Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
24 Ağustos 2019 Cumartesi
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Ar-Ge Merkezleri masaya yatırıldı
Ar-Ge Merkezleri masaya yatırıldı
Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi tarafından bölgede Ar-Ge Merkezlerinin sayısının artırılması, mevcut Ar-Ge Merkezlerinin sorunlarının konuşulması ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına iletilmesi amacıyla toplantı düzenlendi.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 17.04.2019 17:40
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi İdari Bina 4. Kat Toplantı Salonunda dün saat 13:00’da yapılan toplantıya konuşmacı olarak Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Uzmanı M. Fatih Taşkın’ın katıldı.

 

GÜNDEM MADDELERİ YER ALDI

 

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’ndeki sanayi kuruluşlarının Ar-Ge bölümlerinde görev yapan personele yönelik yapılan toplantıda 5746 sayılı kanun – amacı ve kapsamı, Ar-Ge ve tasarım merkezleri temel şartlar, indirim, istisna, destek ve teşvik unsurları, Ar-Ge ve tasarım harcamalarının kapsamı, Ar-Ge ve tasarım merkezlerine sağlanan ek istisnalar, başvuru ve faaliyet izleme süreçleri konuları gündem maddelerinde yer aldı.

 

 AR-GE MERKEZİ NEDİR?

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Uzmanı Sayın M. Fatih Taşkın, Ar-Ge Merkezi’ni şu şekilde tanımladı, ”Dar mükellef kurumların Türkiye’deki işyerleri dahil, kanuni veya iş merkezi Türkiye’de bulunan sermaye şirketlerinin organizasyon yapısı içinde ayrı bir birim şeklinde örgütlenmiş, yurtiçinde araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde bulunan ve en az 15 (bazı sektörler için 30)  tam zaman eşdeğer Ar-Ge personeli istihdam eden, yeterli Ar-GE birikimi ve yeteneği olan birimleridir”

 

AR-GE MERKEZİ’NİN İŞLEYİŞİ

 

Ar-Ge faaliyetleri veya tasarım faaliyetleri yürüten işletmelerin, 5746 sayılı kanun ile birlikte sistematik olarak  vergi teşviklerinden faydalanma şansı elde ettiklerini ifade eden Taşkın,  “Teşvik sistemi, Ar-Ge Merkezi veya Tasarım Merkezi unvanlarından birine sahip olunduğunda bu başlar ve 2023 yılına kadar bu unvanın korunduğu süre boyunca geçerli olur. Bu unvanlara sahip olabilmek için, kanun çerçevesinde belirlenen şartları sağlamak ve bu şartları ilerleyen sürelerde de korumak gerekmektedir. Bununla birlikte, Ar-Ge birimi finansal yapılanmasını, teknik işleyişe uygun olarak sürdürebilmek için kurum kültürüne özgü bir yönetim modeli belirlemek ve devreye almak şarttır” dedi.  

 

AR-GE FAALİYETLERİNİN İNDİRİM, İSTİSNA, DESTEK VE TEŞVİK UNSURLARI

 

 Ar-Ge faaliyetlerinin istisna oranlarından da söz eden Taşkın, “Doktoralı ve temel bilimler konusunda yüksek lisans derecesine sahip personeller için yüzde 95, yüksek lisans veya temel bilimlerde lisans mezunu personel için yüzde 90, diğer personeller için yüzde 80 gelir vergisi stopajı, personellerin Ar-Ge faaliyetlerinde ayırdıkları süre oranında istisna edilir. Ar-Ge ve tasarım indirimi teknoloji merkezi işletmelerinde, Ar-Ge merkezlerinde, kamu kurum ve kuruluşları ile kanunla kurulan veya teknoloji geliştirme projesi anlaşmaları kapsamında uluslararası kurumlardan ya da kamu kurum ve kuruluşlarından Ar-Ge projelerini desteklemek amacıyla fon veya kredi kullanan vakıflar tarafından veya uluslararası fonlarca desteklenen Ar-Ge ve yenilik projelerinde, rekabet öncesi işbirliği projelerinde ve teknogirişim sermaye desteklerinden yararlananlarca gerçekleştirilen Ar-Ge ve yenilik harcamalarının tamamı ile bu kanun kapsamında kurum ve kuruluşlar tarafından desteklenen tasarım projelerinde ve tasarım merkezlerinde gerçekleştirilen münhasıran tasarım harcamalarının tamamı 5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanununun 10 uncu maddesine göre kurum kazancının ve 31/12/1960  tarihli ve 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 89 uncu maddesi uyarınca ticari kazancın tespitinde indirim  yapılır” dedi.   

 

5746 SAYILI KANUN’UN KAPSAMI NEDİR?

 

Taşkın, 5746 Sayılı Kanun’un Ar-Ge konusundaki amacının ülke ekonomisinin uluslararası düzeyde rekabet edebilmesi bakımından önemli olduğunu da belirterek,  “Ar-Ge,  yenilik ve tasarım yoluyla ülke ekonomisinin uluslararası düzeyde rekabet edebilir bir yapıya kavuşturulması için teknolojik bilgi üretilmesini, üründe ve üretim süreçlerinde yenilik yapılmasını, ürün kalitesi ve standardının yükseltilmesini, verimliliğin artırılmasını, üretim maliyetlerinin düşürülmesini, teknolojik bilginin ticarileştirilmesini, rekabet öncesi işbirliklerinin geliştirilmesini, teknoloji yoğun üretim, girişimcilik ve bu alanlara yönelik yatırımlar ile Ar-Ge’ye,  yeniliğe ve tasarıma yönelik doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının ülkeye girişinin hızlandırılmasını, Ar-Ge ve tasarım personeli ve nitelikli işgücü istihdamının artırılmasını desteklemek ve teşvik etmek amaçlanmakta olduğundan işletmeler için Ar-Ge çok önemlidir” dedi.

 

3624 SAYILI KANUN’A GÖRE OLUŞTURULAN TEKNOLOJİ MERKEZLERİ

 

Taşkın, “Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı tarafından 3624 Sayılı Kanun’a göre oluşturulan teknoloji merkezleri (teknoloji merkezi işletmeleri) ile Türkiye’deki Ar-Ge merkezleri ile tasarım merkezleri, Ar-Ge projeleri, tasarım projeleri ve rekabet öncesi işbirliği projeleri ve teknogirişim sermayesine ilişkin destek ve teşviklerin tamamını kapsamaktadır” diye bilgilendirdi. Taşkın ayrıca Ar-Ge tasarım merkezi kuracakların Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na hazırlık süreci, model oluşturma, başvuru dosyası, hibe proje yönetimi, denetim ve revizyonlar, teknik ve mali izleme ve raporlama dosyaları ile başvurmaları gerektiğini de belirtti.

 

Haber/Seyit SÜREN

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Tamamı Denenmiş, Püf Noktalı, Resimli Hamur İşi Tarifleri
Sorunların odağındaki Asbaş soruları yanıtladı
Kapaklı’da doğalgaz aranıyor
1500 yıllık Tevrat tefsiri bulundu.
Çetin: Talep edersek sonuç alırız
Halkımızın güvenine layık olacağız
Kırtasiyecilerde de okul hareketliliği başladı
Harf inkılabının 91’inci yıl dönümü kutlandı
  ANKET
ÇERKEZKÖY'ÜN SOKAK VE MAHALLELERİNDE YAPILAN SOKAK DÜĞÜNLERİ YASAKLANMALI MI?
HAYIR YASAKLANMAMALI
EVET KESİNLİKLE YASAKLANMALI
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya