Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
02 Temmuz 2020 Perşembe
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Vaka sayısı 1'e düştü karantina kaldırıldı
Vaka sayısı 1'e düştü karantina kaldırıldı
Saray'ın Yuvalı Mahallesi İl Pandemi Kurulu kararıyla 23 Haziran tarihin de karantinaya alınmıştı. Tekirdağ Valiliği, Yuvalı Mahallesi’ndeki karantinanın, ilk tespit edilen vakaların hastanede tedavi altına alınması, temaslılarının aile hekimleri tarafından izlemlerinin günlük olarak devam etmesi ve temas riskinin iyice ortadan kalkması gibi faktörler göz önünde bulundurularak karantinanın 29 Haziran itibarıyla kaldırıldığını duyurdu.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 30.06.2020 09:05
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

 

İl Sağlık Müdürlüğü'nün raporu üzerine alınan İl Pandemi Kurulu Kararı ile karantina altına alınmasına karar verilen Yuvalı Mahallesi’nin karantinasının sonlandırılması için, 29 Haziran saat 10.00’da Tekirdağ Valiliği toplantı salonunda Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım başkanlığında olağanüstü toplanıldı. Toplantıda Yuvalı Mahallesi’nin karantinasının kaldırılması görüşüldü.

 

3 VAKA TESPİT EDİLMİŞTİ

 

Tekirdağ Valiliği’nden yapılan açıklamada Saray’da Covid-19 pandemisi sürecinde 23 Haziran tarihi itibari ile toplam 18 pozitif vaka tespit edildiği,  331 nüfusa ve tahminen 60 haneye sahip Yuvalı Mahallesi’nde ise aynı tarihte 3 vaka tespit edildiği ifade edilerek “Tespit edilen bu 3 vakanın kaynağı araştırıldığında İstanbul ilinden misafir olarak gelen, 12-13 Haziran tarihinde Yuvalı Mahallesi’nde ikamet eden ve köy halkı ile temas eden kişi kaynaklı olduğu anlaşılmıştır. Vakalar aynı aile fertleri olup, Saray İlçesi Yuvalı Mahallesinde ikamet etmektedirler. Bu kapsamda yürütülen filyasyon çalışmaları neticesinde vakaların yakın çevresinde 23 Haziran tarihinde 12 kişiye PCR testi yapılmıştır. 1 vaka pozitif saptanmış ve hastanede tedavi altına alınmıştır.” denildi.

 

21 HAZİRAN’DA İSTANBUL'DAN GELMİŞ

 

24-25 Haziran tarihinde mahallede yapılan çalışmalar sonucunda 316 adet numune alındığı belirtilerek “Alınan 316 numuneden sadece 1 tanesi pozitif saptanmıştır. Pozitif çıkan bu vakanın hastanede tedavisine başlanmış ve yakın temasta bulunduğu hane halkı izleme alınmıştır.” denildi. Pozitif olan bu vakanın, 21 Haziran tarihinde Yuvalı Mahallesi’ne İstanbul’dan geldiği ve aile bireyleri dışında kimseyle temas etmediği, zaten iki gün sonra köyde karantina ilan edilerek bu vakanın diğer hanelerle temas riski tamamen ortadan kalktığı kaydedildi.

 

29 HAZİRAN İTİBARİYLE KARANTİNA KALDIRILDI

 

Toplantıda,  ilk tespit edilen vakaların hastanede tedavi altına alınması, temaslılarının aile hekimleri tarafından izlemlerinin günlük olarak devam etmesi, bütün mahalle halkının inkübasyon periyodu içerisinde taranması ve sadece 1 pozitif vaka çıkması, pozitif çıkan bu vakanın da İstanbul kaynaklı olması ve sadece ailesiyle temas etmiş olması, kendisinin tedavi altına alınması ve ailesinin de aile hekimleri tarafından izleme alınması, bu vakanın gelişinden iki gün sonra mahallenin karantinaya alınması ve temas riskinin iyice ortadan kalkması gibi faktörler göz önünde bulundurularak uygulanan karantinanın 29 Haziran itibarıyla kaldırılmasına karar verildi.

 

MAHALLE HALKI GÜNLÜK İZLENECEK

 

Yeni vakaların tespit edilmesi durumunda karantina tedbirlerinin yeniden gözden geçirileceği şartıyla Yuvalı Mahallesi’nde uygulanan karantinanın kaldırıldığı 29 Haziran tarihinden itibaren, bütün mahalle halkının günlük olarak Aile Hekimleri veya Saray İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından izlemlerinin gerçekleştirileceğinin altı çizildi.  Alınan kararlara uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verileceği, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacağı, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacağı ifade edildi.

 

Haber/Duygu KÖSEOĞLU

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Elektrik direğine çarparak olası faciayı önledi
Koca: Tekirdağ’da günlük vaka sayısı yüzde 31.35 azaldı
Şüphe üzerine durduruldu;üzerinden uyuşturucu çıktı
Kurban kesimleri randevu ile yapılacak
Vali Yıldırım: Kızılpınar daha da güvenli olacak
Yüksel’den Büyükşehir’e sitem dolu sözler
Korkunç olay! 23 saat sonra dövülmüş halde bulundu
Yardım çadırı ve kermeslerin kurulmasına izin verildi
Ata: Metruk binaların yıkımı hassasiyetle yapılıyor
Saray’da sivrisinek ile mücadele başladı
  ANKET
Sizce aşağıdaki sorunlardan hangisi Türkiye'nin 2020’deki en önemli sorunlarının başında yer alıyor?
2020'nin İlk Altı Ayında Oluşan Bütçe Açığı
Ayasofya'nın İbadete Açılmasına Yönelik Tartışmalar
Covid-19'un Yol Açtığı Sorunlar
İşsizlik Sorunları
Terör Sorunları
İç Siyasetteki Sorunlar
Ekonomik Sorunlar
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya