Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
13 Kasım 2019 Çarşamba
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Yüceer: Yaşanan vakalar aileleri endişelendiriyor
Yüceer: Yaşanan vakalar aileleri endişelendiriyor
Cumhuriyet Halk Partisi son yıllarda yaşanan kışlalarda askerlerin yemeklerden zehirlenmelerini meclis gündemine taşıdı. Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ milletvekili Candan Yüceer konuya ilişkin bir meclis araştırma önergesi verdi. CHP Tekirdağ milletvekili Candan Yüceer, askerlerin vatani görevlerini yerine getirirken kışla yemekhanelerinde gıda zehirlenmeleri yaşadıklarını TBMM gündemine taşıdı. CHP’li Yüceer, “Son yıllarda sıklıkla karşılaştığımız, kışlalarda askerlerin zehirlenmesi vakaları endişe verici boyutlara ulaşmıştır.” dedi.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 24.06.2019 15:56
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer, gıda zehirlenmelerinin sıklıkla yaşanmasına sağlık standartlarına uymayan gıdaların sebep olduğunu belirtti.

 

“TİTİZLİK İLE ARAŞTIRILSIN”

 

Yaşanan vakaların aileleri endişelendirdiğini vurgulayan CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer “ Artan zehirlenme vakaları evlatlarını vatani görevini yerine getirmesi için devlete teslim eden ailelerde endişeye sebep olmaktadır. Yaşanan zehirlenme vakaları sonrasında yetkililerin tutumu ve vakaların rutin haline gelerek tekrarlaması kamuoyunda şüphe uyandırmaktadır.” dedi. Bu olayların toplumda şüpheye sebep olduğunu kaydeden Yüceer, konunun titizlikle ele alınması gerektiğini ifade etti.

 

ZEHİRLENMELER RUTİN BİR HAL ALDI

 

Önergesinde gıda zehirlenmelerinin askeriyede rutin bir hal aldığını belirten Yüceer, “Son yıllarda rutinleşmiş şekilde askerlerimiz gıda zehirlenmesi yaşamaktadır. Bu zehirlenmelerin her yıl artan şekilde tekrar etmesi bu konuda önlem alınmadığını göstermektedir” diye konuştu.  Son 3 yılda yüzlerce askerin gıda zehirlenmesine maruz kaldığının altını çizen Candan Yüceer, “Manisa’da 2017 yılında 400 asker gıda zehirlenmesi yaşamış ve 1 askerimiz hayatını kaybetmiştir. 1 yıl sonra 2018’de yine Manisa’da 21 asker zehirlenmiştir. 2018 yılında Ankara, Denizli, Antalya, İstanbul gibi birçok ilçede asker zehirlenmeleri kamuoyuna yansımıştır. Son olarak geçtiğimiz günlerde Tekirdağ’da 42 askerimizin zehirlendiği basına yansımıştır” diye konuştu.

 

“DERİNDEN ZEDELEMEKTEDİR”

 

Yüceer, ailelerin fedakarca yetiştirip vatana hizmet etmesi için askere gönderdikleri evlatlarının sağlığının hiçe sayılmasının kabul edilemez olduğunu kaydetti. Yüceer  “ Son 3 yıl incelendiğinde dahi askerlerin zehirlenmesine yönelik herhangi bir önlem alınmadığı görülmektedir. Ailelerin fedakârca yetiştirdiği, vatani görevini yapmak için devlete teslim ettiği evlatlarının sağlığının bu şekilde hiçe sayılması toplumumuzun devletine olan inancını derinden zedelemektedir.” dedi.

 

ZEHİRLENME VAKALARI SONRASINDA YAPILAN AÇIKLAMALAR ÇOK VAHİM

 

 CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, önergesinde zehirlenme vakaları sonrasında yapılan açıklamaların çok vahim olduğunu ifade etti. Yüceer, “Herhangi bir çatışmaya girmeden çeşitli ihmal ve yanlışlar sebebiyle askerlerimizin sağlığının tehlikeye atılması kabul edilebilir değildir. Buna rağmen görülmektedir ki bu olaylarda ihmal ve sorumluluğu bulunanlar hakkında herhangi bir işlem yapılmamıştır. İşlem yapılmış dahi olsa birçoğu takipsizlik ile sonuçlanmaktadır. Yaşanan zehirlenmelerin sonrasında yapılan açıklamalar tatmin edici açıklamaların yapılmayışı güven duygusunu zedelemektedir. Zehirlenmelerin rutin haline gelmesi ve idarece kanıksanması durumun vahametini ortaya koymaktadır. Bu olaylar kamuoyunda şüpheye yol açmaktadır.” dedi.

 

“BİRİNCİ GÖREV ASKERLERİN SAĞLIĞINI KORUMAKTIR”

 

Her yıl gündeme gelen askerlerin uğradığı gıda zehirlenmelerinin titizlikle incelenmesi gerektiğinin altını çizen Yüceer, “Vatani görevini yerine getirmek için teslim olan askerlerin sağlığının korunması Milli Savunma Bakanlığının ve devletin öncelikli görevi olmalıdır. Bu sebeple her yıl kamuoyuna defalarca yansıyan zehirlenme vakaları titizlikle ele alınmalıdır. İhmal ve sorumluluğu olan gerçek ve tüzel kişilere gerekli yaptırımlar yapılmalıdır. Vakalar tedavi süreci sonrasında da takip edilmelidir. Kronolojik olarak yaşanan vakalar incelenmeli ve geçmişe dönük olarak da olaylar adli ve idari soruşturma kapsamına alınmalıdır.” dedi.  CHP Tekirdağ milletvekili Candan Yüceer, gerekli önlemlerin ve işlemlerin yapılarak rutinleşen ve askerlerimizin sağlığını tehdit eden zehirlenme vakalarının önüne geçilmesini istedi.

 

Haber/Faik Onur KAYA

 

 

 

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Kızına kurşun yağdırdı
Ölümden döndüler
Kozuva: Bu karar ihracatçıların yüzünü güldürecek
 ‘Bir pati de sen tut’ diyerek engelli canı sahiplendiler
11.11’de evet dediler
Buzkuş: Görevimi en iyi şekilde yerine getirdim
İrmet gebe okulu 17.dönem mezunlarını verdi
Aile bir devlet içindeki kurumların en temelidir
 ÇTSO’da PTT’nin hizmetleri anlatıldı
Aygun: Ergene’deki kokuyu duyun
  ANKET
ÇERKEZKÖY'ÜN SOKAK VE MAHALLELERİNDE YAPILAN SOKAK DÜĞÜNLERİ YASAKLANMALI MI?
HAYIR YASAKLANMAMALI
EVET KESİNLİKLE YASAKLANMALI
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya