Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
21 Ekim 2018 Pazar
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Türkan Saylan Parkı törenle açıldı
Türkan Saylan Parkı törenle açıldı
Türk tıp doktoru, akademisyen, yazar, eğitimci ve 1989 yılında, "Atatürk ilke ve devrimlerini korumak, geliştirmek, çağdaş eğitim yoluyla çağdaş insan ve çağdaş topluma ulaşmak amacı ile oluşturulan  Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Eski Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan’ın adının ölümsüzleştirildiği Prof. Dr. Türkan Saylan Parkı açılışı 100. Yıl Mahallesi İl Sağlık Müdürlüğü karşısında yapıldı.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 26.11.2017 17:32
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nn okunması ile başlayan açılış törenine Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat’ın yanı sıra Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Başkan Yardımcısı Nihal Kızıl, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ İl Başkanı Recep Ökten, Cumhuriyet Halk Partisi Süleymanpaşa İlçe Başkanı İlker Yağcıoğlu, Süleymanpaşa Belediye Başkan Yardımcıları Gülferah Güral ve Mehmet Hilmi İşsever, Süleymanpaşa Belediye Meclis Üyeleri, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Tekirdağ Şube Başkanı Gömeç Göçmen, 100. Yıl Mahallesi Muhtarı Ali Rıza Açıkgöz, öğretmenler, öğrenciler, gaziler, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği üyeleri, Lüleburgaz Ertuğrul Köyü Cumhuriyet Kadınları ve yüzlerce cumhuriyet sevdalısı katıldı.

 

‘’ANADOLU’DA BİNLERCE KIZIMIZIN OKUMASINA VESİLE OLDU’’

 

Türkan Saylan’ın yaşamına vurgu yaparak konuşmasına başlayan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Tekirdağ Şube Başkanı Gömeç Göçmen Prof. Dr. “Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Prof. Dr. Türkan Saylan ve Prof. Dr. Aysel Çeliker başkanlığında kurulmuş ve 28 senedir özellikle Anadolu’da binlerce kızımızın okumasına vesile olmuştur. 1994 yılında Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat’ın da kurucusu olduğu Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Tekirdağ Şubesi bugün 23 yaşında. Bizler de bu şehirde yüzlerce gence ışık olduk. Rahmetli Genel Başkanımız Türkan Saylan ömrünü bu yolda harcamış, bizlere örnek olmuştur. Onu unutmuyoruz, onu unutturmuyoruz” sözlerine yer verdi.

 

‘’BAŞKANIMIZ BU PARKA TÜRKAN SAYLAN ADINI VEREREK ONU ÖLÜMSÜLEŞTİRDİ’’

 

Daha sonra kürsüye davet edilen Emekli Öğretmen Şahser Met; “Şehirlerimizin beton yığınına dönüştüğü günümüzde bu parkın yapımından mutluluk duyuyorum. Bizi en çok sevindiren bu parka Türkan Saylan adının verilmiş olmasıdır. Belediye Başkanımız Ekrem Eşkinat, bu parka Türkan Saylan adını vererek onu ölümsüzleştirmiştir. Bu hizmetlerinden dolayı kendisine teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

 

‘’TÜRKAN SAYLAN İLK DEFA EĞİTİM SORUNUNU ORTAYA KOYDU’’

 

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Başkan Yardımcısı Nihal Kızıl’ın konuşması ile devam eden açılış töreninde Kızıl; “Bugün burada toplumsal belliğin sesinin yükseldiği bir ortamdayız. Türkan Saylan adı verilen bu parkın açılışında bulunmak hepimize gurur veriyor.” diyerek başladı. Kızıl; “Şu ana kadar birçok toplum önderinin ismi birçok yere verilmiştir. Ama Türkan Saylan gibi Türkiye’de bir fetö örgütünün varlığını ilk defa cesaretle seslendiren, eğitim sorununu ilk defa ortaya koyup bunun için çözümler üreten ve büyük bir cesaretle demokrasi ve eşitlik savaşçılığını yürüten bir insanın birçok engellemelerle, birçok acılarla geçen hayatı sonrasında tekrar onurunun verilmesi anlamında yapılan çalışmalardan biridir. Bunun için Süleymanpaşa Belediye Başkanı Sayın Ekrem Eşkinat’a toplumsal bir vicdanın sesi olduğu için binlerce defa teşekkür ediyorum. Burası sadece halkımızın yararlanacağı, çocukların koşup oynayacağı bir yer değil; bir vefanın dile gelmiş vücut bulmuş şeklidir.” şeklinde konuştu.

 

‘’BU CUMHURİYET BAŞÖĞRETMENİN ÖĞRETMENLERİ SAYESİNDE CUMHURİYET OLMUŞTUR’’

 

24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutlayarak sözlerine başlayan Başkan Eşkinat ise konuşmasında şunları söyledi: ‘’Bu cumhuriyet başöğretmenin öğretmenleri sayesinde cumhuriyet olmuştur. Bu cumhuriyet değerleri sayesinde ayağa kalkmıştır. Kendi uçağını üreten, kendi uçağını bugün çağdaş dediğimiz ülkelere satabilen genç Türkiye Cumhuriyeti, 1940’lardan itibaren durdurulmuş, dondurulmuş, 1980 darbesiyle de demokrasisi elinden alınmış bir ülkedir. Ama hani diyor ya ‘Damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur’ diye… İşte bu devrim ışığı, Mustafa Kemal Atatürk’ün devrimlerinin ışığı, Trakya’nın da Türkiye’nin de damarlarındaki asıl kanda mevcuttur. O gün nasıl yaptıysak bugün tekrar öyle yaparız. Bugün adalet için yürüyoruz. Biliyoruz ki adalete ulaşacak olan biziz. Bu toplumu adalete ulaştıracak olan bizleriz. Bizlerin dayanışması, bizlerin güç birliği, bizlerin birlikte yol yürümesi… Bugün 24 Kasım. İstedik ki bugüne bir anlam daha katalım. Sağlıkçı kimliği ile Sağlık Müdürlüğü’nün yanında, öğretmen kimliği ile öğretmenler gününde bu ülkede el atılamayan sorunlara el atmış, yaşamını bu ülkenin bağımsızlığına, gelişimine adamış çok saygın bir kadının ismini verelim. Bu isim de ancak Türkan Saylan olabilirdi. Onun ömrünü kısaltmış olabilirler, bedel ödetmiş olabilirler. Ama inanan insanlar bedel ödemeye hazır insanlardır. Aynı Türkan Saylan hocamız gibi, hepimiz bedeli ne olursa olsun özgürce konuşmaya, özgürce düşünmeye ve insan gibi yaşamayı hedeflemeye devam edeceğiz. Bu böylece biline. Daha yeni parklarda daha çok insanı bir araya getireceğiz. Bu şehri daha yeşil hale getireceğiz. Bize bu ülkeyi emanet eden Mustafa Kemal Atatürk’ün yolunda, onun evlatları, onun ışıkları olarak bu ülkeyi aydınlatmaya devam edeceğiz. Hiç kimsenin şüphesi olmasın. Kimseden korkumuz yok. İstediklerini yapabilirler. İstediklerini söyleyebilirler. Geldikleri gibi giderler!”

 

‘’BU PARKA HER GELDİĞİMİZDE TÜRKAN SAYLAN’IN DEVRİMCİ IŞIĞI BİZİ AYDINLATACAK’’

 

Son olarak konuşan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak; “Bugün çok önemli bir günde toplanmış bulunuyoruz. Prof. Dr. Türkan Saylan hayatını Türk toplumuna, insanlığa adamış ama biz ona hayatının son yıllarında çok zahmet çektirdik. Biz derken siz kimlerin olduğunu çok iyi biliyorsunuz. Bu parka her geldiğimizde Türkan Saylan'ın devrimci ışığı bizi aydınlatacak. Bu anlamda Ekrem Başkanımı tebrik ediyorum. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak '11 İlçeye 11 Okul' projemizi tamamlamak üzereyiz. Yakında belli kesimlerin yurtlardaki hakimiyetini kaldırmak için `11 İlçeye 11 Yurt' projesini de hayata geçiriyoruz. Bu tesisin açılmasında emeği geçen başta Süleymanpaşa Belediye Başkanımı ve çalışma arkadaşlarını kutluyorum" dedi.

 

TÖREN FİDAN DİKİMİ İLE SON BULDU

 

Açılış konuşmalarının ardından Lüleburgaz Ertuğrul Köyü Cumhuriyet Kadınları Korosu Müzik Dinletisi gerçekleştirildi. Müzik dinletisinin ardından Prof. Dr. Türkan Saylan Parkı’nın açılış kurdelesi kesilirken Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Başkan Yardımcısı Nihal Kızıl’ın temsili fidan dikimi yapmasıyla açılış töreni sona erdi.

 

Haber / Hilal ÇARIKÇI

 

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Asansör boşluğuna düşen genç yaşamını yitirdi
TEMA Vakfı gönüllüleri Çerkezköy'de buluşacak
Son gün 27 Ekim
Akay muhtarları yemekte ağırladı 
Akay’dan Erzincanlılar Derneğine ziyaret 
Devlet ve vatandaş arasında köprü görevi yapıyoruz
Kültür kursları başlıyor 
Öğrencilere ‘Motivasyon ve Hedef Belirleme’ semineri 
Muhtarları dernek binasında ağırladılar
BAL’da 5 hafta heyecanı yaşanacak
  ANKET
ÇERKEZKÖY VE KAPAKLI'YA YAPIMI PLANLANAN TERMİK SANTRAL BÖLGEMİZ YAPILMALI MI?
HAYIR ASLA YAPILMAMALI
FİKRİM YOK
EVET YAPILMALI
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya