Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
16 Aralık 2019 Pazartesi
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
 “Bugünü atlattık yarın ne yapacağız diye düşünmek istemiyoruz”
“Bugünü atlattık yarın ne yapacağız diye düşünmek istemiyoruz”
Trakya’yı etkisi altına alan yoğun yağış nedeniyle Pınarça Deresi ve Çorlu Deresi’nin yükselmesi ile birlikte çok ciddi sıkıntılar ile karşı karşıya kaldıklarını kaydeden Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay yapılan çalışmaları basın mensupları ile paylaştı.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 03.02.2015 16:49
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

“YAĞIŞ OLMAMASINA RAĞMEN DERE YÜKSELDİ”

Çerkezköy’de çok yoğun yağış olmamasına rağmen Pınarça ve Çorlu Deresi’nde ciddi su seviyesinin yükseldiğini kaydeden Akay “Bizim sıkıntımız Pınarça ile Çorlu Deresi’nin durumu. Geçtiğimiz gün Çorlu Deresi’nde ciddi bir artış yaşandı. Çerkezköy'de yağış olmamasına rağmen Çorlu Deresi çok daha fazla yükseldi. Bizde bu artışın gerekçesine baktık. Çayırdere ve Istıranca tarafından toplanan su Çorlu Deresi'ni geçip Çerkezköy'e ulaşıyor” dedi.

“DSİ HAREKETE GEÇMELİDİR”

Bahane üretilmeden bu çalışmaların tamamlanmasını istediklerini söyleyen Akay “Geçtiğimiz gün Hükümet Caddesi'nde bulunan köprüde su seviyesi sınıra dayandı. Hatta Hükümet Konağı tarafına doğru sızmalar yaşandı. Bu konuda tedirginliğimiz halen devam ediyor. DSİ'nin daha fazla bahane üretmeden bir an evvel harekete geçmesini bekliyoruz. İşlerin hızlanmasını istiyoruz” dedi.

“O ÇALIŞMALAR YAPILMASAYDI SEL FELAKETİ YAŞAYABİLİRDİK”

DSİ’nin yapması planladığı baraj projesinin iki yılı bulacağını ve Çerkezköy’ün iki kışı tekrar sıkıntı içinde geçireceğini kaydeden Akay “Geçtiğimiz gün olası bir sel felaketini ucuz atlattık. Bu konuda tedirginliğimiz oldukça yüksek. Pınarça Deresi üzerinde DSİ ile birlikte 7-8 günlük bir çalışma gerçekleştirdik. Yaz mevsiminden bu yana DSİ ile Belediye'nin yaptığı çalışmalar sadece dere genişletme çalışmalarıydı. Geçtiğimiz gün bu çalışmaları yapmamızdaki istediğimizin haklılığını gördük. Biz bu çalışmalarda ısrar etmemiş olsaydık, o gün bir felaket ile karşılaşabilirdik” dedi.

“ÜÇ BÖLGEDE SIKINTIMIZ VAR”

Hükümet Caddesi'nin üzerinde bulunan köprü civarındaki settelerin çok üzerinde bir su seviyesi ile karşı karşıya geldiğini ifade eden Akay “Dere genişletme çalışmaları sonucunda o su seviyesi tehlikeye yol açmadı. Çalışmaları yapmamızdaki amaç Çorlu ve Pınarça Derelerinin rahat bir şekilde birleşmesini sağlamaktı. Çünkü su rahat akamıyordu ve Hükümet Caddesi tarafına doğru doldurma yapıyordu. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve TESKİ yetkilileri ile de iletişime geçtik. Üç noktada gerçekten büyük sıkıntımız var. BSH kavşağının yanında bulunan köprünün yeniden düzenlenmesi gerekiyor. Ayrıca Atılım Beton'un oradaki köprünün eğiminin ve yüksekliğinin engel teşkil etmesi konusu var. Ciddi kamulaştırma sorunları olduğu için bugünlere geldik" dedi.

“KARAYOLLARI DA ÇALIŞMA YAPMIYOR”

2002 yılında yaşanan sel felaketin ardından Çerkezköy’ün 5-6 kez aynı senaryo ile karşı karşıya kaldığını kaydeden Akay “Geçtiğimiz Haziran ayında da büyük bir sıkıntı atlattık. Bir de geçtiğimiz gün aynı şeyi yaşadık. Hava karardığı anda ben bile tedirgin oluyorum. Bu konuyla ilgili yetkililer ile temasa geçtik. Kızıpınar ve Atılım Beton'un olduğu köprüler Karayollarına ait. Karayolları ise bu konuda herhangi bir çalışma yapmıyor. Büyükşehir ve TESKİ Karayolları ile iletişime geçecek” açıklamasında bulundu.

“CİDDİ BİR SORUN VAR”

Amacının siyaset yapmak olmadığını söyleyen Akay “Hepimizin derdi Çerkezköy’ü bu durumdan kurtarmak. Bu konuda sorumlu bir kurum varda o da Devlet Su İşleri’dir. Bu kurum Çerkezköy için bu güne kadar gerekli hassasiyeti maalesef göstermedi. Bugünü atlattık yarın ne yapacağız diye düşünmek istemiyoruz. Bununla ilgili süreçlerin gerçekten hızlandırılması gerekiyor. Pınarça Deresi’nde yapılan çalışmalar yüzde 60 seviyesinde kaldı. 3000 metrenin 2000 metresi tamamlandı. 1000 metrelik alanda çalışma başlamadı. Bu konuyu tüm siyasi partiler ile paylaşacağız. Çerkezköy için ciddi bir tehlike var. Bir an evvel bu kış ve önümüzdeki kışı rahatlatacak şekilde çalışmalar yapmaya devam edeceğiz. Çorlu Deresi'nin ıslah projesinde en tehlikeli bölge Çerkezköy'dür. Bu durumu ortadan kaldırmamız gerekiyor. Umut ediyorum ki süreç hızlanacak" dedi.

“2-3 NOKTADA TIKANMA VAR”

TESKİ ve DSİ ekiplerinin Haziran ayında Çerkezköy’de yaptığı incelemelerden sonra hangi çalışmaları yaptıklarının sorulması üzerine de konuşan Akay “2012 yılında sel felaketi yaşadık. Devlet Su İşleri yetkileri yaptıkları açıklamada ‘çalışmalara adım atıyoruz’ dediler. Bugünkü şartlarda bu alanlarda 40-50 milyon TL arasında bir kamulaştırma var. En büyük sorun olarak gördüğümüz bu sorun hep ötelendi. Sorunlar ötelenince de çözülmüyor. Bunu sürekli paylaşarak çabamızı ortaya koymaya çalışıyoruz. Dere 2-3 noktada tıkanıyor. Tıkanan köprüleri de yaza kadar çözmemiz gerekiyor. İşin esası ise dere ıslahı projesidir. Esasından vazgeçmeden biz sadece önümüzdeki süreci doğru kullanmak adına köprüleri açmak için çalışacağız. Bu konu için de sürekli Büyükşehir ile iletişimdeyiz" diye konuştu.

“GECE GÜNDÜZ KONTROL EDİYORLAR”

Olası bir felaket durumunda Fen İşleri Müdürlüğü ve Zabıta ekiplerini dere alanlarında 24 saat hazır olarak beklettiklerini kaydeden Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay “Yağışlar sadece bizim bölgemizde olmadı. Çorlu Deresi’ne akan her bölgeyi saat başı inceliyoruz.  Sağanak yağış geçtiğimiz akşam gece saatlerinde başladı ama sabah 07.30’da kesildi. 10.30 ile 14.00 saatleri arasında ise su seviyesinde ciddi bir artış oldu. Bu anlamda ekiplerimiz gece gündüz demeden dereleri kontrol ediyorlar” dedi.

Çerkezköy Haber / Faik Onur KAYA

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
haydar ali kerhaneciye
çocuk dediğin başkan 10 sene biriktirdiğiniz borçların yarısını 10 ayda ödedi, sen sırf laf atmak ve karaktersizin teki olduğun için kendine küfrettirerek rahatlamak için yazı yazıyorsun. senin oy verdiğin akp tarafından ülkedeki dereler sular dsi ye verildi yani çerkezköyün ortasından geçen boklu dere dsi nin malı kanunen bunu biliyormusun? teski ye gelince, çerkezköyün kendi imkanları ile yapılan su kuyularını, su tesislerini borç harç yapılan su kanallarını beleş beleş teskiye veren yine sizsiniz bir insan ne kadar düşebilir ne kadar karakterini onurunu ayaklar altına alabilir nasıl kendine küfrettirmekten bu kadar zevk alabilir nasıl arsız arsız yalan konuşab,lir bunu çerkezköy halkına gösterdin ya bu sana yeter. halk seçimini yaptı başkanını seçti sen git buza otur rahatla, 4 sene sonra seçime kadar.
04.02.2015 15:34
haydar bahaneciye cevap
Hey adı üstünde bahaneci denilen ali kardeş , sen nasıl bir varlıksınki sen nasıl bir zihniyet ve kafadasınki sen nasıl bir ukalasın kii böyle bir ithamda bulunuyorsun hey bahaneci herif heeeyy ali ertem uşaaa heyyy saygısız cahil sen önce terbiye öğren unuttun herhalde günlerce susuz kalıp pis pis gezdiğini ama sen pisliğe alışmışsın ki böyle salakça yorumlar yapıyorsun senden ne beklenir .
04.02.2015 14:16
HASAN GÜVEN ALİ İSİMLİ KİŞİNİN YORUMUNA CEVAP
ciddi ciddi ciddi başlıkla yazy yazıp belediye başkanına çocuk diyen zat anlaşılan akplisin sen önce git bunları 10 sene çerkezköyü yönetmiş Ali Ertem'e söyle,Vahp Akay yetkisi dahilinde olaylara müdahele edebiliyor,bundan önceki belediye iktidar partisindendi her kuruluş emrindeydi o neden yapmadı.çocukmuş asıl siz ve sin gibilerin beyni çocuk
04.02.2015 13:17
ALİ BAHANECİ CİDDİ CİDDİ CİDDİ
ÇERKEZKÖY HALKI GÖRÜYORMUSUNUZ ÇOCUK BAŞKANIMIZ AKAY BAHANE ÜRETMEKTEN BAŞKA BİRŞEY YAPAMIYOR RORUN KİMİN ÇERKEZKÖYÜN KİM ÇÖZECEK SEN DSİ HAREKETE GEÇSİN DİYORSUN SEN NİYE GEÇMİYORSUN KABİLİYETİNMİ YOK SADECE TESKİ YAPSIN KARAYOLLARI YAPSIN DİYE DERT YANIP COK CİDDİSORUNLARIMIZ VAR DEYİP FELAKET TELLALLIĞI YAPIYORSUN ÇERKEZKÖY GÖRÜYORMUSUNUZ ÇOCUK BAŞKANIN BEYANINA ZABITA EKİPLERİ 24 SAAT NÖBETTEYMİŞLER SU GELİNCE ZABITA NE YAPACAK NİYE ONDAN BAHSETMİYORSUN ŞARKIMI SÖYLEYECEKLER SEN SURATASMAYI BIRAKTA ANILAN KURULUŞLARLA İYİ İLŞKİYE GEÇ ÇOCUK BŞK...
04.02.2015 09:37
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Profesörün lise öğrencisi oğlu, kazada hayatını kaybetti
Doğalgazda tasarruf etmenin püf noktaları
'Altın kaçakçılığı' yalanıyla eski bakanı dolandıran şüpheli tutuklandı
Seyir halindeki aracın motor kısmı yandı
Okan en büyük hayalini gerçekleştirdi 
Çin'in doğu Türkistan'daki zulmü Çerkezköy’de kınandı
Vatandaşlar en çok Ege ve Akdeniz'i tercih etti! 
Havaların soğumasıyla kestane satışları arttı
Kareli: İlaçlar bizi tedavi etmiyor ama bu cihazlar yüzde 80 tedavi ediyor
Lider Arnavutköy Belediyespor’a diş geçiremedik
  ANKET
ÇERKEZKÖY'ÜN SOKAK VE MAHALLELERİNDE YAPILAN SOKAK DÜĞÜNLERİ YASAKLANMALI MI?
HAYIR YASAKLANMAMALI
EVET KESİNLİKLE YASAKLANMALI
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya