Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
25 Mayıs 2020 Pazartesi
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
“Saros'uma Dokunma“ konulu toplantı yapıldı
“Saros'uma Dokunma“ konulu toplantı yapıldı
Trakya Kent Konseyleri Birliği tarafından Malkara Kent Konseyi Başkanı Ali İhsan Uslu’nun da aralarında bulunduğu “Saros'uma Dokunma“ konulu toplantı Keşan Belediyesi ve Keşan Kent Konseyi ev sahipliğinde yapıldı. Keşan Değirmen Tepe Restoran'ında düzenlenen toplantıya Malkara Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nuran Başkütük de katıldı.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 20.11.2018 11:13
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

'FSRU Gemi İskelesi, Sahillerin Kirliliği sorunu ve çözümü, Sahillerin Kiralanması' ana konusunun yanında 'Kent Kirliliği ve yapılması gerekenler' ile 'Madde Bağımlılığı, Kullanımı ve Mücadelesi' konularının tartışıldığı, toplantıda konuşan Trakya Kent Konseyleri Birliği ve Türkiye Kent Konseyleri Birliği'ne üyesi ve Malkara Kent Konseyi Başkanı Ali İhsan Uslu; “Tüm üye kent konseyleri ile özellikle yerelde ve tüm yurtta daha yaşanır bir çevre için çalışmalarımızı yapmak amaçlarımızın başında geliyor. Trakya’mızda da kent konseyleri olarak takipte olduğumuz ve müdahil olmaya çalıştığımız çevre tahribatlarını ve çevre koruma kurallarına aykırılık yapanları onaylamıyoruz’’ dedi.

 

YAŞAM SAVUNMASINI TRAKYA'DA ÖZVERİYLE BAŞARACAĞIZ

 

“Saros'uma Dokunma“ konulu toplantı sonuç bildirgesinde; ‘’Doğal varlıklarımızı korumak ve gelecek kuşaklara koruyarak taşımak hepimizin öncelikli sorumluluğudur. Bölgemizdeki denizlerin, sulak alanların, su varlıklarımızın korunması, flora, fauna ve yaşam için büyük bir önem taşımaktadır.  Bir problem onu oluşturan düşünce sistemi ile çözülemez. Habitatı korumadan Saros körfezini ve Trakya'yı koruyamayız. Saros Sazlıdere FSRU Limanı ve Boru Hattı Projesine Trakya Kent Konseyleri Birliği olarak karşıyız ve sonuna kadar mücadele edeceğiz. Doğa korumasını ve yaşam savunmasını Trakya'da bilinç, kararlılık ve özveriyle başaracağız.  Milli Park statüsünde ve 1.Doğal SİT Alanı olarak koruma altında olan Gala Gölü ile Tabiatı Koruma Alanı olan Pamuklu gölünden çeltik sulaması için su kullanılması, kontrolsüz yasak avcılık, tarımda kimyasal gübre ve ilaçların kontrolsüz olarak kullanılması doğal varlıklarımızın zarar görmesine ve Trakya ekolojisinin tahribatına yol açmaktadır’’ ifadelerine yer verildi.

 

TELAFİSİ MÜMKÜN OLMAYAN SONUÇLAR DOĞURACAK

 

 Su kirliliğinin bölgede sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkını, doğal varlıkları ciddi olarak tehdit ettiği belirtilen bildirgede; ‘’Ergene Nehri’nin Istranca’lardaki kaynakları üzerinde onlarca patlatmalı taş ocakları yeraltı ve yüzey sularını kirletmekte ve yok etmektedir. Ergene havzasının kirletilmesi ve bu kirletmeye göz yumulması devam etmekte olup kirliliğin kaynağı olan sanayi tesislerinde ileri arıtma halen yapılmamaktadır. Kirletenlere karşı etkin idari tedbirler uygulanarak kirliliğin kaynağında engellenmesi, kirletenlerin yargılanması bölge halkının talebidir. Anayasanın 43. maddesine göre sahil şeritlerinden yararlanma da öncelikle kamu yararı gözetilir. Erikli kumsalları başta olmak üzere tüm Trakya kumsallarının kiralanması kararlarından vazgeçilmelidir. Korumacılıktan, halkın kıyılardan serbestçe yararlanma hakkından uzak kararlar kamu yararına ve Kıyı Kanununa açıkça aykırıdır.  Çevre Kanununda yapılması planlanan değişiklikler sonucu en hassas eko sistemlerin bulunduğu alanlarda YEKA ön lisansı verilmesi kumul ve kıyı ekosistemini yok edecektir. Uluslararası sözleşmelerle koruma altında olan türlerin ve habitatların yok olması telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğuracaktır’’ denildi.

 

KENT KONSEYLERİ OLARAK DAHA ETKİLİ ÇALIŞMALAR YÜRÜTECEĞİZ

 

Uyuşturucu madde bağımlılığına karşı, toplum olarak, kurumlar olarak somut destek çalışmaları ile mücadele edilmesi gerektiği ifade edilen bildirgede; ‘’Uyuşturucuya karşı mücadelede rehabilite merkezlerinin kurulması ve geliştirilmesi için Kent Konseyleri olarak daha etkili çalışmalar yürüteceğiz’’ denildi.

 

Haber: Sevim BOZKURT

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Önce yasağı deldiler, sonra polisi darp ettiler
  ANKET
ÇERKEZKÖY'ÜN SOKAK VE MAHALLELERİNDE YAPILAN SOKAK DÜĞÜNLERİ YASAKLANMALI MI?
HAYIR YASAKLANMAMALI
EVET KESİNLİKLE YASAKLANMALI
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya