Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
23 Eylül 2020 Çarşamba
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Ceylan: Gönüllü sayımız bin 20 oldu
Ceylan: Gönüllü sayımız bin 20 oldu
TEMA Vakfı Çerkezköy Temsilcisi Nilüfer Ceylan önceki akşam Çerkezköy Belediye konferans salonunda 19.00-23.00 saatleri arası TEMA gönüllülerine  öğretmenlere, TEMA eğitim programlarının tanıtımını ve Çerkezköy’de yaptıkları çalışmalar hakkında  bilgiler verdi. TEMA Vakfı gönüllü sayısının  Trakya bölgesinde en çok olduğu kent olduğunu da belirten Ceylan, “Çerkezköy’de TEMA Vakfı gönüllü sayımız bin 20 oldu ve 2020 yılında bu sayıyı iki katına yükseltmeyi hedefliyoruz”dedi.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 12.12.2019 17:20
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

TEMA, Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı Çerkezköy Temsilcisi Nilüfer Ceylan TEMA Eğitim programlarının tanıtımı öncesinde TEMA’nın kuruluş aşamalarıyla ilgili bilgi verdi.

 

1992 YILINDA KURULMUŞTUR

 

 Ceylan, “TEMA VAKFI iki toprak sevdalısı, Toprak Dede Hayrettin Karaca ve Yaprak Dede A. Nihat Gökyiğit tarafından 1992 yılında TEMA Vakfı’nı birlikte kurdular. Amaçları Anadolu’da yaşanmakta olan erozyon ve çölleşme tehlikesine kamuoyunun dikkatini çekmekti. Hedefleri ise bu mücadelenin devlet politikası haline gelmesine katkı sağlamaktı. TEMA’nın “Türkiye Çöl Olmasın” sloganı toplumda büyük yankı uyandırdı. İlk kez önlem alınmazsa ülkemizin çöl olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğu bu kadar yüksek sesle dile getirilmişti. TEMA Vakfı’nın kuruluş döneminde, doğa koruma konusu ülke gündeminde bugünkü kadar öne çıkmamıştı. Kamuoyu doğadaki bozulmaların farkına yeni yeni varmaya başlamıştı. Sosyal sorumluluk kavramı henüz gelişmemişti, iş adamları hayırseverlik adı altında çalışmalar yürütüyordu. 1992 Haziran’ında Brezilya’nın Rio de Janerio kentinde yapılan dünyanın ilk “Yeryüzü” Zirvesi, devletlerin insanın ekosistemler üzerinde yarattığı tahribatı kabul etmesi ve buna karşı verilen mücadeleleri küreselleştirerek ön plana çıkarması açısından önemli bir dönüm noktası oldu. Zirve, aynı zamanda sivil toplumun güçlü bir aktör olarak sahneye çıkmasında önemli rol oynadı. “Umut Yeşertiyoruz” sloganıyla bugün 27 yaşını kutlayan TEMA Vakfı, Rio Zirvesi’nden sadece birkaç ay sonra, 11 Eylül 1992 tarihinde kuruldu.” Dedi.

 

 “ÜLKEMİZDE YILDA 743 MİLYON TOPRAK EROZYONA UĞRUYOR”

 

Nilüfer Ceylan, TEMA’nın var oluş nedenlerinin başında toprağa sahip çıkmak olduğunu belirterek “Ülkemizde yılda 743 milyon ton toprak erozyona uğruyor. Oysa yaşam üreten bir santimetre toprağın oluşması binlerce yıl sürüyor. Toprak kaybetmeyi göze alamayacağımız kadar kıymetli bir varlık. Bize aşımızı, işimizi, sanayimize hammaddeyi toprak sağlıyor.Eğer toprağımızı kaybedersek hayatımızı da kaybederiz. TEMA Vakfı'nın varoluş nedeni yaşama yani toprağa sahip çıkmak, korumaktır” ifadelerini kullandı.

 

“UFKUMUZ, GELECEĞE BAKIŞIMIZ, AMACIMIZ”                                 

                                                                

Ceylan TEMA Vakfı’nın ufku ve geleceğe olan bakış acısı hakkında da, “Sürdürülebilir yaşam ilkesiyle başta topraklarımız olmak üzere doğal varlıkların korunması için, bilim temelli çalışan, topraktan gelen toplumsal barışa inanan, halkla bütünleşen, ülkenin ve dünyanın geleceğinde söz sahibi olan, gönüllü, bilinçli, öncü, uluslararası ve muteber bir Sivil Toplum  Kuruluşu olmaktır.TEMA Vakfı bunu büyük ölçüde başarmıştır.Ülke topraklarımızı tehdit eden erozyon ve çölleşme tehlikesine dikkat çekmek ve bu mücadelenin bir devlet politikası haline gelmesine katkı sağlamak.Toprakla birlikte dünya üzerindeki ekosistemi oluşturan su, orman, biyolojik çeşitlilik gibi tüm doğal varlıkların korunması ve insan kaynaklı iklim değişikliğine dair politikaların ve toplumsal bilincin oluşturulması için çalışmak.Kendiliğinden yetişen doğal ormanları korumak, ağaçlandırma çalışmaları yaparak topluma ağaç sevgisi aşılamak.Tarım alanları, çayır ve meraları korumak, geliştirmek, amacı dışında kullanılmasını önlemek.Doğal varlıkların korunması ve doğru şekilde yönetilmesi için gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasına öncülük etmek, destek vermek”diye konuştu.

 

YAPILAN ETKİNLİKLERİ ANLATTI

 

Nülifer Ceylan daha sonra TEMA Çerkezköy Temsilciliği olarak yıl içinde ilçe genelinde okullarda,mahallelerde yaptıkları etkinliklerle ilgili bilgi verdi.  Ceylan , “ TEMA Vakfı Çerkezköy Temsilciliği olarak Çerkezköy ülke genelinde çok iyi bir yerdedir. 2019 yılı içinde gönüllü sayımız bin 20’ye ulaşmıştır. 2020 yılında hedefimiz bu sayıyı iki katına çıkartmak ve çok daha fazla etkinlik düzenlemektir.  Okullarda da çocuklarımızın iyi bir çevreci olması yönünde çalışmalarımız devam ediyor. Okullarda da öğrenci  TEMA gönüllülerimiz çoğalıyor. Çerkezköy’de yedi sınıfı bu konuda pilot sınıf olarak belirledik. Ayrıca genç tema ve mezun tema gönüllüleri çalışmaları yapıyoruz. Ayrıca 2019 yılı ağaç kardeşliği projesi kapsamında 547 çocuğumuza eğitimine katkı sağladık.Çerkezköy’de ekolojik okur yazarlık çalışmalarımızda 2017-2018 yılında 527, 2018-2019 yılında 1200 ve 2019-2020 yılında 784’e ulaştık.Bu konuda yaptığımız çalışma ülke genelinde ilk sıralarda yer alıyor olmasından da mutluluk duyuyoruz.”dedi.

 

Haber/Seyit SÜREN

 

 

 

 

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
110 bin TL ile başlayan ihale 650 bin TL ile sonuçlandı
İnşaattan düşen işçi yaralandı
Uyuşturucu tacirlerine göz açtırmadılar
Koronavirüs vakaları arttı, kışı da yazlıklarında geçirecekler
Çetin: Allah’ın izniyle Kapaklımıza kaliteli suyu getireceğiz
E-Ehliyet sınavı Çerkezköy’de yapılacak
Öztrak: Yoğun bakım doluluk oranımız nasıl düşüyor
Kumbağ ve Barbaros’un atıksu arıtma sorunu çözülecek
Yavuz Sultan Selim Han vefatının 500’inci yılında anıldı
Okul servislerine salgın denetimi
  ANKET
Sizce aşağıdaki sorunlardan hangisi Türkiye'nin 2020’deki en önemli sorunlarının başında yer alıyor?
2020'nin İlk Altı Ayında Oluşan Bütçe Açığı
Ayasofya'nın İbadete Açılmasına Yönelik Tartışmalar
Covid-19'un Yol Açtığı Sorunlar
İşsizlik Sorunları
Terör Sorunları
İç Siyasetteki Sorunlar
Ekonomik Sorunlar
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya