Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
28 Mart 2020 Cumartesi
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Yüceer: Aşı karşıtlığı arttı, salgın hastalıklar kapıda
Yüceer: Aşı karşıtlığı arttı, salgın hastalıklar kapıda
Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, son dönemde Türkiye’de yaygınlaşan aşı karşıtlığına dikkat çekti. Aşılamanın koruyucu sağlık hizmetleri içinde en etkili yöntemlerin başında geldiğine dikkat çekti.  Yüceer, aşı yaptırmayanların sayısındaki artışın yok olmaya yüz tutmuş hastalıkların yeniden ortaya çıkmasına sebep olduğunu ifade etti. Yüceer, halk sağlığının tehdit eder bir etki yaratan aşı karşıtlığının boyutlarının tespiti ve alınacak önlemlerin belirlenmesi için Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını talep etti. 
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 25.02.2020 18:14
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, TBMM Başkanlığı’na sunduğu araştırma önergesiyle yaygınlaşan aşı karşıtlığının sebepleri ve sonuçlarının Meclis tarafından incelenmesini istedi. 

 

DİKKAT ÇEKTİ

 

Yüceer önergenin gerekçesinde, geçmişte sık görülen ve ölümlere neden olabilen birçok hastalıklığın günümüzde görülmüyor ya da nadir olarak görülüyor olmasının sebebinin, toplumun yaygın bir şekilde aşılanması olduğuna dikkat çekti.   Aşılama oranlarının yükselmesinin, hastalıkların dolaşımını azaltarak aşılanmayan çocukların da korunmasını sağladığını belirten Yüceer, bu yönüyle yaygın aşılamanın halk sağlığının en önemli araçlarından biri olduğunu vurguladı. 

 

KAFA KARIŞTIRIYORLAR

 

Yüceer, son senelerde aşı karşıtlığının ciddi şekilde yükselmesinin endişe verici olduğunun altını çizerek, şunları dile getirdi: “Bilimsel bilgiye dayanmayan, komplo teorileri ve hurafelere dayanan söylemler kimi zaman dini gerekçelerle kimi zaman da politik gerekçelerle gündeme getirilmekte, aşı karşıtlığının yaygınlaşmasına neden olmaktadır.  İş o kadar ciddi bir boyuta varmıştır ki, Dünya Sağlık Örgütü artık aşı karşıtlığını, insan sağlığına yönelik en büyük tehditler arasında saymaktadır. Aşılama programları nedeniyle bugüne kadar tarihe karışması gereken pek çok hastalık yeniden hortlamıştır” dedi.

 

SALGINLAR BAŞLADI 

 

Türkiye’de de aşı karşıtlığının hızla artığını ifade eden Yüceer " 2010 yılında 183 olan aşı yaptırmayan aile sayısı, bugün onbinlerle ifade ediliyor. Dünya Sağlık Örgütü, Türkiye’de 2017 yılında 69 olan kızamık vakasının 2019 yılının ilk 9 ayında 2 bin 666 vakaya çıktığına dikkat çekmektedir. Türk Tabipleri Birliği, ‘Türkiye’de herhangi bir müdahalede bulunulmadığında daha da büyüyebilecek olan bir kızamık salgını mevcuttur’ tespiti yapmaktadır. Aile hekimlerinin gözlemleri de bu yöndedir. Kızamıktan boğmacaya, çocuk felcinden bulaşıcı sarılığa kadar pek çok önlenebilir hastalığın yeniden salgın halini almasından endişe etmektedirler” dedi. 

 

MECLİS ARAŞTIRMA AÇILSIN

 

Anayasa Mahkemesi’nin çocukların aşılanmasında ebeveyn rızasını, “çocuğun üstün yararı ilkesi” ve halk sağlığının önüne koyan Kasım 2015 tarihli kararının da, bu tabloya tuz biber ektiğini kaydeden Yüceer “Sağlık Bakanlığı’nın bu gelişmeler karşısında izleyen bir tutum alması eleştiri konusu olmakta, sağlık meslek örgütleri ve konunun uzmanı hekimler aşı karşıtlığı ve sonuçlarına karşı önlem alınması çağrısı yapmaktadırlar. Halk sağlığını yakındıran ilgilendiren konunun tüm yönleriyle incelenmesi, aşı karşıtlığının kaynağı ve sonuçları ile, alınabilecek önlemlerin Yüce Meclisimizce tespiti amacıyla Meclis Araştırması açılmasının yerinde olacağı kanısı taşımaktayız” dedi. 

 

Haber/Sevay KARDEŞ

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
  ANKET
ÇERKEZKÖY'ÜN SOKAK VE MAHALLELERİNDE YAPILAN SOKAK DÜĞÜNLERİ YASAKLANMALI MI?
HAYIR YASAKLANMAMALI
EVET KESİNLİKLE YASAKLANMALI
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya