Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
20 Kasım 2017 Pazartesi
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Kadının hakları korunsun
Kadının hakları korunsun
Cumhuriyet Halk Partisi PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Büyükşehir Belediyelerinde kurulması zorunlu komisyonlara Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu eklenmesini de istedi.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 29.02.2016 16:46
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

TBMM Başkanlığına Kanun Teklifi sunan Yüceer, gerekçesinde kadınların haklarının korunabilmesi, birey olarak güçlendirilebilmesi ve toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlanabilmesi için söz konusu mekanizmaların yaygınlaştırılması gerektiğini bildirdi.

KANUN TEKLİFİ SUNDU

CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, 5216 Sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nda değişiklik yapılması istemiyle hazırladığı Kanun Teklifini TBMM Başkanlığına sundu. Teklifle, Büyükşehir belediyelerinde kurulması zorunlu ihtisas komisyonlarına“Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu” ibaresi eklenerek, toplumsal cinsiyet politikalarının yerel yönetimlerde uygulanabilirliğinin sağlanması amaçlanıyor. Yüceer gerekçesinde;  ülkemiz tarafından onaylanan uluslararası sözleşmelerle, devletlere “kadınların karar alma sürecine tam ve eşit katılımını özendirecek politika ve uygulamaları formüle etmek ve kuvvetlendirmek“ görevinin yüklendiğini belirtti.

“ÇÖZÜMLERİN ÜRETİLEMEMESİ SONUCU DOĞUYOR”

Gerekçede, “Görevin yerine getirilebilmesi için toplumsal cinsiyet eşitliği mekanizmalarının oluşturulması imzacı devletler açısından bir yükümlülüktür. Ancak gerek ulusal mevzuat gerekse uluslararası sözleşmelerden kaynaklı söz konusu yükümlülüklerin tam olarak yerine getirildiğini söylemek mümkün değildir. Ülkemizde yerel düzeyde toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamaya yönelik herhangi bir mekanizma oluşturulmamıştır. Söz konusu bu durum, hem yerel demokrasi ve kalkınma hedefine ulaşmakta ciddi bir engel oluşturmakta, hem de kadınların farklı ihtiyaç ve sorunlarının yerel yönetimlerce gerektiği biçimde ele alınmaması, çözümlerin üretilememesi sonucunu doğurmaktadır” denildi.

YÖNETİCİLERİN İNİSİYATİFİNE BAĞLI OLMAMALI

CHP’li Yüceer, kadınlara yönelik hizmetlerin önceliğinin, yerel yönetimlerin olanakları ve yöneticilerin inisiyatifine bağlı olduğunu belirterek, kadınların yerel demokrasi ve kalkınmaya katılımına yönelik çabaların, bütüncül ve kalıcılıktan uzak olduğunu kaydetti.

Söz konusu durumun yerel düzeyde kadınları karar alma süreçlerinin dışında bıraktığını belirten Yüceer şöyle devam etti: Yerel yönetimlerde politika oluşturma, kaynak dağılımı ve uygulamayla ilgili süreçlere kadınların katılımının sağlanması ve uygulanacak politikalar ile verilecek hizmetlerde eşitlikçi bir yaklaşım geliştirilebilmesi için toplumsal cinsiyet eşitliği odaklı mekanizmalara gereksinim olduğu açıktır. Kadınların insan haklarının korunabilmesi, birey olarak güçlendirilebilmesi ve toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlanabilmesi için söz konusu mekanizmaların yaygınlaştırılması, yerel düzeyde de hizmet verebilir konuma getirilmesi gerekmektedir. Nitekim uluslararası sözleşmeler de buna vurgu yaparak kadınların karşı karşıya kaldığı sorunların çözümü için Hükümetlere yerel düzeyde mekanizmalar kurulmasını tavsiye etmektedir. Buna istinaden, Toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda farkındalığın artırılması, yerel düzeyde kadınların yönetime katılımının artırılması ve kent yaşamının toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlayacak biçimde düzenlenmesi için tüm hizmetlerin özel olarak kadınların da gereksinmelerini düşünerek programlanması ve uygulamasına ilişkin bir mekanizma oluşturulmalıdır” dedi. Yüceer, Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nda değişiklik yapılarak büyükşehir belediyelerinde “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu” kurulmasına yönelik bir düzenlemenin gereğine vurgu yaptı. 

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Kasap deposuna silahlı saldırı
Trakya haykırdı: Termik santral istemiyoruz
Çerkezköy’de Karadeniz gecesi
Uyuşturucu operasyonuna 9 gözaltı
Sivaslılar kahvaltıda buluştu
Karanarlılar Çerkezköy’de dernek açtı
Liderliği devraldık
ÇTSO’dan üyelerine ücretsiz online eğitim
Kafkaslar görev dağılımı yaptı
Kapaklı’daki alt yapı ve üst yapı çalışmaları devam ediyor
  ANKET
Size göre Türkiye'nin başlıca sorunu nedir?
Terör
Anayasa
Başkanlık
İşsizlik
Ekonomi
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
G.O.P. Mahallesi, Barbaros Caddesi, Kamburoğlu Sokak No: 10 Çerkezköy - TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 - 725 26 10 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya