Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
09 Temmuz 2020 Perşembe
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Erdoğan: “İddialar gerçeği yansıtmamaktır”
Erdoğan: “İddialar gerçeği yansıtmamaktır”
Yerel basında çıkan “Tepe Ortaokulunda özel sınıf oluşturulduğu” haberi üzerine basın açıklaması gerçekleştiren Çerkezköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Erdoğan iddiaların gerçeği yansıtmadığını kaydetti.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 11.10.2016 20:37
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

“ADALETSİZLİK YOK”

 

Tepe Ortaokulunda dil sınıflarının, öğrencilerin başarı ortalamaları ve İngilizce sınavı başarı ortalamaları baz alınarak eşit bir şekilde beş şubeye bölünerek öğrencilerin yerleştirildiğini ve adaletsizliğin yapılmadığını kaydeden İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Erdoğan “ Tepe Ortaokulu’nun fiziki imkanları göz önünde bulundurularak okulun 5 adet dil ağırlıklı sınıf açılması kararı İngilizce zümre öğretmenler kurulunca alınmıştır. Beşinci sınıfta Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri ile en az dört ders saatlik seçmeli dersi tamamlamak kaydıyla, imkan ve şartları uygun olan okullarda isteğe bağlı olarak 18 ders saatine kadar yabancı dil dersi öğretimi yapılabilir. Bu uygulamayı yapan okullarda, öğrencilerin hazır bulunuşluk düzeyleri dikkate alınarak Talim ve Terbiye Kurulunca kabul edilmiş ve olarak dersin zümre öğretmenler kurulunca hazırlanan öğretim programları uygulanabilir” diye konuştu.

 

“176 ÖĞRENCİ BULUNUYOR”

 

Erdoğan “ 19 Eylül tarihinde 5. Sınıf öğrencilerinin katıldığı İngilizce sınavının ardından aynı gün içerisinde sınav sonuçları açıklanarak sınıflar 5-Dil A, 5-Dil B, 5-Dil C, 5-Dil D ve 5-Dil E olarak ayrılmıştır. Okulun en başarılı 5. Sınıf öğrencisinin bu sınava katılmak istemediği ve normal eğitimin devam ettiği ders programıyla eğitimini sürdürmüştür. Dil sınıflarında okumak isteyen öğrencilerin sınavda elde ettikleri başarı sonrasında genel ortalamasına bakılarak beş şubeye eşit bir dağılım yapılmıştır. Sınıflarımızın başarı ortalaması ve dil sınavından elde edilen dereceler birbirine yakındır. Oluşturulan dil şubelerinde toplam 176 öğrenci bulunuyor. Bu iddialar tamamen gerçeği yansıtmamaktadır” dedi.

 

“EŞİT BİR ŞEKİLDE AYRILMIŞTIR”

 

Okul velilerinin iddia ettiği özel bir sınıf oluşumunun Anayasa ve insan hakları tarafından kabul edilemez bir durum olduğunu ifade eden Erdoğan “ Özel sınıf uygulaması yoktur. Tepe Ortaokulunda başarılı öğrenciler bir sınıfa başarısız öğrenciler bir sınıfa toplanması ile ilgili bir sınıf oluşumu yapılmamıştır. Sınıfların ortalaması bakanlığın takdir belgesi ile ödüllendirildiği not aralığı olan 85,00 ile 100,00 arasında olmuştur. Öğrencilerin şube başarı durumlarının birbirine yakın olması için öğrenciler 4. Sınıf ağırlıklı yıl sonu not ortalamaları dikkate alınarak ve yabancı dil puanına bakılarak oluşturulan yabancı dil ağırlıklı 5. sınıflarda başarı durumlarının birbirine yakın sınıflardır. 5-Dil A sınıfının ortalaması 92.5, 5-Dil B 93.3, 5-Dil C 92.4, 5-Dil D 92.5, 5-Dil E 95,2 olarak oluşmuştur. Herhangi bir eşitsizlik söz konusu olmamıştır. Bunu sayısal veriler de kanıtlamaktadır. Kısacası şubeler de eşit bir şekilde ayrılmıştır. Sınıfların mevcut ortalaması ise 30 olmuştur. Ayrıca veliler çocuklarının şubelerini değiştirmek için okula ve bizlere geliyorlar. Kesinlikle böyle bir şeyin önünü açamayız. Öğrencilerimiz kendi sınıflarında okuyacaklardır ve şube değişikliği ise yapılmayacaktır. Oluşturulan dil sınıflarının geçerliliği 1 yıldır” açıklamasında bulundu.

 

Haber / Faik Onur KAYA

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
Editör Beye
Madem yaptığım yorum yayınlanmamış o zaman haberlerin altına niçin yorum bölümü açıyorsunuz anlayamadım.
12.10.2016 13:11
Çocuk
Diyelim ki sınıflar haberde yazıldığı gibi oluşturuldu. O zaman bu beş sınıftan birinde yer alan çocuklar diğer dört sınıftaki çocuklara biz özel sınıftayız bizim öğretmenlerimiz de en iyi öğretmenler demeyi nasıl akıl edebiliyorlar. Demek ki bu konular evde konuşuluyor ki o çocuklarda bunu söylüyor. Yoksa o çocuklar böyle niye konuşsunlar. Bu konu da araştırıldı mı çok merak ediyorum. Çünkü en günahsız olanlar çocuklarımız.
12.10.2016 00:33
Lütfen yayınlayın
Böyle bir açıklama ile kamuoyunu ve kendinizi ne kadar rahatlattığınızı zannediyorsunuz bilmiyorum ama haberde verilen ortalama değerler de zaten bahis konusu olan iddiaları kısmen de olsa doğruluyor. Hiç olmazsa o sayısal verileri vermemiş olsaydınız. Evet dört sınıf dengelenmiş gibi gözüküyor ancak sınıflardan bir tanesinin ortalaması diğer dört sınıfın küsüratla değil 2-3 not daha üzerinde. Bu ortalamaları verirken bunu farketmemiş olsanız gerek!
12.10.2016 00:01
Tarık Kutlu Seviye
Keşke seviye sınıfları yasal olarak da olsa da herkes kendi öğrenme hızına göre ilerlese. Ayrıca Sayın Erdoğan'ın açıklamaları şahsıma pek inandırıcı gelmedi. Mevki sahibi olduktan sonra kendisinde farklı bir tavırlar var. Hiç hoş değil. Gerçek eğitimcilerden birinin o koltukta olmasını dilerdim.
11.10.2016 23:57
Sınıflarından birisinin ortalaması farklı
Yukarıdaki haberdeki rakamlara göre 5 Dil-E sınıfının ortalaması bir sınıftan 2 diğer üç sınıftan neredeyse 3 puan fazla işte. Haberde de yazıldığı gibi sayısal verilerde bunu kanıtlıyor. Ayrıca veliler çocuklarının şubelerini değiştirmek için okula ve bizlere geliyorlar deniyor. Neden geliyorlar acaba? İlginç değil mi? Okullar açıldıktan iki hafta sonra sınıf değişiklikleri yaparsan örnek teşkil eder ve insanlar da işte bunun için gelirler. Madem sınıfları açıkladılar arkasında duracaklardı. Öyle değişiklik yapmayacaklardı. Madem minareyi çalacaklardı o zaman kılıfını da hazırlamış olacaklardı.
11.10.2016 23:51
Tarafsızsanız yayınlarsınız.
Bu haberde verilen sayısal değerlere bakıldığında da zaten bir sınıfın ortalamasının diğer dört sınıfa göre bariz bir şekilde farklı olduğu görülmektedir. Bir de eşit dağılımdan söz ediliyor. Başka bir konu daha var. O da yapılan İngilizce sınavında yüksek not alan öğrencilerin çoğunluğunun bu sınıfta olduğu hatta en yüksek not alan 25-30 öğrenciden yarısının da bu sınıfta olduğu konuşuluyor. Hadi bakalım tarafsız gazetesin madem bunu yayınla ve bu konuşulanları da araştır o zaman.
11.10.2016 23:40
Ortalamalar eşit değil
Neden A-B-C-D sınıflarının ortalamaları yakınken E şubesinin ortalaması diğerlerinden farklı ki anlayamadım. O zaman ortalamalar eşit demek yanlış olur. Bir de sınıf listelerine bakıldığında yabancı dil sınavında daha başarılı olan çocuklardan daha fala öğrenci de var bu sınıfta. Bu konu gözden kaçırılmış herhalde.
11.10.2016 23:30
Ateş olmayan yerden duman çıkmaz
Evet Sayısal verilerin bir şeyi kanıtladığı kesin; beş şubeden bir tanesi diğer şubelerden daha yüksek ortalamaya sahip. Kendi kendinizi ele veriyorsunuz. Bari o ortalamaları açıklamasaydınız. Eeee atalarımız boşuna söylememiş Ateş olmayan yerden duman çıkmaz diye...
11.10.2016 23:23
İstatistikler yalan söylemez...
Haberde verilmiş olan Dil sınıflarının ortalamalarına bakıldığında bir sınıfın ortalaması diğer dört şubeden 2-3 puan kadar yüksek olarak gözüküyor. Ayrıca yabancı dil sınavı sonuçlarına göre de ilk 26 içindeki öğrencilerden 13'ünün yani yarısının da bu şubeye düşmüş olmasıda mı tesadüf acaba!!! Yine haberde iddialar tamamen gerçeği yansıtmıyor deniyor. Ancak tamamen olmasa da kısmen bir gerçek var ortada sanki!!! Yukarıdaki istatistikler bunu gösteriyor.
11.10.2016 23:16
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Önümüzdeki ilk 2 yıl ‘altın yılı’ olacak
Sakarya'dan Tekirdağ'a şehit ateşi düştü
12 fetö şüphelisinden 6'sı adliyeye sevk edildi
Çerkezköy’den 4 isim komisyonlara seçildi
Çerkezköy’de 83 milyon 910 bin dolarlık ihracat yapıldı
Hendek’te havai fişek taşıyan kamyonda patlama
Süleymanpaşa'da salgın tedbirleri aralıksız sürüyor
Kapaklı'da beton yol çalışmaları devam ediyor
  ANKET
Sizce aşağıdaki sorunlardan hangisi Türkiye'nin 2020’deki en önemli sorunlarının başında yer alıyor?
2020'nin İlk Altı Ayında Oluşan Bütçe Açığı
Ayasofya'nın İbadete Açılmasına Yönelik Tartışmalar
Covid-19'un Yol Açtığı Sorunlar
İşsizlik Sorunları
Terör Sorunları
İç Siyasetteki Sorunlar
Ekonomik Sorunlar
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya