Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
03 Aralık 2020 Perşembe
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Kent Konseyi'nde Üstünol güven tazeledi
Kent Konseyi'nde Üstünol güven tazeledi
Çerkezköy Kent Konseyi’nde Haziran ayında yapılan 18. Olağan genel kfurulunun ardından yapılan itirazlar sonrası alınan karar doğrultusunda Çerkezköy Kent Konseyi’nin 19. Olağanüstü Genel Kurulu dün saat 10:00’da yapıldı. Seçimlerde mevcut başkan Tuncay Üstünol ile gazeteci Şaban Kardeş yarıştı. Şaban Kardeş'in 24 oy aldığı seçimde Tuncay Üstünol 57 oy alarak yeniden başkanlığa seçildi.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 05.12.2019 16:55
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Çerkezköy Kent Konseyi'nin 19. Olağanüstü Genel Kurulunda mevcut başkan Tuncay Üstünol ile gazeteci Şaban Kardeş yarıştı. Şaban Kardeş'in 24 oy aldığı seçimde Tuncay Üstünol 57 oy alarak yeniden başkanlığa seçildi.

 

DİVAN HEYETİ BELİRLENDİ

 

19.Olağan Genel kurulda divan başkanlığına Ahmet Gayretli getirilirken, katip üyeliğe de Şükrü Dumanlar ve İsmail Cin seçildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Yürütme kurulu seçiminin 7.madde olarak gündeme eklenmesi kabul edildi. Kent Konseyi’nin faaliyetleri ile ilgili bilgi veren mevcut başkan Tuncay Üstünol “Bu kongreyi mülki idari amirimiz ve belediye başkanımızla istişare ederek gerçekleştirdik. Sadece başkanlık seçimini ilgilendiren bir genel kurul olması üzerinde konuşuldu. Ben de yürütme kurulu seçiminin olması gerektiğine inanıyorum. Seçilen başkan topal kalmasın diye seçilen başkanın kendi yürütme kurulu ile çalışması Kent Konseyi’nin lehinedir. Doğru olandır” diye konuştu.

 

 

FAALİYETLERDEN BAHSETTİ

 

4 aylık sürede yapılan faaliyetlerle ilgili bilgilendirmede bulunan Üstünol “ Genel kuruldan sonra usulüne göre çalışma grubu ve meclis başkanlığı seçimlerini gerçekleştirdik. Kent Konseyimiz bünyesinde 3 grup kurduk. Bir tanesi kooperatifçilik ile ilgili faaliyet gösteren masa, diğer Avrupa Birliği projeleriyle alakalı çalışma gerçekleştiren masadır. Diğeri de 3 boyutlu yazıcılar ve programlama ile ilgili çalışma masasıdır. Kooperatifçilik çalışmamız, kooperatifçilere danışmanlık sağlayacak olan gönüllüler masası. Yakın zamanda deterjan üretimi gerçekleştiren Çerkezköy Endüstri Meslek Lisesi’nde deterjan üretimi ile ilgili çalışma gerçekleştirdik” dedi.

 

“TÜM ARKADAŞLARA SAYGIMIZ SONSUZ”

 

Üstünol “ 4 aylık süreçte heyecanım ve tüm arkadaşlarımızın heyecanı, samimiyeti ve iyi niyetlerimiz hepimizin sermayesi olarak çalışmamızın devamını oluşturacaktır. Diğer adayımız Şaban Kardeş’in de heyecanı büyüktür. Projeleri vardır. Eminim ki seçildiği takdirde başarılı bir şekilde projelerini hayata geçirecektir. Çünkü Çerkezköy’ün içindeki sinerji, Çerkezköy’ün içindeki bu yapı bunlara haizdir. Bugün buraya sizleri toplamamdaki asıl neden geçen dönemde hak ettiğimiz bir kent konseyi başkanlığı ve yürütme kurulu seçiminde meydana gelen ufak eksiklikleri gidermek adına buradayız. Düzenlenen raporda kent konseyi seçimlerinin iptal edildiği şeklinde bir ifade yoktu. Asli karar ortada yokken seçimlerin iptal edildiği şeklinde haber çıktı. Yasal karar çıktıktan sonra herhangi bir idari mahkeme ya da başka bir yere götürme seçeneğini göz ardı ederek çok kısa sürede divanın vicdan muhasebesine götürmek istediğimden dolayı buraya geldim. Projeler hakkında konuşmayacağım. Çünkü benim sizlerden arzum oy kullanmanızın değerli olup olmadığı konusunda kendinizi sorgulamanızdır. Çıkan ya da çıkacak tüm arkadaşlara saygımız sonsuz. Ancak biz o gün usulsüzlük yapmadık, aykırı bir şey yapmadık. Centilmence bir seçim olmasını arzu ediyorum. İlk turda bir oy bile az oy alırsam ikinci turda çekileceğim” dedi.

 

“KENT KONSEYİNİN YÖNETİLMESİ İÇİN BURADAYIM”

 

 Çerkezköy Kent Konseyi Başkanlığı için aday olan gazeteci Şaban Kardeş’te kendisini tanıtarak konuşmasına başladı. 1972’de Erzincan’da doğduğunu kaydeden gazeteci Şaban Kardeş “ Fakir bir ailenin çocuğu olarak okumak için buraya geldiğimde Ömer Kılınç tarafından özel bursla okudum. O gün  bugün devlete ve millete olan borcumu  ödemek için var gücümle çalışıyorum. 26 yıldır Çerkezköy’de rahmetli Kadir Karan,’ı belediye başkanı olarak gördüm. Rahmetli Hikmet Uğraş’ı gördüm. Remzi Garip’in belediye başkanlığında gazeteci olarak 5 yıl çalıştım. Mehmet Uz’la gazeteci olarak 5 yıl çalıştım. Ali Ertem başkanımızla 10 yıl çalıştım. 6 yıldır da Vahap başkanımızla çalışıyorum. Çerkezköy’ün dününü biliyorum, Çerkezköy’ün bugününü yaşıyorum, yarınıyla ilgili hayallerimiz var. Çerkezköy’deki bütün renklerin, bütün değerlerin ortak aklıyla Çerkezköy Kent Konseyi’nin yönetilmesi için burada adayım. Ben, birilerinin çıkardığı, birilerinin desteklediği, birilerinin kösteklediği bir insan değilim. Ben zaten kamusal olarak bu işi yapıyorum. Aslında ben geçtiğimiz hafta bu fikrimi basınla paylaştığımda meslektaşlarımın bana yüklediği sorumluluk, bana gösterdiği teveccühle zaten ben bir şey kazandım. Biz gazeteci olarak bürokratların ulaşamadığı kılcal damarlara ulaşıyoruz. Siyasilerin görmek istemediği karanlık dehlizleri görüyoruz. Biz Hakk’a ve halka hizmet için varız. 7 gün 24 saat ben Çerkezköy’de her türlü mevzuata hakim olarak gazetecilik yaptım. Yeri geldi agresif tavırlar sergiledim. Yeri geldi yunus oldum, yeri geldi yavuz oldum. Ben özünde haddini bilen, kimliğini bilen, değer yargıları olan, Çerkezköy’ü vatan olarak benimsemiş, doğduğu topraklarda birçoğunuz gibi doyamayan ama Çerkezköy’de doyan ve Çerkezköy’ü vatan olarak kabul eden, dedesi Fevzipaşa Mezarlığı’nda yatan bir kardeşinizim” diye konuştu.

 

 

“BİRLİKTE ÜRETİP BİRLİKTE ÇALIŞACAĞIZ”

 

Kardeş “ Çerkezköy ile ilgili çok hayalim var. Bugünkü rakamla 166 bin 789 vatandaşımızın yaşadığı Çerkezköy’de 15 yılı aşkın süredir Kent Konseyi var. Bütün Kent Konseyi başkanlarına Ahmet Gayretli’ye, Şükrü Dumanlar’a, Serkan başkana, Funda başkana ve 4 aydır çiçeği burnunda Tuncay kardeşimize teşekkür ediyorum. Ama Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk Cumhuriyeti fakru zaruret içerisinde kurduğunda çatısını oluşturduğunda, nasıl bir çatı oluşturdu? O günü bir hayal edin. Bu kadar varlık içerisinde, bu kadar STK var ama 98’de sınırlı kaldı bu sayı. Bu burada böyle de siyasi partilerde nasıl? Siyasi parti temsilcilerini tenzih ediyorum. Çok iyi yapanlar var. Nüfusumuz 166 bin, 400 delegeyi geçmiyoruz. Neden, küçük olsun bizim olsun. Ben bu tabuların yıkılması için adayım. Büyük olsun, herkesin olsun. Çerkezköy Kent Konseyi’nde Çerkezköy’ün sorunları konuşulsun. Çerkezköy’ün güzellikleri konuşulsun, Çerkezköy ile ilgili dünya ile entegre ortak akıllar konuşulsun. Çerkezköy Belediye Başkanımızın yaptığı güzel bir uygulama var. Yeni çocuklara çocuk paketleri götürüyorlar. O kadar güzel bir davranış ki. Ben diyorum ki o paketin içerisine ben Kent Konseyi olarak bir ağaç koyacağım. Doğan her çocuğun burada bundan sonra dikili bir ağacı olacak. 2 gün önce Engelliler Günüydü. Çerkezköy’de engelli vatandaşlarımızın akülü araçlarını şarj edeceği bir tane fiş var, o da belediyenin altında. Hayallerimi, projelerimi anlatacak dakikalar, saatler bulamam. Çerkezköy’ün hakkını sizlerin ve sizler gibi insanların katılımıyla Çerkezköy’ün aklıyla arayabilmek için ortak akılla bir yönetim ortaya koyacağız. Çerkezköy için düşünen, Çerkezköy için çalışan, ortak akıl odaklı çözüm önerileri üreteceğiz. Çerkezköy için birlikte düşünüp birlikte üretip birlikte çalışacağız” açıklamasında bulundu.

 

“SİYASİ PARTİLERİN BORAZANI OLMAYIN”

 

Konuşmaların ardından başkanlık seçimine gidildi. Kayıtlı 98 delegeden 81’ininin sandık başına gittiği seçimler kapalı zarf usulü ile yapıldı. Katılımın yoğun olduğu seçimin ilk turunda mevcut başkan Tuncay Üstünol 57 oy alırken, gazeteci Şaban Kardeş ise 24 oy aldı. İlk turun ardından konuşan gazeteci Şaban Kardeş “ Çerkezköy’ün bütün değerlerinin burada olduğunu görüyoruz. Demokrasinin daha da gelişmesi için bugün burada önemli bir adım attık. Kent Konseyi’nin kapılarını birileri kapatıyor. Açın kapıları, yıkın duvarları, Çerkezköy’deki bütün renkleri alın. Bütün dernekleri, bütün STK’ları alın. Siyasi partilerin borazanı olmayın. Ahmet’in, Mehmet’in, Şaban’ın düdüğü olmayın. Hak için halkla el ele verin. Biz Çerkezköy’de yaşıyoruz ve yaşadığımız başka bir yer yoktur. Benim buraya çıkışım bir duruştur. Ben zulme baş kaldırırım, zulüm nereden gelirse gelsin. Ben tabuları yıkarım. Çünkü İstiklal Marşı ‘korkma’ ile başlıyor. Ben korkmam. Ben Hakk’tan ve halktan korkarım” dedi.

 

 

“İKİ YANLIŞI DÜZELTTİM”

 

Kardeş “ Aldığım 24 oyun benim için çok manidar olduğunu söylemek istiyorum. 1972 Erzincan doğumluyum. Alın yazısına, kadere inanırım. Çerkezköy Kent Konseyi’nin kazananının Çerkezköy olduğuna inanmak istiyorum. Nasıl inanacağım? Çerkezköy Kent Konseyi’ndeki temsil sayısı bir sonraki genel kurulda 250’nin üzerine çıkarsa inanacağım. 98 delege var. 200 kişi olsa daha güzel olmaz mı? İşte ben bunu başardım. Hiçbir şey yapamadıysam 2 yanlışı düzelttim. Saadet Partisi gibi bir partinin burada temsil edilmesi için itirazda bulundum. Sayın kaymakamımız dikkate aldı. Benim ülkemin rengi olan, değeri olan Ehlibeyt Dergahı gibi bir dergahın burada temsil edilmesini istedim. O da burada yer aldı. Ben zaten seçimi meslektaşlarımın geçen hafta verdikleri destekle kazanmıştım. Gazeteci arkadaşlarıma samimiyetleri için teşekkür ediyorum. Bütün kurumlarımıza, kaymakamımıza, belediye başkanımıza, oy veren vermeyen herkese teşekkür ediyorum. Bu seçimi Çerkezköy’ün kazanması gerektiğine inanıyorum. Hatta siyasi partilere fikir üretecek kadar, belediyelere proje üretecek kadar önemlidir” dedi.

 

TUNCAY ÜSTÜNOL GÜVEN TAZELEDİ

 

Gazeteci Kardeş’in feragat etmesinin ardından seçimin ikinci ve üçüncü turlarına gerek kalmadı. Tuncay Üstünol başkanlığındaki kent konseyi yürütme kuruluna Çerkezköy Belediye Meclis Üyesi Cengiz Memiş, İsmail Cin, Mehmet Çetin, Çerkezköy Belediyesi Çevre Mühendisi Mehmet Furkan Tülin, Şafak Bayraktaroğlu, Özgür Sönmez, Özgü Akgün Tarım ve Müzehher Girgin yer aldı. Seçimlerin tamamlanmasının ardından güven tazeleyen başkan Tuncay Üstünol “ Bir önceki genel kurulumuzu, beni, arkadaşlarımı hakladığınız için teşekkür ediyorum. İnanın birey olarak hem benim için hem arkadaşlarım için çok önemliydi. Rakibim Şaban Kardeş’e teşekkür ediyorum” dedi.

 

Haber/Faik Onur KAYA

 

 

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Sürücünün çarpıp kaçtığı yaya hayatını kaybetti
Akay, Ertem'den kalan tüm borçları ödedi
Dereye düşen inek kurtarılamadı
Yüksel: Çiçek yerine tablet gönderin
Kablo hırsızı 6 şüpheli yakalandı
Uyuşturucu operasyonuna iki gözaltı
Çorlu'da polis, kısıtlama denetimi yaptı
Abban: Dertlerine çare olabilmek temel vazifemiz olmalıdır
Büyükşehir işçileri Çorlu'da eylem yaptı
Albayrak: Önemli mesafeler kat ettik
  ANKET
Covid - 19 pandemisinin ülkemizde son zamanlarda yayılmasında birinci dereceden sorumlu sizce kimdir?
Gerekli önlemleri zamanında almayan yetkililer
Tedbirlere uymayan vatandaşlar
Her ikisi de
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya