Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
07 Ağustos 2020 Cuma
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Bonus Hoca’dan öğrencilere büyük motivasyon
Bonus Hoca’dan öğrencilere büyük motivasyon
Üniversite sınavına girecek olan Çerkezköy’deki liselerin son sınıf öğrencilerinin motivasyonunu ve akademik başarısını artırmak amacı ile Bonus Hoca olarak bilinen Eğitimci Yazar Süleyman Beledioğlu tarafından ‘Sınava Çalışma Yöntemi ve Sınav Motivasyonu’ konulu seminer verildi. Öğrencilerin motivasyonunu ve akademik başarısını artırmak amacı ile düzenlenen seminere konuşmacı olarak Bonus Hoca lakabıyla bilinen Eğitimci Yazar Süleyman Beledioğlu katılırken, Beledioğlu öğrencilere üniversite sınavında başarılı olmanın yöntemlerini anlattı.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 08.11.2019 16:50
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Çerkezköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından üniversite sınavına hazırlanan lise son sınıf öğrencilerine yönelik, 'Sınav Kaygısı ve Motivasyon' semineri verildi.

 

ÖĞRENCİLERE SEMİNER VERDİ

 

Dün 09.30-14.00 saatleri arasında üç oturumda Çerkezköy Halk Eğitimi Merkezi Konferans Salonu'nda bonus hoca lakabı ile bilinen eğitimci-yazar Süleyman Beledioğlu tarafından verildi. Seminere, Çerkezköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş, öğretmenler ve lise son sınıf öğrencileri katıldı.

Sınav Başarısı ve Motivasyon Semineri'ne konuşmacı olarak katılan Doğu Akdeniz Üniversitesi Türk Eğitim Danışmanı ve ‘Bonus Hoca’ lakaplı TRT Editörü Süleyman Beledioğlu sınav ortamına benzeyen zorlayıcı ortamlarda soru çözülmesini gerektiğini dile getirerek, “ Öğrenciler yapılan bütün araştırmalarda ve taramalarda iyi olmadığı derslerde ve konularda işlem hatası yapıyor. Çünkü korkuyor, korktuğu zaman heyecanlanıyor ve heyecanlandığı zamanda dikkati dağılıyor. Niye korkuyor? Bilgisi eksik olduğu için. Birde ders çalışmak için niye çalışma masasını bir haz merkezine döndürüyorsunuz? Yani müzik dinleme, tatlı yeme, kahve içme. Yani çalışırken haz arayışı. Oysa haz aramamanız gerekiyor ve normal çözdüğünüz sorudan, anladığınız konudan haz almanız gerekiyor. Diğer türlü dikkatiniz dağılır” diye konuştu.

 

 

 BEYNİNİZİN KİTAP OKUMA BÖLGESİ ALNINIZIN ÖN TARAFIDIR

 

Beledioğlu, "Ülkemizde kim olduğunu bilmediğimiz, nereden geldiğini de bilmediğimiz benim hiçbir eğitimciye konduramadığım ki zaten bana göre eğitimcide değildir, 'Kitap okuyacağınıza paragraf sorusu çözün' diyor. Bu çok ilkel, inanılmaz derecede yanlış, hiçbir yerden bir satır okumadan, araştırmadan öğrenciye söylenilen, inanılmaz zarar veren bir şey. Mantık var akıl var. Bir paragraf sorusunda bir tane olay üç tane kahramandan geçer. Ve siz bir olayı üç tane kahramanla ilişkilendirme gibi basit ağırlığı olan bir iş yapıyorsunuz. Ama dikkat edin bir romanda en 600-700 tane kahraman vardır belirgin kahraman ve en az 300 tanede olay vardır ve siz bunları ilişkilendireceksiniz. O zaman dikkatli olun beyninizin bu kadar olayı büyük bir şekilde birleştirme becerisinin sadece Türkçe paragraf soruları ile sınırlı kalmayacağına emin olun. Beyninizin kitap okuma bölgesi alnınızın ön tarafıdır. Matematikten sorumlu bölgede orasıdır. Bunu dünyanın en büyük beyin hocaları söylüyor. Siz roman okuduğunuzda bir bakımda beyninizin matematiksel ve mantıksal bölgesini ısındırıyorsunuz. Kitap okuduğunuzda beyniniz sadece Türkçe, paragraf ve sosyal sorularına hazırlanmıyor, matematiğe de hazırlanıyor. Mutlaka kitap okuyun abartmama koşuluyla. Kitabı okuldan eve gidince her gün 30 dakika okuyun. Her gün okuyun çünkü beyin her güncüdür. Ağırlık çalışmak gibi bu her gün ağırlık çalışırsanız kasımız daha iyi gelişir gibi bir şey bu” dedi.

 

“FARKLI YÖNTEMLER KULLANIN”

 

İnsan beyninin en mükemmel iki zaman dilimi olduğunu kaydeden Beledioğlu “ Bunlar uyamadan önce son iki saat ve sabah kalkınca ilk iki satir. Özellikle uyumadan önce çalıştıklarımızı beynimiz sabah çalıştıklarımızdan daha iyi tutuyor. Uyumadan önce en zor derse çalışın, bilgisayar, cep telefonu ve televizyona bulaşmadan hemen gidip uyuyun sabah kalkıp ta 10 tane soru çözün o konu ile ilgili. Mükemmel sonuç alırsınız.Başkasıyla kendinizi kıyaslamayınız. Şöyle düşünün birinizin boyu 1.95  yukarıdaki elmaya elini uzatıp alabilir. Birinizin boyu 1.65 onun sandalye üzerine çıkması gerekir. Türkiye 1'incisi olmuş bir öğrenciden size hiç hayır yok. Kimseye hayır yok. Bu sene Türkiye 1'incisi olacak kişiye de hayır yok. İnsanların yeterlikleri, fazlalıkları ve eksikleri çünkü çok farklıdır. Farklı yöntemler kullanın. Farklı yöntemlerden kastım anlamıyorsanız özet çıkarın, sesli çalışabilirsiniz, başkasına anlatma yöntemi kullanabilirsiniz. Arkadaşa anlatma en iyi öğrenme yöntemidir” diye konuştu.

 

“BEYNİNİZ BİRLİKTE KAYIT YAPAR”

 

 Beledioğlu, "Sayısal derslerin arasına sözel, sözel derslerin arasına da sayısal ekleyin. Beyin hocaları diyor ki; güncel tempoya göre okulun verdiği ödevlere göre 1 kaç ders çalışılması söylense de, beyin açısından bilimsel olarak bir günde tek bir derse çalışmak daha öğreticidir. Bir günde tek bir derse çalışamasanız bile en anlamadığınız, sizin için en zor bir derse tek bir gün boyunca çalışın. Bunu da yapamazsanız yarım gün çalışın.Soru çözerken müzik dinlemek çok yanlıştır. Zihinsel kayıt zayıf kaydeder yada hiç kaydetmez. Bir yandan müzik bir yandan ders olmaz. Aklınız şarkıya gider. Ders çalışırken sosyal olaylara bulaşırsanız beyniniz birlikte kayıt yapar” diye konuştu.

 

Haber/Ogün DÜRÜMLÜ

 

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
4 günlük yaşam savaşını kaybetti
Kaymakam Abban: Ülke ve il şartlarına paraleliz
MHP’li ilçe başkanı kalp krizi geçirdi
Zabıta’dan fahiş fiyat denetimi
Emekliliğe ayrılan Kıcanaoğlu’na veda yemeği
CHP’li Öztrak’tan hükümete sert ekonomi eleştirisi
Kapaklı’da Covid-19 tedbirleri denetimi
TBMM Başkanı Şentop :9 vekilimiz korona tedavisi görüyor
Ata: Asfalt çalışmalarını programlı yapıyoruz
Ergene Belediyesi yeni kurslar açacak
  ANKET
Sizce aşağıdaki sorunlardan hangisi Türkiye'nin 2020’deki en önemli sorunlarının başında yer alıyor?
2020'nin İlk Altı Ayında Oluşan Bütçe Açığı
Ayasofya'nın İbadete Açılmasına Yönelik Tartışmalar
Covid-19'un Yol Açtığı Sorunlar
İşsizlik Sorunları
Terör Sorunları
İç Siyasetteki Sorunlar
Ekonomik Sorunlar
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya