Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
23 Ocak 2020 Perşembe
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Esnaf da halk da istemiyoruz diyor (11)
Esnaf da halk da istemiyoruz diyor (11)
Çerkezköy ve Kapaklı sınırları içine yapılması planlanan kömürlü termik santral için Çerkezköy ve Kapaklı halkı kaygılarını dile getirmeye devam ederken bu konuda bölge milletvekillerinin de gerekeni yapmalarını istediklerini belirtti.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 14.02.2018 20:37
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

TERMİK SANTRAL BÖLGEMİZDE TARIMI TAMAMEN BİTİRİR 

 

972 Sayılı Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Nafis Ünal, Çerkezköy ve Kapaklı ilçe sınırında yapılması planlanan termik santralin bölgede tarımı tamamen bitireceğini ve doğanın da yok olmasına yol açacağını söyleyerek Çerkezköy ve Kapaklılı çiftçiler olarak termik santrali istemediklerini belirtti. Başkan Nafis Ünal, “Ülkemizde enerji açığı olduğu doğrudur. Ancak bölgemizde kurulmak istenen kömürlü termik santralin birçok zararları var. Bölgemiz her mevsim rüzgarı eksik olmayan bir yer, bunun yerine buraya rüzgar tribünleri kurulabilir. Her geçen gün de zaten bu tür enerji sitemleri bölgemizde çoğalmaya başladı. Bunlar çoğaltılsın. Ama termik santral kurulması yönündeki inat nedir. Bunu biz çiftçiler olarak anlamış değiliz. Daha önce Çerkezköy ve Silivri ilçe sınırlarına kurulmak istenirken sonra burası Yargıtay tarafından iptal edilince yangından mal kaçırır gibi rota Çerkezköy ve Kapaklı ilçe sınırlarına kaydırılmış olmasına bölge çiftçileri olarak üzüldük. Kömürlü termik santral kurulmak istenen bölgemiz zaten bir sanayi bölgesi. Termik santral kurulduğunda sanayiciler çalıştıracak insan bile bulamayacak. Bu hem ülke ekonomisine zarar verecek hem de bu bölgede yaşayan insanların sağlığı bozulacak, tarım bitecek, su kaynaklarımız yok olacak. Bunlar neden düşünülmüyor. Trakya Bölgesi ülkemizin bir numaralı ayçiçeği üreten merkezidir. Bölgemiz ayçiçeğinin yanı sıra buğday, arpa, kanola, mısır gibi pek çok  tahıl ürünleri üretiminde de ülke genelinde önemli yeri var. Termik santralin bu gölgeye kurulması demek, doğamızın, ormanlarımızın, tarımımızın tamamen yok olması demektir. Termik santralin faaliyete geçmesiyle birlikte santralin kükürtlü dumanları  ve gazları atmosferi de etkileyeceğinden yağan yağmurlarda asit yağmuru olarak yağacak ve bölgemizde kanser olayları da hat safhaya çıkacak. Bölge insanımızın yüzde 99’u kanser olacak. Biz ne geleceğimizin yok edilmesini ne de doğamızın yok olmasını istemiyoruz. Biz enerjiye karşı falan kesinlikle değiliz. Alternatifler varken neden kömürlü termik santralde ısrar ediliyor? Çerkezköy ve Kapaklılı çiftçiler olarak ne bu bölgemize ne de Trakya’nın başka bir yerine termik santral istemiyoruz” dedi.

 

BÖLGE MİLLETVEKİLLERİMİZİ GÖREVE ÇAĞRIYORUZ

 

Başkan Nafis Ünal,  bölge milletvekillerini bu konuda göreve çağırarak, “ Bölge çiftçileri olarak Tekirdağ,  Edirne ve Kırklareli milletvekillerimizin Trakya’da kurulmak istenen termik santrallere karşı bir platform oluşturarak ortak hareket etmelerini istiyoruz. Özellikle de iktidar partisi milletvekilleri bu konuda neden duyarsız kalıyor? seçim zamanı karşımıza gelince ne uyduracaklar?  Bölge milletvekillerimizin iktidar partisi ve muhalefet partili milletvekilleri Trakya insanının sağlığı için, doğası için, tarımı için, havası için bir araya gelerek gereken  duyarlılığı ve tepkilerini göstermelerini istiyoruz. Unutmasınlar ki bizi temsil eden vekiller  bölge insanın sesini duyurma zorunluluğundadır. Yarın geç olmadan çiftçiler olarak bölge milletvekillerimizi bu konuda göreve davet ediyoruz. Hiç kimsenin termik santrallerin iyi olacağı yönündeki konuşmalarına da karnımız tok. Biz yalan da dinlemek istemiyoruz. Oy için kapımıza gelenlerden şimdi  tek isteğimiz sağlığımız, doğamız, tarımımız, suyumuz ve ormanlarımızın yok olmaması için gerekeni yapmaları.’’ ifadelerini kullandı.

 

YATAĞAN ÖRNEĞİ ORTADA İSTEMİYORUZ

 

Nursel Can(Emekli); “Trakya’nın çeşitli yerlerine de kurulması planlandığını öğrendiğim kömürlü termik santrallerin çoğaltılacağı yönünde de duyumlar alıyoruz. Trakya’da Çerkezköy –Kapaklı ilçe sınırlarına Marmaraereğlisi’ne, Vize’ye, Saray’a, Ergene’ye ve Havsa’ya termik santral yapılacakmış. Zaten bir termik santral Trakya’nın sonu olacak. Neredeyse her ilçeye bir termik santral yapılacak. Trakya gaz odası olur. Zehir solumaktan her gün yüzlerce insan ölür. Trakya’nın hiçbir yerinde termik santral istemiyoruz. Biz kömürlü termik santral istemiyoruz deyince nedense biz enerjiye karşıymışız gibi bir algı yaratılmak isteniyor. Biz Trakyalılar olarak enerjiye karşı değiliz, biz kömürlü termik santrale karşıyız. Eğer elektrik üretimi için santraller yapılacak ise akarsularımızdan yararlanılsın, rüzgarımızdan yararlanılsın, güneş enerjisinden yararlanılsın. Bunlar hem doğa dostu, hem zehir saçmıyor, yaşamı daha da zenginleşmesine yol açıyor, insanları kanser yapmıyor, hem de daha ucuz şekilde enerji üretimi sağlıyor. Trakya’nın çöl olmasını istemiyoruz. Yatağan’ı gezdim gördüm. Bir termik santral burada yaşayan insanların hayatını karartmış, doğa yok olmuş, bu saymakla bitmez. Santrallerden çıkan küllerde radyoaktif özellik taşıyan radon gazı  bölgedeki doğayı yok etmiş. İnsan sağlığını bozmuş, kanser artmış, yatağan termik santralinin yakınında bulunan 34 köyde radyasyon miktarının insan için kabul edilebilecek sınırların çok üzerinde olduğu belirlenmiş. Özellikle kanser vakalarında artış göstermesi ise tartışmasız bir gerçektir. Termik santral bacalarından çıkan gazlar yağışla birleşip asit yağmurları oluşturuyor ve bu yağmurlarda toprağın kimyasal yapısını ve biyolojik koşullarını bozarak tarımsal verimin düşmesine ve yok olmasına, ağaçların kurumalarına, hayvancılık, balıkçılık, arıcılık gibi faaliyetlerin olumsuz etkilenmesine neden olmuş. Yatağan’da bu yaşanırken biz neden isteyelim. Onlar da istememişler ama yapılmadan önce ballandıra ballandıra hep iyi olduğu yönünde neler söylemişler. Yatağanlılar biz yandık siz yanmayın dediler. Bu nedenle kömürlü termik santral yapılmasına karşıyız.”dedi.

 

Haber / Seyit SÜREN

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Cinayet şüphelisi ağabey-kardeş tutuklandı
Koçak:Uzlaşma yoksa barışta yok
CHP İlçe Yönetiminden Koçak’a ziyaret
As: Psikoteknik raporu süresi 3 Şubat’ta kadar uzatıldı
Korkmaz:Pazar alışverişleri her zaman ekonomiktir  
Çorlu’da uyuşturucu ve bağımlılık masaya yatırıldı
BAL’da ikinci devre başladı
Başkan Yurdakul genel kurula katıldı
  ANKET
ÇERKEZKÖY'ÜN SOKAK VE MAHALLELERİNDE YAPILAN SOKAK DÜĞÜNLERİ YASAKLANMALI MI?
HAYIR YASAKLANMAMALI
EVET KESİNLİKLE YASAKLANMALI
  CERKEZKOY KONUSUYOR
O anne sessizliğini bozdu

BAZEN İMTİHAN ZORDUR ANLAYANA KOLAY
bir kaç sorum var dilekçeniz çok özenle yazılmış diye duydum kimler akıl veriyor bilmiyorum ama savcıya bile yanlış yaptıracak boyutlarda tanıdık var sanırım. sizin bir parti ile iletişimiz var diyorlar ne dersiniz bir çatışma çıkarılıyor olabilir mi. evet birde aynı sınıfta okumuş olan o öğrenciler tekrar ifade vermiş sizin çocuğunuz iddia ettiğiniz gibi zarar görmüş olabilir (buda tartışılır okuma yazma öğreten bir öğretmenden bahsediyoruz ki sizin çocuğunuzun bunu öğrenmesinin ne kadar zor olduğunu uzmanlar bilir siz değil) ya o çocukların karakola gidip üçüncü kez ifade vermeleri onlarda nasıl bir etki bırakmıştır. Sesiz çığlık diyerek yine algıya devam ediyorsunuz, akıl vermeler devam ediyor galiba bence siz kendinizi bir çek edin belki sorun sizdedir ne dersiniz. Rabbim sabır versin inşallah
ÖĞRETMEN


helal olsun şaban kardeş
şu çerkezköyde bu haberi yapabilecek tek adam sendin valla bravo. mazlumun yanında olan tek insansın belkide. maalesef amirlerimiz kendi çocuklarına gösterdiği abartılı hassasiyetin milyonda birini başkasının evlatlarına göstermiyor. ilahi adalet tecelli ettiğinde korkarımki olan evlatlarına olacak. azcık empati yahu çok mu zor. o kadar mı kalbiniz karardı.tekrar tebrikler şaban bey. umarım farkındalık yaratabilrsiniz.
bravo


Alperen Ayaz 59 kiloda Gençler Türkiye 5’incisi oldu

BOYNUZ KULAĞI GEÇİYOR
TEBRİKLER HOCAM HARİKA SONUÇLAR ALIYORSUNUZ. EVLATLARINIZ VE SPORCULARINIZ İLÇEMİZİ EN GÜZEL BİR ŞEKİLDE TEMSİL ETMEYE DEVAM EDİYOR. BAŞARILARININ DEVAMINI DİLERİM
METİN DEMİRBAĞ


Antalya’dan üç madalya ile döndüler

TEBRİKLER
İLÇEMİZDE BÖYLE GÜZEL ÇALIŞMALARIN OLDUĞUNU BİLİYORUZ VE ONLARLA GURUR DUYUYORUZ. GENÇLİĞİN TÜM ENERJİSİNİ SPOR ALANINDA KULLANAN BU SPOR KULÜBÜMÜZ DAHA BİR ÇOK BAŞARI ELDE EDECEĞİNDEN HİÇ ŞÜPHEMİZ YOK. İLÇE GENÇLİK VE SPOR MÜDÜRÜ METİN DEMİRBAĞ
METİN DEMİRBAĞ


  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya