Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
11 Aralık 2019 Çarşamba
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Yüceer: Saray ikiye bölünecek
Yüceer: Saray ikiye bölünecek
Saray’ı ikiye bölecek Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı Projesi’ni meclis gündemine taşıyan Cumhuriyet Halk Partisi PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer; ÇED süreci işleyişinde kurumlardan gerekli görüşlerin alınmadığını kaydederek danıştay’ın, bir proje için ayrı ayrı ÇED raporu düzenlenemeyeceğine ilişkin içtihadına rağmen, kamuoyunda oluşan yoğun tepkiyi azaltmak için ÇED süreci birden fazla parçaya bölündüğünü söyledi.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 24.01.2018 20:38
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

SARAY SINIRLARI İÇERİSİNDE 40 KİLOMETREDEN FAZLA İLERLEYECEK

 

Cumhuriyet Halk Partisi PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Trakya’da ormanları, meraları, su havzalarını, tarım alanlarını tehdit eden Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı Projesi’ni Meclis gündemine taşıdı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına yazılı soru önergesi veren Yüceer, Rusya doğal gazının Avrupa pazarına ulaşması amacıyla inşa edilmekte olan Türk Akımı Doğalgaz Hattı Kara Kısmı-1 boru hattı projesi Tekirdağ’ın Saray sınırları içerisinde 40 kilometreden fazla ilerleyeceğini ifade etti.

 

SARAY İKİYE BÖLÜNECEK

 

Yüceer, projenin Saray’ı adeta ikiye böleceğini, birinci öncelikli tarımsal niteliği korunacak alanlardan, ormanlardan, su havzalarından, meralardan ve kırsal yerleşim alanlarından geçeceğini bildirdi. Bölge halkının tepkisini çeken söz konusu proje için ÇED süreci işleyişinde kurumlardan gerekli görüşlerin alınmadığını kaydeden Yüceer, Danıştay’ın, bir proje için ayrı ayrı ÇED raporu düzenlenemeyeceğine ilişkin içtihadına rağmen, kamuoyunda oluşan yoğun tepkiyi azaltmak için ÇED süreci birden fazla parçaya bölündüğünü söyledi.

 

1.5 MİLYON AĞAÇ KESİLECEK

 

Boru hattı Saroz Körfezi’ne inene kadar parça parça ÇED süreçleri oluşturulmak istendiğini ifade eden Yüceer, ÇED dosyasında 27 kilometrelik hattın Istranca Ormanlarından geçeceği, Kıyıköy’den Çakılı Beldesi yakınlarına kadar 50 metre genişliğinde 27 kilometrelik bir koridor açılacağı belirtilmektedir. Bu koridorda 1.5 milyon ağaç kesilecek, 6 milyon imha edilecek başta yaban hayat olmak üzere bölgenin ekosistemi ağır tahribat görecektir’’ dedi.

 

TARIM ÜRÜNLERİNE KISITLAMA

 

Yüceer, projeyle irtifak bedeli ödenen alanlarda sadece belirli ürünlerin ekimine izin verileceği, hattın 5 metre sağında ve solunda köklü bitkilerin ekimine izin verilmeyeceğini kaydederek 36 metre genişliğinde 27 kilometre uzunluğunda Saray’dan, Çorlu Misinli’ye kadar uzanan koridorda tarıma sınırlama getirileceğini bildirdi.

 

ŞU SORULARI YÖNELTTİ

 

Yüceer, Bakan Albayrak’ın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti: Danıştay’ın, bir proje için ayrı ayrı ÇED raporu düzenlenemeyeceğine ilişkin içtihadına rağmen projenin parçalara bölünmesinin hukuki dayanağı nedir? Söz konusu projenin çevreye vereceği zararlar üzerine Bakanlığınızın herhangi bir araştırması var mıdır?  27 kilometrelik bölümü Istranca Ormanları’ndan geçecek projeyle bir buçuk milyon ağacın kesileceği belirtilmektedir? Söz konusu iddia doğru mudur? Proje kapsamında kaç ağaç kesilecektir? ÇED dosyasında ormanlık alanda yapılacak faaliyet sonrası tahribatın nasıl ve hangi yöntemle giderileceği neden yer almamıştır? Projenin 1012 metresinin 1.derece arkeolojik sit alanından geçirildiği doğru mudur? Doğruysa ilgili kurumlardan uygundur görüşü alımmış mıdır? Alınmadıysa gerekçesi nedir?

 

Haber / Hilal ÇARIKÇI

 

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Az kalsın canından oluyordu
Misafir kaldığı evin sahibini öldürdü
O müdür açığa alındı
Tekirdağ'da 2 köpek balığı yakalandı
 Giyim kutularının yerleri değiştirildi
CHP’li başkanlardan İmamoğlu’na ziyaret
Büyükşehirden Süleymanpaşa’ya 16 milyon 500 bin TL’lik yatırım
Çerkezköy’de sis etkili oluyor
Tekirdağ Gülsin Onay piyano günlerine ev sahipliği yapacak
Çetin: Denetimler aralıksız sürüyor
  ANKET
ÇERKEZKÖY'ÜN SOKAK VE MAHALLELERİNDE YAPILAN SOKAK DÜĞÜNLERİ YASAKLANMALI MI?
HAYIR YASAKLANMAMALI
EVET KESİNLİKLE YASAKLANMALI
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya