Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
19 Eylül 2020 Cumartesi
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Öğe Termik Santrale yeşil ışık yaktı
Öğe Termik Santrale yeşil ışık yaktı
Çerkezköy’de yapılması planlanan Termik Santrale karşı çıkan Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, düzenlenen toplantılarda “Bugün bu termik santrale ses çıkartmayan herkes bu belanın sorumlusu olacaktır. Cevap verin, Çerkezköy’de yaşayan birisi olarak cevap verin. Çerkezköy’de termik santral istiyor musunuz? İstemiyor musunuz? Evelemeden gevelemeden tek kelime ile cevap istiyorum” ifadelerini kullanmıştı. Sessizliğini sosyal medyadan paylaştığı fotoğraf ile bozan Ak Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Abdullah Öğe, termik santralin yapılmasına yeşil ışık yaktı.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 16.01.2017 19:17
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

SUYUMUZU ALIP HAVAMIZI KİRLETECEKLER

 

11 Aralık tarihinde düzenlenen Çerkezköy ve bölge halkının büyük ilgi gösterdiği ‘Termik Santrale Hayır’ konulu toplantıda konuşan Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, “Bugün Çerkezköy’ün yer altı su kaynakları seviyeleri çok ciddi derinliklere ulaştı. İçme suyumuz yaklaşık 150 metre derinliğine ulaştı. Kuyu derinliği 650-400 metrededir. Sanayi aynı şekilde suyunu bu havzadan alıyor. Çerkezköy’ün yıllık içme suyunu 3 milyon metreküp kullanıyorsa fabrikalar 30 milyon metreküp su kullanıyor. Şimdi bu yetmedi termik santral kuracaksınız. Aynı havzadan su çekerek bu kömürleri yıkayacaksınız. Hem suyumuzu alacak hem de havamızı kirleteceksiniz. Biz Ambardere bölgemize Çerkezköy’ü su baskınlarından kurtaracak aynı zamanda yer üstü suyu olarak kullanılacak bir gölet yapılmasını bekliyorduk. DSİ yapılacağını beyan etti, Orman ve Su İşleri Bakanımızın talimatı var. Bu bölgede göleti için Ocak ayında bizim santralin yerine santral geldi. Göletin gittiğine mi yanalım, termik santral belasının geldiğine mi? “ ifadelerini kullanmıştı.

 

HUKUK MÜCADELSİNİ SÜRDÜRÜYORLAR 

 

Çerkezköy’ün geleceğinin feda edilmemesi gerektiğinin altını çizen Akay, “Avrupa teker teker kapatılan kömürlü termik santralleri, biz neden açıyoruz neden! Kömüre dayalı termik santraller yasaklı sanayiler listesindeydi. Bakanlık yeni plan düzenlemesinde yasaklı işletmeler listesinden çıkarttı. Neden yasaklıydı? Neden çıkarttınız? Bunları buradan soruyoruz. Bizler Çerkezköy Belediyesi olarak hukuki anlamda itirazlarımızı dün itibariyle yaptık. Vatandaşlarımız da hukuki itirazlarını yapıyorlar. Yani hukuk mücadelemiz sürüyor, sürecektir” demişti.

 

EVELEMEDEN GEVELEMEDEN CEVAP VERİN

 

Toplantıda özellikle Ak Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Abdullah Öğe’ye seslenen Başkan Vahap Akay, “Ancak en önemli görev toprağına, suyuna, havasına, Çerkezköy’ün geleceğine sahip çıkacak olan sizlersiniz. Bugün bu termik santrale ses çıkartmayan herkes bu belanın sorumlusu olacaktır. Cevap verin, Çerkezköy’de yaşayan birisi olarak cevap verin. Çerkezköy’de termik santral istiyor musunuz? İstemiyor musunuz? Evelemeden gevelemeden tek kelime ile cevap istiyorum. Elinizi vicdanınıza koyun ve termik santral istemediğinizi ilan edin. Siyasetinize Çerkezköy’ü, Çerkezköy’ün geleceğini feda etmeyin” ifadelerine yer vermişti.

 

KARŞI OLANLAR TEPKİ GÖSTERİYOR

 

Belediye Başkanı Vahap Akay’ın konuşmalarına karşılık susmayı tercih eden Ak Parti İlçe Başkanı Abdullah Öğe, ildeki bilgilendirme toplantısının ardından sessizliğini bozarak sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ile Termik Santralin yapılmasına evet dercesine yeşil ışık yaktı. Öğe’nin paylaştığı fotoğrafta yeni nesil santrallerle Trakya’nın hava kirliliğinin azalacağı ve bölgenin hayat standartlarının yükseleceği belirtilerek, “Yeni nesil termik santraller ekolojik denge ve hassasiyetler ön planda tutularak projelendirilmektedir. Trakya Bölgesi’nde kurulacak yeni nesil termik santrallerde günümüz teknolojileri içerisinde en avantajlı ve çevreci teknoloji olan süperkritik santral teknolojilerinin kullanılması planlanmaktadır. En son teknoloji ile hayata geçirilecek bu santrallerin emisyon değerleri Avrupa Birliği standartlarında olacaktır. Bir termik santralin emisyonu, 6 katlı bir apartmanın karbondioksit ve karbonmonoksit salınım değerlerinden daha düşüktür. Verimliliği çok yüksek olan santrallerde baca gazı arıtma sistemleri bulunmaktadır” açıklamaları yer alırken Ak Partililerin paylaşımı kendi sayfalarında paylaşmalarının ardından termik santrale karşı olan Çerkezköylüler de paylaşımların altına yaptıkları yorumlarla tepkilerini dile getiriyorlar.

 

TERMİK SANTRALLE ALAKALI SEMİNERE KATILDILAR

 

Diğer yandan Ak Parti İlçe Başkanı Abdullah Öğe, sosyal medya hesabından termik santralle alakalı fotoğrafı paylaşmadan önce Tekirdağ’da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile İstanbul Teknik Üniversitesi’nin ortaklaşa düzenlediği seminere katılmıştı. Tekirdağ İl ve İlçelerinde görev yapan 352 muhtar için de aynı seminer verilerek termik santralin faydalarından bahsedilmişti.

 

Haber / Emrah ÇOĞALAN

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
Vatandaş ........................
Osman kairoğlu. elektirik kesintisinin sebebi hükümetin elektiriği özelleştirip birilerine hediye etmesidir.evimize gelen 30 liralık elektirik vrgisiydi kadevesiydi sayaç okumasıydı kaçak bedeliydi 120 lira oluyor adamlar parayı kamyonla kazanıyor ama yatırım falan yapmıyorlar. Çerkezköyde 200 küsür sanayi fabrikası var buralar yıllardır çalışır sizden önc elektirik sıkıntısı yoktuda şimdi niye başgösterdi? devletin kendi kuumları bile şu yaz saati uygulamasıyla oynadılar diye 1 ayda elektirik tüketiminin arttığını söylüyor hava saat 8.20 de aydınlanıyor millet işe okula gitmek için sabahın 6.30 unda ışıkları yakmaya başlıyor, elektirik tüketimi artar tabi. Birde santral yapılınca elektirik sular seller gibi akacak sanıyorsan şaşarım. 10 senedir her yere hes yapıyorlar dereleri birilerine veriyorlar hani elektirik bollaştımı? nereye gidiyor o kadar hesten çıkan elektirik madem? içi boş laf salatalarını boş beleş partizanlığı bırakın. Adam yozgat derken öylesin atmış götür konya ovasına yap zonguldaka yap kömür madnlerinin yakınına yap, kömür olmayan yere kömür santralimi olur? nükleer santral deyince sizde oyuncak sanıyorsunuz. bilmem kimin imam hatipli kayınçosunu nükleer santralin yada kömür santralinin başına müdür diye atayınca orasıda havaya uçunca ne olur biliyormusun? aç bak bakıyım ÇERNOBİL diye bi arat sadece sızıntıyla 250 sene insan giremeyecek ÇERNOBİl e kaç milyon kişi öldü biliyormusun? Bilende yazıyor bilmyende boş boş sallıyorsunuz, bir afiş yeşil resimler ağaç resimleri yaparak kömür yakan bi santrali cici gösterene gülerim.
18.01.2017 16:36
Hasan santral
akp iktidara geldikten bu yana kesilen biçilen yeşil alanın haddi hesabı yok. sosyal medyada da görüyoruz güney sahillerinde çıkan yangınlar sonrası, kelleşen alanlara birden bire dikilen villaları, 3. köprü ve havaalanı yapacaz iye kesilen ormanları, doldurulan su havzalarını..rize de sit alanının dibinde akan dereye akp li meclis üyesinin yaptığı villa bile oralarda manşet olmuştu dünya harikası vadilerin dibine 5-7 katlı dikilen gecekondumsu yapıları gidip görebilirsiniz, o yemyeşil yerlerde hertaraf çöp içinde. kısacası maksat para kazanmak olduğunda yeşil meşil umurlarında olmuyor. çerkezköy gibi kömürü bulunmayan bir yere santral yapıp kömürü de taa bilmem nereden kamyonla taşımanın getireceği nakliye rantı varken kimse vatandaşı dinlemez parası olan bastırır.kömür santrali denen şey kömür madenine yakın bir yerde yapılır ki en azından yakıtı hemen dibinden alıp yaksın, bunlar yüzlerce km uzağa yapıyor kamyonla taşıyacaksın diye. kömür yakınca yeşillik olur diyen ve buna inanan varsa vallahada gülerim, çerkezköye oğalgaz bağlanmadan önce sokağa çıkıp nefes alamıyorduk heryer duman içindeydi, şimdi bile tek tük apartmanların bacsından çıkan kokuya dayanamıyoruz, bumu çevreci? güldürmeyin insanı, kömür bu kömür, kömür karbondur karbon yanınca çevreci atık bırakmaz!
18.01.2017 09:48
hüseyin
sayın öğe bu topraklarda doğdun,bu topraklarda ekmeğini kazandın, nasıl olurda zararlı olduğunu bile bile yok cevreci diyerek bu santrali şirin göstermeye çalışırsın anlamadım.çerkezköy e ne faydası olacak zaten fabrikalar işçi bulamıyor.BU DOĞUP,BÜYÜDÜĞÜN VE EKMEĞİNİ YEDİĞİN ÇERKEZKÖYE İHANETTİR.Kimse kusura bakmasın çerkezköyümüze zararı olacak BU TERMİK SANTRALİ BİLE BİLE SAVUNANA OY YOK
17.01.2017 18:20
hüseyin
o kömürün yıkanması,bacasından çıkan partürler,havanın pislenmesi, DAHA SAYALIM MI?.PEKİ AVRUPA NİYE YASAKLIYOR.BU SANTRAL YANLIZCA,ÇERKEZKÖYÜN DEĞİL İSTANBUL,KIRKLARELİ,TEKİRDAĞ A bile zararı olacak.alerji ve astım hastası olarak kesinlikle karşıyım.BU YAŞAM HAKKIMIZIN ALINMASIDIR.Cinayet bu
17.01.2017 18:01
selim
Eee.. öyle emir gelmiştir. Bildiğiniz üzere üşünceleri olmayan sadece emirlere itaat eden kişilerden oluşur. Ülke umurlarında değil ki Çerkezköy' ü düşünecekler.
17.01.2017 16:40
Osman Kadiroglu Termik e hayır
Termik santral istemiyoruz, nükleer yapılsın Çerkezköy'e. Hem elektrik kesildi diye ağlarsınız, dışarıdan elektrik alıyoruz diye sızlanırsınız. Hem de enerji santraline hayır dersiniz. Tarık Kutlu, inşallah senin evinin bahçesine kurulur termik santral. Yozgat'a yapılsın diyorsun ya. Bu mantıkta birinin dediği lafa göre iş mi yapılır. Yozgat takiler insan değil mi
17.01.2017 12:44
Tarık Kutlu Termik
Şu AKP nedense çevreci olan hiçbir şeyi korumuyor, kollamıyor. İşte bu yüzden bu adamlara oy verilmez. Enerji lazım ama Trakya'nın anasını ağlattınız! Gidin Yozgat'a filan yapın.
17.01.2017 10:57
hasan alay eder gibi.
Havayı temizleyen mentollü bacalı termik santral kuracağız derler. (gülmeyin)
17.01.2017 09:57
turgay çiçek Trakyada termik santrale hayır
Çerkezköy termik santrale hayır
16.01.2017 23:15
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Vurgun şüphelileri Adliyeye çıkarıldı
Tahakkuk ve tahsilat çarkına 2 tutuklama
6 katlı binanın teras katında korkutan yangın
Ya yanlış anlattım ya yanlış anlaşıldım
Kapaklı’da sathi kaplama yol yapım çalışması tamamlandı
Türkiye’nin dört bir yanındaki çocuklarla buluşacaklar
Trakya Belediyeler Birliği toplandı
Şehit ailesine ve gazilere devlet övünç madalyası verildi
NKÜ Rektörü Şahin’i ziyaret ettiler
Vali Yıldırım: Gaziler kahramanlığın yaşayan abideleridir
  ANKET
Sizce aşağıdaki sorunlardan hangisi Türkiye'nin 2020’deki en önemli sorunlarının başında yer alıyor?
2020'nin İlk Altı Ayında Oluşan Bütçe Açığı
Ayasofya'nın İbadete Açılmasına Yönelik Tartışmalar
Covid-19'un Yol Açtığı Sorunlar
İşsizlik Sorunları
Terör Sorunları
İç Siyasetteki Sorunlar
Ekonomik Sorunlar
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya