Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
20 Eylül 2017 Çarşamba
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
“Kadınlar olmadan ne eşitlik olur ne de barış”
“Kadınlar olmadan ne eşitlik olur ne de barış”
CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer 8 Mart Dünya Kadınlar günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 07.03.2016 16:32
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Yüceer “ Bugün, kadın emeğinin taçlandırıldığı, tüm dünyada kadınların eşitlik ve daha huzurlu yaşam özlemlerini dile getirdiği 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü.Mücadele ve kararlılık günü olan 8 Mart’a bu yıl da her gün kadınları kör şiddete kurban veren, kadının eğitimde, sağlıkta, siyasette, istihdamda, toplumsal yaşamda eşit olmadığı, yaşam hakkının yok sayıldığı, çocuk evliliklerinde ön sıralarda yer aldığı bir ülke ikliminde giriyoruz.Kendisine biçilmiş tüm rollerin üstesinden başarıyla gelen, çağdaşlaşmanın öncüsü olan kadınlar hak ettiği değeri görememekte, toplumsal hayatta ikinci plana itilmekte, şiddet görmekte ve katledilmektedir.Kadınlar her an ölümle yüz yüze, korunmadan uzak, yaşam ve ölüm arasında bir hayat sürmeye çalışmakta, daha acısı yaşam mücadelesinde yalnız bırakılmaktadır. Devlet kendi emaneti altındaki kadınları dahi koruyamamaktadır” dedi.

“23 KADIN ÖLMÜŞTÜR”

Yüceer “Emniyet Müdürlüğü kayıtlarına göre, 2014 yılı içinde 77 bin 288 kadın hakkında geçici koruma tedbiri kararı alınmış, geçici koruma tedbiri uygulanırken 23 kadın katledilmiştir. 21 kadın ise haklarında çağrı üzerine koruma kararı varken çağrıda bulunamadığı için erkek şiddetine kurban verilmiştir. “Kadın erkek eşitliğine inanmıyorum” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve iktidarın kadını hedef alan açıklamaları, kadını aile içinde konumlandıran politikalar, kadın bedeni üzerinden yapılan siyaset, bu şiddeti körüklemektedir. Kadına yönelik şiddeti önlemeye ilişkin uluslararası sözleşmelere imza koymuş olmamıza rağmen bu sözleşmelerin gereği yapılmamakta, yasal mevzuatta yapılan düzenlemelerin yaşama geçirilmesinde gereken ilgi, çaba ve samimiyet gösterilmemektedir. 
Bugün ülkemizde kanunları ve uluslararası sözleşmelerden doğan yükümlülükleri uygulamayan, uygulanmasını umursamayan bir devlet vardır. Yasaları tam anlamıyla uygulamayanlar, kadın cinayetlerinde “mahkemede kravat taktı” diye iyi hal indirimi, “kadınlık görevlerini yerine getirmiyordu” diye haksız tahrik uygulanmasına göz yumanlar, günü kurtarma çabasına girmektedirler.Dahası kadın mücadelesinden korkan iktidar, kadınların özgürce meydanlarda eşitlik ve hak talebini, yaşam hakkını haykırmasına yasak koymaktadır.Kadının haklarını görmezden gelen, eşit görmeyen, ayrımcılığı gündelik hale getiren zihniyetle mücadele etmediğimiz, bu zihniyeti ortadan kaldırmadığımız sürece kadına yönelik şiddetin önüne geçmek imkansızdır” açıklamasında bulundu.

KADINLAR GÜNÜNÜ KUTLADI

“Kadınların sorunlarını çözmeden ne demokrasi ne de insan hakları konusunda gerçek bir ilerleme kaydedilemez” diyen Yüceer “ Haksız yasağı tanımayan, eşitlik talebi için, yaşam hakkı için meydanlara çıkan kadınlar bütün engellere dün olduğu gibi bugün de karşı durmuştur. İktidarın kadını eve hapsedecek, susturacak yasağına prim vermemiş, itaati değil yine direnişi seçmiştir.

Kadınların bu onurlu mücadelesi toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlandığı bir ülke inşa edilene kadar sürecektir. CHP Kadın-Çocuk Hak ve İhlalleri İnceleme ve İzleme Komisyonu olarak 8 Mart’ın kadınların sorunlarının değil başarılarının tartışıldığı, yasakların olmadığı, kadınların özgürce meydanlara çıkabildiği bir gün olması dileğiyle “Dünya Emekçi Kadınlar Günü”nü kutlarız.

Biliyoruz ki; Kadın özgürleşmeden, toplum özgürleşmez. Kadınlar olmadan ne eşitlik olur ne de barış. Kadınıyla erkeğiyle, emeği bölüştüğümüz gibi ekmeğimizi de eşit bölüşene kadar mücadelemize devam edeceğiz.

 

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Sırat köprüsü değil çile köprüsü          
Çerkezköy’e bir okul daha yapılıyor
ÇTSO’dan görkemli veda
Kapaklı Belediyesi’nden sıkı denetim
Son başvuru 6 Ekim
27 öğretmen sertifika aldı
Dünya Şampiyonuna beşibiryerde
Park yapım çalışmaları devam ediyor
Vali Ceylan şehit aileleri ve gazilerle yemekte bir araya geldi
Günümüzde Ahilik teşkilatı hizmetlerinin yeniden çalıştırılması çok önemli
  ANKET
Size göre Türkiye'nin başlıca sorunu nedir?
Terör
Anayasa
Başkanlık
İşsizlik
Ekonomi
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
G.O.P. Mahallesi, Barbaros Caddesi, Kamburoğlu Sokak No: 10 Çerkezköy - TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 - 725 26 10 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya