Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
14 Aralık 2019 Cumartesi
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Yüceer: Üreticiler için stratejik program hazırlanmalıdır
Yüceer: Üreticiler için stratejik program hazırlanmalıdır
Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ milletvekili Candan Yüceer TBMM Başkanlığına sunduğu Meclis Araştırması önergesi ile doğal afetlerden zarar gören çiftçilerin sorunlarına çözüm bulunmasını istedi. Yüceer önergesinde iklim değişikliği ve küresel ısınmanın etkisine vurgu yaparak doğal afetlerin arttığını kaydetti. Önergesinde Yüceer, “Türkiye’de son yıllarda sıklıkla görülmeye başlanan aşırı iklim olayları sonrasında tarım alanlarımız büyük hasar görmektedir. Dolayısıyla çiftçilerimiz bu durumdan en çok zarar gören kesimi oluşturmaktadır. Küresel olarak yaşanan bu soruna karşın üreticilerimiz için önlemler alınmalı ve stratejik bir program hazırlanmalıdır.” dedi.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 31.07.2019 15:10
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

CHP Tekirdağ milletvekili Candan Yüceer doğal afetlerden etkilenen çiftçiler için TBMM Başkanlığına Meclis Araştırması önergesi verdi.

 

“SAVUNMASIZ KALMAKTADIR”

 

Önergesinde iklim değişikliğinin etkilerinin yanı sıra kirliliğe de vurgu yapan Yüceer, bu durum sebebiyle çiftçilerin üretimde güçlük yaşadığını kaydetti. Yüceer önergesinde; “İklim değişikliği ve küresel ısınmanın en çok etkilediği kesimi çiftçilerimiz oluşturmaktadır. Doğaya bağımlı şekilde üretim yapan üreticilerimiz herhangi bir doğal afette doğrudan zarar görmektedir. Tüm yıl boyunca üretim hazırlığı yapıp hasat mevsiminde elde ettiği gelir ile hayatını sürdüren çiftçilerimiz afet yaşandığında savunmasız kalmaktadır.” dedi.

 

“ZOR GÜNLER GEÇİRİYOR “

 

İklim değişikliği sebebiyle çiftçilerin üretimde sulama olanaklarının kısıtlandığını kaydeden Yüceer, Tekirdağ’da nehirlerin sanayi atıkları sebebiyle kirlenmesinden dolayı Trakya çiftçisinin zor günler geçirdiğini belirtti. Yüceer, taban sularının ve sulama kaynaklarında oluşan kirliliğin önlenmesi için kamu yatırımlarının yapılmasının gerekliliğine vurgu yaptı. Yüceer”  25 Mayıs 2019 tarihinde Tekirdağ'ın Malkara ilçesinde, yaklaşık yarım saat etkili olan sağanak ve dolu ekili arazilere zarar vermiştir. Dolu nedeniyle yaklaşık 20 bin dönüm ekili alan zarar görmüştür. Yarım saatlik bir yağışta dahi bu derece büyük zararlar üreticilerin bir yıllık emeğinin heba olmasına sebep olmaktadır. Üreticilerimizin doğal afetlerden korunması için bir stratejik plan hazırlanmalıdır. Gelecek yıllarda bu afetlerin artacağı göz önünde bulundurulduğunda zirai faaliyetleri şartlara uyumlu hale getirmek elzemdir.” dedi. Yüceer, yaşanan afetler sonrasında büyük bir öneme kavuşan tarım sigortalarına değinerek, “Tarım sigortaları afet sonrası zararın tazmini olarak ele alınmaktadır. Tarım sigortalarında sadece zararın tazmin edilmesi değil, üreticinin gelir kaybının minimize edilmesi ana hedef olmalıdır. “ diye konuştu.

 

17 YILDA TARIM POLİTKAMIZ ÇÖKMÜŞTÜR

 

Önergesinde hükümetin tarım politikalarını da eleştiren Yüceer, son 17 yılda tarımın çöktüğünü ifade etti.  Yüceer, “Ülkemizin son 17 yılda tarımsal üretim anlamında yaşadığı çöküş ortadadır. Tarım sektörü 17 yılda ithalata bağımlı kılınmıştır. Bu durum tarım politikalarının yanlış olduğunun birincil kanıtıdır. Öncelikle tarım politikaları tekrar ele alınmalı bütüncül bir tarım politikası ortaya konmalıdır. Tarım sigortaları ve ilgili kurumlar bu amaca yönelik tekrar yapılandırılmalıdır. İklim değişikliğinin etkilerine yönelik tarımsal eylem planı hazırlanmalıdır.” dedi.

 

Haber/Sevay KARDEŞ

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Yaşam savaşını kaybetti
Banka çalışanı zimmetine para geçirmekten tutuklandı
Fevzipaşa caddesinde yol genişletme çalışması
Kapaklı’da kaçak etil alkol operasyonu
Arazi toplulaştırma çalışmaları devam ediyor
Zabıta ekiplerinden şırıngalı çikolata denetimi
Psikiyatri hastalarına ney dinletisi
Kursiyerlerden Başkan Akay’a ziyaret
Başkan Akay kış okullarını ziyaret etti
 Taleplerinin yerinde tespit edilmesi çiftçimizi memnun etti
  ANKET
ÇERKEZKÖY'ÜN SOKAK VE MAHALLELERİNDE YAPILAN SOKAK DÜĞÜNLERİ YASAKLANMALI MI?
HAYIR YASAKLANMAMALI
EVET KESİNLİKLE YASAKLANMALI
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya