Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
31 Mayıs 2020 Pazar
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Bir ilki gerçekleştirdiler
Bir ilki gerçekleştirdiler
Tekstil Mühendisliği Bölümü öğrencilerine yönelik akademik destek, koçluk ve istihdam programı işbirliği protokolü imzalandı.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 03.03.2016 15:32
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Namık Kemal Üniversitesi Rektörlüğü  ile Türkiye Tekstil Terbiye Sanayicileri Derneği (TTTSD) arasında NKÜ Tekstil Mühendisliği Bölümü lisans öğrencilerine  akademik eğitim, kariyer gelişim ve mezuniyet sonrası istihdam desteği verilmesine yönelik işbirliği içeren bir protokol imzalanmıştır. Çorlu Mühendislik Fakültesi Konferans salonunda önceki gün gerçekleşen imza törenine, Üniversite Rektörü Prof.Dr. Osman Şimşek, TTTSD Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Canpolat, Başkan Yardımcıları Fatma Şener ve Kemal Oğuz ile ÇMF Dekanı Prof.Dr. Lokman Hakan Tecer,  Tekstil Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof.Dr. H.Ziya ÖZEK, ÇMF Dekan yardımcıları, Çorlu Mühendislik Fakültesi Öğretim üyeleri ve Tekstil Mühendisliği Bölümü öğrencileri katıldı.

İSTİHDAM EDİLECEKLER

Ülkemizde tekstil alanında ilk ve lisans düzeyinde tüm yüksek öğretim kurumları için de ilk olan bu örnek uygulama  çerçevesinde;   Üniversite Tekstil Mühendisliği Bölümü lisans öğrencileri,  TTTSD üyesi firmalar ile işbirliği içinde,  1 sınıftan başlayarak 3 yıla yayılmış yabancı dil eğitim desteği, eğitim yardım paketi, bizzat işverenler tarafından ayda en az iki gün kariyer koçluğu desteği alacaklar ve Sektör Tümleşik Eğitim uygulamasını bu firmada yapacaklardır. Mezuniyet sonrasında da B2 düzeyinde yeterli İngilizce düzeyine ulaşmış olanlar, bu protokol kapsamında ilgili firma tarafından ulusal İK kriterlerine uygun bir ücretle istihdam edilecekler.

MODEL OLUŞTURDUK

Bu işbirliğinin Tekstil Mühendisliği Bölümünün sektör ve TTTSD ile yakın ilişki ve işbirliğini daha da güçlendirip geliştireceğini ifade eden, Bölüm Başkanı Prof.Dr. Ziya ÖZEK,  2008 yılında eğitime başlayan bölümün geçen süre içinde mevcut 16 tekstil mühendisliği bölümü arasında saygın bir yer edindiğini ifade etmiştir. Bu gün itibariyle 275 lisans ve 78 lisans üstü öğrenciye hizmet veren NKÜ Tekstil Mühendisliği Bölümünün çeşitli ilklere öncülük ettiğini; Sektör Tümleşik Eğitim modeli, Tekstil Kümelenme Projesi  ve şimdi de AKADEKİP projesi ile ülkemizdeki kamu üniversiteleri için örnek bir model oluşturduklarını ifade etti. Ülke genelinde tekstil mühendisliği bölümlerinde var olan kontenjan sıkıntısının yaşanmadığı; NKÜ Tekstil Mühendisliği bölümü;   bu uygulama ile mevcut öğrencilerin  daha iyi eğitim ve motivasyon fırsatı yakalayacağı, diğer taraftan gelecek yıllardaki giriş puanlarında önemli artışların olmasının beklendiği ifade edilmiştir. NKÜ Tekstil Mühendisliği bölümü ile TTTSD işbirliği sayesinde sektöre daha nitelikli ve sektörü özümsemiş mühendislerin yetiştirileceği  beklentisi dile getirilmiştir.

ÇOK ÖNEMLİ

Çorlu Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Lokma Hakan Tecer,  fakültenin uygulamalı eğitimi çok önemsediğini ve  bölgedeki sanayi kuruluşları ile çok yakın işbirliklerinin var olduğunu vurgulayarak, bu işbirliği protokolunun gerçekten çok önemli ve anlamlı olduğunu ifade etmiştir. Ülkemiz için ilk olan uygulamanın fakültenin diğer bölümlerine de örnek teşkil edeceğini dile getirerek, Çorlu Mühendislik Fakültesi mezunlarının bölgedeki kuruluşlarda başarıyla istihdam edildiğini hatırlatmıştır. 

“YÜZDE 95’İ KARŞILIYOR”

Tekstil Terbiye Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Canpolat, Namık Kemal Üniversitesi ile böylesine  bir işbirliği oluşturmaktan çok memnun olduklarını, ve bu işbirliğinin öğrenciler ve üniversite kadar sanayiciler için de gerekli ve de yararlı  olduğunun altını çizmiştir. Tekstil sektörünün, ülkemiz için önemini vurgulayarak yüksek ihracat  performansı yanında yurtiçi talebin de yüzde 95’ini karşılayabilmekte olduğunu ifade etmiştir. Genç mühendis adaylarının yabancı dil eğitimlerine destek olmak ve uygulamalı eğitime destek vermenin yanısıra, işverenler tarafından bizzat yapılacak kariyer koçluğunun, genç mühendis adayları için bulunmaz bir fırsat olacağını belirten Canpolat, NKÜ ile başlatmış oldukları bu işbirliğinin değişik platformlarda artarak sürmesinin en büyük beklentileri olduğunu  belirtti.

“ARTARAK SÜRECEKTİR”

Üniversitemiz Rektörü Prof.Dr. Osman Şimşek konuşmasında, bu protokolün ortaya çıkarılmasına katkı koyan herkese teşekkür ederek, üniversitenin bölge kurumlarıyla işbirliklerinin artarak sürdüğünü ifade etti. Namık Kemal Üniversite’sinin hızlı bir gelişme süreci yaşadığını dile getiren Şimşek, bu gelişmede Çorlu Mühendislik Fakültesinin de lokomotif olduğunu vurguladı. Şimşek, Namık kemal Üniversitesinin  Teknoloji Geliştirme Bölgesini geliştirmeye yönelik yeni yatırımlar sayesinde, bölgedeki etkisi ve gücünün daha da artacağının müjdesini verdi. Konuşmaların ardından 9.maddelik protokol Rektör Prof.Dr. Osman Şimşek  ve TTTSD Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Canpolat tarafından imzalandı. 

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
  ANKET
ÇERKEZKÖY'ÜN SOKAK VE MAHALLELERİNDE YAPILAN SOKAK DÜĞÜNLERİ YASAKLANMALI MI?
HAYIR YASAKLANMAMALI
EVET KESİNLİKLE YASAKLANMALI
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya