Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
11 Temmuz 2020 Cumartesi
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Koçak: Hep birlikte bunun üstesinden geleceğiz
Koçak: Hep birlikte bunun üstesinden geleceğiz
Türk Metal Sendikası Çerkezköy Şube Başkanı Murat Koçak, koronavirüs salgını nedeniyle fabrikalar ile alınan önlemleri kamuoyu ile paylaştı.Ülkenin zor bir süreçten geçtiğini kaydeden Türk Metal Sendikası Çerkezköy Şube Başkanı Murat Koçak “Hep birlikte bunun üstesinden geleceğiz. Çerkezköy ve Kapaklı’da bize bağlı tüm fabrikaların yemekhanelerinde tek kullanımlık tabak, kaşık ve çatallar kullanılıyor. Kronik rahatsızlığı olanlara idari izin verdirdik. Ne işçimiz zarar görsün, ne işveren zarar görsün. İki tarafı da dengede tutarak kararlar alıyoruz” dedi.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 24.03.2020 16:33
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Türk Metal Sendikası tarafından yeni tip koronavirüs (Covid 19) tedbirlerine ilişkin işverenlerle yapılan görüşmeler sonucunda mutabakata varıldığı ifade edildi.

"GEREKEN TEMASLARI YAPMIŞTIR"

Yaşanan bu zor günlerde üyelerin istihdamını, hak ve özgürlüklerini ve ekonomik koşullarını korumak, sağlık koşullarını gözetmek üzere işverenlerle yapılan bir dizi toplantıda bazı konularda mutabakata varıldığını kaydeden Türk Metal Sendikası Genel Merkezi'nin yaptığı açıklamada "Aralık ayından bu yana dünyamızı tehdit eden korona virüsü, ne yazık ki ülkemizde de etkisini göstermeye başlamıştır. Bu virüsten etkilenen ve yaşamını yitiren vatandaşlarımızın sayısı her geçen gün artmaktadır. Tüm halkımız ve üyelerimiz tedirgindir, kendileri ve sevdikleri için kaygılıdır. Temsil etmekten gurur duyduğumuz tüm üyelerimiz ve aileleri bizim için son derece değerlidir. Bu süreçte üyelerimizden çok dikkatli olmalarını ve bilim insanlarının çağrılarına uyarak kendilerini korumalarını önemle rica ediyoruz. Yaşanan koşullar gereğince, başta geçtiğimiz hafta üretimini durduran Ford Otosan AŞ olmak üzere, bir kısım işyerimiz üretimlerine ara vermiş, bir kısmı üretimini durduracağı tarihi belirlemiş, bir kısmı vardiya sayısını azaltarak çalışan sayısını (işten çıkarma olmadan) düşürmüştür. Üretime devam etme kararında olan çok az sayıda işyeri kalmıştır. Üretimin devam ettiği işyerlerinde toplu olarak ve yakın mesafede çalışılması nedeniyle, üyelerimizin bir kısmı fabrikalarda risk altındadır. Bu durumdan hareketle, Genel Başkanımız Sayın Pevrul Kavlak, son birkaç gündür işverenlerimizle görüşmelerini sürdürmüş, ortak bir noktada buluşulması için gereken temasları yapmıştır" dedi.

"BU GÜNLER ELBET GEÇECEKTİR"

Yapılan toplantıların ardından bir dizi kararların alındığını kaydeden Türk Metal Sendikası, "Yaşadığımız bu zorlu süreçte, işverenler, kendi isteğiyle ayrılmak isteyenler hariç olmak üzere, hiçbir koşulda işçi çıkarmayacaklardır. Kısa çalışmaya başvurmayacak şirketlerde; üretim planlarındaki dalgalanma nedeniyle üretimin durdurulması ihtiyacı olması durumunda, her 1 gün yıllık ücretli izin için 1 gün ücretli izin verilecek, bire bir şeklinde olan bu uygulama ihtiyaç olması halinde devam edecektir. Böylece 23.03.2020 tarihinden başlayacak olan bu bir aylık periyotta, çalışanların ücretlerinden herhangi bir kesinti olmaması garanti edilmiş olacaktır. Örneğin, bu duruş bir ay sürdüğünde, üyelerimiz aylık ücretlerinin tamamını alacak ancak bu bir ayın 12 işgünü yıllık izinlerinden kullanılmış sayılacaktır. Kısa çalışmaya başvuracak şirketlerde; kısa çalışma ödeneğine ek olarak ikramiye ve yakacak yardımı işveren tarafından üyelerimize ödenecektir. Bu şirketlerde, kısa çalışma başvurusu kabul edilene kadar geçecek sürede, ihtiyaç olması durumunda yukarıdaki izin koşulları, yani her 1 gün yıllık ücretli izin için 1 gün ücretli izin verilecektir. Böylece işyerinde fiilen çalışmayacak üyelerimiz net ücretlerinin yüzde 89’unu almış olacaktır. 24.04.2020 tarihinden sonraki duruşlar esnasındaki ücretli izin kullandırılan günler içinse, bilahare telafi çalışması ve denkleştirme yapılabilecek, yine çalışılmayan cumartesi günü de telafi çalışmasına konu olabilecektir. Üretimin devam ettiği işyerlerinde işveren, koronavirüs riskine karşı her türlü önlemi alacaktır. Üretim esnasında üyelerimiz arasındaki “sosyal mesafe” en az bir metre olacaktır. Servislere binişlerde üyelerimizin ateşleri ölçülecek, risk taşıyanlar işveren tarafından sağlık kuruluşlarına götürülecektir. Servis araçlarında ve yemekhanelerde her bir üyemiz arasında en az bir metre mesafe olacaktır.

İşveren tüm üyelerimize kişisel korunma araçlarını (maske, eldiven, dezenfektan vb.) eksiksiz olarak verecek, gerekli alanlarda dezenfekte işlemi yapılacak ve bu araç-gereç makul sürelerde yenilenecektir.Bütün bunların yapılmaması ve işyerinde koronavirüs riskinin ortaya çıkması halinde, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun 13. maddesi gereğince üyelerimiz “Çalışmaktan kaçınma hakkı”nı kullanacak ve üretimi durduracaklardır. Tüm bölgelerde Şube Başkanlarımız, Şube Yönetimlerimiz, baştemsilci ve temsilcilerimiz bu süreçte görevlerinin başında olacak ve işyerlerinde işçi sağlığı ve güvenliği kurallarına uyulup uyulmadığını denetleyecek, üyelerimizin talep ve şikayetlerine çözüm üretecektir. Millet olarak çok zor günlerden geçtiğimiz bir gerçektir. Yaşanan ölümlerin ötesinde, dünya ekonomileri bu durumdan çok ciddi olarak etkilenecek, ne yazık ki çalışma yaşamında da ciddi sorunlar yaşanacaktır. Ancak biz Türk Metal Sendikası olarak, üyelerimizi korumak, haklarına sahip çıkmak için gece gündüz çalışmaktan geri durmayacağız. Türk Metal ailesi olarak, başımıza gelen bu büyük salgından en az zararla kurtulmak için ne gerekirse yapacağız. Bu günler elbet geçecektir. Tüm halkımıza ve üyelerimize sağlıklı günler diliyoruz. Saygılarımızla" ifadeleri kullanıldı.

"HEP BİRLİKTE BUNUN ÜSTESİNDEN GELECEĞİZ"

Ülke olarak zor bir süreçten geçtiklerini kaydeden Türk Metal Sendikası Çerkezköy Şube Başkanı Murat Koçak, “Hep birlikte bunun üstesinden geleceğiz. Çerkezköy ve Kapaklı’da bize bağlı tüm fabrikaların yemekhanelerinde tek kullanımlık tabak, kaşık ve çatallar kullanılıyor. Kronik rahatsızlığı olanlara idari izin verdirdik. Ne işçimiz zarar görsün, ne işveren zarar görsün. İki tarafı da dengede tutarak kararlar alıyoruz” diye konuştu.

"İŞVERENLERİN ÖZVERİLİ OLMASI GEREKİYOR"

Koçak, "Sendikasız bazı yerlerde ücretsiz izin yada kapatma olduğu yönünde duyumlar alıyoruz. Sendikasız olan yerlerdeki işverenlere buradan seslenmek istiyorum. İşverenlerin bu dönemde özverili olması gerekiyor. Çalışanlarla kol kola verip birlik beraberlik içerisinde bu süreci atlatmamız lazım. Devletimiz zaten önlemlerini alıyor. Biz de çalışanlar olarak, emekçiler olacak, vatandaşlar olarak önlemlerimizi alacağız ve bu günleri de atlatacağız. Bu süreci atlatırken emekçilerimizin zarar görmemesi de önemlidir.  Bize bağlı yerlerde işverenler kısa çalışma müracaatı ediyor. Maaşların yüzde 60’ını devlet, yüzde 40’ını işveren ödüyor. Devletimiz işverenlerimize destek veriyor. Bütün imkanlarını kullanıyor” açıklamasında bulundu.

"HERKES TAŞIN ALTINA ELİNİ KOYACAK"

Türk Metale bağlı fabrikalarda kesinlikle çıkış olmayacağını kaydeden Koçak "Çerkezköy ve Kapaklı Şubesi’ne bağlı yaklaşık 30 fabrikada 15 bin üyemiz bulunuyor. Fabrikaların üretime ara vermek, işçileri ücretsiz izne yada yıllık izne çıkarmak yerine kısa çalışma ödeneğine başvurmak istiyoruz. Herkes taşın altına elini koyacak. Bu korona virüsü hepimizi vurdu. İnşallah bu süreci hep birlikte atlatacağız” dedi.

"ÜYELERİMİZİN YANINDAYIZ"

Koçak, "Çerkezköy ve Kapaklı Şubesi'ne bağlı çoğu fabrika üç vardiyadan iki vardiyaya indi. İşçiler vardiyalara eşit bir şekilde dağıtıldı. Çalışma sırasında ve yemekhanede 2 metre mesafesi var. girişlerde çalışanların ateş ölçümleri yapılıyor. Bu zamana kadar üyelerin ve emekçilerin yanında yer aldık. Türkiye'nin en iyi ve en güzel sözleşmesini yaptık. Bizim birlik ve beraberliğimizi kimse ama kimse bozamaz, bozmaya da müsaade etmeyiz. Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır. Biz Türk Metal Sendikası olarak her zaman devletimizin, milletimizin ve emekçilerimizin yanında yer aldık, almaya da devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

Haber/Faik Onur KAYA

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Koronavirüs ilacına üretim ruhsatı verildi
Çocuklar için yeni tehdit: Mavi bebek
  ANKET
Sizce aşağıdaki sorunlardan hangisi Türkiye'nin 2020’deki en önemli sorunlarının başında yer alıyor?
2020'nin İlk Altı Ayında Oluşan Bütçe Açığı
Ayasofya'nın İbadete Açılmasına Yönelik Tartışmalar
Covid-19'un Yol Açtığı Sorunlar
İşsizlik Sorunları
Terör Sorunları
İç Siyasetteki Sorunlar
Ekonomik Sorunlar
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya