Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
20 Şubat 2019 Çarşamba
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Serfiçe: Görerek ve bilerek cinayet
Serfiçe: Görerek ve bilerek cinayet
Çorlu’da pazar günü yolcu treninin 5 vagonun devrilmesi sonucu 24 kişinin hayatını kaybettiği ve 341 kişinin yaralandığı feci tren faciasına ilişkin açıklama yapan Çerkezköy Kent Konseyi Başkanı Funda Serfiçe; ‘’ ’Bizler de bir süre acılarımızı paylaşıyor olsak da sonrasında yeni bir kazaya kadar sessiz kalıyoruz. Kısacası yaşanan acılardan idareler gibi bizler de ders çıkarmıyor ve doğruları o anda, hemen ve sürekli talep etmiyoruz. Olması gereken; kamu yararı içeriğinden arındırılmış mevcut kamu idaresi eğer benzer faciaların yaşanmasını istemiyorsa mühendisliğe, bilimsel teknik gerekliliklere uymalı ve kamusal hizmet gören bağımsız kurumların denetimine açılmalıdır. Çağdaş ülkelerde olmayan bu kaza; yetkililer tarafından görerek ve bilerek cinayettir.  İlk sorumlu devleti yönetenlerdir ve Trakya Kent Konseyleri Birliği ve Trakyalılar olarak sorumlu yetkilinin istifası gerekmektedir’’ dedi.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 11.07.2018 15:53
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Çerkezköy Kent Konseyi Başkanı Funda Serfiçe, pazar günü Çorlu’da yolcu treninin 5 vagonun devrilmesi sonucu 24 kişinin hayatını kaybettiği ve 341 kişinin yaralandığı feci tren kazasına ilişkin açıklama yaptı. 

 

KAZAYA NEDEN OLAN YAĞIŞLAR BEKLENMEYEN-OLAĞANÜSTÜ YAĞIŞLAR DEĞİLDİR

 

Uzunköprü İstanbul seferini yapan TCDD treni, Çorlu Sarılar Köyü civarında kaza yaptığını ve ilk belirlemelere göre 24 kişi yaşamını yitirdiğini, 338 kişinin ise yaralandığını ifade eden Çerkezköy Kent Konseyi Başkanı Funda Serfiçe,  Öncelikle; kazada hayatını kaybedenlerin yakınlarına baş sağlığı diliyor, yaralıların bir an önce sağlıklarına kavuşmalarını temenni ediyoruz. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın dediğine göre; ‘Kazanın aşırı yağmur yağışları nedeniyle menfez ile ray arasındaki toprağın boşalması nedeni ile meydana geldiği tespit edilmiştir.’ denilmektedir.  Oysa Meteoroloji Mühendisleri Odası yetkilileri; ‘kaza bölgesine en yakın ölçüm istasyonlarından biri olan Çorlu Meteoroloji İstasyonunun yağış tekerrür analizlerine göre bölgede meydana gelen yağışlar 7 (yedi) yılda bir görülmesi mümkün yağışlardır.’ denmektedir.  Yani kazaya neden olan yağışlar beklenmeyen-olağanüstü yağışlar değildir’’ dedi. 

 

TOPRAK DOLGU YAPILMASI KAZAYA ADETA DAVETİYE ÇIKARMIŞTIR

 

Jeoloji uzmanlarının izlenimlerine göre yapı yerindeki zeminin jeolojik-jeoteknik özellikleri ile bölgenin meteorolojik özellikleri dikkate alınmadığını, gereken menfez kesit ve projeleri ile menfez üstü ve çevresinde taşkın sularına karşı yapılması gereken dolgu ve koruyucu duvarların usulüne uygun yapılmadığını kaydeden Serfiçe;  ‘’Facianın meydana geldiği bu menfez geçişinde mühendislik kriterlerinin dikkate alınmaması ve toprak dolgu yapılması kazaya adeta davetiye çıkarmıştır’’ dedi. 

 

DÜNYANIN HİÇ BİR YERİNDE BÖYLE BİR OLAYLA KARŞILAMAZSINIZ

 

Gerek Bakanlığın açıklaması, gerekse kaza yeri görüntülerinin mühendisliğe önem vermeyen bir yapım hatasının yine bir faciaya yol açtığının çok açık olarak görüldüğünü ifade eden Serfiçe; ‘’ Kazanın ana nedeni bellidir,  ihmal ve umursamazlık.  Dünyanın hiç bir yerinde böyle bir olayla karşılamazsınız.  TCDD Yapım ve TCDD Taşımacılık dairelerinin ayrılması sonucunda; yapım ve taşımacılık plan ve hedeflerinin birlikte değerlendirilmediği, yapım aşamasında şartname kriterlerinin müteahhit firmaların insafına bırakıldığı gerçeğidir kazayı yaratan. Ayrıca 2013 yılına kadar demiryolu güzergâhlarında görevli olan yol bekçilerinin masraf nedeniyle işlerine son verilmesi ve rutin günlük kontrollerin yapılmaması bugün yaşadığımız kazanın bir diğer önemli nedenidir’’ dedi.  

 

KAZANIN ASIL NEDENİ KAMU YARARI VE GÜVENLİĞİNİ TALİ PLANDA GÖREN POLİTİKALAR

 

Kazanın asıl nedeninin ise kamu yararı ve güvenliğini tali planda gören politikalar olduğunu belirten Serfiçe; ‘’Ülkemizdeki siyasi iktidarlar demiryollarının özelleştirilmesi ve ticarileştirilmesi politikaları ile TCDD'nin kurumsal yapısı parçalamıştır. Bu nedenle personel azaltılmış ve nitelikli personel kurumdan uzaklaştırılmıştır. Daha fazla kâr amacıyla kurum yatırımları azaltılmış, lokomotif bakım ve yol bakım atölyeleri de işlevsizleştirilerek küçültülmüştür. Bir kısmı ise eleman yetersizliği bahane edilerek kapatılmıştır. Her olaydan ders alması gereken idarelerimiz ne yazık ki birer başsağlığı ile gündemi geçiştirmektedir’’ dedi. 

 

YETKİLİLER TARAFINDAN GÖREREK VE BİLEREK CİNAYETTİR

 

Serfiçe; ‘’Bizler de bir süre acılarımızı paylaşıyor olsak da sonrasında yeni bir kazaya kadar sessiz kalıyoruz. Kısacası yaşanan acılardan idareler gibi bizler de ders çıkarmıyor ve doğruları o anda, hemen ve sürekli talep etmiyoruz. Olması gereken; kamu yararı içeriğinden arındırılmış mevcut kamu idaresi eğer benzer faciaların yaşanmasını istemiyorsa mühendisliğe, bilimsel teknik gerekliliklere uymalı ve kamusal hizmet gören bağımsız kurumların denetimine açılmalıdır. Çağdaş ülkelerde olmayan bu kaza; yetkililer tarafından görerek ve bilerek cinayettir.  İlk sorumlu devleti yönetenlerdir ve Trakya Kent Konseyleri Birliği ve Trakyalılar olarak sorumlu yetkilinin istifası gerekmektedir’’ açıklamasında bulundu. 

 

 

Haber: Hilal ÇARIKÇI

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
CHP Çerkezköy’de listesini açıkladı
İşte CHP Kapaklı yeni listesi  
İşte AK Parti'nin listesi 
İşte AK Parti Kapaklı listesi
Dönmez’in meclis listesi belli oldu
BBP Çerkezköy’de listesini açıkladı
Partiler meclis üyesi adaylarını belirledi
Kök: “Güçlü bir şekilde çalışacağız”
Çerkezköy TSO Meclisi 2 gündem maddesini görüştü
Gıda denetimleri devam ediyor
  ANKET
ÇERKEZKÖY BELEDİYE BAŞKANLIĞINDA TERCİHİNİZ NE OLACAK?
METİN DÖNMEZ'E OY VERECEĞİM
EROL KAYA'YA OY VERECEĞİM
YILMAZ BULUT'A OY VERECEĞİM
SÜLEYMAN KOZUVA'YA OY VERECEĞİM
VAHAP AKAY'A OY VERECEĞİM
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya