Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
07 Ağustos 2020 Cuma
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Yazır göleti içme suyu havzası ağaçlandırıldı
Yazır göleti içme suyu havzası ağaçlandırıldı
Süleymanpaşa Yayabaşı Mahallesi Yazır Göleti İçme Suyu Havzası'nda TESKİ tarafından fiden dikme töreni gerçekleştirildi.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 13.12.2017 20:23
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

KATILIM YOĞUN OLDU

 

Törene Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak'ın yanı sıra TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa, Tekirdağ Orman İşletme Müdürü Ali Şen, Süleymanpaşa Belediyesi Başkan Yardımcısı Berkay Çakır, Yayabaşı Mahalle Muhtarı Sabahattin Oruç, Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Neşat Erdoğan, Büyükşehir Belediyesi daire başkanları, TESKİ şube müdürleri ve çok sayıda vatandaş da yer aldı.

 

"4 BİN 500 FİDAN DİKİLECEK"

 

Fidan Dikim töreninde konuşma gerçekleştiren TESKİ GENEL Müdürü Şafak Başa “ TESKİ Genel Müdürlüğü olarak birçok faaliyet yürütüyoruz. İçme suyu, kanalizasyon, atık su arıtma tesisleri, bunlarla ilgili bugüne kadar birçok açılış ve temel atmada bir araya geldik. Ama bugün farklı bir faaliyet ile bir aradayız. TESKİ olarak, en önemli görevimiz vatandaşlara sağlıklı içme suyu sağlamak. Bu suyu da önemli ölçüde yer altı kaynaklarımızdan karşılıyoruz. Bir bölümünü de barajlar ve içme suyu göletlerimizden karşılıyoruz. Bu noktada, Süleymanpaşa ilçemize içme suyu sağlayan Yazır Göleti bizim en önemli su kaynaklarımızdan bir tanesidir. Bu su kaynaklarımızın korunması noktasında, TESKİ Genel Müdürlüğü'müz kurulduktan sonra mevzuat konularımızı tamamladık. Baraj ve havzalarımızın korunmasına yönelik olarak da yönetmeliklerimizi çıkardık. Bu anlamda kaçak yapılanmalara ve diğer müdahalelere elimizden geldiğince mani oluyoruz. Ayrıca bir görevimiz de su havzalarını ağaçlandırmak. Bu ağaçlandırma faaliyetleri neticesinde daha kaliteli, daha nitelikli, daha sağlıklı içme suyunu vatandaşlarımıza ulaştırabiliyoruz. Bu alandaki çalışmamızı da Tekirdağ Orman İşletme Şube Müdürlüğümüz ile birlikte gerçekleştiriyoruz. Proje kapsamında bu alana 4 bin 500 adet fidan dikilmesini kararlaştırdık. Bunun büyük çoğunluğu da dikildi. Bugün ise sembolik olarak son fidanları sizlerle beraber, hep birlikte dikmiş olacağız. Bu çalışmaları TESKİ olarak yürüteceğiz. Bu tür çalışmalara destek olacağız. Ben TESKİ Genel Müdürü olarak, bu faaliyetin herkese hayırlı olmasını diliyorum" diye konuştu. Dr. Şafak Başa'nın ardından konuşmasını yapan Yayabaşı Mahalle Muhtarı Sabahattin Oruç ise doğayı sevmek gerektiğini belirtti.

 

"TRAKYA'DA EN FAZLA AĞAÇLANDIRMA YAPILAN İL TEKİRDAĞ"

 

Orman İşletme Müdürü Ali Şen Tekirdağ genelinde 110 bin hektar orman alanı bulunduğunu belirterek "Tekirdağ genelinde arazi sınıflandırması bulunduğundan boş alan yok ve bu nedenle orman alanları arttırmak mümkün değil. Biz de teşkilat olarak bu alanın yüzde 15'ini oluşturan verimsiz ve bozuk alanları verimli hale getirmek için ağaçlandırma çalışması yapıyoruz. Tekirdağ, Trakya'da en fazla ağaçlandırma çalışması yapılan il. 2017 yılında bu kapsamda 3 bin 720 dönümde saha hazırlığı yaptık ve yaklaşık 1 milyona yakın fidan dikeceğiz. Bu sahada da TESKİ ile ortak bir çalışma gerçekleştirdik. Yağız Göleti İçme Suyu Havzasını ağaçlandırma çalışması yapmak sureti ile gölete toprağın taşınmasını, su teminini sağlayacağız. Ayrıca fıstık çamı ekimi dikmemiz ile de buradaki vatandaşların gelirlerine katkı sağlayacağız. Genel Müdürümüz Şafak Başa'nın da dediği gibi TESKİ ile ortak çalışmalarımız devam edecek. Değişik gölet havzalarında da toprağı korumak ve sağlıklı içme suyu temin etmek amacıyla çalışacağız” dedi.

 

"DOĞA EN KIYMETLİ DEĞERİMİZDİR"

 

Süleymanpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Berkay Çakır da konuşmasında "Süleymanpaşa Belediye Başkanımız Ekrem Eşkinat'ın selamını getirdim.  Bu etkinliği düzenleyen başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak ve TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa olmak üzere tüm Süleymanpaşalılar adına teşekkürlerimi sunuyorum. Kurulduğu günden bugüne Süleymapaşa'nın en büyük sorunu olan içme suyu, kanalizasyon ve arıtma tesisi ile ilgili yaptığı başarılı çalışmalara bir yenisini ekleyen TESKİ'ye özellikle teşekkür ediyorum. Çevremizi ve çocuklarımızın geleceğini yakından ilgilendiren bu proje içme suyu havzasının kirlenmesini önleyeceği gibi vatandaşlarımızın doğa ile iç içe yaşamasını da sağlayacaktır. Ağaç, çevre, doğa en kıymetli değerlerimizdir. Ağaç sevgisi olmadan, ağaçlarımız olmadan insan yaşamının sürdürülmesi imkansızdır. Burada bu fidanları dikerken geleceğimizin en büyük yatırımını yapıyor, çocuklarımıza en değerli miraslarımızı bırakıyoruz. Konuşmamı Yüce  Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün bir sözüyle sonlandırmak istiyorum; Yeşil görmeyen gözler renk zevkinden mahkûmdur. Burayı öyle bir ağaçlandıralım ki kör bir insan bile yeşillikler arasında olduğunu fark etsin." dedi.

 

"BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ORMANINI KURMAK İSTİYORUZ"

 

Törende son konuşmayı gerçekleştiren Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, " Ben Yayabaşı muhtarımızdan önce oğlu Eymen'i tanıdım. Bir gün benim yolumu kesti ve mahallesine oyun sahası istediğini söyledi. Biz de 1 hafta sonra o sahayı yaptık. Ve o gün dedim ki Yayabaşı Mahallesi bir talepte bulunduğunda önce Eymen'e söyleyecek.  Değerli arkadaşlarım, Büyükşehir Belediyesi ve TESKİ olarak ciddi yatırımlara imza attık. Bugün de 112'nci temel atma ve açılışı yapıyoruz. Bugünkü etkinlik hepsinden farklı. Çevreye vereceğimiz katkı, çocuklarımıza bırakacağımız miras bir nevi temel atmalarından biri oluyor. Benim için çok farklı bir anlamı var bu etkinliğin.  Bu işi başlatan sevgili Şafak Başa'ya ve ekibine çok teşekkür ediyor, kendilerini kutluyorum. Nüfus arttıkça yüzey sularını kullanmak daha da önemli hale geliyor. Tekirdağ'da yıllık 60 milyon metre küp su kullanıyoruz.  Bunun yüzde 90'nını da kuyulardan, yer altı sularından temin ediyoruz. Geçtiğimiz günlerde derinliği 350 metre olan iki kuyu açtık. Yıllar önce 50 metreden su çıkarıyorduk. Bu çok düşündürücüdür. Umarım Naip Barajı'nın devreye girmesiyle, Yazır Göleti ve diğer göletlerin kullanımı ile yüzde 90 oranını 60'lara indirebilirsen Tekirdağ'a ciddi katkı yapmış olacağız. Önce bu çevrenin ağaçlandırılması gerekiyor. Dinimizde `Kıyametin kopacağını bilseniz bile ağaç dikiniz' diye bir hadis var. Böyle bir dinin mensubuyuz. Bu nedenle çevre katliamı bizim dışımızdadır. Bu katliamları yapanları şiddetle kınıyorum. Çevre bizim için çok önemli. Büyükşehir Belediyesi olarak Tekirdağ'da altyapıları tamamlayarak, denize yıllar yılı akan kanalizasyonu tersine çevirip, arıtıp, Marmara Denizi'ne Tekirdağlılar atık vermiyor dedirmenin mutluluğu içerisindeyiz. Çocuklarımız, torunlarımız tertemiz denizden balık yiyecek, o denizde yüzecekler. Benim en büyük idealim Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ormanını kurmak, bu konuda orman işletme müdürümden bir ricam var. Bize bir yer tahsis edin, Büyükşehir Belediyesi Ormanını kuralım. İşin maddi boyutunu da biz üstlenelim. Bugün dikeceğimiz fidanlar ile temiz çevreyi yaşamayı, çocuklarımıza yaşatmayı bunu sağlayan insanlar ve kurumlar olmak duygusu ile hepinize sevgilerimi sunuyorum" şeklinde konuştu.  Konuşmaların ardından içme suyu havzasında fidan dikimi gerçekleşti. Ayrıca, Tören öncesinde Yayabaşı Mahallesinde vatandaşlarla bir araya gelen Başkan Kadir Albayrak, kendilerinin öneri ve taleplerini dinledi ve kendilerine büyükşehir Belediyesinin çalışmaları hakkında bilgi verdi.  

 

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
4 günlük yaşam savaşını kaybetti
Kaymakam Abban: Ülke ve il şartlarına paraleliz
MHP’li ilçe başkanı kalp krizi geçirdi
Zabıta’dan fahiş fiyat denetimi
Emekliliğe ayrılan Kıcanaoğlu’na veda yemeği
CHP’li Öztrak’tan hükümete sert ekonomi eleştirisi
Kapaklı’da Covid-19 tedbirleri denetimi
TBMM Başkanı Şentop :9 vekilimiz korona tedavisi görüyor
Ata: Asfalt çalışmalarını programlı yapıyoruz
Ergene Belediyesi yeni kurslar açacak
  ANKET
Sizce aşağıdaki sorunlardan hangisi Türkiye'nin 2020’deki en önemli sorunlarının başında yer alıyor?
2020'nin İlk Altı Ayında Oluşan Bütçe Açığı
Ayasofya'nın İbadete Açılmasına Yönelik Tartışmalar
Covid-19'un Yol Açtığı Sorunlar
İşsizlik Sorunları
Terör Sorunları
İç Siyasetteki Sorunlar
Ekonomik Sorunlar
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya