Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
17 Kasım 2019 Pazar
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Toplu iş sözleşmesi imzalandı
Toplu iş sözleşmesi imzalandı
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Personel A.Ş. ve TESKİ Personel A.Ş. ile DİSK Genel İş arasında toplu iş sözleşmesi imzalandı. İmzalanan toplu iş sözleşmesine göre, haftalık 45 saat olan çalışma süresi 40 saate indirildiği ifade edilirken, 2018 ve 2019 yıllarının enflasyon farkları 1 Temmuz 2020 yılında yapılacak olan toplu iş sözleşmesinde işçilerin maaşlarına yansıtılacağı kaydedildi.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 17.03.2019 18:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu'nda düzenlenen toplu iş sözleşmesi imza törenine, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, TESKİ Genel Müdür Vekili Dr. İbrahim İçöz, TESKİ Genel Müdür Yardımcısı İ. Feyzi Ünal, Personel A.Ş. Genel Müdürü Ali Osman Yaşar, Disk Genel İş Sendikası Trakya Şube Başkanı Salim Şen, Büyükşehir Belediyesi daire başkanları, sendika temsilcileri ve personel katıldı.

 

SÖZLEŞME HAKKINDA BİLGİ VERDİ

 

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan imza töreninde açılış konuşmasını yapan Personel A.Ş. Genel Müdürü Ali Osman Yaşar, "Bildiğiniz üzere 696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 24 Aralık 2017 tarihi itibariyle çalışmakta olan personele bazı şartlar dahilinde kadro verilmişti. Bunun üzerine Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi'nde ve TESKİ Genel Müdürlüğü'nde Personel A.Ş. şirketleri kuruldu. 1 Nisan 2018 tarihinden itibaren de personelimizin bu şirketlere geçişi tamamlandı. Kadroya geçen çalışanların ücretleri ve sosyal hakları, 696 sayılı KHK gereğince 12.04.2018 tarihinde yayınlanan Yüksek Hakem Kurulunca belirlenen toplu iş sözleşmesi hükümlerine göre altışar aylık dönemler halinde yansıtılmıştır. Ardından DİSK Genel İş Sendikasına, Aile, Çalışma ve sosyal Hizmetler Bakanlığının 31 Ağustos 2018 tarihli yazısı ile toplu iş sözleşmesi yapma yetkisi verilmesi üzerine, toplu iş sözleşme süreci, 15 Ekim 2018 tarihinde yapılan ilk toplantı ile başlamıştı. Ancak 696 sayılı KHK'nın sınırlayıcı etkisi nedeni ile takip eden görüşmeler neticesinde tarafların anlaşmaya varamaması üzerine arabulucuya gidilmişti. Bu süreçte de anlaşılamamış, ancak iletişimin ve görüşmelerin devam etmesi üzerine nihayetinde anlaşma sağlanmış olup 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren geçerli olacak ve 1 Temmuz 2020 tarihine kadar yürürlükte kalacak olacak olan 1750 çalışanı kapsayacak toplu iş sözleşmesinin imzalanmasına karar verilmiştir. Buna göre daimi işçilerde olduğu gibi haftalık çalışma süresinin 45 saatten 40 saate düşülmesi, 696 sayılı KHK'nın sınırlayıcı etkisi nedeni ile çalışanlara yansıtılamayan enflasyon farkının, 1 Temmuz 2020 tarihi itibari ile başlayacak olan yeni sözleşme döneminde yansıtılması ve sosyal haklar olmak üzere uzlaşmaya varıldı" dedi.

 

"İŞÇİLERİMİZİN HAKLARINI SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

 

Yaklaşık 5 aydır Büyükşehir Belediyesi Personel A.Ş. ve TESKİ Personel A.Ş. ile bu iş sözleşmesinin görüşmelerini sürdürdüklerini ifade eden Disk Genel İş Sendikası Trakya Şube Başkanı Salim Şen, "Bugün de bunun artık sonuna gelmiş bulunuyoruz. Yaklaşık 2 bin 600'e yakın üyemiz var. İmzalayacağımız bu sözleşme 1 Temmuz 2020 yılına kadar geçerli olacak. Sözleşmemize göre, 2018 ve 2019 yıllarının enflasyon farklarını pazarlık konusu olmadan alacağız. Yine haftalık 45 saat olan çalışma süremizi imzalayacağımız sözleşme ile 40 saate indirdik. Bunun yanı sıra toplu iş sözleşmesine sahip bir işçi gurubu olacaksınız. Yani iş güvencesi kazanımımız olacak. DİSK olarak, her platformda işçilerimizin haklarını savunmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

 

"SENDİKALI OLMANIN ÖNEMİNİ BİLİYORUM"

 

Sendikanın ve sendikalılığın önemini bildiğini ifade eden Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak da, "Çalışma hayatına işçi olarak başlamış birisi olarak sendikanın ne demek olduğunu, sendikalı olmanın önemini, işçi haklarını çok iyi biliyorum. Ekmeğin artık aslanın midesinde olduğu bir dönemdeyiz. Türkiye'nin ekonomik durumu çok iyiye gitmiyor. Herkes bulunduğu konumu korumak için çok hassas davranmak zorunda. DİSK'in Trakya Bölgesi'ndeki sendikalaşmanın öncüsü olması benim için mutluluk vericidir. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi'ndeki herkes işçi haklarının bilincinde olan kişilerdir” dedi. Konuşmaların ardından toplu iş sözleşmesinin taraflarca imza altına alınması ile program sona erdi.

 

Haber: Sevay KARDEŞ

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
  ANKET
ÇERKEZKÖY'ÜN SOKAK VE MAHALLELERİNDE YAPILAN SOKAK DÜĞÜNLERİ YASAKLANMALI MI?
HAYIR YASAKLANMAMALI
EVET KESİNLİKLE YASAKLANMALI
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya