Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
04 Ağustos 2020 Salı
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Normalleşme başladı fakat esnaf dertli
Normalleşme başladı fakat esnaf dertli
Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Covid-19) Türkiye’yi de Mart ayından bu yana etkisi aldı ve sosyo ekonomik hayatı olumsuz etkiledi. 1 Haziran itibarıyla başlayan normalleşme süreciyle yavaş yavaş hayat normale dönerken Çerkezköy’de de esnaflar Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu tarafından alınan önlemeler çerçevesinde yeniden hizmete açıldı. Çerkezköy esnafına salgının yarattığı olumsuzlukları, yeniden hizmete açılmanın artı ve eksi yönleri olduğunu sorduk.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 05.07.2020 16:41
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

 

Salgın sürecinde ilk açılan yerlerin başında kuaförler ve berberler geldi. 11 Mayıs itibariyle gerekli tedbirlere uyarak hizmet vermeye başlayan Cadde Erkek Kuaförü Mehmet Temiz, Mayıs ayından bu güne kadar yaşanan süreci anlattı: İlk bir hafta işler yoğundu. Ondan sonra işlerimiz durdu. Malatya’da, Burdur’da bazı berberlerde koronavirüs çıktı. Bu olaylardan sonra işlerimiz durdu. Bir de sakal traşı yok, saat kısıtlaması vardı bunlar işleri etkiledi. Saat kısıtlaması 1 Temmuz itibariyle kalktı ama bunun yerine sakal traşına müsaade edilmeliydi. Saatler uygundu ama sakal traşı olmadığı için işler yok. Haftada 3 kez gelen müşterim koronavirüs salgını nedeniyle 2 haftada bir gelmeye başladı. Bunun yanında bazı vatandaşlarımız fiyatlardan şikayetçi olmuşlar. Ama bunu yapmak zorunda kaldık. Bu fiyatlarda devletin belirlediği fiyatlar. Saç sakal 50 TL oldu. Daha önce 35 TL’di."

 

TEMİZ: KURALLAR ARTI MALİYET ÇIKARTTI”

 

“Ama bu süreçte bizimde giderlerimiz arttı” diyen Temiz, bu sürecin maddi ve manevi açıdan sıkıntılarını yaşadıklarını belirtti. Getirilen kuralların artı bir maliyet çıkardığını kaydeden Temiz, “Her  traşta eldiven değiştiriyoruz. Önlüğünü değiştiriyoruz, olmayana maske veriyoruz. Bunlar bizim için artı maliyet oldu. Bizim 2 aylık bir çalışmamışlığımız var. Mayıs ayında açılacağımız da bizden bir sürü şey istendi. Kimse de sormadı paranız var mı? diye. Devlet alacaksınız dedi. Mayısta dükkanı açmak bin TL’ye mal oldu sadece. Allahtan dükkan sahibi bu süreçte kira istemedi benden bu yönden şanslıydım. Kısıtlamalar oldukça berber esnafı olarak işimiz kötü. Ya komple kapatsın, yada serbest bıraksın. Biz her gelen kişinin ateşini ölçüyoruz. Denetimler bu konuda sıklaşabilir. Ben bir kere denetlendim bu güne kadar.” dedi.

 

“2 AY 10 GÜN CEPTEN YEDİK”

 

Ver Ana Ev Yemekleri sahibi Şakire Yürük, eşi Murat Yürük’ün daha önce yorgancılık mesleğini yaptığını ancak değişen dünya şartları ve fabrikasyon üretime mesleğin yenik düşerek bittiğini bu nedenle yeni bir iş arayışına girdiklerini belirtti. Ev yemekleri üzerine bir yer açma fikrini eşine sunduğunda kabul ettiğini ve yorgancılık mesleğini yaptıkları dükkanı dönüştürerek ev yemekleri işine başladıklarını söyleyen Şakire Yürük, “Ocak ayının 8’inde Ver Ana Ev Yemeklerini açtık. 2 ay 10 gün sonra koronavirüs salgını çıkınca 19 Mart’ta komple dükkanı kapadık. Haziran’ın 1’ne kadar evde yattık. Devletin verdiği krediden şartlar el vermediği için yaralandık. Esnaflar olarak hepimiz kredi çeken insanlarız. Bu kredi de bize faizli geldi faizsiz bir kredi veya hibe değil. Borçlu iken daha çok borçlandı esnaf. 2 ay 10 gün cepten yedik. Üstüne gelen faturaları da kimse ödemeyin demedi onları da ödedik.” dedi.

 

“BU SALGIN İLE BİZ BİTTİK”

 

Murat Yürük de “Bu süreçte herkes paket servis yapabiliyordu ancak ev yemeklerine bu konuda çok talep olmadığı için açmadık. Bayramdan sonra açmaya niyetlendik zaten Haziran’dan itibaren lokantalar açılabilir diye genelge geldi. Haziran’dan beri açığız. Ama kurtarıyor mu? derseniz; yemeği az yapıyoruz her şeyi az yapıyoruz. Ne zarar ne kar ediyoruz. Evde oturmaktan, cepten yemektense dükkanı açmak daha iyi. Salgından önce kriz var deniyordu, vardı kimse bunu inkar edemez ama koronavirüs salgınını yaşadığımız bu süreci düşününce ‘kriz miriz yokmuş bizim ülkemizde’. Bu salgın ile biz bittik. Kapatan esnaflar var. Gerçekten bittik ayakta durma mücadelesi veriyoruz.” diye konuştu.

 

 

KIZILBOĞA:BU SÜREÇTE ÇERKEZKÖY’E YENİ BİR MEKAN KAZANDIRDIK

 

Çerkezköy’de Bayan Kuaförü işleten Fatih Kızılboğa, bu zorlu süreçte bir girişimcilik yaptıklarını ve ortağı Nejat Akgül ile birlikte kuaför dükkanının yan tarafına tost ve menemen üzerine Tosthane isimli yeni bir işletme açtığını söyledi. Fatih Kızılboğa, sıkıntılı bir süreçten geçildiğini ifade ederek Çerkezköy’e yeni bir yer kazandırdıklarını, anne lezzetlerini, ev lezzetlerini alınan tedbirlere uyarak Çerkezköy halkına sunduklarını söyledi.

 

 

 

MERCAN: DEVLETİMİZ VAR OLSUN BİZE YETER

 

Bayburtlu Mehmet Mercan ise Mercan Yapı olarak yapı malzemeleri üzerine Çerkezköy’de faaliyet gösterdiklerini belirtti. Salgın sürecinin ilk zamanlarında 25 gün dükkanını kapattığını daha sonra bir iki defa daha iş olmadığı için kapattığını ifade eden Mercan, “Devletime kurban olayım. Devletim yardım ediyor herkese. Ben bir çay parası dahi almak istemem devletimize helali hoş olsun. Rızk-ı veren Cenab-ı Allah. İnşallah bu virüs belasından ülkemiz bir kurtulsun. Allah büyük. Devletimiz var olsun bize yeter.” dedi.

 

 

 

İNAL: 45 GÜNDÜR YENİDEN HİZMETE AÇILDIK

 

Çerkezköy İşçi, Memur ve Emekliler Dernek Başkanı Oktay İnal, salgın nedeniyle dükkanının 80 gün kapalı kaldığını ve 45 gündür yeniden hizmete açıldıklarını belirterek, okey tavla ve kağıt oyunlarına izin verilmesi gerektiğini söyledi. Bu sürecin her açıdan sıkıntılı geçtiğini belirterek şunları söyledi: “İlk açtıklarında bize saat 22.00’ye kadar izin verildi. Daha sonra bunu 20 gün sonra falan bunu 24.00’a yükselttiler. Ama bu dükkanı açtık demek her şeyin yolunda gideceği ya da gidiyor demek değil. Kağıt oyunu, okey, tavla yasak. Bu bir saçmalık. Vatandaş geliyor oturuyor buraya böyle bulaşmıyor da oyun oynarken mi bulaşıyor.  Örneğin 14 kişilik minibüsten 37 kişi iniyor. Vatandaş sosyalleşmek oyun oynamak için buraya geliyor. Yoksa çayını evinde de demler içer. Burada kapıyı aç ama oyun yok açmazsan daha iyi çünkü neden daha iyiydi; dükkanlarımız kapalıydı, elektriği yanmıyor, elemanın çalışmıyordu. Dükkan sahibine de demişsiniz ‘dükkan kapalı kirayı yarı yarıya yapalım’ yarı yarıya yapıyorsun. Bugün dükkan açık, dükkan sahibi dükkanın açık kiramı tam vereceksin diyor. Elektrik, doğalgaz, elemanlar çalışıyor.”

 

“BU İŞ 45 GÜN DAHA SÜRSÜN ÇOĞU DÜKKAN KAPATIR”

 

Dükkan açıkken ne kadar zarar ettiklerini hesaplayamadıklarını dile getiren İnal, “Özel yayın yapan televizyon kanallarını kullanmak zorunda bizim gibi mekanlar bu kanalların senetlerini dondurmuştuk. Şimdi bu kanallar diyor ki maçlar oynanıyor, dükkanınız açık senetleri ödeyeceksiniz. Şuanda dükkan açıkken ne kadar zarar ettiğimizin hesabını bile yapamıyoruz. Kapalıyken hesap belliydi. Ama şimdi günlük 50-100 liralık dezenfektan harcanıyor. Saatlerin normale çekmelerinin bir faydası olmadı ki zaten akşam saat 9 oluyor millet çekiyor gidiyor. Bizim masalarımızı dolduran oyunlar.” dedi.

 

“MÜŞTERİ ELDİVENİNİ TAKAR OYNAR”

 

Kahvehanelerde oyunların yasaklanmasının işleri büyük oranda etkilediğini söyleyen İnal “Sorun kağıtların, taşların elden ele dolaşmasıysa müşteri eldivenini takar oynar. Vatandaş ve esnaf buna da razı. Bu konuda kanun koyuluyor ama bu işletmelerin nasıl döndüğüne önce bakmalılar ve ona göre kural koymalılar. Ben inanmıyorum işletmeler bu süreçte para kazanıyor. Para kazanmayı bırak herkes de her gün zarar ediyor. Bu iş 45 gün daha sürsün zaten çoğu dükkan kapatır. Destek kredisi aldım ama yine borçlandım. Destek sayılmaz ki. Bunun yanında her ne olursa olsun ilk kapatılan yerlerin kahvehaneler olmasına anlam veremiyorum. Her yer açık kahvehaneler kapalı.” diye konuştu.

 

Haber/Duygu KÖSEOĞLU

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Oğlunu kurtarmaya çalışan baba boğuldu; çocuğu ise komada
Bakan Karaismailoğlu: İstanbul-Edirne arası 1 saat 20 dakikaya düşecek
Kapaklı protokolünden şehit ailesine bayram ziyareti
Bayram süresince vatandaşların hizmetinde oldu
TBMM Başkanı Şentop bayramda çocukları sevindirdi
Çöp konteynerleri bayram süresince ilaçlandı
Protokolden kamu kurumlarına bayram ziyareti
Çorlu´da kurbanlar randevu sistemine göre kesildi
  ANKET
Sizce aşağıdaki sorunlardan hangisi Türkiye'nin 2020’deki en önemli sorunlarının başında yer alıyor?
2020'nin İlk Altı Ayında Oluşan Bütçe Açığı
Ayasofya'nın İbadete Açılmasına Yönelik Tartışmalar
Covid-19'un Yol Açtığı Sorunlar
İşsizlik Sorunları
Terör Sorunları
İç Siyasetteki Sorunlar
Ekonomik Sorunlar
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya