Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
29 Mayıs 2020 Cuma
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
ÇESİAD’dan ‘Geçici Ustalık Yetki Belgesi’ toplantısı
ÇESİAD’dan ‘Geçici Ustalık Yetki Belgesi’ toplantısı
ÇESİAD tarafından yapı sektöründe faaliyet gösteren üyelere yönelik bilgilendirme toplantısı düzenlendi. ‘Geçici Ustalık Yetki Belgesi’ konusunda bilgiler veren MEM Müdürü Vedat Canmemiş, yapı ruhsatına tabi tüm işlerde yetki belge numarası almanın şart olduğunu belirterek, mimar ya da mühendis unvanlı şantiye şeflerinin aynı anda üstlenebileceği iş toplamının 30 bin metrekareyi geçemeyeceğini ifade etti.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 10.01.2012 19:21
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Çerkezköy Ergene Havzası Sanayici ve İş Hayatı Derneği (ÇESİAD), önceki gün saat 19.00’da yapı sektöründe faaliyet gösteren üyelere yönelik ‘Geçici Ustalık Yetki Belgesi’ ile ilgili bir bilgilendirme toplantısı düzenledi.
 
TOPLANTILAR ARTARAK DEVAM EDECEK
Toplantıda ÇESİAD Genel Sekreteri Engin Parlak, üyelere yönelik bu tür bilgilendirme faaliyetlerinin, konferansların ve üyelerin faydasına olan eğitimlerin devam edeceğini belirtti. Toplantıda konuşan Yapı Komitesi Sorumlusu ve Yönetim Kurulu üyesi Süleyman Ak da yapı sektörü ile alakalı toplantıların bundan sonra da birlik ve beraberlik içerisinde artarak devam edeceğini söyledi.
 
‘YÖNETMELİĞİN AMACI USUL VE ESASLARI DÜZENLEMEKTİR’
ÇESİAD Eğitim ve Sosyal Program Sorumlusu Tuncay Yegin’in organize ettiği toplantıda ‘Geçici Ustalık Yetki Belgesi’ ile ilgili sunum yapan Çerkezköy Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Vedat Canmemiş, yapı müteahhitlerinin kayıtları ile şantiye şefleri ve yetki belgeli ustalar hakkındaki yönetmelikten bahsetti. Yönetmeliğin amacını “çevre şartlarına ve standartlara uygun yapı inşa edilmesine yönelik yapım faaliyetlerinin takibini sağlamak üzere usul ve esasların düzenlenmesi” olarak açıklayan Canmemiş, “Bu yönetmelik her türlü yapım işinde yapı müteahhitlerini, teknik elemanları ve yetki belgeli ustaları kapsar” dedi.
 
YETKİ BELGE NUMARASI ALMAK ŞART
Yapı ruhsatına tabi bütün yapıların bir yapı müteahhidi sorumluluğu altında inşa edilmesi gerektiğini vurgulayan Vedat Canmemiş, “Her müteahhit bir yetki belgesi numarası almak zorunda. Yapı müteahhidi, yapım işinin ruhsata uygun gerçekleşmesi için gerekli inşaat ve iş organizasyonunu sağlamak ve mevzuatın öngördüğü her türlü tedbiri almaktan sorumlu. İnşaat ve tesisat işlerinde yetki belgeli usta çalıştırmak zorunda” dedi.
 
‘İŞ TOPLAMI 30 BİN METREKAREYİ GEÇEMEZ’
‘Şantiye Şefliği ve Yetki Belgeli Usta Çalıştırılması’ ile ilgili de bilgi veren Canmemiş,  şantiye şefinin uzmanlık alanına uygun mühendis, teknik öğretmen ya da tekniker olması gerektiğini açıkladı. Şantiye şefinin, işin konusu, niteliği ve büyüklüğüne göre belirlendiğini ifade eden Canmemiş, yapı ruhsatına tabi tüm yapılarda şantiye şefinin bulunmasının zorunlu olduğunu vurguladı. Şantiye şefinin görev yaptığı il sınırları dışında başka bir ilde görev üstlenemeyeceğini söyleyen MEM Müdürü Vedat Canmemiş, “Şantiye şefinin görevi yapı ruhsatının alınmasıyla başlar ve yapı kullanma izin belgesinin alınmasıyla son bulur. Mimar ya da mühendis unvanlı şantiye şeflerinin aynı anda üstlenebileceği iş toplamı 30 bin metrekareyi geçemez” dedi. 
 
YETKİ BELGESİ SAYILACAK BELGELER
Yapı müteahhitliğini üstleneceklerin yetki belgesi numarasının bulunup bulunmadığının ve yasaklılık durumunun ilgili idarece elektronik ortamda kontrol edildiğini belirten Vedat Canmemiş, yapı ruhsatı izin belgelerinin birer nüshasının Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğü’ne, ilgili meslek odalarına ve MEM Müdürlüğüne gönderilmesinin zorunlu olduğunu vurguladı. Ustalık yetki belgesi olarak kabul edilen belgeler hakkında da bilgi veren Vedat Canmemiş, Mesleki Eğitim Kanunu kapsamında edinilmiş diploma, ustalık belgesi, yetki belgesi, sertifika, bağımsız işyeri açma belgesi, kalfalık, ustalık belgeleri, kurs bitirme belgeleri, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kurumlar tarafından 32-40 saatlik eğitimler sonucu verilen belgelerin de yetki belgesi olarak kabul edilebileceğini söyledi.
 

Çerkezköy Haber / Ahmet KARDEŞ 

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Küçük: 25 Haziran'da tesislerimizde top başı yapacağız
72 konteynerli yük treni Marmaray'dan geçerek Tekirdağ'a ulaştı
Süper Lig için son karar verildi
TBMM Başkanı Şentop'tan 'vekil transferi' açıklaması
Albayrak Şarköy’de incelemelerde bulundu
Cuma namazı öncesi seccade ve maske dağıtıldı
Paşa Seyir Terası kente turistik değer katacak
  ANKET
ÇERKEZKÖY'ÜN SOKAK VE MAHALLELERİNDE YAPILAN SOKAK DÜĞÜNLERİ YASAKLANMALI MI?
HAYIR YASAKLANMAMALI
EVET KESİNLİKLE YASAKLANMALI
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya