Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
10 Ağustos 2020 Pazartesi
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Asyaport ‘sıfır atık’ belgeli ilk liman oldu
Asyaport ‘sıfır atık’ belgeli ilk liman oldu
Tekirdağ’da bulunan ve Türkiye’nin en büyük transit limanı olan Asyaport’a, doğal kaynakları koruma ve verimli kullanma prensibi ile çalışmalarını sürdürmesi ve Atık Yönetim Sistemi’ni kurması dolayısıyla Sıfır Atık belgesi verildi. Böylece Asyaport, Türkiye’nin Sıfır Atık Belgesini alan ilk konteyner limanı oldu.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 02.07.2020 16:26
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2019 yılında “Sıfır Atık” projesi hayata geçirildi. “Sıfır Atık” projesi ile israfın önlenmesi, kaynakların daha verimli kullanılması, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesi, atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını kapsayan atık yönetim sisteminin tüm topluluklarda benimsenmesini amaçlanıyor.

 

SIFIR ATIK BELGESİ VERİLDİ

 

Bu proje kapsamında doğal kaynakları koruma ve kaynakları verimli kullanmaya yönelik çalışmalarını sürdüren Asyaport Limanı’na, kurduğu Sıfır Atık Yönetim Sistemi ile Tekirdağ Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından Sıfır Atık Belgesi verildi.

 

6,4 TON GERİ DÖNÜŞTÜRÜLEBİLEN ATIK TOPLANDI

 

Süleymanpaşa’da bulunan Asyaport Limanı’nın liman içerisinde ve liman dışında gerçekleştirdiği çalışmalarla doğaya ve çevreye saygısını iş modeli olarak benimsediğini belirten Asyaport Genel Müdürlüğü yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, “Uygulamalar sayesinde 2020 yılı ilk 5 ayda toplanan ve geri dönüştürülebilen 6,4 ton atık ile 98 metreküp su, 16 metreküp depolama alanı ve 30 bin kilovat enerji tasarrufu sağlanarak dünyadan 59 ağaç, 7.062 litre petrol, 0,3 ton cam ham madde, 0,1 ton metal ham maddenin kullanılmasının önüne geçildi.” denildi.

 

TÜM VİNÇLER ELEKTRİK ENERJİSİYLE ÇALIŞIYOR

 

Yetkililer Asyaport’un, sürdürülebilir bir çevre ve sürdürülebilir bir liman olmasını hedeflediklerini vurgulayarak açıklamanın devamında “Avrupa’da ve Türkiye’de ilk kez liman içi taşıyıcılarda LNG kullanarak karbon salınımını yılda bin 230 ton azaltılıyor. Dizel kullanan araçlar 1000 kilovat enerji 253 kilogram karbondioksit emisyonu açığa çıkartırken, LNG kullanan araçlar ise 185 kilogram karbondioksit emisyonu açığa çıkartmaktadır. Limanda bulunan tüm vinçler elektrik enerjisiyle çalışıyor. Kullanılan elektrik enerjisinin bir kısmı Liman bünyesinde kurulu 1280 panelden oluşan Güneş Enerjisi Sisteminden karşılanıyor.” ifadelerine yer verdi.

 

 

 

YÜZDE 52 DAHA AZ ENERJİ TÜKETİLİYOR

 

Çevreci prensipler doğrultusunda yapılan yatırımlarla faaliyete geçen Asyaport’ta açık ve kapalı alanların tamamında son teknoloji led aydınlatmalar kullanıldığını kaydeden yetkililer, yüzde 52 daha az enerji tüketildiğini belirterek liman içinde çeşitli ağaç ve bitkilerden oluşan 15 dönüm yeşil alanında bulunduğunu kaydetti.

 

DENİZ YÜZEYİNİ TEMİZLEME ÇALIŞMALARI YAPILIYOR

 

Asyaport’un, 2018 yılından itibaren Gündal Plajı’nı her yıl gönüllü çalışanları ile temizlediğini hatırlatan yetkililer, çevre ve deniz temizliği çalışmalarında kullanılmak üzere kendi personelleri tarafından kendi öz imkanları ile Deniz Süpürgesi imal edildiğini belirtti. Öte yandan yetkililer, yaz sezonu boyunca deniz yüzeyini temizleme çalışmaları ve çevre halkının farkındalığının sağlanmasına yönelik faaliyet gerçekleştirdiklerini ve günde 500 kilogram katı atığı deniz yüzeyinden temizleyebilen Deniz Süpürgesi’nin, Asyaport tarafından Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne hibe edildiğini ifade etti.

 

Haber/Sevay KARDEŞ

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
  ANKET
Sizce aşağıdaki sorunlardan hangisi Türkiye'nin 2020’deki en önemli sorunlarının başında yer alıyor?
2020'nin İlk Altı Ayında Oluşan Bütçe Açığı
Ayasofya'nın İbadete Açılmasına Yönelik Tartışmalar
Covid-19'un Yol Açtığı Sorunlar
İşsizlik Sorunları
Terör Sorunları
İç Siyasetteki Sorunlar
Ekonomik Sorunlar
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya