Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
21 Kasım 2019 Perşembe
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
“Böyle cümleler kurarak bu işten çıkamazsın”
“Böyle cümleler kurarak bu işten çıkamazsın”
Ak Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Ümit Kök düzenlediği basın toplantısında Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay’ın kendileriyle ilgili sarf ettiği sözlere sert tepki gösterdi. Başkan Akay’ın ‘ Siz kimsiniz’ sözlerine ‘ Ben Çerkezköy’de 20 bin aktif üyesi olan partinin ilçe başkanıyım’ diyerek cevap veren Kök “Sen bu işin göbeğindesin, çünkü sen belediye başkanısın. 5 yıldır bu ilçeyi sen yönetiyorsun. Biz bu ilçenin ilçe başkanlarıyız. Şuan muhalefetteyiz. Bunu yapmazsak görevimizi yapmamış oluruz. Böyle cümleler kurarak bu işten çıkamazsın. Bu işin hangi noktalara gideceği belli değil. İnanılmaz bir boyuta doğru gidiyor” dedi.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 20.06.2019 18:19
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay’ın önceki gün basın açıklamasının ardından AK Parti İlçe Başkanı Ümit Kök’ten cevap gecikmedi.

 

AÇIKLAMADA BULUNDU  

 

Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay’ın açıklamasının ardından 4 saat sonra basın toplantısı düzenleyen AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Ümit Kök “  Bugün biz AK Parti Çerkezköy İlçe Teşkilatı ve AK Parti Çerkezköy Meclis üyelerimizle beraber Çerkezköy Cumhuriyet Savcılığına ihbarda bulunduk. Çerkezköy Belediye Başkanı ve diğer ilgililer ile ilgili görevi kötüye kullanma, zimmet, kamu kurum ve kuruluşlarını zarara uğratmak, haksız çıkar sağlamak, evrakta sahtecilik, reysen tespit edilecek suçlar ihbarımızı yaptık. Bununla beraber Çerkezköy Belediye Başkanı’nın bir açıklaması oldu. Orada bazı konularda beni ve bazı konularda MHP İlçe Başkanını kast ederek ithamlarda bulunmuş” dedi.

 

“ALLAH SENİN YARDIMCIN OLSUN”

 

Akay’ın ‘Siz kimsiniz’, ‘Baş laflar, haddinize mi? ‘ gibi söylemlerine sert cevap veren Kök “ Seçim sürecinde de yine böyle sen kimsin gibi bir lafı olmuştur. Ben orada da kendimi ona tanıtmıştım, herhalde tanıyamamış şimdi yine tanıtayım. Ben AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Ümit Kök’üm yaklaşık 20 bin aktif üyesi olan partinin ilçe başkanıyım. Bunu önce bir idrak etsin. Onun dışında bir cümle daha dikkatimi çekti. Allah yardımcıları olsun diye bir cümle kurmuş. Aynı şekilde iade ediyorum. Allah onun yardımcısı olsun. 5 yıldır belediye başkanı ben değilim. Benim belediye başkanı olduğum belediyede yolsuzluk, dolandırıcılık, sahtecilik yapılmadı. İstanbul Belediye başkan adayının yaptığı çarpıtmalar gibi, olayları çarpıtma gibi bir adet edinmişler. Çerkezköy Belediye Başkanı biz değiliz. 5 buçuk yıldır belediye başkanlığı yapıyorsun ve senin zamanında bu olaylar yapılmıştır. Bize aynaya baksınlar demişsin. Biz her yere bakarız. Biz tertemiziz, hiçbir şeyden korkmayız.  Elinde bir şey varsa çıkarsın rahatlıkla anlatabilirsin. Bizim bir korkumuz yok. Bu olayın merkezinde olan belediye başkanı olan sensin.  Bu işin dışarıda bir ayağı olduğu gibi içerde de bir ayağı var. İki kişinin olduğunu zaten kendisi de söylüyor. Bu iki kişi belki 12 kişi olacak, belki 20 kişi olacak. Bunu ben bilemem. Ama belediye başkanı olarak bunun tespitini rahat bir şekilde yapacak olan sensin. Bu işleri kimler yapıyorsa bunların tespitini yapacak olanda sensin. 5393 sayılı kanunda başkanın görevleri yazıyor, bir oku da neler yazıyor.  Açıklamaları şunu gösteriyor ki en az 1 buçuk yıldır bu işler yapılıyor. sen neredeydin? Siz ne iş yapıyordunuz? Senin cebinden para çekilse fark etmiyor musun? Resmen Çerkezköy Belediyesi’nin cebinden paraları çekilmiş” diye konuştu

 

 “HANGİ NOKTALARA GİDECEĞİ BELLİ DEĞİL”

 

Kök” Olayların hangi noktaya gideceği belli değil. Tespit olayını bile net bir şekilde ifade edemiyor. Hangi personel, nasıl tespit etti.  Yoksa sen bunu hiç tespit edemedin de birisi, bir mal sahibi, bir projeci veya bir vatandaş geldi de size bunu iletti, kamuoyuna düşecek kaygısı ile mi bunu açıkladınız. Sen bu işin göbeğindesin, çünkü sen belediye başkanısın. 5 yıldır bu ilçeyi sen yönetiyorsun. Biz bu ilçenin ilçe başkanlarıyız. Şuan muhalefetteyiz. Bunu yapmazsak görevimizi yapmamış oluruz. Böyle cümleler kurarak bu işten çıkamazsın. Bu işin hangi noktalara gideceği belli değil. İnanılmaz bir boyuta doğru gidiyor” dedi.

 

“KAMU VİCDANI OLARAK BAKILMALIDIR”

 

Çerkezköy Belediyesine ‘Kayyum atansın’ sözünü söylemediğini kaydeden Ümit Kök ‘ Belediye Başkanı istifa etmeli dedim’ diye konuştu. Yapılan tespitlerde kendilerine gelen iddialarda haklı çıktığını kaydeden Kök “ Çok hızlı şekilde dosya sayısı da artmaktadır.  Müfettişlerin Çerkezköy Belediyesini araştırması ile beraber bu işin başka boyutlara da gideceğini doğrudan temin dosyaları olur, ihale dosyaları olur bunların incelenmesi ile beraber kayyum atanabileceğini ön gördüğümü söyledim. Hala da arkasındayım ve gidişat da onu göstermektedir. Atansın demek başka bir şey, atanacağını ön görüyorum farklı bir şey. Bu konu her vatandaşı ilgilendiriyor. Bu olaya kamu vicdanı olarak bakılmalıdır” dedi.

 

“KAYMAKAMLIK TALEBİ RED ETMİŞ”

 

Akay’ın ‘ Kaymakamlıktan muhakkik talep ettik’ söylemine cevap veren Kök “ Aynı zamanda valilikten müfettiş talep ettik demiş. Benim aldığım bilgiye göre kaymakamlıktan kurduğu komisyona muhakkik talep ediliyor, haliyle de Çerkezköy Kaymakamlığı da bu talebi ret ediyor. Sebebi ise şu; ben o komisyona kaymakamlık olarak muhakkik vermem. Kendim muhakkik yoluyla olayın tespitini yaparım. Hep bir çarpıtma noktasında ilerliyorlar. Olayın doğrusu budur. Kaymakamlığın yaptığı doğru olandır. Neden; bu komisyona kimlerin olduğunu bugün açıkladı. O komisyonda olan arkadaşların bu işin içerisinde olma ihtimalleri de var, olmama ihtimalleri de var. Bu işin aslı da doğrusu da bu şekildedir. Kaymakamlığın kendi araştırmasını yaptığını da aynı zamanda Kaymakam beyin bu işe el attığını, valilik aracılığı ile de İçişleri Bakanlığından müfettişler talep ettiğini biliyorum. Aldığım bilgilere göre Çerkezköy Belediye Başkanı, Valilikten, İçişleri’nden müfettiş talep ettiğini söylemiş. Benim bildiğim kadarıyla böyle bir talep olursa Çerkezköy Belediyesi’nin Kaymakamlığa iletmesi gerekiyor, oda üst mercilere iletir. Çerkezköy Belediyesi’nin Kaymakamlığa böyle bir talebi olmamıştır. Valiliğe mi İçişlerine mi verdiler ne zaman verdiler onu da bilmiyoruz. Tabi ki isimleri vermesini beklemiyoruz ama bunları doğru bir şekilde anlatmasında bir zarar var mı? ‘28 Mayıs’ta tespit ettik. 12 Haziran’da da suç duyurusunda bulunduk’ dedi.  Tespitini yaptığın gün ilgili birimlere gider suç duyurusunda bulunursun. Sebep ne? Bu çok küçümsenecek bir konu değil. Kaç kişi, kaç dosya çıkacak belli değil. Bunu özel müfettişlerin gelip incelemesi gerektiğini düşünüyoruz. İnşallah en hızlı şekilde müfettişlerin gelip Çerkezköy Belediyesi’nin en hızlı şekilde incelenmesi gerektiğini biz söylüyoruz” diye konuştu.

 

“TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

 

Kök “  İnsanların bu işten mağduriyet yaşayacağını söylemiştim. Yine çarpıtma yoluyla ‘bunu kimler size söyletiyor’ gibisinden cümleler kurmuş. Ben ruhsatların iptal edilmesiyle, iskanların iptal edilmesiyle ilgili bir örnek vermiştim. Yine o örneği veriyorum. Bir vatandaş, tertemiz daire almak istiyor. Gidiyor pazarlığını yapıyor. Her vatandaş gibi Çerkezköy Belediyesinden ilgili müdürlüklere gider eksisi artısı var mı diye sorarsınız. İskanın, ruhsatının olduğunu da öğrendiğiniz dakika gider gönül rahatlığı ile işleminizi yaparsınız. Böyle bir durum da vatandaşın suçu ne? Bizim oradan bir siyaset gütme gibi bir şeyimiz yok. Burada sorumlu kim?  Vatandaşın mağdur noktasına düşmesinde Çerkezköy Belediyesi’nin suçu yok mu? Tabi ki de ortada yapılmış bir dolandırıcılık var. Bu kurum bundan sorumludur. İskan yapı kullanım izin belgesidir. Ben iptal ettim güzel, iptal ettiğin takdirde orası kullanılamaz hale gelmek zorundadır. Ruhsat iptali oldu, orada öyle bir bina yok demektir. Ne yapacaksın? Mühürleme yapıp oradaki vatandaşa ‘çık dışarı burada yaşayamazsın’ mı diyeceksin. Bu mağduriyet noktasını açıklamak zorundasın. Vatandaşın yarın ne yaşayacağını bilmeye hakkı yok mu? Biz AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanlığı ve meclis üyelerimizle beraber bu işin arkasındayız, sonuna kadar da takip edeceğiz.” şeklinde konuştu.

 

KÖK’TEN YENİ İDDİALAR

 

Vurgun olayının ardından kendisine yeni bir iddia geldiğini kaydeden Kök” Burada basın açıklamalarımda söylemediğim bize gelen bir iddia var. Bu iddia doğru ise Çerkezköy Belediyesi’nde çok başka yerlere bu dava gidebilir. Bunu burada açıklamak istemiyorum. Hem tedbir alınması noktasında doğru bulmuyorum. Savcılığa da bu bilgiyi verdik. O konular araştırdığı takdirde o iddia doğru ise bu iş çok farklı noktalara gidebilir.Şimdiden Allah yardımcısı olsun diyorum Vahap Akay’a.” dedi.

 

“BİR ÇOK KİŞİ ÇIKACAK”

 

Basın mensuplarının ‘ AK Parti ilçe teşkilatında görev yapan bir ismin de bu işe karıştığı konuşuluyor. Bununla ilgili tutumunuz ne olacak’ sorusuna ise Kök “ Mağdur mu, yoksa bu işi yapanlarla beraber mi? İlk açıklamamda işleyişi açıklamıştım. Müteahhit, mal sahibi vatandaş. Ruhsat, iskan harcı ile ilgili çıkan meblağı iş takibini yapan insanların iletebileceğini bu kişilerin de bunlara verip ödeme yöntemine gidebileceğini bu insanların suçlu değil ihmalkarlık yapmış olacağını söylemiştim. Önemli nokta şu, hangi partiden olduğu önemli değil. Suç işleyip, sahtekarlık yapanın birey olarak yanında olamayız bırakın partiyi. Suçlu ise hemen istifasını alırım ama mağdur noktasındaysa, bir sürü böyle kişi çıkacak.” dedi.

 

“İSTİFASINI İSTERİZ”

 

Kök “ Benim yönetimimden birinin olacağını sanmıyorum. Öyle bir şey olursa da istifasını alırım.  Benim böyle bir kaygım yok. Bizim koltuk derdimiz de yok. Bu olayla alakalı da olmaya bilir herhangi bir talep geldiğinde burada oturmak bir taleptir. Ben yönetim kurulumdan bu işin içerisinde suçlu noktasında bu işin arkasında çıkacak bir arkadaşım olduğunu düşünmüyorum. Ama Çerkezköy Belediye Başkanı’nın çalışma arkadaşları, belediye personelinin bu işin içerisinde olduğu bellidir” dedi. ‘Vurguna karışanların yer aldığı listeyi incelediniz mi’ sorusu üzerine Kök “ Listeyi incelememe gerek yok. Bizim makamına gidip de belge bilgi istememize gerek yok. Belediye başkanı bu kadar objektif düşünüyorsa kurduğu komisyona AK Partili ve MHPli isimleri de alırdı. Komisyona al ki komisyon şeffaf bir şekilde yürüsün” dedi.

 

Haber/Faik Onur KAYA

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Liseli gençlere seks tuzağı
Ayşe Doğan’ın baba acısı
286 milyar metre küp doğalgaz rezervi bulundu
Sessizliğini yazılı açıklamayla bozdu
Sal: Bugün siyaset baronlarına karşı birlik günüdür
Durak önlerindeki araç parkları sıkıntı yaratıyor
Esnaf ve Sanatkarlar Odasının kurulması masaya yatırıldı
Sevimli dostlar için beslenme istasyonu kuruldu
 Kocaçınar: İşaret dili kursuna yönetim olarak katılıyoruz 
Park ve yeşil alanların bakım ve onarımı yapılıyor
  ANKET
ÇERKEZKÖY'ÜN SOKAK VE MAHALLELERİNDE YAPILAN SOKAK DÜĞÜNLERİ YASAKLANMALI MI?
HAYIR YASAKLANMAMALI
EVET KESİNLİKLE YASAKLANMALI
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya