Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
16 Şubat 2019 Cumartesi
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
‘’Kömürlü termik santrali istemiyoruz' neden diyemiyorlar’’
‘’Kömürlü termik santrali istemiyoruz' neden diyemiyorlar’’
Ak Partililerin Karaağaç Mahallesi’ne kurulan asfalt şantiyesi nedeniyle yaptıkları eleştirilere tek tek cevap veren  Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, ‘’Bu arkadaşlarımız bu kadar çok çevreye duyarlı ve halkını bu kadar çok düşünüyorsa bölgemize yapılması planlanan  Kömürlü Termik Santrale neden karşı çıkmamaktadırlar ? Sözde çevre hassasiyet ileri seviyede olan bu arkadaşlarımız, 'bölgemize kurulması planlanan kömürlü termik santrali istemiyoruz' neden diyemiyorlar?’’ sorularını yöneltti. 
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 10.07.2018 20:04
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, Ak Partililerin Karaağaç Mahallesi’ne kurulan asfalt şantiyesi nedeniyle yaptıkları eleştirilere ilişkin yazılı açıklama yaptı. 

YAZILI AÇIKLAMA YAPTI

Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, yaptığı yazılı açıklamada Karaağaç Mahallesi yapım çalışmaları devam eden Asfalt plenti hakkında, bir siyasi parti ilçe başkanı ve meclis üyelerinin yapmış oldukları açıklama ve asılsız iddiaların ardından doğru bilgileri kamuoyu ile paylaşmak ve halkı bilgilendirmek amacıyla açıklamasını yapma zaruriyeti doğduğunu kaydetti. 

 

TEK TEK CEVAP VERİYORUM

Mandalı, Kapaklımıza yapılmak istenen ve çevreye verdiği zararları bilimsel olarak kanıtlanmış olan kömürlü termik santral için tek bir kelime dahi edemeyen bu siyasetçilerin, Kapaklımıza yapılacak olan hizmetleri engelleme çalışmasından ibaret olan bu iddialara tek tek cevap veriyor, takdiri de hizmetlerin en güzelini hak eden kıymetli halkımıza bırakıyorum’’ dedi. 

 

GÜLÜNÇ BİR DURUM

Asfalt tesisinin çevreye kötü koku yayacağı ve balkonlara zift bırakacağı gibi iddialara da cevap veren Mandalı; ‘’Öncelikle Asfalt plenti doğalgaz ile çalışmaktadır. Dışarıya bitüm yani asfalt malzemesi  atılması asla söz konusu değildir.Bunun yanında bitüm ( Asfalt malzemesi)  soğuk iken ısıtıldığında sıvı bir malzeme olup uçması söz konusu değildir. Balkonlara yapışacağı ve kötü koku yayacağı asılsızdır ve bilimsel hiç bir veriye dayanmadan bu yönde ifade edilmesi gülünç bir durumdur'’ dedi.

 

TRAFİK ANLAMINDA OLUMSUZ BİR ETKİ YAPMASI SÖZ KONUSU DEĞİL

Tesisin yoğun kamyon trafiğine neden olacağı iddialarına da cevap veren Mandalı;‘’Şu anda mevcut Kapaklı-Karaağaç yolu mıcır kamyonları, Karaağaç OSB den gelen hazır beton mikserleri ve pompaları, hafriyat kamyonları ve OSB'lerden gelen tırların yoğun olarak kullandığı bir güzergahtır. Asfalt tesisinden üretilerek çıkacak olan asfalt Kapaklı ve çevresinde kullanılacağından Karaağaç bölgesi haricinde asfalt kamyonları,  yolcu terminali ve sanayi yolunu kullanıp çevre yolundan taşıma yapacaktır. Bu nedenle trafik anlamında olumsuz bir etki yapması söz konusu değildir’’ dedi. 

ASIL OLAN İSE ŞANTİYENİN GEÇİCİ OLMASI

Belediyeye ait yeşil alanın şantiyeye peşkeş çekildiği iddia edildiğini kaydeden Mandalı; ‘’Asıl olan ise şantiyenin geçici olmasıdır. Asfalt üretim tesisi,Yapım İşleri Genel Şartnamesi hükümlerine göre  geçici süre ile kurulmakta olup  yüklenici firmadan önümüzdeki yıl iş bitiminde tesisi kaldıracağına ve yeniden eski haline getireceğine dair noter onaylı  taahhütname alınmıştır. Ayrıca mevcut yer  halen park alanıdır. Arazinin statüsünde herhangi bir imar uygulaması veya bir değişiklik yapılmamıştır’’ dedi.  

 

YAKLAŞIK MALİYETİ 18 MİLYON 372 BİN 910. 90 TL

Mandalı; ‘’Ayrıca bu ilçe başkanı ve meclis üyesi arkadaşlar asfaltlama süreci ile ilgili yapılan hazırlıklardan nasıl olur da 'haberimiz yok' diye bahsedebilirler. Ben bu arkadaşlara sormak istiyorum, siz Kapaklı'da yaşamıyor musunuz? Ya da sizler başka bir belediyenin meclis üyeliğini mi yapıyorsunuz? Belli ki Kapaklı'ya yapılan hizmetler sizin ilgi alanınıza girmiyor. Sizler daha çok 'nasıl olur da hizmeti engelleriz' noktasında çalışmalar yürütüyorsunuz. İhalemiz KİK  ( Kamu İhale Kurumu ) tarafından Ekap ta yayınlanmış olup yeterli şartları sağlayan herkesin girebileceği şekilde Açık İhale usulü ile ihale edilmiş ve yaklaşık olarak 30 gün boyunca ilanda kalmıştır. İhale ilgili tüm detaylar açık ve şeffaf bir şekilde belirtilmiştir. Yaklaşık maliyeti 18 milyon 372 bin 910. 90 TL olan ihalemiz %36 kırımla yani 11.762.912.80 TL bedelle Ayyıldız Nakliyat İnş. LTD.ŞTİ. firması tarafından alınmıştır. Ayrıca ihaleye 17 firma katılım sağlamıştır’’ açıklamasına yer verdi. 

 

ÇEVRESEL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ GEREKLİ DEĞİLDİR

Asfalt üretim tesisinde ÇED raporu olmadığı iddia edildiğini de kaydeden Mandalı; ‘’ Geçici süre ile kurulan asfalt plentleri ÇED Yönetmeliğinin “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir”kapsamında değerlendirilmekte olup bununla ilgili yüklenici firma tarafından gerekli çalışmalar ve süreçlerde ayrıca devam ettirilmektedir’’ dedi.  Belediye ihaleyi verirken  firmaya yer göstereceği  ve tahsis edeceğini belirtmiş diye iddia edildiğini kaydeden Mandalı; ‘’İdari şartnamede ya da sözleşmede bu şekilde bir madde yoktur.Yapım İşleri Genel Şartnamesine göre hüküm verilmiştir’’ dedi. 

İZDÜŞÜMÜ OLARAK 320 METRE MESAFEDE

Asfalt plentinin okullar bölgesinin 20 metre yakınında olduğu iddia edildiğini kaydeden Mandalı; ‘’ Henüz inşaat aşamasında olan ve yer teslimi 14/02/2018 tarihinde yapılmış ve 450 gün süresi olan okul inşaatları şu an bodrum katı yapılmakta olup subasman seviyesine dahi henüz gelmemiştir. Asfalt üretim şantiyesine ise izdüşümü olarak 320 metre mesafededir.  Asfalt plentinin her ne kadar çevreye herhangi  bir zararı olmasa da bahse konu şantiyenin sanki okullar bölgesine yapılıyor gibi lanse etmek neresinden bakarsanız bakın konuyu çarpıtmaktan ibarettir. Asfalt üretim tesisi geçici olarak kurulmuş olup yasal süre tamamlandığında alanı terk edecektir’’ dedi. 

GELİN TRAKYA'MIZA BİRLİKTE YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARINI KURALIM

Mandalı, ayrıca bu arkadaşlarımız bu kadar çok çevreye duyarlı ve halkını bu kadar çok düşünüyorsa bölgemize yapılması planlanan  Kömürlü Termik Santrale neden karşı çıkmamaktadırlar ?  Sözde çevre hassasiyet ileri seviyede olan bu arkadaşlarımız, 'bölgemize kurulması planlanan kömürlü termik santrali istemiyoruz' neden diyemiyorlar? Sorularını da yönelterek; ‘’ Biz de  enerjiye karşı değiliz  ama Kömürlü Termik Santralin zararlarını kentimize, bölgemize ve halkımıza getireceği zararları çok iyi biliyoruz ve yapılmasına dün olduğu gibi bugün de her zaman karşıyız. Karşı durmaya da devam edeceğiz.  Bizim için halkımızın sağlığı her şeyden önce gelmektedir. Unutmayalım ki Avrupa ülkeleri en geç 2030’da mevcut termik santral alanı olan yerlerden kendini arındırıyor ve doğaya dönüyor. Rüzgar gülü, güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerjiden faydalanıyor. Biz de diyoruz ki gelin Trakya'mıza birlikte yenilenebilir enerji kaynaklarını yani güneş ve rüzgar gülü enerji santrallerini kuralım’’ dedi. 

DEDİKODU YAPAN DEDİKODU YAPACAK AMA BİZ İŞİMİZE BAKACAĞIZ

Mandalı; ‘’ Halkımızla olan birliğimizi ve bütünlüğümüzü, sevgimizi ve saygımızı asılsız ve doğru olmayan bu açıklamalar ile karalamaya çalışanlar ve oy avcılığı yapanların, bu ve benzeri girişimleri bugüne kadar olduğu gibi her zaman sonuçsuz kalmaya devam edecektir. Hiçbir durum ve hiçbir gerekçe bizim Kapaklı halkına hizmet aşkımızı ve bu yöndeki kararlılığımızı engelleyemeyecektir. Kapaklı'daki projelerimizi hayata geçirmeye devam ettiğimiz bu günlerde, özellikle gündeme getirilen bu kasıtlı ve adeta “çamur at, izi kalsın” tarzı yıpratma çabaları Kapaklı’ya hizmet yolunda asla şevkimizi kıramayacak, hızımızı kesemeyecektir. Biz halkımızı seviyoruz, partisi ne olursa olsun, ayırmadan, ayrıştırmadan herkesi kucaklayarak Kapaklımıza hizmet etmeye devam edeceğiz. Daha yapacak çok işimiz var. Konuşan konuşacak, dedikodu yapan dedikodu yapacak ama biz işimize bakacağız’’ dedi. 

 

 

Haber: Hilal ÇARIKÇI

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Ulaşımda yeni dönem
Bekiroğlu görevine geri döndü
Eylem hazırlığındayken yakalandılar 
Hikayeleri ölümsüzleştirildi
Örgü ipleri ile yapılan giysiler daha sağlıklı  
KOM’dan uyuşturucu tacirlerine tokat
Bölgesel Amatör Ligde zorlu hafta
Süper Ligde altı karşılaşma var
  ANKET
ÇERKEZKÖY BELEDİYE BAŞKANLIĞINDA TERCİHİNİZ NE OLACAK?
METİN DÖNMEZ'E OY VERECEĞİM
EROL KAYA'YA OY VERECEĞİM
YILMAZ BULUT'A OY VERECEĞİM
SÜLEYMAN KOZUVA'YA OY VERECEĞİM
VAHAP AKAY'A OY VERECEĞİM
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya