Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
17 Aralık 2018 Pazartesi
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
ÇTSO’da konuşmanın önemi anlatıldı
ÇTSO’da konuşmanın önemi anlatıldı
Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası eğitim bilgilendirme konferansları aralıksız bir şekilde devam ediyor. Dün de  ÇTSO mini konferans salonunda 10.00-16.00 saatleri arası ‘sunum teknikleri Ve toplum önünde konuşma’ konferansı gerçekleştirildi.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 06.12.2017 20:49
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Toplantıda Lean Danışmanlık San. Ve Tic.ltd.Şti. Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Dal sunum gerçekleştirdi.  

 

“BİR ŞEYİ ANLATMADA SUNUM ÇOK ÖNEMLİ”

 

Cevdet Dal,sunumun bir konuyu yada bir ürün tanıtımı veya satışı sırasında çok önemli olduğunu belirterek, “Özellikle satış konusunda bir ürünü pazarlarken yapılacak sunumun çok iyi olması gerekmektedir.sunum bir şeyi yani her hangi bir ürünü satabilme yada bir konuyu tam olarak anlatabilme becerisidir.Hangi konuda olursa olsun sunum yapılırken sunumu desteklemek için teknik olarak görsellikte kullanıldığında sunum katılımcıları daha da etkiler. Sunum  ayrıca bir gruba bir brifing bir satış yapma konularında o konular hakkında bir bilgi verilmesidir.Sunumun nerede ne zaman  ve hangi mekanda yapılacağı da önemlidir. Ayrıca resmi bir ortamda mı yada resmi olmayan ortamda mı ne kadar katılımcıya yapılacak veya bir gruba mı yapılacak eğer gruplar küçük yada büyüklüğüne göre de sunum değişir. Bu nedenle konu hakkında sunumda gerekli görsellerle desteklenmesi gerekmektedir. Sunum yaparken dinleyici kitlesi etkilenmeli yani dinleyicilerin dikkatini çeken tarzda yerine göre ses tonunu da ona göre ayarlanması gerekmektedir. Eğer sunum yapacak kişi yönetici ise çalışanlardan farklı özelliklere sahip olması gerekiyor. ‘İyi sunum yeteneği’  ne sahip olmalı. Topluluk önünde etkili konuşma yapan lider, kariyeri için başarı anahtarını da elinde tutuyor demektir. Hatta iyi sunum yapabilen kişiler diğer yöneticilerden bir adım  da önce çıkıyor. Ancak birçok yönetici topluluk önüne çıktığı zaman  iyi sunum yapamamaları nedeniyle avuç içinin terlemesine ve mide kramplarına engel olamıyor” dedi.

 

“SUNUMU YAPAN KONUKLARI ETKİLEMELİ”

 

Dal konuşmasını şöyle sürdürdü: “ Konuklar, konuşmacıyı dinlerken bir nedeni olsun istiyor ve ilgilerini çekecek herhangi bir olay bekliyor. Bu nedenle  dinleyicilerle  kontak kurmak önem kazanıyor. Birkaç sunum öncesi Sunumu yapacak kişi önceden belirlediği  konu üzerinde  dinleyicilerin konu hakkında  ilgisini çekecek deneyimlerinden söz etmeli.  Ayrıca dinleyicilerle mutlaka göz kontağı sağlamalıdır. Konuşmacı daha etkin sunum için bazı teknik bilgilere de gereksinim duyuyor ise beden dili ve görüntü ile sunumunu desteklemesi de önem kazanıyor.  Konuşmaya başlamadan önce odaya ve sınıfa girdiğinizde size uygun herhangi bir yerde durun. Fakat sesinizin tüm dinleyicilere ulaştığından emin olun. Konuşmaya başlayacağınız zaman tüm dinleyicilerin rahatlıkla görebilmesini sağlayın. Onlarla kontak kurabileceğiniz bir yere geçin ve dinleyici ile yüz yüze gelecek şekilde anlatım yapın. Ayni zamanda tek noktada durulmamalı devamlı hareket halinde sunumu gerçekleştirmelisiniz” açıklamasında bulundu

 

ŞUNLARA DİKKAT EDİLMELİ

 

Dal “ Sunum yaparken dinleyici kontrolünü elinde tutmalı kim dinliyor kim dinlemiyor yada kim  yada kimler ilgisiz kalıyorsa kiminle konuşuyor. Sunum yapan bunlara çok dikkat etmeli ve dikkati kendine toplamalı. Bu da sunum öncesi ortaya koyacağı dinleyici ile arasında iyi kontak kurmasıdır. Dinleyici ile enteraktif bir iletişim yapmalı. Bazı durumlar için kontrol dinleyiciye verilebilir.Sunumu yapan kişiden katılımcı gereken mesajı alması gerekmektedir. katılımcı,önyargılı olabilir, duygusal tepki verebilir,dikkat dağınıklığı ilgisiz  olabilir. Algısı ve bakış acısı farklı olabilir. Kültürel farklılık olabilir. İşte bunları ortadan kaldırmanın ten noktası sunumuna iyi  ve örneklerle başlaması çok önemlidir.

 

“DİNLEYİCİYE  GEREKLİ MESAJ VERİLMELİ”

 

Cevdet dal, sunum sırasında dinleyiciye sunum konusu ne ise onun hakkında gerekli mesajın verilmesine de vurgu yaparak “ Katılımcıya ulaştırılması gereken mesajdır. Mesaj bir ürünün satışı,bir bilginin anlatımı yada bir projenin kapanışı ise bu çok iyi ifade edilmeli. Mesaj yalnızca konuşma ile değil tüm öğeler  ile ilgilidir. Vücut dili,mimikler,göz kontağı,görsel öğeler ile desteklenmelidir. Mesaj ayni zamanda katılımcı beklentilerinden de etkilemeli” diye konuştu.

 

“ETKİLİ SUNUM İYİ VE BASİT ANLATIMLA OLUR”

 

Etkili sunumun dinleyicileri bilgilendirirken sıkmadan yapılması gerektiğini de belirten Dal, “Dinleyiciler ile iletişim iyi kurulmalı ihtiyaçları iyi ve onların anlayacağı şekilde sıkmadan basit yaklaşımlarla mesaja odaklanmalarını sağlayarak göz teması kurarak etkileyici bir başlangıç mutlaka yapılmalı. Bu da konun büyüklüğüne göre 10-20-30 kuralı kapsamında yapılmalıdır. Sunumdaki konu en çok 10 görselle desteklenmelidir. Sunumun mutlak surette bir hikayesi olmalı,ses tonu beden dilini etkilemek için kullanma heyecanı yenme sunumu zevkli bir eyleme dönüştürerek sunumu hedefine ulaştırılmalı. Bu nedenle toplum önünde konuşma yaparken sunumlar çok iyi olmalı sunumu yapacak olan konu hakkında yeterli bilgi ve birikime sahip olmalı ve dinleyicileri konu hakkında bilgilendirerek gerekli mesajı vermelidir.”diye konuştu.

 

Haber / Seyit SÜREN

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Elektrik direğine çarpan araçta can verdiler
Çöken yola saplandı
Dün Çerkezköy’de fetö için fink atanlar bugün başkanlık için takla atıyorlar
Mandalı: Açıklama var icraat yok
Arızalanan Sumatik çileden çıkarıyor
Yüceer: Umarım seçim manevrası değildir
DiNEX çalışanları birlik ve beraberlik yemeğinde buluştu
70 milyon Çerkezköylülerin hayallerini süslüyor
İlk devreyi farklı mağlubiyet ile kapattık 0-4
Pazar denetimleri sürüyor
  ANKET
SİZE GÖRE AK PARTİ ÇERKEZKÖY BELEDİYE BAŞKAN ADAYI KİM OLMALI
SÜLEYMAN KOZUVA
YILMAZ ERKILIÇ
NURAN YEŞİL
ORHAN ARAS
HASAN İŞCAN
GÖKSEL BOZDAĞ
HANİFİ BELİNDİR
AHMET YILDIZ
ABDULLAH ÖĞE
ALİ DÖNMEZ
ALİ ERTEM
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya