Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
25 Mayıs 2020 Pazartesi
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Çolpan o iddialara cevap verdi
Çolpan o iddialara cevap verdi
Çorlu Belediye Başkan Yardımcısı Oktay Çolpan son günlerde inşaat ruhsatlarının verilmesinin durdurulduğu yönünde ortaya atılan iddialara cevap verdi. Ortaya atılan iddiaların gerçekle uzaktan yakından alakası olmadığını belirten Çolpan, yapılan uygulamanın ise Danıştay 6. Dairesi tarafından alınan kararları kapsadığını kaydetti.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 15.05.2019 16:41
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Son günlerde inşaat ruhsatlarının verilmesinin durdurulduğu yönünde ortaya atılan iddiaların gerçekle uzaktan yakından alakası olmadığını belirten Çorlu Belediye Başkan Yardımcısı Oktay Çolpan, yapılan uygulamanın ise Danıştay 6. Dairesi tarafından alınan kararları kapsadığını ifade etti.

“ALINAN KARARLARDAN ETKİLENMEYEN PROJELERE İNŞAAT RUHSATI VERİLİYOR”

Çolpan, Danıştay 6. Dairesi tarafından alınan kararlardan etkilenmeyen projelere inşaat ruhsatı verilmeye devam edildiğini dile getirerek, "Belediyemiz tarafından inşaat ruhsatlarının durdurulması veya verilmemesi gibi bir durum söz konusu olmayıp yeni ruhsat alacak, önceden ruhsat almış ve Danıştay 6. Dairesinin aldığı kararlardan etkilenmeyen projelere inşaat ruhsatı verilmeye devam edilmektedir. Konunun özeti şudur; TMMOB Mimarlar Odası, TMMOB Şehir Plancıları Odası, TMMOB Makine Mühendisleri Odası tarafından 03.07.2017 tarih ve 30113 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinin” bazı maddelerinin yürütmelerinin durdurulması ve iptali talebiyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aleyhine açılan davalarda Danıştay 6. Dairesi’nin 12.07.2018 tarihli ve 2017/4840, 2017/7567, 2017/4783, 2017/4842 sayılı kararları ile söz konusu yönetmeliğin; 4. maddesinin 1. Fıkrasının (uu) bendi ile (vvvv) bendinde yer alan “Parklar” tanımı, 5. Maddesinin 5. Fıkrası, 5. Maddesinin 8. Fıkrasında yer alan “son katın üzerindeki ortak alan teras çatılar” kısmı, 5. Maddesinin 8. Fıkrasının a bendindeki “2 katı” ibaresi, b bendindeki “kapıcı daireleri” kısmı, c bendi, e bendi, 8. maddesinin 6. Fıkrasının “serbest nizam” ibaresi, 9. maddesinin 1. Fıkrasının a bendi, 19. maddesinin 1. Fıkrasının c bendinin 1, 2 ve 3. alt bentlerinin ve “trafo alanları” ibaresinin, d bendinin 2. Alt bendinde yer alan “büfe, lokanta, pastane, çayhane ve spor faaliyetlerine ilişkin ticari üniteler” ibaresi, 1. Alt bendinde yer alan “ anaokulu ve kreş ……… verilebilir.” İle 2. Alt bendinde yer alan “ ilgili daire ……… özel eğitim tesisi yapılabilir.” İbaresi, g bendi, ğ bendinin 1. Alt bendinde yer alan “konut kullanımı emsale konu alanın % 20 sini geçemez.” İbaresi, 2. Alt bendinde yer alan “plan kararı gerekmeden” ibaresi, 4. Alt bendinde yer alan “plan değişikliği gerektirmeksizin” ibaresi, 20. maddesinin 8. Fıkrasının b bendinde yer alan “ açık yüzme havuzu” ibaresi ile c bendi, 22. maddesinin b,ç,ğ bentleri, i bendinde yer alan “silolar ve trafolar” ibaresi, j, k, l bentleri, 28. maddesinin 3. Fıkrasında yer alan “özellikli olan yapılarda bu hüküm uygulanmayabilir.” İbaresi, 54. maddesinin 8. Fıkrasında yer alan “diğer kamusal alanlar” a ilişkin kısım, 57. maddesinin 15. fıkrasının 1. ve 2. cümleleri, 62. maddesinin 1. Fıkrasında “ruhsat alınmadan”, 2. Fıkrasında “ruhsat alınmadan” ibaresi ile 3. Fıkrasında yer alan “imar planı kararı gerekmeksizin” ibaresi, kısımlarının yürütmesini durdurmuş olup, Tekirdağ Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından belediyemize 15.03.2019 tarih ve 916339 kayıt numaralı yazı ile bu mahkeme kararlarının icaplarının yerine getirilmesi istenmiştir” dedi.

“TÜM BELEDİYELER UYMAK ZORUNDADIR”

Çorlu Belediyesi tarafından inşaat ruhsatlarının durdurulması veya verilmemesi gibi bir durum söz konusu olmadığını, yeni ruhsat alacak, önceden ruhsat almış ve Danıştay 6. Dairesinin aldığı kararlardan etkilenmeyen projelere inşaat ruhsatının verilmeye devam ettiğini belirten Çolpan,  “Yukarıda da belirttiğimiz üzere Çorlu belediyesinin inşaat ruhsatlarını durdurma gibi bir kararı bulunmamaktadır. Sadece Danıştay 6. Dairesi'nin kararlarına “tüm belediyeler gibi” uymak zorundadır. Kamuoyunda oluşan bilgi kirliliğini önlemek adına gerekli kişi ve kurumlara özenle duyurulur." ifadelerine yer verdi.

Haber: Mayil SEYMEN

 

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
O polisler görevden el çektirildi
  ANKET
ÇERKEZKÖY'ÜN SOKAK VE MAHALLELERİNDE YAPILAN SOKAK DÜĞÜNLERİ YASAKLANMALI MI?
HAYIR YASAKLANMAMALI
EVET KESİNLİKLE YASAKLANMALI
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya