Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
31 Mayıs 2020 Pazar
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
“Sağlık çalışanlarının hakkını bizzat koruyacağım”
“Sağlık çalışanlarının hakkını bizzat koruyacağım”
Sağlıkta Dönüşüm Projesi Tekirdağ İl Değerlendirme Toplantısı önceki gün Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın katılımı ile Çerkezköy’de yapıldı. Tekirdağ’da görev yapan tüm Devlet ve Özel hastane yetkililerinin katıldığı toplantıda konuşan Bakan Akdağ, Gaziantep’te bir hasta yakının saldırısına uğrayarak hayatını kaybeden Op. Dr. Ersin Arslan’a Allah’tan rahmet diledi ve “Herkes bilsin ki, her yanlış davranış karşısında sağlık çalışanlarının hakkını daha güçlü olarak aramaya ve korumaya devam edeceğim” dedi.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 23.04.2012 19:02
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Sağlık Bakanlığı’nın ‘Sağlıkta Dönüşüm Programı’ kapsamındaki Tekirdağ İl Değerlendirme Toplantısı önceki gün saat 16.30’da Sağlık Bakanı Recep Akdağ başkanlığında Turkuaz Restourant’ta gerçekleştirildi. 
TOPLUMDAN DAHA FAZLA HASSASİYET BEKLİYORUM
Toplantıda konuşan Bakan Recep Akdağ, Gaziantep’te bir hasta yakının saldırısına uğrayarak hayatını kaybeden Ersin Arslan’a Allah’tan rahmet diledi. Op. Dr. Ersin Arslan’a yapılan saldırıyı sert bir dille eleştiren Bakan Akdağ, “Sayıları yetersiz olduğu halde, her türlü fedakârlıkla çalışan hekimlerimiz takdir edilecek bir hizmet veriyor. Ne yazık ki, toplum içinde şiddeti alışkanlık haline getirmiş olan psikopat tipler, hastalıklı kişiler zaman zaman karşımıza çıkıyor. Bu olay toplumsal şiddetin trajik bir yansımasıdır. Hastanelerde çalışanlara karşı şiddeti önlemeye, riskleri azaltmaya yönelik beyaz kod uygulamasına geçtik. Hasta Hakları Derneği ve sağlık sendikaları ile birlikte ‘sağlıkta sıfır tolerans’ adı altında toplumsal iletişim kampanyası başlattık. Herkes bilsin ki, her yanlış davranış karşısında sağlık çalışanlarının hakkını daha güçlü olarak aramaya ve korumaya devam edeceğim. Bu meselenin takipçisi bizzat ben olacağım. Toplumdan da daha fazla hassasiyet bekliyorum” dedi.
521 UZMAN HEKİM ÇALIŞIYOR
Toplantıda daha sonra sağlık bakanlığı tarafından Tekirdağ’da gerçekleştirilen çalışmalarla ilgili katılımcılara bilgi verildi. Yapılan bilgilendirmede, 2002 Aralık ayında Tekirdağ’da 210 Uzman Hekimin görev yaptığı ve bunların yüzde 19’unun tam zamanlı çalıştığı belirtilerek 2012 Nisan ayında sayısı 521’e yükselen Uzman Hekimlerin yüzde yüzünün tam zamanlı çalıştığı belirtildi. 2002 Aralık döneminde 239 olan Pratisyen hekim sayısının ise yüzde 32 artış ile 348’e yükseldiği belirtilirken, Diş Hekimi sayısının da 4 kat artarak 24’ten 97’ye, hemşire ve Ebe sayısının ise 839’dan bin 354’e yükseldiği ifade edildi.
SAĞLIKTA 129 MİLYON TL HARCANDI
Sağlıkta Dönüşüm Programı kapsamında hizmet alımı ile çalışan personel sayısında da ilerleme kaydedildiğinin belirtildiği toplantıda, “2002’de 217 olan hizmet alımı ile çalışan personel sayısı 5 kat artarak bin 107’ye çıktı. 2002’de 2 bin 153 olan toplam sağlık insan gücü ise 2 kat artarak 4 bin 454’e yükseldi. 1994-2002 yılları arasında inşaat yatırım-onarım harcamaları 23 milyon TL idi. Bu rakamın 2003-2012 yılları arasında 3.8 kat artarak 88 milyon TL’ye yükseldi. Araç ve tıbbi kaynak kullanımında önceki yıllara nazaran 8 kat daha fazla kaynak kullanıldı. 2012 itibari ile 4 milyon 500 bin TL’lik cihaz hizmet alımı yolu ile kullanılıyor. 1994-2002 döneminde 5 milyon TL olan araç ve tıbbi donanım harcamaları, 2003-2012 döneminde ise 41 milyon TL’ye ulaştı. Toplam inşaat, yatırım ve donanım harcamalarına bakıldığında ise 1994-2002 döneminde 28 milyon TL olan harcamalar, 4,6 kat artarak 129 milyon TL olarak gerçekleşti” denildi.
DEVLET HASTANESİNİN PROJESİ TAMAMLANDI
2003’de Sağlık Bakanlığı tarafından devralınarak tamamlanan yatırımların da görüşüldüğü toplantıda, 3 hastane ve 4 sağlık ocağı çalışmalarının 1 yıl içinde tamamlandığı ifade edildi. Planlanan yatırımların da konuşulduğu toplantıda, “Tekirdağ Devlet Hastanesi ve Tekirdağ Diş Hastanesi’nin özel idare tarafından kamulaştırılması yapıldı ve 2015’te tamamlanması hedefleniyor. Çerkezköy Devlet Hastanesi’nin projesi tamamlandı. Bina inşaatı ihale aşamasında. Malkara Devlet Hastanesi’nin ise arazi tahsisi yapıldı. Proje ihale aşamasında. Saray Devlet Hastanesi’nin ise arazisi tapu tahsisi aşamasında. Şarköy Devlet Hastanesi için arazi arama çalışmaları devam ediyor. Çorlu Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nin projesi de ihale aşamasında. 2015 yılında tamamlanması hedeflenen bu yatırımlara 177 milyon TL kaynak kullanarak 2015’sonunda toplam 307 milyon TL yatırım yapılmış olacak” bilgisi verildi. BEBEK ÖLÜM ORANI BİNDE 19 ORANINDA DÜŞTÜ
Sağlık hizmetlerine ulaşılabilirliğin de kolaylaştığı belirtilen toplantıda, Tekirdağ’da 9 Ağustos 2010’da Aile Hekimliği Uygulaması’na geçildiği kaydedildi. 2002’de 81 olan muayene oda sayısının 2011’de 224’e yükseldiğinin söylendiği çalışmada, 2002’de 769 bin 574 olan yıllık muayene sayısının 2012’de 2 milyon 569 bin 901’e yükseldiği, Tekirdağ’da 2003’de 100 binde 61 olan anne ölüm oranının 2010’da yüz binde 16’ya düştüğü, bebek ölüm oranının ise binde 29’dan binde 10’a düştüğü ifade edildi.
MEMNUNİYET ORANI YÜZDE 76
Toplantıda, Sağlıkta Dönüşüm Programı öncesinde az sayıda ve yetersiz donanımlı ambulanslar için vatandaştan yakıt parası alındığı hatırlatılarak, “Daha düne kadar ülkenin bazı kesimlerinde kızakla taşınan hastalar vardı. İnsanlara paran yoksa ambulans da yok deniliyordu. Şimdi ise Tekirdağ’da helikopter ambulans ile 58 hasta nakli gerçekleştirildi. Uçak ambulans ile 1 hasta nakli yapıldı. 2 adet tam donanımlı 4x4 kar paletli ambulans ile birilikte toplam 32 ambulansa sahip. 112 Acil Sağlık Hizmetleri çalışmalarında da ilerleme kaydedildi. 2002’de 3 olan 112 Acil İstasyon sayısı 2011’de 16’ya, 3 olan ambulans sayısı, 32’ye yükseldi. 2002’de 112 ile taşınan vaka sayısı bin 397 idi. 2011’de bu sayı da 22 bin 514’e çıktı. Tekirdağ’da sağlık hizmetlerinden memnuniyet oranı 2003 yılında yüzde 39 iken, bu oran 2010’da yüzde 73’e, 2011’de yüzde 76’ya çıktı. 2012’de de bu oranın yüzde 78’e çıkması hedefleniyor” denildi. 
KATILIM YOĞUN OLDU
Turkuaz Restourant’ta gerçekleşen ‘Sağlıkta Dönüşüm Programı’ kapsamındaki Tekirdağ Sağlık Hizmetleri İlerleme ve Değerlendirme Çalışması Toplantısı’na Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın yanı sıra, AK Partili Tekirdağ Milletvekilleri T. Ziyaeddin Akbulut, Özlem Yemişçi, Müsteşar Yardımcıları Uz. Dr. İsmail Demirtaş, Yrd. Doç. Dr. Hakkı Yeşilyurt, Tekirdağ Valisi Zübeyir Kemelek, Vali Yardımcıları Mustafa Masatlı, B. Sıtkı Kocakundakçı, Tekirdağ Belediye Başkanı Op. Dr. Adem Dalgıç, Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek, Çerkezköy Kaymakamı Ayhan Bayhan, Çorlu Kaymakamı Ali Dursun, Hayrabolu Kaymakamı Tamer Orhan, Malkara Kaymakamı Yunus Fatih Kadiroğlu, Marmara Ereğlisi Kaymakamı İrfan Demiröz, Saray Kaymakamı Gülihsan Yiğit, Şarköy Kaymakamı Zekeriya Güney, Muratlı Kaymakamı Yakup Tat, Çerkezköy Belediye Başkanı Ali Ertem, NKÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oğuz A. Özen, NKÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Doç Dr. Mustafa Kulaç, Strateji Geliştirme Başkanı Mehmet Atasever, Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. İrfan Şencan, Sağlık Yatırımları Genel Müdürü Serdar Taflan, Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Bölüm Koordinatörü Dr. Hasan Güler, Proje Yönetim Destek Birimi Direktörü A. Celalettin Tarhan, Türkiye Halk Sağlığı Kurulu Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Öztürk, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurulu Başkan Yardımcısı Uz. Dr. Orhan Koç, Sağlık İl Müdür Yardımcısı Dr. Özgül Köse, Tekirdağ İl Emniyet Müdürü Ali Yılmaz, İl Genel Meclis Başkanı Av. Orhan Perçinoğlu, İl Defterdarı Yusuf Atılğan, SGK İl Müdürü Mahmut Kotan, Çerkezköy İlçe Emniyet Müdürü Kadir Yırtar, Veliköy Belediye Başkanı Hanifi Belindir, AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Ahmet Kambur, AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Alaettin Demirbağ, Çerkezköy Kent Konseyi Başkanı Ahmet Gayretli, Hastane Başhekimleri ve Özel Hastane Yöneticileri katıldı.

Haber / Ahmet KARDEŞ     

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
  ANKET
ÇERKEZKÖY'ÜN SOKAK VE MAHALLELERİNDE YAPILAN SOKAK DÜĞÜNLERİ YASAKLANMALI MI?
HAYIR YASAKLANMAMALI
EVET KESİNLİKLE YASAKLANMALI
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya