Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
27 Mayıs 2020 Çarşamba
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Davutoğlu sevindirdi, Ağbal üzdü
Davutoğlu sevindirdi, Ağbal üzdü
Türk-İş Konfederasyonu’na bağlı Güvenlik ve Savunma İşçileri Sendikası Tekirdağ İl Temsilcisi Reyhan Pöge, “Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’nun ‘Kamuda taşeron işçilerden bir kişi bile dışarıda kalmayacak, kadroya alıyoruz’ açıklamasıyla büyük bir coşku yaşadık, ancak Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın açıklaması ile de hüsrana uğradık” dedi.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 04.04.2016 00:32
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

TAŞERON İŞÇİLERE KADRO HAYALİ BİLE KURDURMADILAR

Güvenlik-İş Sendikası olarak taşeron işçilerine kadro verilmesi amacıyla hazırlanacak olan yasa tasarısının Maliye Bakanlığınca yapılan açıklamalar nezdinde, gerçekleştirilmeye çalışılanın aslında ‘Taşeron İşçilere Kadro Yerine Hak Gaspı’ olduğunu öne süren Güvenlik ve Savunma İşçileri Sendikası Tekirdağ İl Temsilcisi Reyhan Pöge, “Kamu’da taşeron işçilere kadro hayali bile kurdurmadılar. Maliye Bakanlığınca yapılan açıklamalarla birlikte ortaya çıkan ayrıntılar adeta kamuda taşeron işçisi ile dalga geçilir niteliktedir. Getirilmeye çalışılan yasa tasarısı ile birlikte, geriye dönük hakların ve kıdem tazminatının yok edilmeye çalışıldığı ortadadır” diye konuştu.

ÖZEL SÖZLEŞMELİ PERSONELE ‘HAYIR’, KADROLU İŞÇİLİĞE ‘EVET’ DİYORUZ

Taşeron işçilerin haklarından feragat edeceği düşüncesinin bile başlı başına yasa tasarısının ortaya çıkardığı bir hayal kırıklığı olduğunu kaydeden Reyhan Pöge, “Neticesinde 3 yıllık imzalanması düşünülen sözleşme ile Özel Sözleşmeli Personel statüsünde iş güvencesinden yoksun bir biçimde kamuda çalıştırılmak istenen taşeron işçiler sözleşme değil kadro istemektedirler. Özel Sözleşmeli Personele ‘HAYIR’, kadrolu işçiliğe ‘EVET’ diyoruz. Çalışma hayatını ilgilendiren ve taşeron belası gibi bir sorunu çözmeye çalışan Hükümet yetkililerinin böyle önemli bir konuyu taraflara sormadan, ortak akıla başvurmadan, ‘ben yaptım olacak’ anlayışı ise Sayın Başbakanımızın sivil toplum kuruluşları ve Sendikalar ile ilgili yaptığı açıklamaların tam tersidir” ifadelerini kullandı.

ÇALIŞMA BAKANLIĞI DENİLEN KURUM NE İŞE YARAR?

Pöge, “Hani bizlere sorulmadan, uzlaşılmadan çalışma hayatında kararlar verilmeyecekti! Bizlerin kaderi Maliye Bakanlığı’nda bir takım bürokratların masa başında aldığı kararlara mı kalacak? Ülkemizde Çalışma Bakanlığı denilen kurum ne işe yarar? Çalışma Bakanı’nı ilgilendiren bir konu da ülkemizin çalışma hayatında geldiği nokta ortadadır. Bizler özel güvenlik görevlileriyiz. Bizler zaten bir statüye sahibiz. Bizler 5188 sayılı Özel Güvenlik Görevlileri Kanununa tabiyiz. 4857 sayılı iş kanununa göre işçiyiz. Özel Güvenlik Görevlileri işçidir ve işçi kalacaktır. Dolayısıyla düzenlenecek ve çalışma hayatında kaosa neden olacak bu statüyü asla ama asla kabul etmiyoruz. Özel Sözleşmeli Personel statüsüne geçmek isteyen taşeron işçilerine sınav şartının getirilmesi ise tam bir muammadır. Sınavı kazanamayan taşeron işçiler açıkça işsiz kalacaktır. Bu nasıl güvencedir?” ifadelerini kullandı.

MEYDANLARA İNEREK HAKKIMIZI ARAYACAĞIZ

Taşeron tasarısının bu haliyle mecliste görüşülmesinin sağlıklı olmadığını kaydeden Reyhan Pöge, “Taşeron işçilere kadro veriliyor aldatmacası ile birlikte düzenlemenin yasalaşması halinde yaşanılacak durumun mevcut düzenden daha kötü bir halde olacağı ortadadır. Kadrolu çalışma hayal olacaktır. Düzenlemenin yasalaşması halinde unutulmamalıdır ki ‘Taşeron Tasarısının Sendikaları Bitirecek’ bir işlevi de bulunmaktadır. Bizler Türk-İş Konfederasyonu’na bağlı Güvenlik ve Savunma İşçileri Sendikası olarak gerekiyorsa taşeron tasarısına karşı meydanlara inerek hakkımızı arayacağız. Bu düzenlemenin bizi mevcut halimizden daha geriye götüreceğinin bir kez daha altını çiziyoruz. Taşeron işçilerin hakkı ‘Kadrolu İşçi’ olmaktır. Hakkımız olanı alana kadar, her türlü mücadeleyi vereceğiz” dedi.

Çerkezköy Haber

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Kümeevler'de bayramda silahlar susmadı
İl Sağlık Müdürü Becerir, Çerkezköy Devlet Hastanesi’ni ziyaret etti
Çerkezköy'de namaz kılınabilecek yerler belli oldu
Bayramda sokak izninin keyfini yaşadılar
Yüksel: Çocuk parklarımız birbiri ardına hizmete girecek
Cadde sokaklar bayramda sessizliğe büründü
Bayramın ilk günü 65 yaş üstü dışarı çıktı, aileler şehitlikleri ziyaret etti
Bayramda telefon hatları çöktü, vatandaşlar isyan etti
Sulu tarım ile ekonomiye 89 milyon 23 bin TL katkı sağlanacak
Çerkezköy Belediyesi bayramda da çalıştı
  ANKET
ÇERKEZKÖY'ÜN SOKAK VE MAHALLELERİNDE YAPILAN SOKAK DÜĞÜNLERİ YASAKLANMALI MI?
HAYIR YASAKLANMAMALI
EVET KESİNLİKLE YASAKLANMALI
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya