Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
05 Haziran 2020 Cuma
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
''13 bin polis vereceğiz''
''13 bin polis vereceğiz''
İçişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen Genel Güvenlik ve Uyuşturucu İle Mücadele toplantısına katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu; Tekirdağ'da da polis eksikliği olduğunu ifade ederek; ‘’ 13 bin polis vereceğiz. Söz verdim, bunun 3 binini trafiğe vereceğiz bunun 10 binini de Trakya bölgesine biraz cömert davranacağız. Onlar bugüne kadar sabrettiler, ama şimdi zamanıdır’’ dedi.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 18.04.2018 17:49
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

İçişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun katılımıyla gerçekleştirilen Genel Güvenlik ve Uyuşturucu İle Mücadele toplantısı Süelymanpaşa’da önceki gün yapıldı.

 

KAÇAK GÖÇMEN KONUSUNA DEĞİNİLDİ

 

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan Genel Güvenlik ve Uyuşturucuyla toplantısında konuşma yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, genel güvenlik, terör ve uyuşturucuyla mücadelede yaptıkları çalışmaları anlattı. Soylu öncelikle kaçak göçmen konusuna değindi.

 

 

77 BİN 81 KİŞİ YAKALANDI

 

 

2017 yılında FETÖ'ye yönelik 20 bin 409 operasyon yapıldığını ve 20 bin 478 kişinin tutuklandığını söyleyen Soylu; Bu yıl içinde ise operasyon sayısı 6 bin 742, tutuklu sayısı ise 2 bin 706 olarak gerçekleşti. 15 Temmuz 2016'dan 11 Nisan 2018'e kadar tutuklanan kişi sayısı 77 bin 081 kişidir" dedi.
Etkisiz hale getirilen terörist sayısının 2017 yılında 1908, teslim olan terörist sayısının da 426 olduğunu söyleyen Soylu; ‘2018 yılı ise şu tarihe kadar etkisiz hale getirilen terörist sayısı 200'dür. 2017 yılında 697, 2018 yılında ise 96 önemli olay önlenmiştir. Geçen yıl 170, bu yıl eylem hazırlığındaki 5 terörist etkisiz hale getirilmiştir’’ dedi.  

 

 

ALDIĞIMIZ TEDBİRLER GENEL ASAYİŞTE ÖNEMLİ
 

 

 

Aldıkları tedbirlerin genel asayişte önemli etkileri olduğunu belirten Soylu, muhtarlara, belediye başkanlarına, kaymakamlara, valilere, emniyet müdürlerine, jandarma komutanlarına büyük görevler düştüğünü ifade ederek; ‘’Bu çıta çok önemli düşürülmemesi gerekir.  2017'nin ilk üç ayı ile 2018'in ilk üç ayı karşılaştırıldığında asayiş hizmetlerinde de 2017 yılına nazaran, 2017-2016 yılına nazaran önemli değişiklikler var. Mal varlığına karşı işlenen suçlarda yüzde 11'lik azalma var. Türkiye genelinde hırsızlıkta yüzde 11'lik bir azalma var. Sezon başı emniyet müdürleri ve jandarma komutanları ile yapmış olduğumuz konuşmalarda hedefi verdik. Ama bazı vilayetlerimiz var, yüzde 48-49 var’’ dedi.

 

13 BİN POLİS VERECEĞİZ

 

 

Tekirdağ'da da polis eksikliği olduğunu ifade eden Soylu; ‘’ Hem bir taraftan bekçi göndereceğiz, geceleri emniyete alacağız. Hem de 13 bin polis vereceğiz. Söz verdim, bunun 3 binini trafiğe vereceğiz bunun 10 binini de Trakya bölgesine de biraz cömert davranacağız. Onlar bugüne kadar sabrettiler, ama şimdi zamanıdır. Bir 10 bin polis alımına daha çıktık, oradan da göndereceğiz, Eylül ayında bir 10 bin polis daha alacağız. Oradan da göndereceğiz. Jandarma asayiş için 25 bin alımımız var. Bekçi alımımızda da ne kadar alacağımızı belirtmiştik. Olayların aydınlatılma oranlarında ise yüzde12 artış var. Ülke genelinde 2017 yılında  60 huzur uygulaması yapıldığını ve uygulamalarda 1 ton uyuşturucu, 31 bin 542 uyuşturucu hap, 1287 silah ele geçirildi. Hakkında arama kararı bulunan 23 bin 13 kişinin yakalandığını, 2018 yılında şu ana kadar 12 huzur uygulaması yapıldı. 5 bin 608 kişinin yakalandı’’ dedi.

 

 

UYUŞTURUCU ÜZERİMİZE BİR ÇIĞ GİBİ GELİYOR
 

 

Uyuşturucu ile mücadele konusuna da değinen Soylu;  " Uyuşturucu meselesi yukarıdan aşağıya üzerimize bir çığ gibi gelmektedir. Bu tehlikeyi gözümüzü kapatıp atlatamayız. Bununla mücadele edeceğiz. 2017 yılında AB uyuşturucu raporuna göre AB erken uyarı sistemi tarafından tespit edilen yeni uyuşturucu maddelerinin yüzde 70'i son 5 yıldır üretilmiş maddelerdir. Bu büyük bir tehlikedir. 2013 yılında 299, 2014 yılında 365, 2015 yılında 423 yeni madde ilave edilmiş. AB, uyuşturucu pazarında, bu ne demek biliyor musunuz? Geç kaldığımız her gün, listeye yeni bir ürün ekleniyor demektir" dedi.

 

 

AVRUPA GEVŞEK DAVRANIYOR

 

 

Soylu, bazı tehlikeli maddelerin Avrupa'da açıkta, dükkanlarda ve çoğunlukla yasal keyif verici olarak satıldığını söyleyen "Uluslararası uyuşturucu raporlarında geçiyor. Avrupa maalesef inanılmaz derecede gevşek davranıyor. Parada ve birçok konuda birlik olan Avrupa ilginçtir, uyuşturucu ile mücadele konusunda birlik olamıyor. Cezalar ve uygulamalar farklı farklı. Ülkemiz dünya uyuşturucu rotalarının maalesef tam üstünde bulunmaktadır. Batı'dan, Doğu'ya sentetik uyuşturucu gidiyor. Doğu'dan Batı'ya da doğal uyuşturucu gidiyor. Bunların hepsi de maalesef bir bölümü bizim rotamızın üzerinden gidiyor. Kah denize yoluyla, kah kara yoluyla gidiyor. Dolayısıyla bir yeri yakalıyoruz, başka taraftan geçirmeye çalışıyorlar. Dolayısıyla emniyet ve jandarmamız bir yandan sahil güvenliğimiz ciddiyetle bunu sürdürmek zorunda" dedi.
 

 

UYUŞTURUCU EKONOMİSİNİ BERABER ÇÖKERTMEK ZORUNDAYIZ
 

 

 

Sokakta uyuşturucu satan bir kişinin aylık kazancının 7-8 bin lira olduğunu belirten Soylu ‘’Uğraştığımız iş önemli bir iş, bu uyuşturucu ekonomisini beraber çökertmek zorundayız. Şu anda uyuşturucu suçlarından cezaevinde kaç kişi bulunuyor biliyor musunuz? Ben size söyleyeyim mi, şu anda uyuşturucu suçundan cezaevinde yatan sayısı 59 bin 906. Hani bir zaman bir kavram vardı, bir taraftan yakalanıyor, öteki taraftan bırakılıyor’’ dedi.  

 

CEZAEVLERİNDE EN FAZLA HÜKÜMLÜ VE TUTUKLU SAYISI UYUŞTURUCUDAN

 

 

Şu anda cezaevlerinde en fazla hükümlü ve tutuklu sayısı uyuşturucudan olduğunu kaydeden Solu; ‘’ 10 Nisan itibarı ile 40 bin 704 operasyon yapılmış, 35 ton uyuşturucu, 4,8 milyon hap, 32 bin 304 kenevir ele geçirilmiştir. Asıl mücadelenin en önemli etkenlerinden bir tanesi de belediye başkanlarımız’’ dedi.

 

METRUK BİNALARIN YIKILMASI LAZIM

 

 

Metruk binaların yıkılması gerektiğini söyleyen Soylu; ‘’ Bu iş ile ilgili estekti, köstekti dersek mesafe alamayız. Bu kadar açık ve net yıkıp geçeceksiniz. Hiçbirine bakmayacaksınız, metruk bina kalmayacak. Metruk bina hem uyuşturucu açısından, hem de asayiş açısından başımıza dert. Bunun da üzerine gidiyoruz. Bu metruk bina yıkmak için önemli bir avantajdır, bu avantajı hepimiz kullanacağız ve metruk binaları yıkacağız" dedi. Toplantıya; Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan, Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok, Jandarma Genel Komutanı Arif Çetin, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ile Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay’ın yanı sıra ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, resmi kurum ve kuruluş amirleri, muhtarlar ve basın mensupları katıldı.

 

Haber: Hilal ÇARIKÇI

 

 

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Hem mahalleli hem polis bu röntgencinin peşinde
Dualarla sonsuzluğa uğurlandı
Kapaklı’nın koronavirüs mücadele raporu
Sarıkurt’un çağrısına Volkan’dan destek geldi
Kapaklı İlçe Başkanı Mehmet Çetin oldu
Kırkpınar ağası Selim: Ben yapma taraftarıyım
Büyükşehire Deniz Süpürgesi bağışı
2.Amatör Ligde sezonun değerlendirmesi
Yağlı Tohumlar ödemeleri 5 Haziran'da başlıyor
Uyuşturucu haplar eşya dolabı içinde bulundu
  ANKET
ÇERKEZKÖY'ÜN SOKAK VE MAHALLELERİNDE YAPILAN SOKAK DÜĞÜNLERİ YASAKLANMALI MI?
HAYIR YASAKLANMAMALI
EVET KESİNLİKLE YASAKLANMALI
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya