. Her 3 ayda bir TUBİTAK’a analiz için gönderiyoruz. Karaağaç’ın ve Çorlu’nun su kuyuları nerede, bir de ona baksınlar” dedi.
“HÜKÜMET KONAĞI İLÇENİN PRESTİJ BİNASIDIR”
Çerkezköy Hükümet Binası’nda da belediye olarak tadilat çalışmaları gerçekleştirdiklerini söyleyen Başkan Ali Ertem, “Binanın ilk iki katının tadilatını ve bakımını yaptık. İhtiyaç duyulması ve talep gelmesi halinde belediye olarak diğer katların da tadilatını yaparız. Orası bizim sorumluluk alanımız değil fakat Hükümet Konağı bir ilçenin prestij yeridir. Bunun için elimizden geleni yapmakla mükellefiz. Yapmazsak da kimse neden yapmıyorsunuz diyemez. Ayrıca Hükümet Binası’nın önündeki alanın düzenlenmesi içinde bir proje hazırlamıştık. Orada yalnızca 3-4 araçlık bir yer ayırmayı, kalan alanı da vatandaşların oturup dinlenebileceği bir park olarak düzenlemeyi düşündük” ifadelerini kullandı. 
“OTOPARK OLARAK KULLANILIYOR”
Şuan da Hükümet Binası’nın önünde çirkin bir görüntünün hakim olduğunu söyleyen Ertem, “Meydan sanki otopark olarak kullanılıyor. Ayrıca Atatürk Büstü’nün de Hükümet Binası’nın tam önünde olması gerekiyor. Biz projemizi bu doğrultuda hazırladık. Oraya daha küçük boyutlarda bir büst koyulması gerekiyor. Mevcut Atatürk Büstü’nü de ilçemizdeki bir okulumuza vermeyi düşünüyoruz. Alanın ışıklandırmalarını da yapacağız. Kamelya tipi oturma alanları oluşturacağız. Söz konusu projeyi en kısa zamanda hayata geçirmek için çalışmalara başlayacağız. Şuan önceliğimiz Öztrak Caddesi’ndeki çalışmaları tamamlamak ve asfalt çalışmalarını yapmak. Fırsat bulur bulmaz bu projeyi gerçekleştireceğiz” diye konuştu.
Haber / Ahmet KARDEŞ

      

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
garip başkannn
ALİ ERTEM EFENDİ MADEM KEYFİ BİR UYGULAMA DEİL....MECBURİ DİYOSUN.FİYATI SEN NASIL AŞAĞI ÇEKİYOSUN???PAZARLIĞIN KİMİNLE???YETER İNSANLARI ENAYİ YERİNE KOYDUĞUNUZ.HAKKIMIZ HELAL DEİL.ALLAHIM ÖNÜNÜZDEN ÇIKARSIN.ELEKTRİK GELİYO 30 TTL TÜKETMİŞİM.FATURAM 65 TL...SU GELİYO 20 TL TÜKETMİŞİM 40 TL FATURA.ALLAHTAAN DA KORKUNUZ YOKMU??800 TL LE KİRADA Bİ ÇOCUK OKUTUYORUM.400TL KİRA VERİYORUM.BİDE 3 ÇOCUK YAP DİYOLAR.TUZUNUZ KURU.
26.02.2012 00:43
bahadır BİZDE YEDİK
sayın başkan şimdi size soruyorum balıkcıların kulandığı tuvaletlerde otagarın tuvaletlerinde su saati varmı açaba? Tüyü bitmemiş yetimin hakını kimlere yediriyosunuz?
24.02.2012 19:00
a.çakır(bağlık) kefen
kefenin cebi yok.bu toprağın üstü olduğu kadar altıda olduğunu aklınızdan çıkartmayın.vatandaşın cebine göz koyanları allah ıslah etsin.
24.02.2012 17:02
ali akın ?????
zamlara alıştık anlıyoruzda toplanan paraların nerelere gideceğinide bilebilsek? siz bilmeyin, büyükleriniz bilir derseniz; sizde haklısınız,bizimki de merak işte...paraların nereye gideceğini biz bilmeyiz büyüklerimiz bilir.
24.02.2012 16:58
çerkezli sus
herkes sorumlu davranmış AKP;CHP;DP oy birliği ile meclisten karar geçirmiş.pişmiş aşa su katmanın gereği var mı mustafa ordu.memleketi sen mi kurtaracan. sus, otur oturduğun yere.bu kafayla daha 40 yıl muhalefette kalacan.hemşerine bak, 5 yılda nasıl köşe olunur formülünü öğrende etrafına faydan dokunsun.
24.02.2012 16:53
VELİ ÇAKAR %25 ÇİK
ANLAŞILAN BELEDİYE BAŞKANI PARA KAZANMAKTA HERHANGİ BİR SORUN YAŞAMIYOR OLACAK Kİ SU FATURALARIDA %25 LİK FİYAT ARTIŞINI AZ BULUYOR.%100 YAPSAYDINIZ BAŞKAN GÜZEL HATIRINIZA ONADA KATLANIRDIK.BİZ NEDE OLSA İFLAS ETMİŞ ÇEKLERİNİ ÖDEYEMEYEN,ADRES DEĞİŞTİREREK ALACAKLILARINDAN KAÇAN MÜTAAHİTLERİ KURTARARAK HAVUZLU VİLLALARDA,AUDİ Q7 LERDE,4X4 LERDE LUKS İÇİNDE YAŞATMAYI BAŞARMIŞ BİR MİLLETİZ.ONADA KATLANIRDIK.YETERKİ SİZ ÜZÜLMEYİN
24.02.2012 16:39
emekçi gerçek emekçi ye
hemşerim ahlaksızlar zaten utanmazlar.toplum için büyük tehlike ise siyaset sahnesinde bunların sayısının tahminlerin çok üstünnde artmasıdır.hiç bir parti kendini peşinen temiz ilan etmesin.tüm siyasi partilere sızıyorlar seçilince kene gibi kanımızı emiyorlar.
24.02.2012 16:21
GERÇEK EMEKÇİ UTANMAZ AHLAKSIZLAR
BELEDİYE BAŞKANI BOŞ KONUŞUYOR.2004 YILINDA ATIKSU PARASI ZORUNLU DEĞİLMİYDİ.ŞEÇİM MEYDANLARINDA ATIK SU PARASINI ALMAYACAĞIZ DİYEN SİYASETÇİLERİN SONRA ATIKSU PARALARINI SU FİYATININ İÇİNE KOYUP VATANDAŞLARI NASIL KANDIRDIKLARINI HENÜZ UNUTMADIK.O ZAMAN BU YAPILANA AHLAKSIZLIK,YAPANLARADA UTANMAZ AHLAKSIZLAR MI DEMEK LAZIM.
24.02.2012 14:02
altaş ELİNİ VİCDANINA KOY BAŞKAN...
Sayın Ali Erdem bu uygulmanın zorunlu olduğunu söylemiş, yapma başkan...! yukarda bir arkadaşında bahsettiği gibi bazı belediyeler su parası bile almıyor. belediye başkanı bir baba gibidir, aile reisi demektir. karnı aç, hasta bi çare olan evlatlarını görür gözetir. yukardan hiç kimse sana diyemez bu bi çare insanlardan neden su parası almadın diye... İller baknasından kişi başı fert sayısına göre zaten bir ödenek alıyorsun, dünya kadar fabrikadan, vergi alıyorsun, Belkide türkiye genelinde geliri en çok belediye çerkezköy belediyesidir. su parası alma demiyorum, ama elinizi vicdanınıza koyun, fakiri fukarayı Garip gurebayı düşünün.
24.02.2012 12:49
emkçi uzatmayın
Sayın Mustafa ORDU sen ne anlatırsan anlat önemli olan karşındakinin anlayabilme kapasitesidir.Biz seni anladık,varsın belediye başkanıda anlamasın.Onlara göre Mesele KAYNAK yaratma meselesidir.eee ""HİZMET"" dediğin şey kaynaksız olmuyor.""HİZMET""önemli tabi.onca müteaahit,taşeron,yandaş açmı kalsın?Vatandaş ""HİZMET BEKLER""Bak belediyeye 20 tane araç daha kiralanmış,neredeyse tuvalete bile arabayla gidecekler.yağma hasanın böreği değilde nedir?
24.02.2012 11:42
emre YOLLAR BİTERMİ...
BAŞKAN SAYENİZDE ARABAYA 1000 TL MASRAF YAPTIM.YOLLAR DÜZGÜN OLDUĞU İÇİN ARABANIN AMORTİSÖRLERİNİ DEĞİŞTİRDİM..DURMAK YOK BOZMAYA YIKMAYA DEVAM....
24.02.2012 11:11
TARAFSIZ YAKIŞMIYOR RECEP TAYİP ERDOĞANA
ÇOK YAZIK 2 DÖNEMDİR HÜKÜMETİ ARKASINA ALMIŞ BİR BELEDİYENİN BU KADAR PASİF VE SORUMSUZ OLMASI BENİ ŞAŞIRTIYOR 2 DÖNEMDE ŞU ÇERKEZKÖYDE NELER OLMAZDI ÇERKEZKÖY İÇİN GEÇEN ZAMANA YAZIK... BEN BURAYA GELELİ 5 YIL OLDU ŞURADA GÖZLE GÖRÜLÜR HİÇ BİR DEĞİŞİKLİK GÖREMEDİM
24.02.2012 08:24
TC cevap verirmisin
sayın başkan belediye makbuzlarıyla iki işlem yapan personel tasaruf içinmi yapıyor bir makbusta iki abonenin işlemi gözüküyor isterseniz size ilete bilirim araştırcaksanız.bu olay su işlerinde olmaktadır.ve ödeme makbusunda olmaktadır.
24.02.2012 07:38
Musa Yapın bakalım
Sn. Ali Ertem ne kadar pişkince açıklama yapıyor helal olsun. Bir çok belediye su parası bile toplamıyor siz ne diyorsunuz? Kızılpınar belediyesi Gültepe,Akşemseddin ve Yunus Emre mahallelerinden su parası bie toplamıyor. Siz hangi ''zorunlu uygulama'' dan bahsediyorsunuz. Ama sizde haklısınız bu halkın sizi hep destekleyeceğine inanmışsınız. Siz ne yaparsanız yapın bu halk hep sizi destekliyor değil mi? Ne diyelim herkes hak ettiği gibi yönetilir...
23.02.2012 22:33
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
İki firma seferler için tarih verdi
Çerkezköy'de namaz kılınacak yerler belli oldu
Yel'den polis memuruna geçmiş olsun ziyareti
OSB’lerde yazlık maskeler için yoğun Ar-Ge çalışmaları
14 yaş ve altı çocuklar yeniden sokağa çıktı
Cami avluları Cuma namazı için hazırlanıyor
Yaya geçidi çizgileri yenilendi
Albayrak: Kırsal kalkınmayı geliştirecek en büyük projemiz
Öğrencilerden ‘Askıda Fatura’ kampanyasına destek
Ergene’de üretilen maskelerin dağıtımı devam ediyor
  ANKET
ÇERKEZKÖY'ÜN SOKAK VE MAHALLELERİNDE YAPILAN SOKAK DÜĞÜNLERİ YASAKLANMALI MI?
HAYIR YASAKLANMAMALI
EVET KESİNLİKLE YASAKLANMALI
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya