Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
23 Eylül 2020 Çarşamba
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Türk Ocakları Çerkezköy Şubesi açıldı
Türk Ocakları Çerkezköy Şubesi açıldı
Çerkezköy’de temsilcilik olarak faaliyetlerini yürüttükten sonra şube statüsüne kavuşan Türk Ocakları Çerkezköy Şubesi Cumartesi günü açılışını gerçekleştirdi. Bugüne kadar hiçbir siyasi kaygı gütmediklerini kaydeden Türk Ocakları Çerkezköy Şube Başkanı Burak Candaş” Tek gayemiz ise Türk milliyetçiliği olan, bu konuda ülkemizdeki tüm vatandaşları da kucaklamak oldu” dedi.Türk Ocakları Genel Başkanı Prof.Dr. Mehmet Öz ise “Türk Ocakları ilhamını, köklerini Türk tarihinin tamamından alır ve bu tarihin son safhası olan Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda harcı vardır dedi.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 07.12.2019 17:37
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Hayri Batur Caddesi Kaynak İş Merkezi’ndeki dernek binasında düzenlenen açılış törenine Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz, Anadolu Aydınlar Ocağı Genel Başkanı İbrahim Öztek, Çerkezköy Belediye Başkan Yardımcıları Enver Bayram, Nedim Yılancı, İYİ Parti Meclis Üyesi Dilek Köksal, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Çerkezköy Temsilcisi Hasan Hüseyin Yarlıgan ve gaziler, Ehlibeyt Dergahı Alevi Dedesi Seyyid Sinan Boztepe, Optimed Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Recep Çalışkan, Türk Diyanet Vakıf-Sen Kocaeli Şube Başkanı ve Türkiye Kamu-Sen Kocaeli Başkanvekili Mehmet Ali Karadaşlı ile davetliler katıldı.

 

 

“ÇERKEZKÖY’E SEVİYELİ SOHBET ORTAMI GETİRDİK”

 

Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasının ardından Türk Ocakları Çerkezköy Şube Başkanı Burak Candaş konuşma gerçekleştirdi.Candaş “ Bizler yaklaşık 1 buçuk-2 yıl önce bu meşaleyi yakmaya niyetlendiğimiz anda ilk önce kendimize rehber olarak aldığımız büyüklerimizi düşünerek ‘onların açtığı bu kutsal yol niye Çerkezköy’de yok’ düşüncesiyle yola çıktık. Ziya Gökalp’lerin, Ömer Seyfettin’lerin, Mehmet Emin Yurdakul’ların, Yusuf Akçura’ların, Abdullah Suphi’lerin ocağı burada niye yok diye yola çıktık. Tekirdağ Şube Başkanımız Hasan Ergen’in destekleri ve genel merkezin de oluru ile temsilcilik ile yola çıktı. Birkaç arkadaşımız ile çıktığımız bu yolda yaklaşık ikinci senemizde seviyeli, kültürlü güzel bir sohbet ortamı Çerkezköy’de getirdik. Bugüne kadar hiçbir siyasi kaygı gütmedik, tek gayemiz ise Türk milliyetçiliği olan, bu konuda ülkemizdeki tüm vatandaşları da kucaklamak oldu” dedi.

 

 

“DESTEĞE İHTİYACIMIZ VAR”

 

Candaş “ Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay bize belediyenin imkanlarını sunmuştur. Onlarla birlikte ortak programlar gerçekleştirdik. Bu gibi STK’larda yerel yönetimlerin desteği bizim için moral ve motivasyon açısından önemlidir. Bu yıl içinde de genel başkanımızın ve genel merkezimizin onayı ile şube haline geldik. Artık Çerkezköy’ün güzel bir derneği daha var. Ama bu dernek diğerlerinden çok eski ve çok farklıdır.  Hiçbir menfaat kaygısı olmayan, tamamen toplum yararına, devlet, millet yararına, Türk milliyetçiliği yararına çalışan bir derneğimiz var. Bu konuda da vatandaşlarımızın desteğini ihtiyacımız var” dedi.

 

 

“1912 YILINDA KURULMUŞTUR”

 

Candaş’ın ardından konuşan Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz de “Temsilcilikte gösterdiği performansla şube olmayı hak ettiğini ortaya koyan değerli Burak Candaş kardeşim ve onun başkanlığındaki heyeti kutluyorum. Türk Ocakları 1912 yılında kurulmuştur. Osmanlı Devleti’nin dağılmakta olduğu bir dönemde Türk milletinin yeniden bir hayat hamlesi kazanması için kurulmuş bir ocaktır. Bu ocağın temelinin atılmasında o dönemin aydınlarının çok önemli bir rolü var, ama gençliğin de çok önemli bir katkısı vardır. Önce 190 tıbbiyeli öğrenci kendi aralarında toplantılar yaptı, daha sonra başka gençler de onlara katıldı. Büyüklerine başvurdular, Türk Ocakları’nı kuran diğer büyükleri de onların istekleri doğrultusunda bu cemiyeti kurdu. Derdimiz Türk vatanının birliği, bütünlüğü, Türk Devletinin bekasıdır. O zaman Osmanlı Devleti’ni nasıl ayakta tutarız derdine düştüler.1. Cihan Harbi sonucunda devletimiz büyük bir mağlubiyete uğradı. İçinde bulunduğumuz ittifak esas mağlubiyete uğradı. Topraklarımızı işgale uğradı. İşgal döneminde Misak-ı Milli’yi ilan ettik. Sonra İstanbul resmen işgal edildi. O resmen işgalde ilk kapısına uğranılan yerlerden birisi Türk Ocaklarıdır. İzmir’in işgalinin protestolarını hem İstanbul’da hem de İzmir’de ilk yapanlar Türk Ocaklarıdır. İstanbul Misak-ı Milli’nin ilanından sonra tekrar işgal edilince Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çağrısıyla milli mücadeleye destek verdiler. Cumhuriyetin temelinde Türk Ocaklarının harcı var. O dönemde Türk Ocakları Türkiye’nin bütün coğrafyasına yayıldı. Özellikle Cumhuriyetin getirdiği yeniliklerin halk nazarında yerleşmesi için Türk Ocakları büyük bir faaliyet gösterdi” diye konuştu.

 

 

“BİRLİKTE OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

 

Öz “ Bugün ülkemizde pek çok sivil toplum kuruluşları bulunmaktadır. Farklı bir dönemdeyiz ve çeşitlenmeler vardır.  Türk Ocakları ilhamını, köklerini Türk tarihinin tamamından alır ve bu tarihin son safhası olan Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda harcı vardır. Bu devletin ilelebet payidar olması için ve milletimizin birliği, beraberliği için biz kültürel alanda, bilim alanında, eğitim alanında, sosyal alanda çalışmalarımıza devam ediyoruz. Kuruluşundan itibaren parti siyasetinin dışında kalarak ama Türk milletinin birliği, devletinin bekası çerçevesinde her türlü kuruluşla işbirliği yapmaya hazırdır. Biz vatanın birliğinden ve bütünlüğünden yana olan herkesle birlikte olmaya devam edeceğiz. Parti siyasetinin dışında kalıyoruz. Ancak Cumhuriyetimiz, devletimiz ve milletimizin bekası için her kurumla bir olabiliriz” dedi.

 

 

“HİZMET ETMEYE DEVAM EDECEKTİR”

 

Gerçek manada bir sivil toplum kuruluşu olduklarını kaydeden Öz “ Türk ocakları gönüllük esasına dayanmaktadır.  Tabi ki Türkiye ise sınırlı değiliz. Dünyada nerede Türk varsa onunla ilgiliyiz. Türk dünyasının meseleleri bizim meselemiz. Bugün Doğu Türkistan’da bir problem var. Çin’in orada eğitim kampı adı altında insanları adeta tıktığı toplama kampları var. Bunlar bizi ilgilendiriyor. Esasen dünyanın neresinde mazlum varsa bizim onlarla da ilgilenmemiz lazım. Ama tabi ki önce can, sonra canan. Dolayısıyla dünyanın neresinde Türklüğün problemi varsa Türk Ocakları bununla ilgilenir. Şubelerimiz bulundukları yerlerde oranın mahalli problemleri ile ilgilenecekler ama biz esas itibariyle genel olarak milli meselelerle ilgilenen ve onlara çözüm getirmeye çalışan bir kuruluşuz. Bunu da tamamen hasbi bir biçimde, herhangi bir çıkar gözetmeden, gönüllü bir şekilde yapmaya çalışıyoruz. Bu manada Çerkezköy’de şubemizin açılışı hakikaten önemlidir. Türk Ocağı inşallah Türk milletine hizmet etmeye, Türkiye Cumhuriyeti’nin ayakta kalması, Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın söylediği gibi ilelebet payidar olması için çalışmalarına devam edecektir. İnşallah bu şubemiz de bu faaliyetlere katkı vermeye devam edecektir. Şubemizin hayırlı olmasını temenni ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum” dedi.

 

 

PLAKET TAKDİM EDİLDİ

 

Türk Diyanet Vakıf-Sen Kocaeli Şube Başkanı ve Türkiye Kamu-Sen Kocaeli Başkanvekili Mehmet Ali Karadaşlı’nın yaptığı duanın ardından şubenin açılışı protokol üyeleri tarafından gerçekleştirildi.

Şube Başkanı Burak Candaş tarafından Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz’e hediye takdim edildi. Programda Anadolu Aydınlar Ocağı Başkanı Prof. Dr. İbrahim Öztek tarafından açılış dolayısıyla Burak Candaş’a üzerinde fotoğraflarının yer aldığı plaket verirken,  Öztek, Mehmet Öz’e de Aydınlar Ocağı’nın bayrağı ile kitap hediye etti. Plaketler ve hediyelerin takdim edilmesinin ardından

Grup Volkan Solisti Mustafa Altunkaynak müzik dinletisi sunarken, programa katılanlar derneğin bir yıllık faaliyetlerinin bulunduğu resim sergisini de gezdi.

 

Haber/Faik Onur KAYA

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
ahmet saraclı tebrikler
bu açılış haberinde en çok dikkatimi alevi dedesinin bu törene katılmış olması oldu. helal olsun. demekki ülkede iyi şeylerde oluyor, iyiler yaşasın.
10.12.2019 14:41
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
110 bin TL ile başlayan ihale 650 bin TL ile sonuçlandı
İnşaattan düşen işçi yaralandı
Uyuşturucu tacirlerine göz açtırmadılar
Koronavirüs vakaları arttı, kışı da yazlıklarında geçirecekler
Çetin: Allah’ın izniyle Kapaklımıza kaliteli suyu getireceğiz
E-Ehliyet sınavı Çerkezköy’de yapılacak
Öztrak: Yoğun bakım doluluk oranımız nasıl düşüyor
Kumbağ ve Barbaros’un atıksu arıtma sorunu çözülecek
Yavuz Sultan Selim Han vefatının 500’inci yılında anıldı
Okul servislerine salgın denetimi
  ANKET
Sizce aşağıdaki sorunlardan hangisi Türkiye'nin 2020’deki en önemli sorunlarının başında yer alıyor?
2020'nin İlk Altı Ayında Oluşan Bütçe Açığı
Ayasofya'nın İbadete Açılmasına Yönelik Tartışmalar
Covid-19'un Yol Açtığı Sorunlar
İşsizlik Sorunları
Terör Sorunları
İç Siyasetteki Sorunlar
Ekonomik Sorunlar
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya