Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
24 Mayıs 2019 Cuma
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Ergene Nehri orta derecede tehdit altında
Ergene Nehri orta derecede tehdit altında
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle soru önergesi sunan Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, önergesinde Ülkemizde 283 kilometre uzunluğu ile Trakya’yı boydan boya kat eden ve bir zamanlar yirmi iki balık türünün yaşadığı biyolojik zenginliği ile göz kamaştıran Ergene Nehri, sanayi tesislerinin arıtmadan bıraktıkları atık su ile bugün büyük bir çevre sorununa dönüşmüştür. Orta derecede tehdit altında olan Ergene Nehri, Trakya ve ülkemiz için kanayan bir yaradır’’ dedi.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 12.10.2018 17:22
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

"HALİÇ'İ NASIL TEMİZLEDİYSEK ERGENE NEHRİ'Nİ DE ÖYLE TEMİZLEYECEĞİZ’’

 

Aygun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakan olduğu 2011 yılında "Haliç'i nasıl temizlediysek Ergene Nehri'ni de öyle temizleyeceğiz” demesinin üzerinden 7 yıl geçmesine karşın Ergene’nin kirlilik oranı katlanarak devam ettiğini kaydetti.  Ergene Nehri’nin, Türkiye’de orta derecede tehdit altında olan nehirler kapsamına girdiğini ifade eden Aygun “Kırklareli, Edirne ve Tekirdağ için yaşamsal önemdeki Ergene Nehri’nin geri kazanılması zor olmakla birlikte halen mümkündür. Şu anda dördüncü derecede su kalitesine sahip olan Ergene için tehlike çanları çalmaktadır. Ergene Nehri’ne; debisinin üç katı kadar atık su verilmektedir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Başbakan olduğu 2011 yılında "Haliç'i nasıl temizlediysek Ergene Nehri'ni de öyle temizleyeceğiz” demesinin üzerinden yedi yıl geçmiştir” diyerek Ergene’nin ne zaman temizleneceğini sordu.

 

CEZALARI ARTTIRACAK YASA DEĞİŞİKLİĞİNE NASIL BAKTIĞINI SORDU

 

Aygun, Çerkezköy, Çorlu, Muratlı ve Lüleburgaz’daki  bin 350 fabrikanın, atıklarını arıtma tesisi olmaksızın Ergene Nehri’ne bıraktığını öne sürerek,  Trakya’yı tükenme noktasına getiren, insanların ve hayvanların sağlığını tehdit eden bu büyük sorunun önlenmesi için fabrikalara dönük nasıl bir önlem alınacağını sordu. Çorlu Deresi’nin; 3 Ekim 2018 tarihinde Pay Plastik Geri Dönüşüm İşletmesi’nin arıtma tesisi olmasına karşın arıtmadan saldığı atık nedeniyle kırmızıya boyandığını söyleyen Aygun “Faaliyetleri şimdilik durdurulan İşletme; TÜBİTAK’tan gelen sonuçlara göre para cezası alacak. Ne var ki sadece Pay Plastik Geri Dönüşüm İşletmesi değil, Çorlu Deresi etrafında 9 işletmenin daha lisansı olduğu halde arıtma yapmadan ayrı bir hat çekmek suretiyle tüm atık sularını Çorlu Deresi’ne akıttığı, bu konuda Tekirdağ Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün de çalışma yaptığı öğrenilmiştir” diyerek bakanlığın, Pay Plastik’ten başlayarak bundan sonra arıtma yapmayan tüm fabrika ve işletmeler için en ağır cezaları vermeyi düşünüp düşünmediğini, cezaları arttıracak yasa değişikliğine nasıl baktığını sordu.

 

TÜRKİYE GENELİNDE EN ÇOK KANSER VAKASI TRAKYA’DA

 

Aygun, Marmara Denizi’ne dökülen Marmara Ereğlisi’ndeki Kamara Deresi’nin de birkaç gün önce etrafındaki fabrikaların sorumsuzluğu yüzünden kızıl ve siyah renge büründüğünü, arıtma yapmadan dereye bırakılan atık suyun, sazlık çevresinde yoğunlaşarak derede ördek ve balık ölümlerine yol açtığını belirterek çevre, hayvan ve insan sağlığını tehdit eden bu durum karşısında nasıl bir işlem yapılacağını sordu. “Ergene Nehri’ni yeniden yirmi iki balık türünün yaşadığı günlere kavuşturacak mısınız?” diye soran Aygun, özellikle sonbahar döneminde etkili olan yağışlar ile Ergene Nehri’nin taştığını, Trakya Bölgesi’ndeki birçok tarım arazisinin zehirlendiğini, bu zehirli su ile yetişen bitkiler aracılığıyla kanserojen maddelerin de insanlara geçtiğini söyledi. Türkiye genelinde en çok kanser vakasının görüldüğü Trakya’da meme ve akciğer kanseri görülme sıklığı yüksek olduğunu kaydeden Aygun, “Ergene Nehri’ndeki insan sağlığını tehdit eden bu gelişme karşısında Sağlık Bakanlığı ile ortak bir eylem planı yürütmeyi düşünür müsünüz? Tekirdağ Ergene Derin Deniz Deşarj Projesi’nin, Ergene’nin tüm ağır metal yüklü kirliliğini Marmara Denizi’ne taşıyacağı eleştirisi yapılmaktadır. Çevre mühendislerinin Marmara Denizi’nin rengini bile değiştireceği eleştirisi yaptığı bu projeye ilişkin uzman görüşlerini dikkate alacak mısınız? Bu projeyi gözden geçirmeyi düşünür müsünüz?” diye sordu.

Haber: Hilal ÇARIKÇI

 

 

 

 

 

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
2 kişiyi öldüren müteahhit polise teslim oldu
İntihar eden Hüsniye Işık’ın erkek arkadaşı tutuklandı
Mühendisin acı sonu
Belediyeye hidrolik kırcı makinesi hibe ettiler
Dersi açık havada oyunla işlediler
İftar sofrası Cumhuriyet Mahallesi’nde kuruldu
ÇTSO’nun iftarında buluştular
Dereceye girenler belli oldu
Minibüsçüler iftarda bir araya geldi
Kapaklı Belediyesinden ‘Hobi Bahçesi’ projesi
  ANKET
YEREL SEÇİMLERDE ADAYLARIN ÇERKEZKÖY'E YÖNELİK ORTAYA KOYDUKLARI PROJELERİ GERÇEKÇİ VE YAPILA BİLİR BULUYOR MUSUNUZ?
EVET YAPILABİLİR VE GERÇEKÇİ BULUYORUM
HAYIR GERÇEKÇİ BULMUYORUM
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya