Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
22 Şubat 2020 Cumartesi
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Ek bütçe oy birliği ile meclisten geçti
Ek bütçe oy birliği ile meclisten geçti
Çerkezköy Belediye Meclisinin Haziran ayı meclis toplantısı Belediye Başkanı Vahap Akay başkanlığında belediye meclis salonunda gerçekleştirildi.Toplantıda Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edilen Makine İkmal Bakım ve Onarım Müdürlüğü’ne 4.5 milyon TL’lik ek bütçe oluşturulması meclis tarafından oy birliği ile kabul edilirken, AK Parti ve MHP grubu tarafından meclise sunulan önergeler zaman zaman gerginliğe neden oldu.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 10.06.2019 16:57
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Dün saat 14.00’de gerçekleştirilen meclis toplantısına CHP’li meclis üyesi Taner Bahar ve AK Partili meclis üyesi Sait Yazı katılmadı.

 

ÖNERGELER GÖRÜŞÜLDÜ

 

Gündem maddelerine geçilmeden AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi grubu tarafından verilen önergeler meclise sunuldu. MHP’li Meclis üyelerinin umumi tuvalet talebiyle ilgili önergesi hakkında konuşan Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, bu konunun seçim beyannameleri arasında yer aldığını ve belediyenin 2019-2024 stratejik planına gireceğini ifade etti. MHP’li meclis üyelerinin ilçenin tanıtımının yapılması talebine ilişkin önergesinin okunmasının ardından da Başkan Akay, bu konunun 2019-2024 hedefleri doğrultusunda düşünülmesini önerdi. Çerkezköy’ün potansiyelli bir ilçe olduğunu kaydeden MHP’li meclis üyesi Koray Önsel, Süleymanpaşa Belediyesi tarafından düzenlenen Kiraz Festivalini örnek gösterdi. AK Parti grubunun Kızılpınar’da bir çocuk parkında yer alan elektrik panosu ile ilgili önergesinin okunmasının ardından konuşan Akay, konunun meclisi getirilmeden ilgili birimlerle birlikte çözüleceğini ifade etti.

 

İSKAN HARÇLARI REDDEDİLDİ

 

Ak Parti grubunun iskan harçlarıyla ilgili önergesi üzerine konuşan Başkan Akay “İskan harçları ile ilgili bir düzenleme yapıldı. İskan harçlarının çarpanları ile ilgili Mayıs ayı toplantısında bu konuyla ilgili bir karar vermiştik. Bu karar daha önce vatandaşlarımıza verdiğimiz bir söz olduğu için, bu konuda bir söz verdiğimizi beyan ederek meclis gündemine almıştık. Her yıl Aralık ayında tarife komisyonu oluşur. Tarife komisyonunda bu konular görüşülür” diye konuştu. Ak Partinin vermiş olduğu önerge ise meclis tarafından oy çokluğu ile reddedildi. Önergenin reddedilmesi üzerine konuşan AK Parti meclis üyesi Adem İçli “ Geçen meclis ayında komisyonumuzda bu konuyu konuştuk. CHP yüzde 30 indirim kararı ile geldiğinde en az yüzde 50 olması gerektiğini söyledik. Diğer ilçeleri de baz alarak baktığımızda Çerkezköy’ün iskan harçlarının fahiş rakamlarda olduğunu gördük. 2’nci toplantıda tekrar bu konu önümüze geldiğinde konunun başlığı iskan muayene ücretleri değil, iskan harçlarıydı. Yüzde 50 indirim yapılması kararı alındı. Fakat daha sonra meclise gelen konunun sadece iskan muayene ücreti olduğunu fark ettik. Bekli bizim de hatamız vardı ama gerçekten samimi bir şekilde Çerkezköy’e hizmet etmek için yola çıktık. Yalnız oradaki kelime cambazlığını kabul etmiyoruz. Komisyonda konuşulan konunun dışında gelen bir konudur. 2-C grubunda yüzde 21, 3-A grubunda yüzde 24, 3-B grubunda yüzde 26, 4-A grubunda yüzde 38, 4-C grubunda da yüzde 39 olarak kaldığını gördük. Biz diğer kalemlerde de o indirimin gerçekleştirilmesini istiyoruz. Anlaşıp söz birliğine vardığımız bir konuydu. Cımbızla çekilip iskan harçları gündeminin iskan muayene ücreti olmasını biz kabul etmiyoruz” diyerek duruma tepki gösterdi.

 

 

“ORTADA SAMİMİYETSİZLİK VE KELİME CAMBAZLIĞI YOK”

 

İçli’nin sözleri üzerine konuşan Akay “ Ortada bir samimiyetsizlik ve kelime cambazlığı yoktur. Komisyonun aldığı karar ise çok açıktır. İskan harçlarının çarpan bedellerine yüzde 50 indirim yapıldığını beyan ettik. Bunu o anda siz nasıl algıladınız, oylamayı nasıl yaptınız ben bilmem. Ben yaptığım oylamaya bakarım. Ortada ne bir samimiyetsizlik ne de bir kelime cambazlığı vardır” dedi.

 

“YASALARIN VERDİĞİ YETKİLERDE BELLİDİR”

 

Her toplantıda Çerkezköy Belediyesinin doğrudan teminlerini gündeme taşıyan AK Parti grubu Haziran ayı meclisinde de Nisan ve Mayıs ayında yapılan doğru teminlerle ilgili kendilerine bilgi verilmesini talep etti. Akay “ Çerkezköy Belediyesi her yılsonunda denetim komisyonu oluşturur. Denetim komisyonunda bu konuların tamamı denetim komisyonu üyelerinin bilgisine sunulur. Hepsi zaten önümüze gelecektir. Doğrudan teminle ilgili geçen ay da bir gündem maddesi vardı. Şimdi de var. Tabi ki bilgi veririz. Zaten her yıl önünüze gelecek” diye konuştu. Akay’ın konuşmasının ardından AK Parti grubu doğrudan teminlerin belediyenin internet sayfasında yayınlanması için önerge sundu.

 

Bu konunun belediye meclisinin yetkisinde olmadığını kaydeden Akay “ Çerkezköy Belediyesi’nin bütçesi ve yönetim şekli bellidir. Yasaların verdiği yetkiler de bellidir. Yasaların verdiği yetkinin tasarrufu 5 yıl boyunca kamunun menfaati  gözetilerek yapılmıştır. Bu konudan siyaset üretmeye çalışma çabanız seçim döneminde de sonuçsuz kalmıştır” açıklamasında bulundu.

 

OY ÇOKLUĞU İLE KABUL EDİLDİ

 

Önergelerin görüşülmesinin ardından gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi. İlk gündem maddesinde Muhtarlık İşleri Müdürlüğü’nün Görev ve Çalışma Yönetmeliği görüşülürken, AK Parti grubu red, MHP grubu da çekimser oy kullandı. İlgili gündem maddesi ise oy çokluğu ile kabul edildi. Makine İkmal Bakım ve Onarım Müdürlüğü’nün Görev ve Çalışma Yönetmeliği ile Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü’nün Görev ve Çalışma Yönetmeliği’nin oybirliği ile kabul edilmesinin ardından Makine İkmal Bakım ve Onarım Müdürlüğü’nün araç kiralama hizmet alımı hakkındaki yazısı görüşülerek, Belediye hizmetlerinde kullanılmak üzere 3 yıl süre ile araç kiralanması AK Parti grubunun red, MHP grubunun çekimser oyuna karşılık oy çokluğu ile kabul edildi.

 

EK BÜTÇE OY BİRLİĞİ İLE KABUL EDİLDİ

 

Belediyeye 4 milyon 500 bin liralık ek bütçe oluşturulması konusu oy birliği ile Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edilirken, gündemin bir diğer maddesinde ise Çerkezköy Halk Eğitimi Merkezi Halk Oyunları Ekibinin Çekya’nın başkenti Prag’da 11-14 Temmuz tarihleri arasında yapılacak olan Uluslararası Halk Oyunları Festivali’ne katılabilmesi için Çerkezköy Belediyesi tarafından Gri Pasaport çıkartılması talebi oy birliği ile kabul edildi. Gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından ilk oturum tamamlanırken, saat 15.00’de meclisin ikinci oturumunda ek bütçe oluşturulması ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyonunun raporu görüşüldü. Makine İkmal Bakım ve Onarım Müdürlüğü’ne 4.5 milyon TL’lik ek bütçe oluşturulması meclis tarafından oy birliği ile kabul edildi.

 

Haber/Seyit SÜREN

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
  ANKET
ÇERKEZKÖY'ÜN SOKAK VE MAHALLELERİNDE YAPILAN SOKAK DÜĞÜNLERİ YASAKLANMALI MI?
HAYIR YASAKLANMAMALI
EVET KESİNLİKLE YASAKLANMALI
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya