Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
21 Mart 2019 Perşembe
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Mağduriyetimiz giderilsin
Mağduriyetimiz giderilsin
Liselere Yerleştirme Sınavının açıklanmasının ardından Çerkezköy’de sınav yönetmeliğinde bulunan bulunuşluk maddesi ilgili sorun yaşayan Metin Seçkin Ortaokulu öğrenci velileri dün İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ardından da Ak Parti İlçe Başkanlığı’na giderek çözümün giderilmesi için yardım istedi. Liselere Yerleştirme Sınavının açıklanmasının ardından Çerkezköy’de sınav yönetmeliğinde bulunan bulunuşluk maddesi ilgili sorun yaşayan Metin Seçkin Ortaokulu öğrenci velileri dün İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ardından da Ak Parti İlçe Başkanlığı’na giderek çözümün giderilmesi için yardım istedi.  Veliler mağduriyetin giderilmesi için kapı kapı dolaşacaklarını kaydederken, Çerkezköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş ve AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Abdullah Öğe’de mağduriyetin giderilmesi için gece gündüz çalıştıklarını ifade ettiler.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 01.08.2018 16:55
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Liselere Yerleştirme Sınavının açıklanmasının ardından Türkiye genelinde sınav yönetmeliğinde bulunan bulunuşluk maddesi ilgili yaşanan sorunlar Çerkezköy’de de Metin Seçkin Ortaokulu’nda ve Kızılpınar’daki Büyükşehir Belediyesi Gazi Mustafa Kemal Ortaokulu’nda yaşandı.

 

 

‘’NE YAPILMASI GEREKİYORSA YAPACAĞIZ’’

 

 

Bu durumdan mağdur olan Metin Seçkin Ortaokulu öğrenci velileri önceki gün okul idarecilerinden bilgi almak için okula gitmesinin ardından dün de İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne giderek İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş’ten bilgi aldı. Çocuklarının mağduriyetinin giderilmesini isteyen öğrenci velileri, bu mağduriyetin giderilmesi için ne yapılması gerekiyorsa yapacaklarını ifade etti.

 

 

‘’BU DURUM BİZİMLE İLGİLİ BİR MAĞDURİYET DEĞİL’’

 

 

Çocukların 75. Yıl Ortaokulu’nda eğitim görürken son sene Metin Seçkin Ortaokulu’na nakillerinin yapıldığını ifade eden öğrenci velileri; ‘’Çocuklarımızın son senesi olmasına rağmen nakil yaparak buraya getirdiler. Eğitim öğretim yılının yarısı zaten boş geçti. Diğer yarısında da ayda bir öğretmen değişti. Sınav yılında yaşatılan bu sıkıntı yetmiyormuş gibi şimdi de sistemden kaynaklandığı söylenen sorunlar nedeniyle istedikleri okullara yerleşemediler. Okulda bulunuşluk süresi maddesi nedeniyle mağduriyetimiz söz konusu. Yeni açılan okullarla alakalı olarak çocuklarımız son senelerinde yeni yapılan okula geçirilerek okulda bulunuşluk maddesi kapsamında 2 dönem o okulda kayıtlı olarak gözükmediği için sistemde gözükmüyor ve açıkta kalıyorlar. Bizim mağduriyetimiz bu. Yeni okuldan mezun gözükmüyor çocuklarımız’’ dedi.

 

 

‘’SİSTEMSEL BİR PROBLEM YÜZÜNDEN MAĞDUR OLMAK İSTEMİYORUZ’’

 

 

6 Ağustos Pazartesi günü 2’nci yerleştirmelerin olduğunu dile getiren öğrenci velileri; ‘’ 2’nci yerleştirme zamanına kadar bulunuşluk maddesi ile ilgili bir düzenleme getirilmez ise bizim çocuklarımız yine yerleşemeyecek. Zaten kontenjanlar dolmuş. Ek kontenjan açılsa bile bizim çocuklarımız gitmesi gerektiği okula gidebilecek mi?  bizim çocuklarımızın altında puan alan çocuklar şu an okullara yerleştirildi. Bizim çocuklarımız gitmeleri gerektiği okullara gidemeyecek. Ortalaması 45 puan olan öğrenci ile 92 olan bir öğrenci bir değil. 92 puan alan öğrencimizin hak ettiği yerde olmasını istiyoruz. Yüksek puan alan öğrencimiz neden meslek lisesinde kalsın hak ettiği yerde olması gerekmiyor mu? Yeni açılan okullardan dolayı kaynaklanan Okulda Bulunuşluksüresi gibi öğrencilerle alakasız olan sistemsel bir problem yüzünden mağdur olmak istemiyoruz. Bunun dışındaki tüm kriterleri kabul ediyoruz" dedi.

 

 

‘’BU DURUMUN ÇÖZÜLMESİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ’’

 

 

Konu ile ilgili açıklamada bulunan İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş; ’’Konu ile ilgili öğrenci sayısını ve Anadolu lisesine yerleşemeyen meslek lisesine yerleşen, boşta kalan, öğrencileri İl Milli Eğitim Müdürlüğü aracılığıyla Milli Eğitim Bakanlığı’na bildirdik. Milli Eğitim Bakanlığı’ndaki daire başkanlığına da başvurduk. Bu durumun çözülmesi için çalışıyoruz. Şu an onlardan cevap bekliyoruz. Mutlaka 6’sına kadar sonuçlanır diye umut ediyoruz.  Okulların yerleşme sistemi zaten puan ortalaması değil. Birincisi kayıt alanı, ikincisi okulda bulunuşluk, üçüncüsü tercih önceliği. Bu öğrencilerin mağdur olmasının sebebi de ikinci madde olan bulunuşluk maddesi. Metin Seçkin Ortaokulu dışında bir sorunumuz daha var. Çerkezköy’e tayin olan tüm çocuklarla ilgili sıkıntılarımız var. Bu üç tane nakilde mağduriyet doğuran okulda bulunuşluk maddesinin düzeltilmesi lazım. Sorun bu. Bu üç nakilde sorun düzeltilse sorunda düzelecek. Bunun için gece gündüz uğraşıyoruz’’ dedi.

 

 

AK PARTİ ÇERKEZKÖY İLÇE BAŞKANLIĞI’NA DA GİTTİLER

 

 

Öğrenci velileri, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ardından Ak Parti Çerkezköy İlçe Başkanlığı’na giderek, Ak Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Abdullah Öğe’den konu ile ilgili çözüm bulması için yardım istedi.

 

 

‘’BU SADECE ÇERKEZKÖY'DE DEĞİL TÜRKİYE GENELİNDE OLAN BİR DURUM’’

 

 

Öğrenci velilerinin mağduriyetlerinin dinleyen Ak Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Abdullah Öğe yaptığı açıklamada; ‘’Konu ile ilgili dünden beri görüşme sağlıyorum. Milli Eğitim Müdürlüğü ile bu konuda bizim Tekirdağ Milletvekillerimizle görüşüyoruz. Dün İl Başkanımız Cüneyt Yüksel ile de bu konuyu konuştuk. Bakanlıkla da irtibat içerisindeyiz. Bu sadece Çerkezköy'de değil Türkiye genelinde olan bir durum. Dünden beri ulusal basında da bu konu işleniyor’’ dedi.

 

 

‘’MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN BELİRLENEN KRİTERLER VAR’’

 

 

Tercih yapma konusunda Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından belirlenen kriterlerin olduğunu ifade eden Öğe; ‘’Bölge kriteri, puanlama sistemi kriteri, devamsızlık kriteri gibi hepsinin bir aralığı var. Son aldığım bilgiye göre Bakanlık İl Milli Eğitim Müdürlüklerine İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine bir dönüş yapacaklar ve bilgi verecekler. Bu kasıtlı olarak, herhangi bir yerde, herhangi bir ilçede böyle bir şeyin yapılması kurumlar tarafından söz konusu olamaz. Şuanda çocukların tercihlerinin sisteme düşmesi Milli Eğitim Bakanlığının uyguladığı sistemden bu tercihler düşüyor. İlçede veya ilde bunun üzerinde her hangi bir kurumun tercihler üzerinde bir inisiyatifi yok olamaz. Tıpkı üniversite sınavındaki gibi bilgisayardaki sistemlere dayalı olarak kriterlere göre belirleniyor. Gazi Mustafa Kemal Ortaokulu ve Metin Seçkin Ortaokulunda 375 öğrencimizin sıkıntı yaşadığını biliyorum. Okullarımız yeni olduğu için iki dönem eğitim görüldü. Ondan dolayı da öğrenciler tercihte 2. kriterde son sırada kalıyor.

 

 

“MAĞDURİYET GİDERİLECEK”

 

 

Bu bir mağduriyettir, yeni açılan okullarla alakalı olarak. Diğer okullarda ilave kontenjanlar açılmaya çalışılıyor. Bazı okulların fiziki imkanlarına göre kontenjanlar açılıyor. Okulda Bulunuşluk Süresi kriterini geçtiği zaman diğer kriterlerde bir sıkıntı çıkarsa burada yapılacak bir şey yok. 2 dönemle alakalı mağduriyetiniz giderilir diğer okullarda kontenjanlar açılırsa diğer kriterlere yine bakılır. Eğer bir mağduriyet söz konusu ise bu konu hallolacaktır. Bununla alakalı Bakanlık Milli Eğitim Müdürlüğünü arayarak bir açıklama yapıp bilgi verecek. Tekirdağ'da Mustafa Şentop da Tekirdağ bakanlıkla görüşmüş. Bilgi verilecek ve bu mağduriyet giderilmeye çalışılacak" dedi.

 

 

Haber: Hilal ÇARIKÇI

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Başkan Adayı Kozuva, iş dünyasını kahvaltıda ağırladı
Kozuva kaynağını sordu
Akıllı Telefon Uygulaması hayata geçirildi
Kozuva, 3' üncü mitingini İstasyon Mahallesi’nde yaptı
“Çalışanlar haklarını alana kadar mücadele edeceğiz”
Çok amaçlı spor salonu hizmete açıldı
Aranan 7 şahıs yakalandı
TBMM Başkanı Şentop’u yemekte ağırlayacaklar
Çerkezköy’de 80 milyon 73 bin 408 dolarlık ihracat yapıldı
Muratlı Yüzme Havuzu açıldı
  ANKET
ÇERKEZKÖY BELEDİYE BAŞKANLIĞINDA TERCİHİNİZ NE OLACAK?
METİN DÖNMEZ'E OY VERECEĞİM
EROL KAYA'YA OY VERECEĞİM
YILMAZ BULUT'A OY VERECEĞİM
SÜLEYMAN KOZUVA'YA OY VERECEĞİM
VAHAP AKAY'A OY VERECEĞİM
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya