Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
24 Mayıs 2019 Cuma
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Çerkezköy Endüstri fuarı kapılarını açtı
Çerkezköy Endüstri fuarı kapılarını açtı
Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Trakya Kalkınma Ajansı işbirliği ile bu yıl 2’ncisi düzenlenen Çerkezköy Endüstriyel Fuarı, dün törenle ziyarete açıldı. 50’ye yakın firmanın katıldığı ve Çerkezköy Kapalı Pazar yerinde 1500 metrekarelik alanda 12 Ekim’e kadar açık kalacak olan fuarı 5 binin üzerinde kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 10.10.2018 19:31
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Trakya Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası tarafından kapalı pazar yerinde düzenlenen Çerkezköy Endüstriyel Fuarı, dün saat 11:00’da yapılan açılış töreni ile ziyarete açıldı.Açılış programına Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan, Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban, Kapaklı Kaymakamı Mustafa Ünlüsoy, Ergene Kaymakamı Fatih Kızıltoprak, 3. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Ahmet Ömercikli, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Günay, Çerkezköy TSO Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Kozuva, Çerkezköy OSB Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, siyasi parti temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşları temsilcileri, STK temsilcileri ile çok sayıda iş insanı ve vatandaş katıldı.   

 

DÜNYA EKONOMİSİNDE ÜST SIRALARDA YER ALMALIYIZ

 

Bu yıl 2’ncisi düzenlenen fuarda konuşan Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Kozuva, “Odamızın hedefleri arasında yer alan ‘üyelerimize yeni pazarlar oluşturmak’ ve ‘bölgesel iş birliğini artırmak’ amacıyla düzenlediğimiz fuarımız, bu yıl yaklaşık 50 firmayı ağırlıyor. Gerek çalışma arkadaşlarım, gerek firmalarımız, gerekse Trakya Kalkınma Ajansı ve ekibi günlerdir fuarımız için emek veriyor. Hedefimiz, bu tip fuarlarla hem Türkiye’nin sayılı sanayi bölgelerinden biri olan bölgemize katma değer sağlamak hem de firmalar arası iletişimi geliştirerek, bölgesel tedarik zinciri oluşturmak. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da sıklıkla söylediği gibi yerli ve milli üretim için hepimiz elimizden geleni yapmalıyız. İthal ürünler yerine bölgemizde, ülkemizde, kendi toprağımızda üretilen ürünleri tercih etmeli; yerli iş birlikleri sayesinde dünya ekonomisinde üst sıralarda yer almalıyız” dedi.

 

 

İŞ DÜNYASI ADINA HAYIRLARA VESİLE OLMASINI TEMENNİ EDİYORUM

 

Kozuva, yerli ve milli üretime destek olabilecek, küçük ve orta ölçekli firmalarla büyük ölçekli firmaları bir araya getirecek olan fuarın bölge ve iş dünyası adına hayırlara vesile olmasını temenni ederek; “Fuarımızda bizlere destek olan Trakya Kalkınma Ajansı’na, Çerkezköy Belediye Başkanı Sayın Vahap Akay’a, değerli çalışma ekibime, şahsım ve Yönetim Kurulum adına çok teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

 

UĞRAŞ VERDİK

 

Kozuva’nın ardından konuşan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Kalkınma Ajansı olarak bölgede bulunan odalar ve borsalar ile iş dünyasıyla her türlü alanda hem bölgenin gelişmesi hem de iş dünyasındaki temsilciler hem Türkiye’de hem de dünyadaki diğer rakipleriyle maliyet, lojistik, finansman anlamında daha avantaj sağlasın, rekabet edebilir seviyeye gelsin diye uğraş verdiklerini kaydetti.  

 

50’YE YAKIN FİRMAMIZ KATILDI

 

Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası ile yapmış oldukları bu fuarın, yerli ve milli üretimin artırılması, aynı bölgede yaşayan büyük sanayicilerle küçük sanayicileri birleştirecek , fırsatlar sağlayacak bir fuar olduğunu kaydeden Şahin, geçen sene düzenlenen fuara yaklaşık 40 firmanın katıldığını hatırlatarak; ‘’Bu sene 50’ye yakın firmamız katıldı. İnşallah gelecek sene 100’ün üzerinde firmanın katılımı ile sadece Çerkezköy değil bütün Trakya’nın faydalanabileceği, istifade edebileceği ve bölgesel kalkınmaya destek olabilecek bir çalışma haline geleceğini ümit ediyoruz. Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odamıza, ekibine, belediyemize ve sayın valimize desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. İnşallah bugün burada güzel ticari işbirlikleri, ortaklıklar ve anlaşmalar yapılır. Güzel, bereketli ve hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

 

ÇERKEZKÖY’Ü TÜRKİYE’NİN ÖNEMLİ SANAYİ KENTLERİNDEN BİRİ HALİNE GETİRDİ

 

Çerkezköy’ün geçmiş yıllarda başlayan sanayileşme hareketi ile gerek sanayi, gerekse ticari alanda hızla büyüyerek Türkiye’de öne çıkan kentlerin içerisinde yer aldığını ifade eden Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay da; “Sınırları içerisinde yer alan 3 sanayi bölgesi ile sanayi kuruluşları ile bir sanayi kenti olan Çerkezköy’ümüzün, 2018 yılına gelene kadar sanayileşme alanında attığı adımlarında çok büyük emekler var. 1974 yılında başlayan ve sanayileşmenin önünü açan değerli Belediye Başkanımız Hikmet Uğraş’ın, sanayileşmenin kentimizde var oluşunun önünü açması ile başlayan süreç her geçen gün kartopu şeklinde büyüdü. Bugün Çerkezköy’ü Türkiye’nin önemli sanayi kentlerinden biri haline getirdi” dedi.

 

TÜM SANAYİ KURULUŞLARIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUM

 

Akay konuşmasında bugün sanayisi ile gurur duydukları sanayi ve işçi kenti Çerkezköy’de hep beraber sorumlulukları yerine getirdiklerini söyledi. Bu noktaya gelişte özellikle Türkiye’ye örnek ve model olan Çerkezköy OSB ile gurur duyduklarını dile getiren Akay; ‘’Buna eş değer olarak Veliköy OSB, Yalıboyu OSB ile bu güç birlikteliğini oluşturan ve Çerkezköy’deki sanayileşmeyi Türkiye’de önemli noktalara taşıyan tüm sanayi kuruluşlarımıza da teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

KATMA DEĞERİ ALAMIYOR

 

Çerkezköy ve Tekirdağ’da faaliyet gösteren sanayi kuruluşlarının merkezlerinin şehir dışında olması nedeniyle Çerkezköy ve Tekirdağ’ın alması gereken katma değeri alamadığını kaydeden Akay “Maalesef sanayilerimiz, iş gücünü buradan sağlıyor fakat bağlı oldukları Vergi Dairelerinin şehir sınırları dışında olması nedeni ile almamız gereken katma değeri alamıyoruz. Bizim bu şirketlerimizin Vergi Dairelerinin İstanbul veya başka büyük şehirlerde olması nedeniyle katma değerini Tekirdağ’ımızda kullanamama eksikliğimiz var. Sayın Valimiz, Milletvekillerimiz ve bizler yerel yöneticiler olarak bu yasal düzenlemenin yapılmasını, 5216 sayılı Büyükşehir Belediye Yasası’nın bu çerçevede düzenlenerek, buradaki sanayi kuruluşlarımızın katma değerinin bu topraklara yatırım olarak dönüşmesinin önünün açılmasını istiyoruz” dedi.

 

DAHA DA BÜYÜK FUARLARA EV SAHİPLİĞİ YAPARIZ

 

Başkan Akay, Çerkezköy Endüstriyel Fuarı’nın geçmişten bugüne düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek “Geçmişten bugüne bu fuarın düzenlenmesinde emek veren ve bu sene daha da gelişerek, büyüyerek düzenlenmesine destek olan Çerkezköy TSO Yönetim Kurulu Başkanımız Süleyman Kozuva ve Yönetim Kurulu’na teşekkür ediyorum. Trakya Kalkınma Ajansı’na teşekkür ediyorum. Çerkezköy’ümüz inşallah önümüzdeki yıllarda Organize Sanayi Bölgelerimiz ile beraber, Ticaret ve Sanayi Odamız ile beraber, yerel yönetimlerimiz ile beraber kentimize yakışır, daha da büyük fuarlara ev sahipliği yaparız” dedi.

 

Geçen yılki fuarın bir başlangıç olduğunu kaydeden Akay “Bu yıl Ticaret ve Sanayi Odamız bizleri daha güzel bir fuar ile buluşturuyor. İnşallah önümüzdeki yıllar ve süreçte Çerkezköy’deki bütün kurum ve kuruluşlarla, OSB’lerle, Ticaret ve Sanayi Odaları ile, Yerel Yönetimler ile el ele, kol kola, omuz omuza Çerkezköy’ün birlikteliğini, sanayi kimliğini Türkiye’ye model olacak bir şekilde sunacağız. Esnafımızı, sanayicimizi bir araya getireceğiz” dedi.

 

SANAYİCİLERİMİZLE BİRLİKTE KATKI SAĞLAMAYA ÇALIŞIYORUZ

 

Açılışta son konuşmayı yapan Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan  Çerkezköy’ün

Tekirdağ özelinde sanayinin ilk temellerinin atıldığı ve sanayileşmenin gelişmesine katkı sağlayan önemli merkezlerden biri olduğunu ifade ederek “Bu bölgemiz ve diğer Çorlu, Ergene, Hayrabolu, Malkara ilçelerimizle birlikte Tekirdağ’da şuanda 12 organize sanayi bölgesi, 1 Avrupa Serbest Bölgesinde bin 500’ün üzerinde fabrikamızda, sanayi kuruluşumuzda Türkiye ekonomisine sanayicilerimizle birlikte katkı sağlamaya çalışıyoruz. Bu tür fuarların önemi burada ortaya çıkıyor. Bizim bölgemizde, Tekirdağ bölgemizde faaliyet gösteren bu işletmelerin birbirlerini tanımaları, birbirlerine destek olmaları, hem ticari açıdan, hem diğer konularda birlikte hareket etmeleri ve ‘birlikten güç doğar’ düsturuyla gerçekten hem kendileri açısından, sanayicilerimiz açısından hem ilçe ve bölgemiz açısından hem de ülkemiz açısından anlamlı ve önemli bir organizasyon. Ben başta Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odamız olmak üzere, Trakya Kalkınma Ajansımıza ve belediyemize teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

ÜLKE EKONOMİMİZE KATKI SAĞLAYACAKLAR

Geçen yılki bu fuarın Kapalı Spor Salonu’nda yapıldığını anımsatan Vali Ceylan;

‘’Bu sene güzel bir alan olmuş. Pazaryerini Ticaret ve Sanayi Odamıza tahsis ettiği için belediyemize teşekkür ediyoruz. Hem sanayicilerimiz daha geniş bir alanda hizmet sunabilme imkanı elde edecekler hem de gelen ziyaretçiler bir fuar havası hissetmiş olacaklar. Başarılı ve verimli  bir organizasyon olmasını diliyorum. Bizim için önemli olan bölgemizdeki bu sanayi kuruluşlarını hem korumak hem geliştirmek hem de onların önünü açmak. Asıl amacımız bu. Bizler yöneticileri olarak onların problemlerinin çözümü konusunda onlara en iyi şekilde kolaylık sağlar ve onların önünü açarsak onlar da daha çok üretecekler, daha çok kişiye istihdam sağlayacaklar ve ülke ekonomimize katkı sağlayacaklar” dedi.

 

FAYDALI VE BAŞARILI BİR ORGANİZASYONU GERÇEKLEŞTİRMİŞ OLACAĞIZ

 

Ceylan, sanayicilerin, üreten kesimin önemini bildiklerini ve bunun bilinciyle hareket ettiklerini belirterek; “Bu tür etkinliklerde önemli bir diğer konu da orta ve küçük sanayi kuruluşlarının büyük sanayi kuruluşları ile bir araya gelerek onların birbirlerine gerek yedek parça ve diğer konularda destek olmaları, KOBİ’lerimizin büyümesi ve gelişmesine diğer firmalarımızın hem örnek olması hem destek olması açısından fuarlar önemli. Burada birebir görüşmeler yapılacak.  Ürettikleri ürünlerin hem sergilenmesi hem tanıtımını gerçekleştirecekler. Ve sanayicilerimiz burada bir kez daha birbirlerinin üretim kapasitelerini ve onların işlerini bir kez daha görerek beraberce inşallah hem Çerkezköy’ümüze, hem Tekirdağ’ımıza hem de ülkemize faydalı ve başarılı bir organizasyonu gerçekleştirmiş olacağız” dedi.

 

AÇILIŞI YAPILDI

 

 Kurdele kesilerek fuarın açılışının yapılmasının ardından Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan ve protokol üyeleri fuarda açılan stantları tek tek ziyaret etti. Ziyarette  firma yetkililerine plaket verilirken stant açan firmalarla ilgili bilgiler alındı. Çerkezköy Kapalı Spor Salonu’nda bin 500 metrekarelik alanda 12 Ekim’e kadar açık kalacak olan fuarı 5 binin üzerinde kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

 

BAZI DAVETLİLERİN TEPKİSİNE YOL AÇTI

 

Fuarın açılışı dolayısıyla düzenlenen açılışta saygı duruşunda bulunulmaması ve İstiklal Marşı’nın okunmaması salonda soğuk duş etkisi yaratırken, Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Kozuva’nın saygı duruşu ve İstiklal marşı okunmadan konuşmasını yapmak üzere anons edilmesi bazı davetlilerin tepkisine yol açtı.

 

 

Haber / Şaban KARDEŞ – Seyit SÜREN

 

 

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
2 kişiyi öldüren müteahhit polise teslim oldu
İntihar eden Hüsniye Işık’ın erkek arkadaşı tutuklandı
Mühendisin acı sonu
Belediyeye hidrolik kırcı makinesi hibe ettiler
Dersi açık havada oyunla işlediler
İftar sofrası Cumhuriyet Mahallesi’nde kuruldu
ÇTSO’nun iftarında buluştular
Dereceye girenler belli oldu
Minibüsçüler iftarda bir araya geldi
Kapaklı Belediyesinden ‘Hobi Bahçesi’ projesi
  ANKET
YEREL SEÇİMLERDE ADAYLARIN ÇERKEZKÖY'E YÖNELİK ORTAYA KOYDUKLARI PROJELERİ GERÇEKÇİ VE YAPILA BİLİR BULUYOR MUSUNUZ?
EVET YAPILABİLİR VE GERÇEKÇİ BULUYORUM
HAYIR GERÇEKÇİ BULMUYORUM
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya