Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
28 Mayıs 2020 Perşembe
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Vatandaşlar, baca zehirlenmelerine karşı uyarıldı
Vatandaşlar, baca zehirlenmelerine karşı uyarıldı
Tekirdağ Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Türkiye’de kış aylarının gelmesi nedeniyle baca gazı zehirlenmelerinin yaşanmaması ve vatandaşların zarar görmemesi amacıyla yazılı açıklama yapıldı. Yapılan yazılı açıklamada; “ Bilindiği üzere kış aylarının başlaması sebebiyle ülkemizde lodosun estiği günlerde her yıl binlerce insanımız ısınma araçlarından sızan karbonmonoksit gazıyla zehirlenmektedir. Vatandaşlarımızın bu araç ile yanlış bilgileri, kullanım hataları ihmalleri sonucunda soba, şofben,  kombi ve bacalardan kaynaklanan zehirlenmeler özellikle alçak basınçlı havalarda tehlikeli boyutlara ulaşmakta. Mevsim itibariyle önümüzdeki günlerde karbonmonoksit zehirlenmelerinde artış olacağı düşünülerek özellikle lodoslu günlerde gerekli tedbirlerin alınarak bu konuda halkın bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi gerekir” denildi.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 28.01.2019 15:12
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Ülkemizde bilgisizliğin, yanlış kullanımın ve ihmal yüzünden soba, şofben, baca zehirlenmelerinin hemen her yıl kış aylarında özellikle alçak basınçlı havalarda tehlikeli boyutlara ulaşıldığı kaydedilen açıklamada güneybatıdan esen bir rüzgar olan lodos nedeniyle her yıl onlarca kişi özellikle sobadan olmak üzere sızan korbonmonoksit gazı ile zehirleniyor” denildi.

 

“TIBBİ MÜDAHALE YAPILMAZSA ZEHİRLENMELER ÖLÜMLE SONUÇLANABİLİR”

 

Karbonmonoksitin renksiz, tatsız, kokusuz, yanıcı zehirli bir gaz olduğu ifade edilen açıklamada, vücuda solunum yolu ile girer ve doğrudan kana geçerek oksijen alımını engeller, zehirlenme ve ölüme neden olur.  Hava gazı kömür ve benzeri ısıtma amacıyla kullanılan her tür soba ve ocakta yanma sırasında oluşur. Karbonmonoksit zehirlenmeleri sıklıkla kapalı ortamlarda açık ocaklar, bacası çekmeyen soba, şofben, bacasız gaz sobalarında yakıtın iyi yanmaması nedeni ile meydana gelir. Karbonmonoksitle meydana gelen zehirlenmelerde kısa süre içerisinde tıbbi müdahale yapılmazsa zehirlenmeler ölümle sonuçlanabilir” denildi.

 

GEREKLİ ÖNLEMLER ALINMALI

 

Soba ve bacalarla ilgili uyulması gereken kurallar hakkında bilgi verilen açıklamada; “kullanılan her türlü ısıtma cihazının kalite belgesine sahip olup olmadığına, garantilerine ve garanti sürelerine dikkat edilmeli. Kullanılan yakıtın standartlara uygunluğu kontrol edilmeli, izin belgesi olmayan satıcılardan kömür alınmamalı, aşırı doldurulan sobanın duman yolu daralacağı soba içinde düzensiz ısı dağılımı nedeniyle de baca çekişi zayıflayacağı için soba yakılırken aşırı doldurulmamasına dikkat edilmeli. Sönmekte olan sobaya asla tutuşması güç yakıtlar konulmamalı, yakıt yavaş yavaş ilave edilmeli yatmadan önce sobaya kesinlikle yakıt konulmamalı. İyi ısınmayan ve alttan yakılan kömür sobalarında karbonmonoksit zehirlenmesi riski artacağından soba tutuşturulurken yakıtın üstten yanması sağlanmalı. Özellikle alçak basınçlı lodoslu havalarda ölüm olaylarında artış görüldüğü için eğer bacalar standartlara uygun değilse alçak basınçlı havalarda soba yakılmamalı, yakılması zorunlu ise gece yatarken mutlaka tam olarak söndürülmeli. Soba borularının birbiriyle birleştirilmesinde hava ve baca gazı sızdırmazlığı sağlanmalı” denildi.  

 

SOBANIN BULUNDUĞU YER SÜREKLİ HAVALANDIRILMALI

 

Sobanın bulunduğu yerin sürekli havalandırılması gerektiği de ifade edilen açıklamada,”Bacalar standartlara uygun ve yalıtımlı olmalı, düzenli olarak temizletilmeli, Dumanın geri tepmesini önlemek için bacaların en üst noktasının çatının en üst noktası 1 metreden daha yüksekte olması sağlanmalı ve baca şapkası mutlaka takılmalı, Binaların Yangından Korunması yönündeki mevzuat hükümlerine uyulmasına özen gösterilmelidir" denildi.

 

YANMAKTA OLAN SOBA YATMADAN EVVEL MUTLAKA SURETTE SÖNDÜRÜLMELİ

 

Lodos esintisinin etkili olduğu süre boyunca gerekmedikçe soba yakılmaması gerektiğinin de belirtildiği açıklamada,  "Yanmakta olan soba yatmadan evvel mutlaka surette söndürülmelidir. Bina yanlarında veya çatı saçak altlarında yürümemeye veya durmamaya özen gösterilmelidir. Kopan, sarkan ve yere düşen elektrik hatlarına ve kablolarına yaklaşmayınız ve bu gibi durumları 186 no'lu telefondan Elektrik Arıza Servisi'ne bildirilmelidir. Çökme veya yangın tehlikesinin bulunduğu durumlarda derhal 110 no'lu telefondan itfaiye servisi aranmalıdır. Ortaya çıkabilecek acil sağlık sorunlarında derhal 112 no'lu telefondan acil yardım servisi aranmalıdır. Doğalgaz Arıza Servisi aranmalıdır" denildi.

 

Haber: Hilal ÇARIKÇI

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Covid-19 Önleme Protokolleri Bilgilendirme toplantısı yapıldı
Ekili arazilerde çökerten ve sarı cücelik hastalığı tespit edildi
Albayrak Gelecek Partisi İl Başkanlığı’nı ziyaret etti
Toprak: Çiftçilerimiz yağmurla birlikte çifte bayram yaşadı
Çorlu TSO’dan bin 500 aileye gıda yardımı
“Normalleşme sürecinde salgınla mücadele hız kesmeyecek”
BAL ve Süper Lig 18 Temmuz'da kaldığı yerden başlıyor
Saray Belediyesi koronavirüs faaliyet raporunu yayımladı
Aygun’dan Tekirdağ tarımının temsilcilerine ziyaret
Öztrak: Gerçek işsizlerimizin sayısı 9 milyonu aştı
  ANKET
ÇERKEZKÖY'ÜN SOKAK VE MAHALLELERİNDE YAPILAN SOKAK DÜĞÜNLERİ YASAKLANMALI MI?
HAYIR YASAKLANMAMALI
EVET KESİNLİKLE YASAKLANMALI
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya