Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
25 Haziran 2019 Salı
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
“Eğitim ve Araştırma hastanesine dönüştürülmelidir”
“Eğitim ve Araştırma hastanesine dönüştürülmelidir”
Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divan Üyesi Emre Köprülü, Çorlu Devlet Hastanesi’nin ikinci basamak sağlık kurumu statüsünde olmasından dolayı, yapılabilecek birçok işlemin prosedürün izin vermemesi nedeniyle yapılamadığını belirterek, devlet hastanesinin eğitim ve araştırma hastanesine dönüştürülmesini gerektiğini vurguladı.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 26.10.2016 20:25
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

“MAĞDURİYETE SEBEP OLUYOR”

 

Çorlu’nun sanayi kuruluşlarının varlığı ile Trakya’nın en gelişmiş ilçesi olmakla birlikte, 250 bini geçen nüfusu ile de ülkedeki birçok ilden daha fazla nüfusa sahip bir ilçe konumunda bulunduğunu kaydeden Köprülü, ilçede artan nüfusa karşı sağlık hizmetlerindeki sunumun gelişmemesinin büyük bir sorun olduğunu belirtti.  Konuyu Sağlık Bakanı’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi ile gündeme getiren CHP’li Köprülü, “ikinci basamak sağlık kurumu konumunda hizmet veren Çorlu Devlet Hastanesi, tüm yenileme çalışmalarına karşın artan nüfusun taleplerini karşılamakta güçlük çekmektedir.  Özellikle 25 Mart 2013’te yayımlanan Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) ile Türkiye’deki tüm Devlet Hastaneleriyle birlikte bazı işlemlerin mevcut mevzuat gereği yapılamamasından ve birçok malzemenin Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmaması nedeniyle hastaların tedavilerinin eksik kalmasına ve mağduriyetine sebep olmaktadır” dedi.

 

“DEĞİŞTİRİLMESİ MÜMKÜNDÜR”

 

Soru önergesinde, Çorlu’da eğitim ve araştırma hastanesi bulunmamasından dolayı yapılamayanları örnek gösteren Köprülü, “Operasyonun çok yüksek riskli olarak kabul edildiği bazı durumlarda aort kapak hastalığı tedavisinde (ileri yaş, kronik akciğer hastalığı, uzun süreli genel anesteziyi tolere edemeyecek hastalarda) kasık atar damarından girerek aort kapağın yenisi ile değiştirilmesi mümkündür. Bu tedavi Türkiye’nin değişik yerlerinde başarı ile uygulanmaktadır. Çorlu Devlet Hastanesi’nde bu konuda özel eğitim almış ve dünya tıp literatürüne katkıda bulunmuş bir hekim bulunmasına rağmen bu işlem hastanenin 3. Basamak sağlık kuruluşu olmaması nedeni ile gerçekleştirilememektedir” dedi.

 

TEDAVİ EDİLMEK DURUMUNDA KALDI

 

İkinci basamak sağlık kuruluşlarında Fizik tedavi ve Rehabilitasyon hizmeti 61 seansa kadar verilmekte olduğunu 61 seans üzeri hizmetler için hastalar Üniversite ya da Eğitim ve Araştırma Hastaneleri’ne, 0-18 yaş arası işitme kaybı olan hastaların 3. Basamak sağlık kuruluşuna yönlendirildiğini hatırlatan Köprülü,  hastaların ameliyatsız ya da daha küçük bir ameliyatla tedavi edilebilecek sağlık problemlerinin Çorlu Devlet Hastanesi’nin 3. Basamak sağlık kuruluşu olmamasından ötürü daha uzun ya da operatif riski daha yüksek işlemler ile tedavi edilmek durumunda kaldığını ifade etti.

 

SORU ÖNERGESİ VERDİ

 

Köprülü soru önergesinde “ Tüm olanaklarına rağmen, ikinci basamak sağlık kuruluşu statüsünde bulunduğu için yapılabilecek birçok işlemi yapamayan Çorlu Devlet Hastanesi, neden Araştırma ve Eğitim Hastanesi’ne dönüştürülmemektedir? Trakya’nın merkezi konumunda bulunan ve ülkemizin hemen hemen her bölgesinden içgöçün yoğun şekilde devam ettiği Çorlu’da, var olan Devlet Hastanesi’nin Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne dönüştürülmesinin karşısında ne tür engeller vardır?

 

Nüfusun ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çeken mevcut hastanenin yetersizliği konusunda bir çözüm planınız var mıdır? Bununla ilgili çalışmalarınız nelerdir? “ sorularına yanıt istedi.

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Su zannedip içti, canından oldu
Kırmızı ışık ihlali can aldı
Yüceer: Yaşanan vakalar aileleri endişelendiriyor
LÖSEV Çerkezköy’de kırmızı et dağıttı
Tüm gününü Çerkezköy’de geçirecek
LGS Türkiye birincileri ödüllendirildi
Tekirdağ merkezli 14 ilde fetö operasyonu
Camcı: İstanbullular demokrasiye sahip çıktı
Kapaklıspor teknik heyetini tanıttı
Albayrak Hayrabolu’da talep ve önerileri dinledi
  ANKET
YEREL SEÇİMLERDE ADAYLARIN ÇERKEZKÖY'E YÖNELİK ORTAYA KOYDUKLARI PROJELERİ GERÇEKÇİ VE YAPILA BİLİR BULUYOR MUSUNUZ?
EVET YAPILABİLİR VE GERÇEKÇİ BULUYORUM
HAYIR GERÇEKÇİ BULMUYORUM
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya