Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
10 Aralık 2018 Pazartesi
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Toplamda 4 bin 46 adet kovan dağıtıldı
Toplamda 4 bin 46 adet kovan dağıtıldı
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi'nin "Tarım ve Hayvancılığın" geliştirilmesi amacıyla hayata geçirdiği "Arıcılığı Geliştirme ve Polinasyon Projesi" kapsamında Süleymanpaşa’da bin 293 adet kovanın dağıtılması ile birlikte 2015 yılından bugüne, toplamda 4 bin 46 adet kovan dağıtımı yapıldığı belirtildi.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 13.06.2018 13:54
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi'nin "Tarım ve Hayvancılığın" geliştirilmesi amacıyla hayata geçirdiği "Arıcılığı Geliştirme ve Polinasyon Projesi" kapsamında Süleymanpaşa’da kovan dağıtıldı.

 

EN BÜYÜK PROJE OLMA ÖZELLİĞİNE SAHİP

 

Programın açılış konuşmasını yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Hacı Aslan, "Projemiz Türkiye genelinde, arıcılık konusunda günümüze kadar bir belediye tarafından uygulamaya konulan en büyük proje olma özelliğine sahiptir. Adından da anlaşıldığı gibi projemiz iki ana cepheden oluşmaktadır. Bunlardan birincisi arıcılığın kovan, yani koloni, sayısını arttırarak gelişmesini sağlamaktır. İkincisi de bitkisel ürünlerde ciddi ölçüde verim artışı sağlanmasıdır’’ dedi.

 

ARICILIK EMEĞİ YOĞUN BİR İŞ

 

Tekirdağ’ın tarımsal üretim deseni ve arazi kullanım dağılımı dikkate alındığında, Tekirdağ’daki arıcılığın mutlak suretle geliştirilmesi gerektiğinin açıkça görüldüğünü kaydeden Aslan; ‘’Zira, kanola dahil 1.5 milyon dekar arazide yağlı tohum bitkileri üretilir. Yapılan bazı değerlendirmelere göre ilimizin koloni ihtiyacı 400 bin ile 500 bin arasında bulunmaktadır. Oysa Tekirdağ çiftçilerinin elindeki kovan (koloni) sayısı sadece 50 bindir. Her yıl dışarıdan da 150 bin dolayında gezginci arı geldiği bilindiğine göre açık miktarı en az 200 bin adettir. Bu proje ile bir yandan bu açık kapatılırken öte yandan da tarımsal işletmelere ek bir gelir kaynağı yaratmak amaçlanmıştır. Proje kapsamında il genelinde koşullara uygun olan 930 kişiye üç yılda 11 bin 791 adet kovan dağıtılmıştır. Bu yıl müracaat eden 105 kişinin ilave edilmesi ile proje yararlanıcı sayısı bin 35'e yükselmiş olup, bu yıl vereceğimiz kovanlarla toplam 16 bin 885 adet kovan verilmiş olacaktır. Bunlardan 330 kişi 30 kovanlık işletme seviyesine şimdiden ulaşmıştır" dedi. Tekirdağ Arı Üreticileri Birliği Başkanı Güneş Aytaç da, " Bu kovanları alan üreticilerimize danışmanlık veya herhangi bir destek isterlerse biz destek olmaya hazırız. Çünkü arıcılık emeği yoğun bir iş’’ dedi.

 

TARIMIN OLMADIĞI YERDE HİÇBİR ŞEY OLAMAZ

 

Tekirdağ'ın Büyükşehir olmasının üzerinden dört yıl geçtiğini anımsatan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak 30 büyükşehir belediyesi içerisinde tarımsal yatırımlar konusunda çok iyi bir yerdeyiz. Arıcılık projesi, Tekirdağ gibi geniş bir tarım arazisine sahip olan bir şehirde ciddi bir boyutta 400 bin kovanlık bir kovan potansiyel var. Biz bu göreve başladıktan sonra 50 bin potansiyeli bulunan Tekirdağ'a bir 50 bin kovan da biz kazandırmak istedik. Bu proje ile birlikte ciddi ölçüde tarıma da katkı sağlamış olacağız. Bu proje 30 büyükşehir belediyeleri içerisindeki en büyük boyuttaki tek projedir. Tekirdağ'ın tarım alanlarının korunması gerekiyor. Bu verimliliğin desteklenmesi gerekiyor. Gelecek dönemlerde tarımsal projelerimiz devam edecektir. Çünkü tarımın olmadığı yerde hiçbir şey olamaz’’ dedi.

 

BİN 293 ADET KOVAN DAĞITIMI YAPILDI

 

Konuşmaların ardında 206 üreticiye bin 293 adet kovan dağıtımı yapıldı. Böylelikle 2015 yılından bugüne, bugün de dağıtılan bin 293 adet kovanla birlikte toplamda 4 bin 46 adet kovan dağıtımı yapıldığını belirten yetkililer; ‘’ Süleymanpaşa 257 arıcıdan 73 kişinin kovan sayısı 30'a tamamlanmış oldu’’ dedi. Programa Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban, Tekirdağ Belediyesi Eski Başkanı Adem Dalgıç, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Fatih Ünsal, Tekirdağ Arı Üreticileri Birliği Başkanı Güneş Aytaç, daire başkanları, meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, basın mensupları, üreticiler ve vatandaşlar katıldı.

 

Haber: Sevay KARDEŞ

 

                                            

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
  ANKET
SİZE GÖRE AK PARTİ ÇERKEZKÖY BELEDİYE BAŞKAN ADAYI KİM OLMALI
SÜLEYMAN KOZUVA
YILMAZ ERKILIÇ
NURAN YEŞİL
ORHAN ARAS
HASAN İŞCAN
GÖKSEL BOZDAĞ
HANİFİ BELİNDİR
AHMET YILDIZ
ABDULLAH ÖĞE
ALİ DÖNMEZ
ALİ ERTEM
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya