Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
18 Haziran 2019 Salı
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Tekirdağ havası en kirli 16. il
Tekirdağ havası en kirli 16. il
Tekirdağ’da yaşanan çevre sorunlarını meclis gündemine taşıyan İYİ Parti Tekirdağ Milletvekili Enez Kaplan, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ), 2010-2016 yılları arasında gerçekleştirdiği ölçümlerin sonuçlarına göre Tekirdağ’ın hava kirliliğinde 16. sırada yer aldığını kaydetti.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 11.01.2019 14:15
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

İYİ Parti Tekirdağ Milletvekili Enez Kaplan, Tekirdağ’da yaşanan çevre sorunlarını meclis gündemine taşıdı.  Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne soru önergesi sunan “Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 2010-2016 yılları arasında gerçekleştirdiği ölçümlerin sonuçlarına göre Tekirdağ hava kirliliğinde 16. sırada yer almıştır. 2016 yılından sonrada hava kirlenmeye devam etmiş ve yeni kirletici kaynaklar oluşmuştur. Ayrıca TUIK 2017 istatistiklerine göre en çok kanser görülen 5 il arasında W23.2 ile Tekirdağ gelmektedir” dedi.

 

TEKİRDAĞ’DA HAVA KİRLİLİĞİ NE SEVİYEDE?

 

Tekirdağ’da hava kirliliğinin ne seviyede olduğunu soran Kaplan; “ İl ve ilçeler bazında genel hava kirliliği ne seviyededir. Özellikle Aralık ayı sonuçları nasıldır? Sağlık açısından tehlike yaratacak boyutlara çıkmakta mıdır? Çıkıyorsa özellikle hangi ilçelerde yoğunlaşmaktadır? Kanser vakalarının patladığı, hava kirliliğin tavan yaptığı Tekirdağ ve ilçelerde ne tip acil önlemler alınmaktadır? Tekirdağ bünyesinde gerek organizelerde gerekse organize dışında toplam kaç adet işletme baca gazı salınımı yapılmaktadır? Bu işletmelerin kaç âdetinde baca gazı emülsiyon izni vardır? Kaç adedinde izin yoktur? Fazla emülsiyon çıkaran ve termik santralı olan işletmelerde baca gazları için online ölçüm yapılmakta mıdır?” sorularını da yöneltti.

 

BUNLARIN MESAİ SAATLERİ VE MESAİ SAATİ DIŞI DAĞILIMI NEDİR?

 

Hava kirliliğinde önde olan bir şehirde toplam kaç adet işletmenin bacasının online ölçüldüğünü soran Kaplan; Ölçüm yapılmıyorsa veya yeterli değilse bunun nedenleri nelerdir? 2018 yılında bu işletmelerin kaç adedinde bakanlık tarafından baca gazı analizi yapılmıştır? Bunların mesai saatleri ve mesai saati dışı dağılımı nedir? Bu ölçümler sonucunda kaç âdetinde uygunsuzluk bulunmuştur ve bunlara ne işlem yapılmıştır? Tekirdağ ve ilçelerinde baca gazı ölçümü yapabilecek yetkinlik ve beceriye sahip kaç adet personel bulunmaktadır? Tekirdağ veilçelerinde kaç adetkalibreli baca gazı ölçüm cihazı bulunmaktadır” sorularına da cevap istedi.

 

GEREKLİ ÖLÇÜM EKİPMANLARI VAR MIDIR?

 

Tekirdağ Çevre Müdürlüğü tarafından mesai saatleri dışında acil çevre durumlarına müdahale edecek ekip bulundurulmadığını,  gece bildirilen şikâyetlerde zabıta ekiplerine yönlendirildiğini ileri süren Kaplan; Konuyla ilgili olarak sanayi işletmelerin çok sayıda olduğu ve çevre kirliliğin üst seviyede olduğu Tekirdağ ve ilçelerinde 24 saat esasıyla çalışacak ve ilçe bazında organize olmuş acil durum çevre ekibi neden bulundurulmamaktadır? Tekirdağ ilçelerinde Çevre Müdürlüğü organizasyonu nasıldır? İlçeler bazında teknik mühendis ve elaman var mıdır? Yoksa bunun nedenleri nelerdir? Zabıtalar tarafından tespit edilen çevre problemlerinde ve çevre uygunsuzlarında çevre mevzuatına göre değilde kabahatler kanununa göre işlem yapıldığı doğru mudur? Zabıta alanları dışındaki bölgelerde gece kontrollerini kimler ve neye göre yapmaktadır?  Zabıtaların çevre mevzuatları konusunda yeterli teknik bilgi ve donanıma sahip midir? Gerekli ölçüm ekipmanları var mıdır? Bunlar Çevre Müdürlükleriniz tarafından eğitilip denetlenmektedirler mi?” sorularına cevap aradı.

 

 TERMİK SANTRAL PLANINIZ VAR MIDIR?

 

Tekirdağ’daki hava kirliliğinin alarm seviyesinde olduğunu aktaran Kaplan, “2018 yılında Çevre müdürlüklerince kaç adet gece denetimi yapılmıştır? Bu denetimlerin oranı toplam işletme sayılarına göre hangi seviyededir? Bu denetim sonuçlarında neler tespit edilmiş ve ne tip cezalar verilmiştir.Hava kirliliği açısından alarm veren Trakya ve Tekirdağ bölgesinde her hangi bir termik santral planınız var mıdır? Bundan sonra baca gazı emülsiyonu için bir sınırlama ve kısıtlama getirilecek mi? Bu yönde planlarınız nelerdir? Halen bazı konutlarda fosil yakıt kullanılmaktadır. Doğal gazın olduğu yerlerde bu fosil yakıtların yasaklanması ve bunların sıkı denetimi konusunda bir çalışmanız var mıdır?” sorularını sıraladı.

 

Haber: Sevay KARDEŞ

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Baba ve oğlu tutuklandı
Yolsuzluğa ilişkin tespit Akay’dan, teşhis Kök’ten geldi
ÇOSB’den 30 firma TİM ilk 1000 listesinde
Yaz kuran kursları başladı
ÖTV-KDV indirimi için son gün 30 Haziran
19. Çocuk kurultayına Çerkezköy’den 44 çocuk gitti
En baba tavlacılar belli oldu
5 yılllık stratejik planı hazırlayacaklar
Öztrak: İşsizlikte böyle bir artış kriz dönemlerinde bile görülmedi
Engelsiz yaşam pikniğinde buluştular
  ANKET
YEREL SEÇİMLERDE ADAYLARIN ÇERKEZKÖY'E YÖNELİK ORTAYA KOYDUKLARI PROJELERİ GERÇEKÇİ VE YAPILA BİLİR BULUYOR MUSUNUZ?
EVET YAPILABİLİR VE GERÇEKÇİ BULUYORUM
HAYIR GERÇEKÇİ BULMUYORUM
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya