Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
16 Ekim 2019 Çarşamba
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Biyoteknoloji günlerinde bir araya geldiler
Biyoteknoloji günlerinde bir araya geldiler
Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Biyoteknoloji Topluluğu tarafından düzenlenen “Biyoteknoloji Günleri”nin bu yıl 5’incisi gerekleşti.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 02.05.2019 15:09
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Programda açılış konuşmasını açılış konuşmasını yapan Ziraat Fakültesi Tarımsal Biyoteknoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Sezen Arat, “Biyoteknoloji birçok bilim dalını kapsamaktadır, sağlık, bitkisel ve hayvansal üretim, çevre, tekstil olmak üzere hayatımızın her alanında karşılaşmaktayız, teknolojiyi kullanan değil teknolojiyi üreten bireylerin yetişmesi için elimizden ne geliyorsa yapmalıyız, bu hedefi gençlerimizin beynine üniversiteye gelmeden yerleştirmeliyiz, bu amaca hizmet için biz iki yıldır bu etkinliğimize lise öğrencilerimizi de davet ediyoruz” dedi.

 

TARIMSAL ÜRETİMDE BİYOTEKNOLOJİNİN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKTİ

 

Tarımsal üretimde biyoteknolojinin önemine dikkat çeken Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet İstanbulluoğlu, Nkü’de bu yönde alt yapı yatırımlarına önem verildiğini, hayvansal üretim için çiftlik parkı, bitkisel üretim için Naip Mahallesinde kurulan birimi, Ziraat Fakültesi altında Tarımsal Biyoteknoloji Bölümünün alt yapısının güçlendirilmesini örnek olarak verebileceğini kaydetti.

 

BU TÜR FAALİYETLERİN ÜNİVERSİTEMİZDE ARTMASI ÇOK ÖNEMLİ

 

Biyoteknoloji ile doğadaki tüm ürünlerin iyileştirilmesinin ve geliştirilmesinin hedeflendiğini söyleyen NKÜ Rektör Prof. Dr. M. Mümin Şahin, “Biyoteknoloji canlıların iyileştirilmesi, ürünlerin geliştirilmesi için modern teknolojinin doğa bilimine uygulanmış halidir. Naip Mahallesi'nde TRAKYA Kalkınma Ajansı'nın desteği ile Ziraat Biyotek adıyla bir laboratuvar oluşturuldu. Bu laboratuvarda yılda tohumlama yöntemi ile yaklaşık olarak bir milyon bitki üretimi hedefleniyor. Bu tür faaliyetlerin üniversitemizde artması çok önemli. Bu tür çalıştaylarımızın, etkinliklerimizin ve konferanslarımızın artmasını diliyoruz” dedi.

 

TEKNOLOJİ ÜRÜNLERİNİN ÜLKEMİZDE ÜRETİLMESİNİN ÖNEMİNİ VURGULADI

 

Üreme biyoteknolojinin geçmişten ve bugüne geldiği noktadan bahsederek biyoteknolojinin hayvansal üretimdeki rolünün önemi ve nanobiyoteknoloji ile hayvan ıslahında çok daha hızlı sonuçlar alındığından bahseden İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa, Veteriner Fakültesi Klinik Bilimler Bölümü ve PPR Biyoteknolojileri Araştırma Grubu Üyesi Prof. Dr. Serhat Pabuccuoğlu, biyoteknoloji uygulamalarında kullanılmak üzere geliştirdikleri nano taşıyıcı ürünleri işaret ederek, yurt dışına bağımlılığın azaltılması için bu tip ileri teknoloji ürünlerinin ülkemizde üretilmesinin önemini vurguladı.  

 

TAŞIDIĞI YENİLİK POTANSİYELİNE VURGU YAPTI

 

Trakya Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Gıda Mühendisli Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Hacı Ali Güleç, prebiyotik ve probiyotik özellikli gıdaların beslenmedeki öneminden bahsederek önemli prebiyotiklerden olan galakto-oligosakkaritlerin doğal olarak bulunduğu kaynaklar ve kontrollü şartlarda üretimleri konularında bilgi verdi. Doç.Dr. GÜLEÇ, galakto-oligosakkaritlerin enzimatik yollarla üretimi ve bu üretimde verim arttırma metotlarına değindiği konuşmasında, membran teknolojisinin bu üretimde kullanımı ve ülkemiz için taşıdığı yenilik potansiyeline vurgu yaptı.

 

YÖNTEMLERİNİN DAHA GÜVENİLİR OLACAĞINI VURGULADI

 

Ankara Üniversitesi, Biyoteknoloji Enstitüsü, öğretim üyesi Prof. Dr. Ali Ergül Biyoçeşitlilik ve  Transgenik Bitkiler Kapsamında Bitki Biyoteknolojisinin Tarımda Kullanım Alanları konulu konuşmasında, bitkisel üretimde transgenik bitki üretiminin amaçları, avantajları ve dezavantajları hakkında bilgiler paylaşırken bitkilerde verim özelliklerinin moleküler markör destekli seleksiyon ile geliştirilebileceğini, ancak bitki zararlılarına dirençlilik gibi bazı özeliklerin aktarılması için transgenik teknolojiden faydalanılmasının daha uygun olduğunu, ayrıca bu genetik değişikliklerde crips-pr-cas9 gibi yeni gen düzenleme yöntemlerinin daha güvenilir olacağını vurguladı.Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Cüneyt AKI “Bitki Doku Kültürü ve Biyoteknolojik Uygulamalardaki Önemi” konulu konuşmasında, bitkisel üretimde bitki hücre ve doku kültürü tekniklerinin kullanım alanları ile bu alanda endemik ve süs bitkilerinin klonal çoğaltımı üzerine yapmış oldukları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

 

TARIMSAL BİYOTEKNOLOJİ ARAŞTIRMA VE ÜRETİM BİRİMİ ZİYARET EDİLDİ

 

Ayrıca etkinliğe destek veren firmalardan biri olan Yerli tohum firması MAY Tohum yetkilileri tarafından firmanın tanıtımı yapılarak, biyoteknoloji ile ilgili yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verildi. Katılımcıların sorularının yanıtlanmasının ardından günün anısına tüm konuşmacılara teşekkür belgesi takdim edilmesiyle program son buldu. Programın ardından Üniversite çiftliğinde bulunan klon sığırlar ve Naip Mahallesi’nde kurulan Tarımsal Biyoteknoloji Araştırma ve Üretim Birimi ziyaret edildi.

 

Haber: Mayil SEYMEN

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Şaka gibi, Andımız yazarının ismi Kaymakamlık tarafından reddedildi
Vatandaşlar kavşağa trafik ışığı istiyor
Hobi Bahçesi Projesi çalışmaları devam ediyor
İki ilçede uyuşturucu operasyonu
Kombi ve petek bakımları bilinçli kişilere yaptırılmalı
29 Ekim’de hizmete giriyor
Barış pınarı harekatına Çerkezköy’den tam destek
Kapaklı Sitespor durdurulamıyor
Toprak: Tarımsal alanda kadınlarımızın önemi büyük
Aygun: Engelli vatandaşlarımızda işsizlik yüzde 80’lerde
  ANKET
ÇERKEZKÖY'ÜN SOKAK VE MAHALLELERİNDE YAPILAN SOKAK DÜĞÜNLERİ YASAKLANMALI MI?
HAYIR YASAKLANMAMALI
EVET KESİNLİKLE YASAKLANMALI
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya