Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
21 Mart 2019 Perşembe
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Tekirdağ havası en kirli 16. il
Tekirdağ havası en kirli 16. il
Tekirdağ’da yaşanan çevre sorunlarını meclis gündemine taşıyan İYİ Parti Tekirdağ Milletvekili Enez Kaplan, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ), 2010-2016 yılları arasında gerçekleştirdiği ölçümlerin sonuçlarına göre Tekirdağ’ın hava kirliliğinde 16. sırada yer aldığını kaydetti.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 11.01.2019 14:15
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

İYİ Parti Tekirdağ Milletvekili Enez Kaplan, Tekirdağ’da yaşanan çevre sorunlarını meclis gündemine taşıdı.  Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne soru önergesi sunan “Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 2010-2016 yılları arasında gerçekleştirdiği ölçümlerin sonuçlarına göre Tekirdağ hava kirliliğinde 16. sırada yer almıştır. 2016 yılından sonrada hava kirlenmeye devam etmiş ve yeni kirletici kaynaklar oluşmuştur. Ayrıca TUIK 2017 istatistiklerine göre en çok kanser görülen 5 il arasında W23.2 ile Tekirdağ gelmektedir” dedi.

 

TEKİRDAĞ’DA HAVA KİRLİLİĞİ NE SEVİYEDE?

 

Tekirdağ’da hava kirliliğinin ne seviyede olduğunu soran Kaplan; “ İl ve ilçeler bazında genel hava kirliliği ne seviyededir. Özellikle Aralık ayı sonuçları nasıldır? Sağlık açısından tehlike yaratacak boyutlara çıkmakta mıdır? Çıkıyorsa özellikle hangi ilçelerde yoğunlaşmaktadır? Kanser vakalarının patladığı, hava kirliliğin tavan yaptığı Tekirdağ ve ilçelerde ne tip acil önlemler alınmaktadır? Tekirdağ bünyesinde gerek organizelerde gerekse organize dışında toplam kaç adet işletme baca gazı salınımı yapılmaktadır? Bu işletmelerin kaç âdetinde baca gazı emülsiyon izni vardır? Kaç adedinde izin yoktur? Fazla emülsiyon çıkaran ve termik santralı olan işletmelerde baca gazları için online ölçüm yapılmakta mıdır?” sorularını da yöneltti.

 

BUNLARIN MESAİ SAATLERİ VE MESAİ SAATİ DIŞI DAĞILIMI NEDİR?

 

Hava kirliliğinde önde olan bir şehirde toplam kaç adet işletmenin bacasının online ölçüldüğünü soran Kaplan; Ölçüm yapılmıyorsa veya yeterli değilse bunun nedenleri nelerdir? 2018 yılında bu işletmelerin kaç adedinde bakanlık tarafından baca gazı analizi yapılmıştır? Bunların mesai saatleri ve mesai saati dışı dağılımı nedir? Bu ölçümler sonucunda kaç âdetinde uygunsuzluk bulunmuştur ve bunlara ne işlem yapılmıştır? Tekirdağ ve ilçelerinde baca gazı ölçümü yapabilecek yetkinlik ve beceriye sahip kaç adet personel bulunmaktadır? Tekirdağ veilçelerinde kaç adetkalibreli baca gazı ölçüm cihazı bulunmaktadır” sorularına da cevap istedi.

 

GEREKLİ ÖLÇÜM EKİPMANLARI VAR MIDIR?

 

Tekirdağ Çevre Müdürlüğü tarafından mesai saatleri dışında acil çevre durumlarına müdahale edecek ekip bulundurulmadığını,  gece bildirilen şikâyetlerde zabıta ekiplerine yönlendirildiğini ileri süren Kaplan; Konuyla ilgili olarak sanayi işletmelerin çok sayıda olduğu ve çevre kirliliğin üst seviyede olduğu Tekirdağ ve ilçelerinde 24 saat esasıyla çalışacak ve ilçe bazında organize olmuş acil durum çevre ekibi neden bulundurulmamaktadır? Tekirdağ ilçelerinde Çevre Müdürlüğü organizasyonu nasıldır? İlçeler bazında teknik mühendis ve elaman var mıdır? Yoksa bunun nedenleri nelerdir? Zabıtalar tarafından tespit edilen çevre problemlerinde ve çevre uygunsuzlarında çevre mevzuatına göre değilde kabahatler kanununa göre işlem yapıldığı doğru mudur? Zabıta alanları dışındaki bölgelerde gece kontrollerini kimler ve neye göre yapmaktadır?  Zabıtaların çevre mevzuatları konusunda yeterli teknik bilgi ve donanıma sahip midir? Gerekli ölçüm ekipmanları var mıdır? Bunlar Çevre Müdürlükleriniz tarafından eğitilip denetlenmektedirler mi?” sorularına cevap aradı.

 

 TERMİK SANTRAL PLANINIZ VAR MIDIR?

 

Tekirdağ’daki hava kirliliğinin alarm seviyesinde olduğunu aktaran Kaplan, “2018 yılında Çevre müdürlüklerince kaç adet gece denetimi yapılmıştır? Bu denetimlerin oranı toplam işletme sayılarına göre hangi seviyededir? Bu denetim sonuçlarında neler tespit edilmiş ve ne tip cezalar verilmiştir.Hava kirliliği açısından alarm veren Trakya ve Tekirdağ bölgesinde her hangi bir termik santral planınız var mıdır? Bundan sonra baca gazı emülsiyonu için bir sınırlama ve kısıtlama getirilecek mi? Bu yönde planlarınız nelerdir? Halen bazı konutlarda fosil yakıt kullanılmaktadır. Doğal gazın olduğu yerlerde bu fosil yakıtların yasaklanması ve bunların sıkı denetimi konusunda bir çalışmanız var mıdır?” sorularını sıraladı.

 

Haber: Sevay KARDEŞ

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
Eğitim Bir-Sen Çerkezköy Şube Başkanı Yusuf Hayri yaptığı basın açıklamasında Yeni Zelanda da Müslümanlara yapılan katliamı lanetlediklerini belirtti.  Eğitim Bir-Sen Çerkezköy Şube Başkanı Yusuf Hayri yaptığı açıklamada, “Yeni Zelanda da onlarca Müslüman kardeşimizi camide  ibadet  ederken hunharca katleden,  insanlıktan nasibini alamamış bu canileri esefle lanetliyorum.  Teröristin manifestosunda ülkemiz ve Cumhurbaşkanımız için sarf ettiği cümleler üzerinde çok ciddi olarak düşünmeliyiz. 16 bin kilometre uzaklıkta dünyanın bir ucundaki teröristin Cumhurbaşkanımızla İstanbul’la ne işi olur acaba? Bilinçli olarak yayınladığı bildirgelerle, silahının üstünde yazdığı yazılarla Müslüman Türkleri, Ayasofya’yı hedef göstermesinin arkasında hangi akıl var? Bu insanlık dışı eylemler, ülkemize ve milletimize yönelik tükenmeyen haçlı zihniyetinin açık bir fotoğrafıdır. Bu vahşet aslında, emperyalist Batı’nın tarihinin ve karakterlerinin çok güzel bir özetidir. Teröristin hain saldırısı sonrası yayınladığı mesajları neden bu coğrafyada güçlü olmak ve ilelebet güçlü kalmak zorunda olduğumuzu bir kez daha kafamıza kazımıştır. Lanet olsun teröre ve destekçilerine. Katliamda hayatlarını kaybeden Müslüman kardeşlerimize Allah ‘tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyor, Çerkezköy Eğirim-Bir Sen ailesi olarak acılarını paylaşıyoruz” dedi.
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Servis derdi Arçelik’i gerdi
Danış ailesinin acı günü
Kozuva: 31 Mart bizim doğum günümüz olsun
Olay yerinden kaçtı; polisten kaçamadı
“Gönüllere giremedikten sonra zorla güzellik olmaz”
DSP’liler küfür ve hakaretleri yargıya taşıdı
Kaymakam Abban ödülü Bakan Soylu’nun elinden aldı
Dinçer Ersoy’u kabri başında andılar
Hayri: Katliamı lanetliyoruz
“Kentten köye göçü sağlama mecburiyetimiz var”
  ANKET
ÇERKEZKÖY BELEDİYE BAŞKANLIĞINDA TERCİHİNİZ NE OLACAK?
METİN DÖNMEZ'E OY VERECEĞİM
EROL KAYA'YA OY VERECEĞİM
YILMAZ BULUT'A OY VERECEĞİM
SÜLEYMAN KOZUVA'YA OY VERECEĞİM
VAHAP AKAY'A OY VERECEĞİM
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya