Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
17 Kasım 2019 Pazar
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Çerkezköy Meclisi 6 gündem maddesini görüştü
Çerkezköy Meclisi 6 gündem maddesini görüştü
Çerkezköy Belediye Meclisi’nin Mayıs ayı toplantısı Belediye Başkanı Vahap Akay başkanlığında yapıldı. 6 gündem maddesinin görüşüldüğü toplantıda iskan harçlarının görüşüldüğü madde İmar Komisyonu ile Tarife Komisyonu’na havale edildi.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 02.05.2019 17:29
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Belediye Meclis Salonu’nda bugün saat 14:00’da düzenlenen meclis toplantısına Taner Bahar, Ömer Güner ve Fatma Esen katılmadı.   AK Partili meclis üyelerinin belediyeye ait kira gelirleri hakkında bilgi verilmesi, doğrudan teminlerin web sitesinden yayınlanması, tekyön uygulamasının vatandaşa sorularak belediyenin web sitesinde anket yapılması taleplerine ilişkin önergelerinin okunmasının ardından Belediye Başkanı Vahap Akay, kira gelirleri ile ilgili bilgi verdi. Doğrudan temizlerle ilgili işlemlerin yasanın olanak verdiği şekilde yapıldığını ifade eden Başkan Akay, “22/D’lerle ilgili hazırlıklar, gerekiyorsa Çerkezköy’deki tüm işletmelerden, mümkün olduğunca teklif alınarak, bu rekabet ortamı sağlanarak, belediyeye minimum maliyeti getirecek, en iyi işi çıkaracak şekilde alınmaya devam etmektedir. Yasanın da el verdiği şekilde devam edecektir” ifadelerini kullandı.

 

 

VATANDAŞA SUNULDU

 

Başkan Akay, Tekyön uygulaması ile ilgili de konuştu. Atatürk ve Öztrak Caddelerinin tek yöne geçişiyle ilgili 2015 Aralık ya da 2016 Ocak ayı meclisinde, Atatürk ve Öztrak Caddeleri eski şeklindeyken, bunu sunum şeklinde önce belediye meclisine getirdiklerini hatırlatan Başkan Akay, ‘Tekyöne geçsin mi geçmesin mi, ortadaki refüjler kalsın mı kalmasın mı’ fikrini öncelikle belediye meclisiyle paylaştık. Dedik ki biz bu fikrimizi Çerkezköy kamuoyuyla da paylaşacağız. Tek yöne geçmekle ilgili bu fikirleri yaklaşık 6 ay boyunca topladık. Ve bunun sonunda Büyükşehir Belediyesi UKOME kararıyla Atatürk ve Öztrak caddeleri 2016 yılı Haziran ayında tek yöne geçmiş oldu. 2016’nın Temmuz ayından sonra peyder pey, önce Öztrak Caddesi’nde orta refüj ağaçları kalktı, daha sonra Atatürk Caddesi’nde orta refüj ağaçları kaldırıldı. Yanlara çoğunluğu ıhlamur olmak üzere ağaçlar dikildi. Dolayısıyla Çerkezköy, tekyön uygulaması ile ilgili kararını verdi. Bununla ilgili de gereken işlemler yapıldı. Bu noktadan sonra Çerkezköy’de bizlerin, hatta sizlerin seçim beyannamesinde Atatürk Caddesi’nde meydan altı otopark yapma gibi hedeflerimiz vardı. Biz bir hedef ortaya koyduk. Aynı hedefi AK Parti grubu da koydu. 2 projede de meydan altı otoparkı tek yöne göre vatandaşa sunuldu” şeklinde konuştu.

 

“ALTIYOL KAVŞAĞI ESKİ SIKINTILI GÜNLERİNİ AŞMIŞ DURUMDA”

 

Akay, tek yönle ilgili vatandaşla paylaşarak bir karar verdiklerini ifade etti.  Bu kararı Çerkezköy’ün de, Çerkezköy trafiğinin de alıştığını gördüklerini ifade eden Akay, “Altıyol Kavşağı’nın çıkmaza girdiği o günlerden bugüne bakarsak Altıyol Kavşağı eski sıkıntılı günlerini aşmış durumda. Bizim üzerimize düşen bu saatten sonra Çerkezköy’ün trafik çözümlerine dair yeni hedeflerimizi hep birlikte ortaya koyma kararlılığını göstermektir” ifadelerini kullandı.  

 

“ÇERKEZKÖY’ÜN PARK PROBLEMİ VAR”

 

Akay’ın sözleri üzerine konuşan AK Parti Grup Başkan Vekili Sait Yazı “Seçim sürecinde vatandaşlarımızla temas kurduğumuz zaman oluşan fikirlerden yola çıkarak bu önergeyi hazırladık. Caddelerde dolaşırken özellikle esnaf kardeşlerimiz çok dert yandılar. Bu uygulamanın kendilerine çok zarar verdiğini, trafik problemini de çözmediğini ifade ettiler. İyi niyetle yapılmıştır. Yapan arkadaşlara da teşekkür ediyoruz. Ama şu anda çözüme ulaşmadığı ortada. Çerkezköy’ün park problemi var. Bu problem çözülmediği için özellikle Atatürk Caddesi’nde çok büyük bir keşmekeş yaşanıyor” dedi. Tek yön uygulamasından önce Altıyol Kavşağı’nın durumunu anımsatan Belediye Başkanı Vahap Akay “Şubat 2017’de kavşak büyüdü, köşe kırıkları alındı.  Artık bu kavşak daha önce yaşadığı kilitlenme durumlarını hiç yaşamadı” ifadelerini kullandı.

 

İSKAN HARÇLARI GÖRÜŞÜLDÜ

 

Toplantının ilk gündem maddesinde yer alan 2018 Mali Yılı Gelir Gider Kesin Hesabının görüşülerek oybirliği ile Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edilmesinin ardından Belediye hissesi hakkındaki yazı İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edilirken,  iskan harçları hakkındaki yazı da görüşüldü. İlgili gündem maddesi ile ilgili konuşan Belediye Başkanı Vahap Akay “İskan harçlarının yeniden değerlendirilmesi ile ilgili seçim öncesinde vatandaşlarımıza verdiğimiz bir söz vardı. Bu ayki meclis gündemine getirdik. Daha önce de yine bu meclis salonunda bazı işveren arkadaşlarımızla bir araya gelmiştik. Ancak ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik durum, inşaat piyasasının içinde bulunduğu ekonomik durum dolayısıyla, bunları göz önünde bulundurarak bunu bugünkü meclis gündemine aldık. İnşaat piyasasının bir yıldır yaşadığı sıkıntılarına, her gün daha da ağırlaşan sıkıntılarına hem ortak olmak,  hem Çerkezköy’deki iskan sorununa iskan alabilme kabiliyetine biraz daha vatandaşlarımızı yaklaştırmak, Çerkezköy Belediye bütçesinde iskan harçlarından olacak karşılığını görebilmek üzere süreli olarak bu konuyla ilgili indirimi meclis gündemine taşıdık” dedi. Akay’ın bilgilendirmesinin ardından ilgili gündem maddesi İmar Komisyonu ile Tarife Komisyonu’na havale edildi.

 

İKİNCİ OTURUM SALI GÜNÜ

 

Meclis toplantısının bir sonraki gündem maddesinde Nedim Yılancı ve Enver Bayram’ın belediye başkan yardımcısı olarak görevlendirilmesi ile ilgili meclise bilgi verildi. Ardından başkan yardımcılarına ödenecek aylık ödenek de belediye başkanına ödenen ödeneğin 3’te 2’sini geçmeyecek şekilde karara bağlandı. Belediyede Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü Kadrosunun iptal edilerek yerine Makine İkmal Bakım ve Onarım Müdürlüğü’nün ihdas edilmesi  oybirliği ile karara bağlanmasının ardından Çerkezköy dahilinde Kent Temizliği, Çöp Toplama ve Nakli İşine Ait Araç Kiralama Hizmeti Alımı İşi adı altında 36 ay üzerinden ihale çıkılması konusu da meclis tarafından görüşülerek oybirliği ile kabul edildi. Meclis toplantısının ikinci oturumunun Salı günü saat 14:00’da yapılacağı belirtildi.

 

Haber / Sevay KARDEŞ

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
  ANKET
ÇERKEZKÖY'ÜN SOKAK VE MAHALLELERİNDE YAPILAN SOKAK DÜĞÜNLERİ YASAKLANMALI MI?
HAYIR YASAKLANMAMALI
EVET KESİNLİKLE YASAKLANMALI
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya