Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
19 Eylül 2020 Cumartesi
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
 Ülkemizde yeni Corona virüsü hastalığı saptanmamıştır
 Ülkemizde yeni Corona virüsü hastalığı saptanmamıştır
Soğuk algınlığına neden olan Corona virüsleri ile ilgili Çerkezköy İlçe Sağlık Müdürlüğü yetkileri  açıklama yaptı. Yapılan açıklamada “ Soğuk algınlığına neden olan coronovirüsler her yıl genellikle mevsimsel grip döneminde görülmektedir.İnsanlarda dolaşımda olan ve çoğu soğuk algınlığına neden olan Coronovirüs alt tipleri HCoV-229E, HCoV-OC43,HCoV-NCoV-BL63 ve HKU1-COV’dir. Ayrıca Corono Virüsler Ortadoğu solunum sendromu/MERS-CoV) ve ağır akut solunum sendromu/SARS-CoV)gibi ağır hastalıklara da sebep olmaktadır” denildi
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 03.02.2020 16:39
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

“DAMLACIK YOLUYLA BULAŞTIĞI VARSAYILMAKTADIR”

 

Yetkililer , “Coronavirüslerlerin kaynağı hayvandır. (Zoonotik) ilk kaynaklar hayvanlar olmakla birlikte sonrasın da insandan insana geçen solunum yolu enfeksiyonuna neden olabilmektedir.Detaylı araştırmalar sonucunda  SARS- CoV’un misk kedilerinden, MERS-CoV’un ise tek hörgüçlü develerden insanlara bulaştığı ortaya çıkmıştır.Henüz insanlara bulaşmamış olan ancak hayvanlarda saptanan birçok Corona Virüs mevcuttur. Yeni Corona virüs  daha önce insanlarda tespit edilmemiş yeni bir Corona virüs alt tipidir ve 7 Ocak 2020’de tanımlanmıştır. Yeni Corona virüs (2019-nCoV) hastalığının ilk bildirimleri DSÖ tarafından 31 Aralık 2019’da Çin’in Hubei eyaletinin Wuhan şehrinde etiyolojisi bilinmeyen pnömoni vakaları olarak yapılmıştır. Yeni Corona virüsün kesin kaynağı bilinmemektedir. Erken dönemde bildirilen ilk olguların Çin’in Wuham kentinin güneyindeki Wuhan Güney Çin Deniz ürünleri şehri pazarında çalışanların bildirilmesi, virüsün muhtemelen bir hayvan kaynağından ortaya çıktığı düşülmektedir. Nasıl bulaştığı, bulaşma şekli tam olarak bilinmemektedir. Hayvandan insana bulaşma yanında, insandan insana da bulaştığı anlaşılmıştır. Damlacık yoluyla bulaştığı varsayılmaktadır. Virüsün kuluçka süresi net olarak bilinmemektedir.2-14 gün arasında olduğu düşünülmektedir. Komplikasyonlar nelerdir.Asemptomet,ik(bulgusu olamayan)olguların olabileceği bildirilmekle birlikte,bunların oranı bilinmemektedir.En çok karşılaşılan semptomlar ateş,öksürük ve solunum sıkıntısıdır. Ancak şiddetli olgularda pnömoni, ağır akut solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve ölüm gelişebilmektedir. Eldeki veriler,yaşlı ve eşlik eden hastalığı olanlarda daha ağır seyrettiğini göstermektedir” ifadeleri kullanıldı.

 

“YENİ CORONA VİRÜS HASTALIĞI SAPTANMAMIŞTIR”

 

Yeni Corona virüs hastalığının ülkede saptanmadığını belirten yetkililer  “ Yeni Corona virus(2019-nCoV) enfeksiyonunun yoğun olarak görüldüğü bölgelerden ülkemize gelen ve herhangi bir solunum yolu semptomu gösteren kişiler,uygun şartlarda izole edilerek hastalık olasılığı açısından değerlendirilmekte ve solunum numunesi alınmaktadır. Bu kapsamda değerlendirilen vakalarda şu ana kadar yeni corona virus hastalığı ülkemizde saptanmamıştır. Ülkemizde Dünya Sağlık Örgütünün önerileri ile paralel olarak gerekli önlemler alınmıştır. Havalimanları ve deniz giriş noktaları gibi ülkemizin giriş noktalarında riskli bölgelerden  gelebilecek hasta yolcuların tespitine önlemler alınmış ve hastalık şüphesi varlığında yapılması gerekenler belirlenmiştir” denildi.

 

HASTALIĞA YAKALANMAMAK İÇİN ÖNERİLER NELERDİR?

 

Corona virüs hastalına yakalanmamak için önerilerde bulunan yetkililer “ Öncelikle el hijyenine dikkat edilmelidir.  Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el dezenfektanı kullanılmalıdır. Antiseptik içeren sabun kullanmaya gerek yoktur. Normal sabun yeterlidir. Eller yıkanmadan ağız, burun ve gözlerle temas edilmemelidir. Hasta insanlarla temastan kaçınılmalıdır. Mümkün ise bir metre mesafede bulunmalıdır.  Özellikle hasta insanlarla veya  çevreleriyle doğrudan temas ettikten sonra eller sık sık yıkanmalıdır. Öksürme veya hapşırma sırasında burun ve ağzın tek kullanımlık kağıt mendil ile örtülmesi ,kağıt mendilin bulunmadığı durumlarda  ise dirsek içinin kullanılması,solunum hijyen önerilerine dikkat edilmelidir. Mümkünse kalabalık yerlere girilmemesi,eğer girmek zorunda kalınıyorsa ağız ve yüzün kapatılması,mümkünse tıbbi maske kullanılmalıdır. Yolculuk durumlarında da  aynı şekilde hijyen kurallarına uyulması gerekiyor” dedi.

 

Haber/Seyit SÜREN

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Vurgun şüphelileri Adliyeye çıkarıldı
Tahakkuk ve tahsilat çarkına 2 tutuklama
6 katlı binanın teras katında korkutan yangın
Ya yanlış anlattım ya yanlış anlaşıldım
Kapaklı’da sathi kaplama yol yapım çalışması tamamlandı
Türkiye’nin dört bir yanındaki çocuklarla buluşacaklar
Trakya Belediyeler Birliği toplandı
Şehit ailesine ve gazilere devlet övünç madalyası verildi
NKÜ Rektörü Şahin’i ziyaret ettiler
Vali Yıldırım: Gaziler kahramanlığın yaşayan abideleridir
  ANKET
Sizce aşağıdaki sorunlardan hangisi Türkiye'nin 2020’deki en önemli sorunlarının başında yer alıyor?
2020'nin İlk Altı Ayında Oluşan Bütçe Açığı
Ayasofya'nın İbadete Açılmasına Yönelik Tartışmalar
Covid-19'un Yol Açtığı Sorunlar
İşsizlik Sorunları
Terör Sorunları
İç Siyasetteki Sorunlar
Ekonomik Sorunlar
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya