Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
23 Şubat 2020 Pazar
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Tek yönü eleştiren Öğe; ‘uygulama başarısız oldu’
Tek yönü eleştiren Öğe; ‘uygulama başarısız oldu’
Ak Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Abdullah Öğe düzenlediği basın toplantısında 19 Haziran tarihinde hayata geçen tek yön uygulamasını eleştirdi.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 28.07.2017 21:15
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Öğe henüz tamamlanmayan uygulamanın başarısız olduğunu belirterek, sökülen ağaçların nereye dikilirse dikilsin kuruyacağını iddia etti.

 

ÇERKEZKÖY HALKI BİZLERE MUHALEFET GÖREVİ VERDİ

 

Ak Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Abdullah Öğe, dün yönetim kurulu üyelerinin de yer aldığı toplantıda Çerkezköy Belediyesi’nin aldığı tek yön uygulamasını başarısız bularak eleştirdi. Öğe, Çerkezköy halkının 10 yıllık yerel iktidarlık dönemine son vererek kendilerine, ‘30 Mart 2014 seçimleri sonrası Çerkezköy halkı muhalefet görevi verdiğini belirterek’ Bizler de bunu yerine getirmekle mükellefiz. Gelen şikayetleri birnevi aracı olma gayesiyle açıklamalarımızı yapıyoruz. Tek yön uygulaması ve ağaçlarla ilgili bir süreç bekledik. Uygulama gündemde olduğu anda, bizler tek yön uygulamasının alternatifi olacak radikal çözümlerde bulunarak gerekli anlatımlarda bulunduk” dedi.

 

RADİKAL ÇÖZÜMLERLE SONUCA ULAŞILABİLİRDİ

 

Bazı duyurularla sirkülasyon projesiyle ilgili olarak görsellerin yayınlandığını ve Çerkezköy halkında da görüş beklenildiği ifade eden Abdullah Öğe, “Bizler o dönemde yaptığımız açıklamada, buranın asıl çözümünün tek yön uygulamasından ziyade, daha radikal çözümlerle sonuca ulaşılabileceğini ifade ettik. Çerkezköy’de bir tane Atatürk viyadüğü var. Bunun uzatılmış şekliyle, altıyol kavşağında bir alt geçit, Narin kavşağı dediğimiz yerde bir üst geçit ile trafiğin alt ve üst noktalarının rahatlatılacağını ifade etmiştik. İkinci olarak sinyalizasyon sistemlerinin daha etkin kullanılması gerekirdi. Çerkezköy sadece Atatürk ve Öztrak’tan ibaret değil. Çerkezköy de daha geniş bulvar ve caddelerimiz var. Bu caddeler daha işlevsel hale getirilerek, Atatürk ve Öztrak caddesinde ki trafik yoğunluğu azaltılabilirdi” diye konuştu.

 

PROFESYONELCE DUYURU YAPILABİLİRDİ

 

Öğe konuşmasının devamında ise, “Bu aklı kimler verdiyse tek yön uygulamasına gidildi. Bu akılı verenler Tekirdağ UKOME’midir? O gün UKOME’de görüşlerini bildirenler bugün görev başında değildir. Nereden fikir aldılarsa alt yapısı hazırlanmadan, gerekli koordinasyonlar yapılmadan gerekli planlama ve denetimler olmadan tek yön uygulamasına gidildi. Bir gün uyandık ve caddelere, bazı yerlere dubalar konularak, bazı yerlere tabela konularak buradan geçilir buradan geçilmez denildi. 10-15 gün karmakarışık bir durumla karşılaştık. Madem böyle bir uygulamaya gidiyorsunuz bunun bir alt yapısıyla ve insanlarımızı bilinçlendirmeyle ilgili profesyonelce duyuruda bulunulabilirdi” açıklamasında bulundu.

 

RESİMLERLE VATANDAŞLARI UYARMAYA ÇALIŞIYORLAR

 

Tek yön uygulamasının başarılı olmayacağı kanaatinde olduğunu sözlerine ekleyen Abdullah Öğe, şöyle devam etti; “Uygulama keşke başarılı olsaydı. Çerkezköy’de yaşıyoruz ki başarılı olsaydı bize de faydası olurdu. Maalesef şöyle bir yöntem izlenmiş. 19 Haziran tarihinde tek yön uygulamasına geçildi ve yaklaşık 45 günü aştı bu süre. 45 gün sonunda yolları dubalarla bölelim bakalım tek yön uygulaması faydalı mı yoksa faydasız mı olacak? Ondan sonra refüjleri kaldırır kavşakları düzenleriz gibi bir yöntem izlenmiş. Burası bir deneme tahtası değil. Süreç boyunca yaklaşık 19 vatandaşımız trafik kazalarında yaralandı. Belediye başka tür ilanlarda her şeyi tabelalarda ilan ederken, insanların can güvenliğini ve trafiği ilgilendiren çok önemli hususta daha önceden neden böyle bir bildirimler yapılmadı? Her türlü imkanı ilan konusunda kullanan belediye, son günlerde konu mankeni gibi böyle resimlerle garip şeylerle uyarmaya çalışıyor. Allaha şükür bir can kaybıyla sonuçlanan bir trafik kazası yaşamadık. Halkımıza buradan karşıdan karşıya geçerken daha dikkatli olmaları ricasında bulunuyorum”

 

‘’BAŞARILI OLMADIĞINI GÖRÜYORUZ’’

 

Tek yön uygulamasındaki başarısızlıklar hakkında düşüncelerini paylaşmaya devam eden Öğe, “Tek yön uygulaması bizim açımızdan 45 gün sonunda çok da başarılı olmadığını görüyoruz. Neden başarılı olmadığının en önemli sebeplerinden bir tanesi de Öztrak ve Atatürk Caddesi arasındaki geçiş sokaklarının da tek yön uygulamasına dahil edilmesi oldu. Ben buradan kalkıp İnan sokağa nasıl geçeceğim. Bütün caddeyi dolaşarak 3 dakikada ulaşacağımız yere şu anki uygulama sayesinde 10-15 dakika içerisinde varıyoruz. Bunun neticesinde araçların trafikte kalma süresi uzuyor, hem yakıt hem zaman israfı oluyor. Araçlar daha çok trafikte kaldıkça trafik yoğunluğu da artmış oluyor. Bunu zaten yaşayarak gördük ve 45 gün boyunca bizler de görelim diyerek eleştirilerde bulunmadık. Muhalefet yapalım derken onu yapılım, bunu yapalım demedik. Çözüm önerilerimizi de ifade ettik. Bir şeyi eleştirirken, eğer yapılan bir hizmetse onu överiz ama yapılan yanlış bir şey ise eleştirir çözüm önerilerimizi de Ak Parti teşkilatları olarak söyleriz” dedi.

 

NEREYE DİKERSENİZ DİKİN BU AĞAÇLAR YAŞAMAYACAKTIR

 

Ak Parti İlçe Başkanı Abdullah Öğe konuşmasının devamında ise, “19 Haziran tarihinde tek yön uygulamasına geçiliyor daha sonra refüjleri kaldıracağız deniliyor. Tek yön uygulamasıyla refüjlerin kaldırılması aynı zamanda olmalıydı. Bu mevsimde biz ağaçları söküyoruz ve şuralara dikiyoruz deniliyor. Şu mevsimde belli bir boya ve yaşa geldikten sonra nasıl sökerseniz sökün, nereye dikerseniz dikin bu ağaçlar yaşamayacaktır. Ağaçların taşınma mevsimi kış aylarıdır. Kış aylarında biraz kök salmış ağaçlar uyku dönemine girer. Belediye Başkanı Vahap Akay, sosyal medyada biz Öztrak Caddesi’nden söktüğümüz ağaçları Bağlık Mahallesi’nde bulunan taziye evinin etrafına diktik gibi ifadede bulunmuş. Zaten kendi paylaşımlarında da ağaçların kuruduğu resmini paylaşmış. Bizler de yerinde gördük ve ağaçlar dikilmiş kurumuş. 4-5 tanesi Bağlığa dikilmiş ve diğerlerinin akıbetiyle alakalı biz 285 adet ağacın 91 adetini Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından eski mezbahane de bulunan depomuza güvenli bir şekilde taşıdık deniliyor. Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün bir traktörüyle daha dalları yeşil çam ağaçları kesilmiş. Bu ağaçlar güvenli bir şekilde mi taşınıyor. Çam ağaçları gayet yeşil. Belediyenin önünde kesilmiş çam ağaçları Bahar sokakta bir kahvehanenin yanında buluyoruz ve yakılmak için bekleniyor. Lütfen kimseyi kandırmayın” ifadelerine yer verdi.

 

SÖZDE ÇEVRECİLER ŞİMDİ NEREDELER?

 

Açıklamalarında gezi parkı olaylarına da değinen Öğe, “Çerkezköy’ün iki caddesini betonlaştırdılar. Ortada yeşil alanımız vardı ve oda zaten çözüm olmayan tek yön uygulaması ile ağaçlara yazık oluyor. Bu fikri kimler verdi. Çerkezköy’de bu ağaçlarla ilgili kamuoyunda vatandaşlar hassas bir duruş sergilemiş ve tepkilerini dile getirmiştir. Gezi olaylarında gezi parkında 3-5 tane veya kaç tane derseniz ağacı bahane ederek Çerkezköy’ün sokaklarında ‘her yer taksim her yer direniş’, ‘faşizme karşı omuz omuza’, ‘tencerem var tavam var çapulcuyum havam var’ diyen sözde çevreciler şimdi nerdesiniz? Ambardere’de zorunlu bir yol yapımı için genelde makilik olan ve çalı çırpıdan ibaret bir yerin temizlenerek tekrar ağaçlandırılacağı bir yerde hemen tepkisini dile getirenler, refüjdeki ağaçların sökülüp dikildiği yerde kuruduğuna neden sessiz kalıyorlar. Kimse bizden daha çevreci değildir. Cumhuriyet tarihinde yaklaşık 105 milyar ağaç dikilmiş ve bu rakamlara yakında Ak Parti 15 yıllık iktidarı döneminde ağaç dikmiştir. Birkaç dış mihrak planlarına ortak olan gezi zihniyetindeki insanlar çevreci olduğunu iddia etmesinler. Bu protestolarla kalkıp devletimizin araçlarını, yolları kaldırımları sökerek bu milletin malına zarar vermedik. Ama gezide devletin polis araçları yakılıp yıkıldı. Milli ve manevi değerli olan insanlar vatanını milletini sevenler bu tür eylemlerde bulunmazlar. Çevreyse biz daha çevreciyiz” dedi.

 

CADDELER HIZ PİSTİNE DÖNÜŞECEK

 

Sökülen ağaçların başka bir yere dikildiği zaman zaten yaşam şansı yoktur diyerek konuşmasını sürdüren Abdullah Öğe, “Bunu bildiğiniz için belediyeye sesleniyorum. Nereye dikildiği belli olmayan ifadeler var. Aslında bu ağaçların yaşamayacağını da birnevi ifade ediyorsunuz. Orta refüj kaldırılacak, kaldırımlar genişletilecek deniliyor. Siz yolu gene daraltıyorsunuz. Madem yolu daraltacaksınız o zaman orta refüjü neden kaldırıyorsunuz. Orta refüj kaldırıldıktan sonra insanların karşıdan karşıya geçme riskiyle kazalar daha da artacaktır. Caddeler hız pistine dönüşecek. Zabıta birimleri herhalde başka yerlerde olduğu için, başka bir konu mankenin resmini koyarak, zabıta kılığında personel yetiştirmişler. Bunlar ne iş yapıyorlar? Bu kadar zabıta için araç kiralanıyor, ek zabıta görevlileri alındı bunlar ne iş yapıyor? Kimsenin aklıyla alay etmeyelim. 45 gün geçti ve özet olarak bu uygulamanın başarısız olduğunu hep birlikte gördük” dedi.

 

Haber / Emrah ÇOĞALAN

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Kaza ucuz atlatıldı 
İYİ Parti İlçe Başkanlığına Erseçkin seçildi
CHP Tekirdağ İl Başkanı Saygın oldu
Hurda karşılığında bina yıkım ihalesi yapıldı 
TMS Hüppe’de mutlu sona ulaştı
"Çerkezköylüleri olası felaketlere karşı hazırlıyoruz"
Gülerçin Koleji giriş sınavına yoğun ilgi
Gazeteci Yazar Şerif Baysalan mezarı başında anıldı
57. Alay sancak devir teslimini yaptı 
Süleymanpaşa’da 22 metruk bina yıkılacak
  ANKET
ÇERKEZKÖY'ÜN SOKAK VE MAHALLELERİNDE YAPILAN SOKAK DÜĞÜNLERİ YASAKLANMALI MI?
HAYIR YASAKLANMAMALI
EVET KESİNLİKLE YASAKLANMALI
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya