Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
25 Ocak 2021 Pazartesi
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Proje teklif çağrıları anlatıldı
Proje teklif çağrıları anlatıldı
KOSGEB İl Tekirdağ Müdürlüğü tarafından KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı Bilgilendirme Toplantısı Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde dün saat 13:30’da yapıldı.  KOBİ sahiplerine yönelik düzenlenen bilgilendirme toplantısında imalat sanayinde dijitalleşme temalı proje teklif çağrıları anlatıldı.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 03.04.2019 10:00
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

KOSGEB İl Tekirdağ Müdürlüğü yetkilileri, bilgilendirme toplantısında KOBİ’lerde proje esaslı desteklerin neler olduğunu anlattı. İhtiyaçlarını ve hedeflerini tanımlayabilen, hedeflere ulaşmayı sağlayacak faaliyetleri planlayabilen KOBİ’lerin desteklendiğini ifade eden yetkililer, “Projesini gerçekçi finansman ve insan kaynağı öngörüleriyle destekleyebilen KOBİ’lere, işletme altyapısında kayda değer etki oluşturacak destek verilir. KOBİ açısından proje hazırlamanın yaraları ise; Müşteri talebindeki ya da teknolojideki değişimin, iş süreçlerini rutin olmaktan çıkarması ve artık her iş sürecinin birbirinden farklı olarak proje esaslı yürütülme zorunluluğu, Kaynak kullanımında verimlilik sağlanması ve planlanan hedeflere makul sürede ulaşmasıdır” şeklinde konuştu.

 

TEK BİR ETKİNLİK PROJE OLARAK DEĞERLENDİRİLEMEZ

 

Yetkililer ayrıca toplantıda KOBİ’lerde sunulacak olan projelerinin nasıl olması gerektiğini anlattı.  İşletmenin belirlenmiş bir sorunu veya ihtiyacını gidermek üzere birden fazla etkinlik veya faaliyetlerin bir araya gelmesiyle, bazı çıktıların elde edilmesi ve bu çıktıların aracılığıyla proje amacına ulaşılmasını sağlaması gerektiğini ifade eden yetkililer, “KOBİGEL destek programı ile KOSGEB tarafından belirlenen öncelikler doğrultusunda ilan edilen proje teklif çağrıları kapsamındaki projeler desteklenir. Başvuru sahibinin proje amacı ve konusu, Proje Teklif Çağrıları ile uyumlu olmak zorundadır. Tek bir etkinlik proje olarak değerlendirilemez. Proje birkaç etkinlik veya faaliyetlerin bir araya gelmesiyle bazı sonuçların elde edilmesi ve bu sonuçların elde edilmesi ve bu sonuçlar aracılığıyla proje amacına ulaşılmasını sağlanmalıdır. Elde edilen sonuçların ölçülebilir ve sürdürülebilir olması gerekir. Yalnızca bir mal veya hizmetin teminine yönelik bir faaliyet proje olarak sunulmamalıdır, bu tür bir çalışma ancak proje kapsamındaki faaliyetlerden biri olabilir”  dedi.

 

BAŞVURULAR 2 MAYIS’TA SONA ERECEK

 

KOBİ Gelişim Destek Programı 2019 Proje teklif çağrısı hakkında bilgi veren Eğitmen, “ İmalat sanayi sektöründe dijitalleşme sürecine katkı sağlayabilecek yerli teknolojisi geliştirici KOBİ’lerin desteklenmesi başlığı altında olan proje başvuruları KOSGEB online başvuru sistemi üzerinden 04 Mart –  2 Mayıs 2019 tarihi saat 23:59’a kadar alınacaktır” dedi.

 

BAŞVURU YAPACAKLAR KİMLER?

 

NACE REV 2 sınıflamasına göre kimlerin başvuruda bulunabileceğini belirten Eğitmen, “Vergi levhasında yazılı kodlara göre; 26 Bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı, 28 Başka yerde sınıflandırılmamış makine ve ekipman imalatı, 30.3 Hava ve uzay araçlarıyla ilgili makine imalatı, 33 Makine ve ekipmanlar kurulumu ve onarımı, 61 Telekomünikasyon, 62 Bilgisayar programlama, danışmanlık ve ilgili faaliyetler, 63.1 Veri işleme, barındırma ve ilgili faaliyetler; web tasarımı portalları. KOSGEB veri tabanında kayıtlı, KOBİ beyannamesi onaylı KOBİ ölçeğindeki işletmeler başvurabilecektir” dedi.

 

DİĞER BAŞVURU KOŞULLARI NELERDİR?

Diğer başvuru koşulları hakkında da bilgi veren Eğitmen, “Başvuru aşamasında proje ürün ve ya yazılımın potansiyel alıcısı olan en az bir adet “bilanço esasına göre defter tutan ve 2017-2018 yıllarından herhangi binde net satış hasılatı 500 bin TL’nin üzerinde olan işletme”nin satın  alma niyet beyanı talep edilecektir. Mevcut portföylerinde bulunan ürün veya yazılımlarında tasarımsal iyileştirme, kullanım alanını genişletme, farklı teknolojilere entegrasyon, sektörel ihtiyaçlara uyarlama, modül ekleme, işlev optimizasyonu vb. iyileştirmelerle ilgili iş paketi içermeyen ve daha önce geliştirilmiş ürün yazılımları sadece ticarileştirilmesiyle ilgili faaliyetleri içeren proje sunulacak olması durumunda; proje konusu ürün veya yazılımın çağrı ilan tarihinden geriye son 3 yıllık süre içinde veya ilan tarihi ile son başvuru tarihi arasındaki süre içinde kamu kurumlarının proje desteği ile geliştirilerek başarılı tamamlanmış veya Teknoloji Geliştirme Bölgelerinde geliştirilerek olumlu sonuçlandırılmış olması ya da ArGe Merkezi’nde sonuçlandırılmış olması şarttır. Kamu destekli projede; ilgili kurumun yazısındaki proje tamamlanma tarihi, Teknoloji geliştirme Bölgesi’nde sonuçlandırılan ürün veya yazılımda; TGB yönetici şirketi tarafından oluşturulacak Teknolojik Ürün Değerlendirme Komisyonunca teknolojik ürün özelliği taşıdığına dair olumlu raporun tarihi veya bölge içerisinde yatırımı için verilen yatırım izni tarihi esas alınır” dedi.

 

PROJE DESTEK ÜST LİMİTİ TOPLAM 650 TL

 

Proje destek çağrısında verilen bütçeler hakkında katılımcıları bilgilendiren Eğitmen, “çağrı bütçesinden verilen miktar 1 milyondur. Proje süresi en az 6 en fazla 18 aydır. Proje destek üst limiti ise geri ödemesiz 300 bin TL, geri ödemeli 350 bin TL toplam 650 TL’dir. destek oranı yüzde 60 yerli malı belgeli makine veya teçhizatlar için ise yüzde 75’dir. Geri ödemeli destekler için destek ödeme aşamasında destek tutarı kadar teminat mektubu veya KGF kefalet mektubu ibraz edilmek zorundadır. Geri ödemeler, proje bitişinden 6 ay sonra başlamak üzere üçer aylık dönemde sekiz eşit taksitle yapılır faiz veya komisyon alınmaz. Proje başvurusunda talep edildiği takdirde kurul tarafından uygun görülen proje gider tutarı yüzde 30’una kadar erken ödeme, proje başlatıldıktan sonra KOSGEB bütçe imkanları dahilinde yapılabilecektir” dedi.

 

UYGUN PROJE KONULARI NELER?

 

Yapılabilecek uygun proje konularından bahseden Eğitmen, “ Büyük verinin analitik yöntemlerle işlenmesi ve imalat kullanımı, İmalat sanayisinde nesnelerin interneti, imalat sanayisinde Otonom Robot Teknolojileri, imalat sanayisinde Akıllı Sensör Teknolojileri, Yapay Zekaya dayalı Siber Fiziksel Akıllı Fabrika Sistem ve Bileşenleri, imalat sanayisinde Siber güvenlik olabilir” dedi. Düzenlenen bilgilendirme toplantısı katılımcıların sorularının yanıtlanması ile son buldu.

 

Haber: Hilal ÇARIKÇI

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Türker ateş püskürdü
Ağlayan çocuğu araçla gezdirenlere ceza
Hemşireler Bitcoin vaadiyle dolandırıldı
Eski başkan Şimşek yaşamını yitirdi
İsmet Şimşek dualarla sonsuzluğa uğurlandı
Günsel, Tekirdağlı mühendislerin imzasını taşıyor
Park halindeki motosikleti çaldılar
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tekirdağ'ın sorunlarıyla yakından ilgilendi
Kapaklı Devlet Hastanesi bir yılda 104 bin hastaya şifa oldu
Sungur: İhtiyaç sahiplerimizin yanında olduk
  ANKET
Covid - 19 pandemisinin ülkemizde son zamanlarda yayılmasında birinci dereceden sorumlu sizce kimdir?
Gerekli önlemleri zamanında almayan yetkililer
Tedbirlere uymayan vatandaşlar
Her ikisi de
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya