Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
28 Mart 2020 Cumartesi
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Çorlu'nun enerji verimliliği projesi kabul edildi 
Çorlu'nun enerji verimliliği projesi kabul edildi 
Çorlu Belediyesi'nin Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Teknik Destek Projesi'ne (YEVDES) yaptığı başvuru kabul edildi. Enerji ve enerji verimliliği konusunu yakından takip ettiklerini aktaran Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, "Başvurumuz seçilen ilk 40 proje içerisinde yer aldı." dedi. 
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 23.02.2020 13:41
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Avrupa Birliği etkin kaynak kullanımı ilkeleri doğrultusunda, enerji verimliliğini ve yenilenebilir enerji yatırımlarını desteklemek amacıyla başlatılan Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Teknik Destek Projesi (YEVDES) başvuru sonuçları açıklandı. Çorlu Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürlüğü'nün yaptığı başvuru, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı yetkililerinin incelemesi sonucunda Türkiye genelindeki çok sayıda başvuru arasından destek alacak olan 160 proje içinden ilk 40'a girerek 35'inci sırada yer aldı. Enerji verimliliği konusunda dünyadaki ve Türkiye'de ki çalışmaları takip ettiklerini ifade eden Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, Çorlu Belediyesi'ne ait tüm tesislerde proje kapsamında çalışma yürüteceklerini söyledi.

 

"207 KURUM TARAFINDAN BAŞVURU YAPILMIŞTI"

 

Yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği konusunda belediye olarak çalışma başlattıklarını kaydeden Başkan Sarıkurt, "Avrupa Birliği nezdinde Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı tarafından yürütülen YEVDES projesi kapsamında Strateji Geliştirme Müdürlüğümüz ile yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği ile ilgili olarak çalışma başlattık ve Bakanlığa başvuruda bulunduk. Proje kapsamında sağlanacak yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği alanında eğitimler, yurt dışı çalışma ziyaretleri, enerji fizibilite çalışmaları, enerji verimliliği etüdü ve mühendislik hizmetleri desteklerinden faydalanmak üzere 63’ü üniversite, 144’ü belediye olmak üzere 207 kurum tarafından başvuru yapılmıştı." dedi.

 

"BAKANLIK YETKİLİLERİ İNCELEMELERDE BULUNDU"

 

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı tarafından yürütülen proje kapsamında Bakanlık yetkililerinin Çorlu'da incelemerde bulunduğunu aktaran Başkan Sarıkurt, "Bakanlık 80 yenilenebilir enerji ve 80 enerji verimliliği projesi olmak üzere toplam 160 projeye teknik destek çalışmaları kapsamında Çorlu Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü Asfalt Plenti'nde incelemelerde bulundu. İncelemeler sonunda destek alacak kurumlar, mevcut enerji yönetim pratikleri, enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji alanlarında geçmiş proje deneyimleri, operasyonel ve finansal kapasite, proje sonuçlarının yaygınlaştırılabilirliği, enerji tasarrufu potansiyeli, enerji yoğunluğu ve bölgesel dağılım gibi kriterlerin değerlendirildiği bir puanlama sistemiyle belirlendi." diye konuştu.

 

"PROJEMİZ İLK 40 ARASINDA YER ALDI"

 

Çorlu Belediyesi'nin enerji verimliliği konusunda yapılan değerlendirme sonucunda ilk 40 proje arasından 35'inci sırada yer aldığını kaydeden Başkan Sarıkurt, "Bundan sonraki süreci Çorlu Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürlüğümüz yürütecek. YEVDES projesi alanında eğitimler, yurt dışı çalışma ziyaretleri, enerji fizibilite çalışmaları, enerji verimliliği etüdü ve mühendislik hizmetleri desteklerinden faydalanmak üzere gelen heyet ile birlikte yapılacak iş ve işlemler müdürlüğümüz bünyesinde ilgili bakanlık nezdinde sürdürülecek." ifadelerini kullandı.

Haber/ Duygu KÖSEOĞLU

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
  ANKET
ÇERKEZKÖY'ÜN SOKAK VE MAHALLELERİNDE YAPILAN SOKAK DÜĞÜNLERİ YASAKLANMALI MI?
HAYIR YASAKLANMAMALI
EVET KESİNLİKLE YASAKLANMALI
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya