Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
06 Ağustos 2020 Perşembe
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Pergola kararı meclisten oy çokluğu ile geçti
Pergola kararı meclisten oy çokluğu ile geçti
Çerkezköy Belediye Meclisi’nin Temmuz ayı Meclis Toplantısı'nın ikinci oturumu, Meclis Başkan Vekili Cengiz Memiş Başkanlığı’nda Çerkezköy Belediyesi Veliköy Düğün Salonu’nda gerçekleştirildi. Dokuz ay önce meclise gelen ve aylardır komisyonda görüşülen pergola ile ilgili gündem maddesi dünkü toplantıda oy çokluğu ile kabul edildi.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 03.07.2020 20:33
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

 

Çerkezköy Belediye Meclisi Temmuz Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nın 2’nci oturumu dün saat 15.00’da Veliköy Belediye Düğün Salonu’nda Meclis Başkan Vekili Cengiz Memiş başkanlığında yapıldı. Toplantıya Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, AK Partili Meclis Üyesi Fatma Esen ve MHP’li Meclis Üyesi Koray Önsel katılmadı.

 

GELİR VE GİDER AÇIKLANDI

 

Bir önceki toplantıda Plan ve Bütçe komisyonuna havale edilen 2019 mali yılı gelir gider hesapları görüşüldü. Yapılan bilgilendirmede 2019 yılı gider bütçesinin 183 milyon 990 bin 364 TL olarak tahmin edildiği, bir önceki yıldan 4 milyon 878 bin 839,63 TL devir yapıldığı, 4 milyon 500 bin TL ek bütçe yapıldığı, 193 milyon 369 bin 203,63 TL toplam ödenek verildiği, 92 milyon 489 bin 350,07 TL olarak gerçekleştiği kaydedildi. 2019 gelir bütçesinin de 183 milyon 990 bin 364 TL olarak tahmin edildiği, 4 milyon 500 bin TL ek bütçe yapıldığı, toplam 188 milyon 490 bin 364 TL tahmin edildiğini belirten yetkililer " Yıl içinde 113 milyon 953 bin 390,35 TL tahakkuk edildi. Tahakkuk oranı yüzde 60’dır. 109 bin 864 bin 369,57 TL brüt gelir, 107 milyon 848 bin 904,48 TL net gelir gerçekleşti. Gerçekleşme oranı yüzde 58’dir. 167 milyon 392 bin 934,46 TL toplam tahakkuk gerçekleşti. Tahsilatın toplam tahakkuka oranı yüzde 66’dır” dedi. Bilgilendirmenin ardından ilgili gündem maddesi AK Parti ve MHP grubunun red oyuna karşılık oy çokluğu ile meclisten geçti.

 

KOMİSYON TARAFINDAN UYGUN BULUNDU

 

Gündemin ikinci maddesinde pergolalar hakkında İmar ve Bayındırlık Komisyonu raporu görüşüldü. Komisyon yaptığı değerlendirmeler sonucu ‘kent estetiğinde yaratacağı etkiler, şehrin silüeti ve yaya akslarının kullanımının sürekliliğinin sağlanması açılarından Çerkezköy Belediyesi’ne ait caddelerde ve yürütülmekte olan düzenleme çalışması tamamlandığında oluşturulan projeler doğrultusunda; şehrin silueti, cadde ve sokakların tasarımı, yol ve kaldırım yönlerini, istikameti ve engelli erişimi göz önünde bulundurularak pergola ölçülerinin belirlenmeli, belirlenecek pergolanın ayakları yere basmayacak şekilde ve açılır kapanır olmalı, pergola yapılacak alanın mülkiyet sınırında kalmalı, yol, kaldırım, bisiklet yolu, yeşil alanlara ve benzeri kamu alanların taşmayacak şekilde planlanmalı, pergola yapılacak iş yerlerinin bulunduğu binaların ön cephe sınırından max:3 metre çıkma yaparak uygulanmalı kararını aldı. Bu maddeler çerçevesinde pergola yapılacak alanların ve uygulamasının kontrolünde Kent Estetik Kurulu Komisyonu’na yetki verilmesi komisyon tarafından uygun bulundu. Komisyon raporunda bazı kısımlara katıldıklarını belirten AK Parti Grubu, karara “Silüet, cadde ve sokakların tasarım ve/veya projelerinin olup olmayacağını bilmediğimiz, görmediğimiz için red kararı veriyoruz” şerhinin düşülmesini istedi.

 

"VATANDAŞTAN CİDDİ ŞİKAYETLER ALIYORUZ"

 

İlgili gündem maddesinin ardından söz alan AK Parti Grup Sözcüsü Adem İçli, "Teklif ettiğimiz çalışmalar yeterince yapılmadı. İleride esnafımızın mağduriyet yaşamaması için konunun bir meclis daha ötelenmesi gerekiyor. Bu konuyu yeterli görmediğimiz için red veriyoruz" diye konuştu. İçli'nin ardından konuşan Başkanvekili Cengiz Memiş " Bu konu aylardır görüşülüyor ve uzun süredir de gündemdedir. Bir çok kez meclise gelmesine rağmen oy birliği ile çalışmaların devamı kararı alındı. Önümüzdeki yıl başlayacağımız cadde ve sokak düzenlemesi ile birleştirerek bu karar alındı. Pergola konusu caddede 40-50 esnafı ilgilendiren bir konudur. Konuyla ilgili vatandaştan ciddi şikayetler alıyor. Bu konunun bir an önce çözülmesi gerekiyor" dedi. İlgili gündem maddesi ise AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi grubunun red oyuna karşılık oy çokluğu ile kabul edildi.

 

KAMULAŞTIRMAYA RED

 

Bir önceki toplantıda İmar ve Bayındırlık komisyonuna havale edilen belediye hisse satın alma talebi de oy birliği ile kabul edildi. Gündemin son maddesinde İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edilen demiryolu projesi kapsamında kamulaştırma hakkında ki madde görüşüldü. Halkalı-Kapıkule Demiryolu Projesi kapsamında yeni demiryolu güzergahına isabet eden belediyeye ait 13 adet taşınmaz için TCDD Emlak Servisi Müdürlüğü tarafından belirtilen kamulaştırma bedelleri AK Partili Adem İçli’nin kabul oyuna karşılık, CHP’li Gökay Keleşoğlu, Erdal Zengin ve Mehmet Hanifi Karataş’ın red oylarıyla oy çokluğu ile reddedildi.

 

OY ÇOKLUĞU İLE KABUL EDİLDİ

 

Gündem maddesinin ardından açıklamada bulunan AK Parti Grup Sözcüsü Adem İçli, alınan bu kararı samimi bulmadığını ifade ederek red kararının hükümetin önünü kapatma politikası olarak belirtti. İçli'nin bu sözleri üzerine konuşan CHP Meclis Üyesi Bulut Becerik"  Devlet bizim de devletimiz. Tabi ki devletimizin kasasından daha az para çıksın biz de isteriz. Ama Çerkezköy halkının hakkını da korumakla mükellefiz” dedi.  Komisyonun red yönündeki kararı mecliste oy çokluğu ile kabul edildi.

 

1 EYLÜL'DE TOPLANACAK

 

 Gündem maddelerinin tamamlanmasının ardından Çerkezköy Belediyesi’nin Temmuz ayı Meclis Toplantısı sona ererken, Ağustos ayının tatil olması nedeni ile Çerkezköy Belediyesi’nin Eylül ayı Meclis Toplantısını 1 Eylül Salı günü saat 15.00’da yapacağı açıklanarak, Temmuz ayı Belediye Meclis toplantısı sonlandırıldı.

 

Haber/Faik Onur KAYA

 

 

 

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Korona tehdidi devam ediyor
Sahte altın mağduru olmayın
Başkanlık vekaleti Cengiz Memiş’te
Koronavirüs analizleri negatif çıktı
17 bin 707 TL gelir elde edildi
Çetin: Trakya’nın en problemli ve zor ilçesi Kapaklı’dır
Öğrencilere ücretsiz danışmanlık hizmeti
Çorlu’da ilk nohut hasadı gerçekleşti
Sencar Sokağa 240 metrekare beton kaldırım yapıldı
Tatil beldesinden 500 ton çöp toplandı
  ANKET
Sizce aşağıdaki sorunlardan hangisi Türkiye'nin 2020’deki en önemli sorunlarının başında yer alıyor?
2020'nin İlk Altı Ayında Oluşan Bütçe Açığı
Ayasofya'nın İbadete Açılmasına Yönelik Tartışmalar
Covid-19'un Yol Açtığı Sorunlar
İşsizlik Sorunları
Terör Sorunları
İç Siyasetteki Sorunlar
Ekonomik Sorunlar
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya