Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
17 Ekim 2017 Salı
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Yüceer: Mağduriyet giderilecek
Yüceer: Mağduriyet giderilecek
CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, sigortalılık başlangıcından önce yapılan doğumların da borçlanılabilmesine imkan tanıyacak kanun teklifini TBMM’ye sundu. Sigortalı olmadan askerlik görevini yerine getiren erkeklerin ilgili süreyi borçlanabildiğine dikkat çeken Yüceer, söz konusu durumun hakkaniyetle ve eşitlik ilkesiyle bağdaşmadığını belirtti.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 15.02.2016 13:38
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, sigortalılık başlangıcından önce yapılan doğumların da borçlanılabilmesine imkân tanıyacak kanun teklifi hazırladı. Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifini TBMM Başkanlığına sunan Yüceer, kadınların birçok alanda olduğu gibi iş hayatında da oldukça fazla sıkıntıyla karşı karşıya kaldığını vurguladı. Yüceer gerekçesinde, “Dünyada, kadının işgücüne katılım oranı yüzde 50’nin altında olup da kalkınmış bir ülke örneği yoktur. Bu nedenle kadının çalışma hayatına katılımında yerinde ve doğru politikaların geliştirilmesi çok önemlidir. Devletin kadını istihdama teşvik etmek yolunda atacağı her adım kadına yönelen şiddetin giderek arttığı Türkiye’de kadına yönelen şiddetle mücadelede de önemli bir adım olacaktır” dedi.

CİNSİYET EŞİTLİKÇİ BİR PERSPEKTİF ÇİZİLMELİ

Kadınların çalışma ortamlarında karşılaştıkları sorunlara çözüm üretmek, ekonomik olarak güçlendirmek, çalışma hayatına daha etkin katılabilmelerini sağlamak için toplumsal politikaların belirlenmesi sürecinde cinsiyet eşitlikçi bir perspektif çizilmesinin şart olduğunu kaydeden Yüceer, kadınların karşılaştığı önemli sorunlardan birinin de sigortalı değilken yaptıkları doğumlar için ilgili süreleri borçlanamamaları olduğunu bildirdi. Kadın sigortalıların doğum nedeniyle çalışamadıkları en fazla üç defa olmak üzere ikişer yıllık süreleri borçlanabilmeleri için, sigortalının doğumdan önce adına kısa ya da uzun vadeli sigorta kolları yönünden prim ödenmiş olması gerektiğini hatırlatan Yüceer şöyle devam etti: Doğumdan önce sigortalı olan kadınlar doğum borçlanmasından yararlanabilirken, doğum sonrası iş hayatına atılıp sigortalı olan kadınlar önceki doğumları için bu haktan yararlanamamaktadır.  Bir kadının doğum yapması, anne olması zorunlu olarak iş hayatından uzak kalmasına neden olmaktadır. İşe alımlarda bile küçük çocuğu olan kadınların tercih edilmediği ülkemizde birçok kadın bu nedenle çocuk sahibi olduktan sonra çalışmayı tercih etmektedir. Ancak erkekler, askere gitmeden önce sigortalı olup olmadığına bakılmaksızın askerlik sürelerini borçlanabilmektedir. Mevcut hukuksal düzenlemeye göre sigortalı olduktan sonra doğum yapan kadınlar ve sigortalı olmadan askerlik görevini yerine getiren erkekler ilgili süreleri borçlanabilmektedir. Ancak iş hayatına çocuğunu doğurduktan sonra başlayan kadınların önceki doğumları için borçlanma hakkından yararlanamaması hakkaniyetle bağdaşmamaktadır. Bu durum Anayasamızın 10’uncu maddesinde yer alan eşitlik ilkesine aykırıdır” dedi.

 MAĞDURİYET GİDERİLECEK

Tekirdağ Milletvekili Dr.Candan Yüceer, vermiş olduğu kanun teklifinin yasalaşması halinde doğum yaptıktan sonra sigortalı olan kadınların ilgili süreleri borçlanmasında yaşadıkları mağduriyetin giderilmiş olacağını hem de borçlanma konusunda kadınlar ve erkekler arasındaki eşitsizliğin ortadan kaldırılacağını kaydetti.

Çerkezköy Haber

 

 

 

 

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Trakya’nın müzik ustası son yolculuğuna uğurlandı
Beyninden yumurta büyüklüğünde tümör çıkarıldı
Jandarma ile ortak denetim
Kuzenlerden Kaan Arda toprağa verildi
Çerkezköylü kuşçular festivale hazırlanıyor
Üyeliği düşen Yılmaz Bakanlık yolunda
Dikkat! Elektrik kesintisi var
Lider gittik, lider döndük  0-0
‘Söz Sizde’ projesiyle halkı dinleyecekler
Yakılan lastikler paniğe neden oldu
  ANKET
Size göre Türkiye'nin başlıca sorunu nedir?
Terör
Anayasa
Başkanlık
İşsizlik
Ekonomi
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
G.O.P. Mahallesi, Barbaros Caddesi, Kamburoğlu Sokak No: 10 Çerkezköy - TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 - 725 26 10 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya